znamy najlepiej sprzedające się falowniki w 2022 roku

Znamy najlepiej sprzedające się falowniki w 2022 roku

Falowniki pełnią kluczową rolę w systemach fotowoltaicznych, ponieważ umożliwiają przekształcenie energii zebranej z paneli fotowoltaicznych w energię, której można użyć w sieci elektrycznej w domu. W ubiegłym roku rynek falowników fotowoltaicznych przeżył boom – osiągnął rekordową sprzedaż na poziomie 330 GW (AC). Wzrost rynku o blisko 50% był efektem złagodzenia problemów z łańcuchem dostaw oraz wsparcia rządowego. Wiele państw bowiem to właśnie fotowoltaikę uznaje za kluczowy element strategii redukcji emisji CO2. Kto wiódł prym na rynku?

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. Dynamiczny rozwój rynku falowników
  2. Oni wiodą prym

Dynamiczny rozwój rynku falowników

Ponieważ panele fotowoltaiczne generują prąd stały, a sieci elektryczne w naszych domach działają na prądzie przemiennym, falownik jest niezbędnym elementem systemu fotowoltaicznego. Najwyższej klasy falowniki osiągają sprawność przekształcania energii na poziomie ponad 98%. Obecnie rynek falowników do systemów fotowoltaicznych przeżywa swoje złote lata, co jest odzwierciedleniem globalnego dążenia do bardziej zrównoważonej, ekologicznej przyszłości.

Jak wynika z raportu Wood Mackenzie z 2022 r., dziesięciu czołowych producentów falowników fotowoltaicznych miało ponad trzy czwarte (dokładnie 86%) udziału w międzynarodowym rynku w tej branży.

Wśród rynków azjatyckich w dostawie falowników dominują Chiny (z udziałem w rynku na poziomie 78%; Państwo Środka wyprzedza Indie i Japonię). Jednak Europa też ma w tej branży duże ambicje, ponieważ UE konsekwentnie dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej. W Europie zanotowano największy – bo ponad 80-proc. – wzrost w obrocie falownikami. Stary Kontynent stanowił 28% rynku światowego (92 GW). Rynek amerykański był mniejszy. Wyniósł 42 GW, czyli 13% globalnego zapotrzebowania.

Oni wiodą prym

Prym na rynku falowników wiodą następujący producenci: Huawei, Sungrow, Ginlong Solis, Growatt i GoodWe. Do największych zmian, które zaszły w ostatnim czasie, można zaliczyć wejście do pierwszej dziesiątki Aiswei i Sofara. Zajmują odpowiednio 9 i 10 miejsce. Na 6 miejscu znalazły się SMA, na 7 miejscu Power Electronics, a na 8 pozycji Sineng.

Dostawy lidera sektora falowników - Huawei, wzrosły w 2022 r. w porównaniu z 2021 r. (+83%). W przypadku drugiej na liście, firmy Sungrow, wzrost był dużo mniejszy (+56%). Huawei i Sungrow już ósmy rok z rzędu wiodą prym na rynku.

W przypadku producentów od 3 do 10 miejsca wyniki kształtują się następująco: Ginlong Solis (+86%), Growatt (+27%), GoodWe (21%), SMA (-12%), Power Electronics (-4%), Sineng (+19%), Aiswei (+77%) i Sofar (+110%).

Piątka największych dostawców dostarczyła ponad 200 GW (AC) w 2022 r., czyli 71% wszystkich dostaw.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-08-24 23:26

No dobrze – a jakie spadki sprzedaży w 2023r ? – przynajmniej za pierwsze półrocze- winny już być dane…..