Zdjęcie artykułu

Jaką moc paneli fotowoltaicznych wybrać?

Moc paneli fotowoltaicznych to parametr niezbędny m.in. do określenia niezbędnej wielkości instalacji fotowoltaicznej dla domu. Moc paneli PV jest jednak zmienna i uzależniona od szeregu czynników. W artykule wyjaśnimy Wam m.in., jak sprawdzić paneli fotowoltaicznych oraz jakiej mocy są panele PV dostępne na rynku.

Jak sprawdzić moc paneli fotowoltaicznych?

Moc paneli fotowoltaicznych można sprawdzić na kilka sposobów:

  1. Etykieta producenta: Każdy panel fotowoltaiczny ma (a przynajmniej powinien mieć) tabliczkę znamionową, na której podane są kluczowe parametry, w tym moc nominalna (wyrażona w watach, np. 300 Wp). Moc ta jest określana w standardowych warunkach testowych (STC).
  2. Miernik mocy: Za pomocą miernika mocy (wattomierza) można bezpośrednio zmierzyć ilość energii generowanej przez panel w czasie rzeczywistym. Należy jednak przy tym uwzględnić warunki pogodowe, ponieważ bezpośrednio wpływają one na rzeczywistą wydajność.
  3. Inwerter: Urządzenie to monitoruje i raportuje moc generowaną przez panele. Dane można odczytać na wyświetlaczu inwertera lub za pośrednictwem dedykowanej aplikacji mobilnej.
  4. Multimetr i formuła obliczeniowa: Można również obliczyć moc generowaną przez panel na podstawie danych o natężeniu prądu (I) i napięciu (V) przy maksymalnym punkcie mocy (MPP). Moc oblicza się według wzoru: Moc (W) = Napięcie (V) × Natężenie (A). Tu ponownie, trzeba zwrócić uwagę na warunki zewnętrzne, w jakich będziemy testować panele PV.

Rodzaje mocy - podobieństwa i różnice

Jak już wspominaliśmy, moc paneli fotowoltaicznych jest zmienna i uzależniona m.in. od warunków zewnętrznych. W związku z tym funkcjonuje kilka jej typów, które odnoszą do konkretnych parametrów osiąganych przez panele PV.

Moc chwilowa

Moc chwilowa to moc, jaką panel fotowoltaiczny generuje w danym momencie. Zależy ona bezpośrednio od aktualnych warunków pogodowych, takich jak m.in. nasłonecznienie, temperatura, kąt padania promieni słonecznych czy czystość paneli PV. Moc chwilowa zmienia się wielokrotnie w ciągu dnia.

Moc maksymalna

Moc maksymalna (często oznaczana jako Pmax) to najwyższa możliwa moc, jaką panel fotowoltaiczny jest w stanie wygenerować. Te warunki to m.in. natężenie promieniowania słonecznego na poziomie 1000 W/m², temperatura ogniwa 25°C oraz odpowiedni kąt padania światła. Moc maksymalna jest wartością teoretyczną, którą panele osiągają jedynie w optymalnych warunkach, zazwyczaj w laboratorium. Warto dodać, że większość modułów ma zakładaną tzw. tolerancję mocy, co oznacza, że mogą one osiągać np. + / - 5 W więcej niż zakłada parametr Pmax.

Moc znamionowa

To tak naprawdę nic innego, jak moc maksymalna określona na tabliczce znamionej oraz w dokumentacji urządzenia.

Dobór mocy paneli fotowoltaicznych

Dobór mocy paneli fotowoltaicznych to dość skomplikowany proces, który wymaga wzięcia pod uwagę kilku kwestii takich jak m.in.:

  • Zapotrzebowanie energetyczne obiektu: uwzględnić trzeba zarówno bieżące zużycie energii, jak i planowane, energochłonne urządzenia jak np. pompa ciepła.
  • Nasłonecznienie i zacienienie miejsca montażu,
  • Kąt nachylenia i orientacja modułów względem słońca.

Dobór mocy paneli PV zawsze powinien być przeprowadzany indywidualnie, dla każdego inwestora.

Moc paneli fotowoltaicznych na m2

Warto podkreślić, że mocy paneli fotowoltaicznych nie powinno się dobierać na podstawie metrów kwadratowych, gdyż kwestie te są od siebie w dużej mierze niezależne. Może się zdarzyć, że niewielki dom o powierzchni 70 m2 będzie wymagał większej instalacji PV niż dom o powierzchni 150 m2. Jak to możliwe? Odpowiedzią jest profil energetyczny budynku. Szczegółowo, ten temat wyjaśliśmy w artykule: https://enerad.pl/wiedza/ile-paneli-fotowoltaicznych-na-dom-100-m2-150-m2-200-m2/.

Moc w zależności od zużycia energii

O ile nie da się oszacować potrzebnej mocy paneli PV na podstawie powierzchni nieruchomości, o tyle da się to dość precyzyjnie zrobić nawet wyłącznie na podstawie informacji o zużycia energii. Przyjmuje się, że na każde 1000 kWh poboru potrzeba ok. 1200 kWh energii z instalacji PV. Zatem przykładowo, jeśli rocznie zużywasz ok. 5000 kWh energii, Twoja instalacja powinna mieć moc ok. 6 kW.

Więcej o tym, jak dobrać PV dowiesz się z naszego artykułu: https://enerad.pl/wiedza/jaka-moc-fotowoltaiki-jak-obliczyc/

Moc paneli fotowoltaicznych wg STC i NOCT

Wiecie już, że moc paneli fotowoltaicznych jest zmienna i uzależniona m.in. od czynników zewnętrznych. By możliwe było porównywanie poszczególnych urządzeń przyjęto więc, że w kartach katalogowych moc modułów PV będzie podawana w odniesieniu do tych samych, wystandaryzowanych warunków. W dokumentacji technicznej paneli możecie jednak znaleźć aż dwa rodzaje warunków testowych, dla których podaje się nominalną moc paneli fotowoltaicznych: STC oraz NOCT.

Parametr STC (Standard Test Conditions) NOCT (Nominal Operating Cell Temperature)
Natężenie promieniowania słonecznego 1000 W/m² 800 W/m²
Temperatura ogniwa 25°C 45°C ± 2°C
Temperatura otoczenia 20°C 20°C
Prędkość wiatru - 1 m/s
Wykorzystanie w praktyce Laboratoryjne testy i specyfikacja techniczna Symulacja warunków rzeczywistych pracy paneli

Co istotne, rzeczywista moc paneli fotowoltaicznych prawie nigdy nie wynosi tyle, co nominalna moc modułów wg. STC, i nie często będzie wynosić tyle, ile zakładają parametry określone wg. NOCT. Przez ok. 70% roku, natężenie promieniowania słonecznego w Polsce jest niższe niż 500 W/m2, co oznacza, że jest ono znacznie niższe niż zakładają warunki testowe.

Uwaga! Pomimo tego, wydajność instalacji fotowoltaicznej w Polsce jest bardzo dobra - z 1 kW systemu PV możemy otrzymać ok. 1.000 kWh energii. To sprawia, że energetyka słoneczna jest opłacalnym rozwiązaniem również w naszym kraju.

Moc paneli dostępnych na rynku

Obecnie, na rynku najczęściej stosuje się panele fotowoltaiczne o mocy nominalnej od ok. 400 W (0,4 kW) do 700 W (0,6 kW). Niektórzy producenci modułów PV w swojej ofercie mają jednak panele o mocy ponad 700 W. Póki co najmocniejsze panele fotowoltaiczne oscylują w granicach 750 W mocy maksymalnej.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments