Ile płacisz za światło – koszt żarówki?

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty

W sklepach możemy kupić kilka rodzajów żarówek – dla siebie znajdą coś i miłośnicy tradycyjnych rozwiązań i ci stawiający na bardziej nowoczesne oświetlenie. Żarówki stanowią szeroki wachlarz produktowy i możemy wybierać wśród m.in. świetlówek, żarówek LED, standardowych żarówek. Producenci proponują nam oświetlenie w rożnych cenach (zaczynają się one już od 1 zł), o różnej mocy – z reguły nowoczesne żarówki pobierają mniej mocy, jednak charakteryzują się mocniejszymi właściwościami. Dobrym przykładem jest żarówka Osram LED Star PAR16, która pobiera tylko 7 W, a jest odpowiednikiem 50 W żarówki halogenowej.

Poniżej przygotowaliśmy krótkie porównanie – obszar działań: kuchnia. Założyliśmy, że dziennie w kuchni mamy włączone światło przez 4 godziny – w zimę ten czas jest dłuższy, w lato krótszy. Zobaczcie sami jak wygląda zużycie prądu i z jakimi kosztami musimy się liczyć decydując się na określony rodzaj żarówki.

zarowki

Widzicie różnicę? Standardowa żarówka chociaż ma przyjemną barwę światła, a jej zakup nie jest zbytnim obciążeniem dla naszego portfela, to narazi nas na wysokie rachunki za prąd. Najoszczędniejszym rozwiązaniem jest żarówka LED – wprawdzie w naszym zestawieniu jest odpowiednikiem 50 W, to nawet jeśli się uprzemy i pomnożymy jej pobór prądu, to i tak nie przekroczymy 11 zł. Należy pamiętać, że żarówka LED nie tylko zużyje mniej prądu, ale charakteryzuje się dłuższą żywotnością niż tradycyjna żarówka – minusem jest wysoki koszt zakupu, ale zwróci się on nam szybciej niż myślimy – patrz tabelka powyżej.

Jeśli chcesz sprawdzić ile Ciebie kosztuje używanie żarówek w domu lub firmie, zajrzyj do naszego kalkulatora.

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty