Ile kosztuje Cię używanie komputera stacjonarnego, laptopa i netbooka?

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty

Komputery wykorzystujemy na różne sposoby – część z nas zagląda tylko do Internetu, inni grają w gry, dla innych użytkowników są one narzędziem pracy. Przed komputerami spędzamy średnio od kilku do kilkunastu godzin dziennie – rekordziści nie odchodzą od nich nawet po kilkadziesiąt godzin. Jednak dzisiaj zajmiemy się mniej skrajnymi przypadkami i przy użyciu naszego kalkulatora cen i kosztów prądu sprawdzimy, jak bardzo obciąża nasz portfel używanie komputera. Producenci oferują nam trzy typy komputerów stacjonarnych: all in one, desktopy, nettopy. Ponadto zakupić możemy netbooki, ultrabooki oraz notebooki.

Pobór mocy zależy od parametrów naszego komputera oraz od tego w jakim celu go używamy – mniej prądu zużyje osoba przeglądająca strony internetowe od gracza. Do naszej analizy wykorzystaliśmy cztery typy komputerów – porównujemy je nie tylko między sobą, ale także ich sposoby używania. Przyjęliśmy, że każdy z użytkowników spędza przed komputerem po 4 godziny dziennie.

komputery

Z najwyższymi kosztami muszą liczyć się użytkownicy komputerów stacjonarnych typu desktop. Najmniejszym obciążeniem dla naszych portfeli są netbooki, ale ich minusem jest niższa wydajność, co powoduje, że raczej nie pogramy w najnowsze gry. Jednak gdy komputer głównie będzie nam służył do surfowania po sieci, lepiej decydować się na laptopy i netbooki.

Korzystając z komputerów musimy pamiętać, że wykonując różne czynności pobieramy zmienne ilości prądu – inaczej obciążony jest sam procesor oraz karta graficzna. Jeśli chcemy oszczędzać, kupujmy energooszczędny komputer dostosowany do naszych potrzeb.

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty