ekologiczny prąd

Zmiany w ustawie o OZE - projekt ME

Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Energii, przedstawił propozycje zmian w ustawie o OZE. Prezentacja miała miejsce wczoraj, 8 czerwca, na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii. Sprawdźmy, jakie zmiany szykowane są dla zielonej energii!

Wiatraki do poprawki!

Rządzący skorygowali swój błąd dotyczący opodatkowania farm wiatrowych. Przypomnijmy, że ustawa antywiatrakowa wprowadziła tutaj chaos w obliczaniu podstawy podatku od nieruchomości. Przepisy pozwalały na taksowanie samorządom należności za całkowita wysokość instalacji. Nowelizacja ustawy ma przywrócić poprzedni stan i tym samym uciąć wszelkie niejasności.

Dodatkowo, możliwa będzie konserwacja i rozbudowa dotychczasowych instalacji. W ich okolicy też będą mogły być budowane domy mieszkalne. Inaczej rzecz się ma z nowymi obiektami. W tych przypadkach wymagania lokalizacyjne będą utrzymane w mocy. Przypomnijmy, że wymagana odległość od siedzib ludzkich wynosi dla nowych instalacji dziesięciokrotność wysokości turbiny.

Nowe systemy taryf gwarantowanych

Podstawową zmian jest poddwyższenie mocy mikroinstalacji OZE z 40 kW do 50 kW, natomiast w przypadku mocy cieplnej mikroinstalacji produkujących energię w skojarzeniu maksymalny pułap to 150 kW. Rząd planuje również nową formę wsparcie dla mikro i małych producentów OZE. Chodzi mianowicie o system taryf gwarantowanych oraz taryf premium. Pierwsze to FiT (Feed-in Tariff; instalacje do 500 kW), a drugie FiP (Feed-in Premium; instalacje od 500 kW do 1000 kW), obie zaś dotyczą względnie stałych i stabilnych źródeł prądu, czyli na przykład biogazu czy hydroenergii.

FiT ma charakteryzować się stałą stawką dla niezużytej przez wytwórcę energii elektrycznej, 80% ceny referencyjnej dla danego typu instalacji. Stawka ta ma być ustalana przez ME, a także indeksowana co roku o inflację na podstawie danych GUS. System ten objąć ma wyłącznie przedsiębiorstwa energetyczne, zdefiniowane w ustawie Prawo energetyczne. Obowiązek bilansowania handlowego leży tu po stronie sprzedawcy zobowiązanego.

W ramach taryfy premium (FiP) wytwórca energii będzie mógł sprzedawać ją innemu podmiotowi niż sprzedawcy zobowiązanemu. Bilansowanie handlowe będzie jednak obowiązkiem wytwórcy prądu. Będzie on miał prawo do pokrycia ujemnego salda (na wzór systemu aukcyjnego).

Inne zmiany zapisów o OZE

Warto zauważyć, że ME planuje zmienić definicję instalacji hybrydowej. Po wejściu ustawy w życie, instalacja taka będzie składała się z zestawu przynajmniej dwóch instalacji, z której żadna nie będzie produkowała więcej niż 80% mocy całości. Lokalizacja instalacji hybrydowej powinna mieścić się w granicach jednego powiatu i co najwyżej pięciu gmin - pokrywa się to z zapisami o klastrach energetycznych.

Poza tym, minister Kaźmierski zapowiedział nową, osobną ustawę regulującą kwestię rozproszonych źródeł energii. Regulacja ma obejmować tutaj systemowo: autoprodukcję, energetykę prosumencką, sprzedaż sąsiedzką oraz klastry i spółdzielnie energetyczne. Projektu ustawy możemy spodziewać się jednak dopiero pod koniec bieżącego roku.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Obecnie projekt trafi do konsultacji społecznych. Według ME możliwa data implementacji przepisów to “wczesna jesień”. Musimy jednak wziąć jeszcze pod uwagę stanowisko KE, która jeszcze rozpatruje skargi na poprzednia nowelę o OZE.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
adam
adam
2017-06-13 14:34

Szkoda tylko, że fotowoltaika tym razem ucierpiała – przecież nie jest „stałym” źródłem prądu…

Ciekawe, czy kiedyś będzie jakaś ustawa, w której żadne OZE nie ucierpi