Klimatyzator a klimator - jakie różnice?

Klimatyzator a klimator - jakie różnice?

Wysokie temperatury skłaniają wielu konsumentów, by przed lub w trakcie letniego sezonu znaleźć optymalne rozwiązanie schładzające powietrze w pomieszczeniach. Jednym z najpopularniejszych wyborów jest oczywiście klimatyzator, jednak niektórzy próbują znaleźć dla niego alternatywę. Czy klimator bądź klimatyzer rzeczywiście są w stanie zaoferować podobną do klimatyzatora wydajność? Czym różnią się te urządzenia i na które się zdecydować?

Klimator i klimatyzer - co to za urządzenia?

Oferta urządzeń chłodzących powietrze lub wprawiających je po prostu w ruch jest bardzo bogata. Każdy sezon niesie ze sobą poszerzenie asortymentu marketów technologicznych w tym obszarze. Do najczęściej wybieranych urządzeń z tego segmentu należą klimatory, nazywane także klimatyzerami. Czym charakteryzują się te sprzęty i dlaczego konsumenci decydują się na ich zakup alternatywnie do standardowych wentylatorów?

Klimatory lub inaczej klimatyzery najczęściej opierają zasadę swojego działania o wykorzystywanie w wody w procesie chłodzenia powietrza w pomieszczeniach. W związku z tym niekiedy używa się w stosunku do nich określenia “ewaporacyjny”. W obudowie tego typu urządzeń zamknięty jest między innymi wentylator, filtr wodny i zbiornik na wodę, do której w niektórych modelach dodaje się także wkłady chłodzące. Ciepłe powietrze zasysane z otoczenia przepuszczane jest przez filtr i wypuszczane w chłodniejszej i bardziej nawilżonej postaci z drugiej strony klimatora.

Warunkiem determinującym większą wydajność tego typu urządzeń jest dobra wentylacja pomieszczenia i zasysanie powietrza z zewnątrz, gdyż w przeciwnym razie stanie się ono nie tylko gorące, ale także zdecydowanie zbyt wilgotne. Niestety ciężko jest efektywnie spełnić te warunki.

Do niewątpliwych zalet klimatorów (klimatyzerów) należy zaliczyć:

  • Mobilność, czyli możliwość korzystania z nich w różnych pomieszczeniach bez konieczności montażu specjalistycznej instalacji;
  • Niska cena w stosunku do na przykład klimatyzacji typu split;
  • Większa efektywność niż w przypadku standardowego wentylatora;
  • Podniesienie nawilżenia powietrza podczas upałów.

Wśród wad klimatorów trzeba zwrócić uwagę na:

  • Dużo niższą wydajność chłodzenia w porównaniu do klimatyzacji;
  • Ryzyko zbyt mocnego nawilżenia powietrza, które potęguje dyskomfort związany z wysokimi temperaturami (efekt sauny);
  • Konieczność zapewnienia dostępu powietrza z zewnątrz;
  • Wodne środowisko zwiększa ryzyko namnażania się grzybów, co stanowi zagrożenie dla zdrowia użytkowników klimatora;
  • Niska estetyka i konieczność zapewnienia miejsca na podłodze pomieszczenia;
  • Konieczność uzupełniania wody i wkładów chłodzących.

Klimatyzator - ogólna zasada działania

Klimatyzator (np. ścienny) jest częścią instalacji klimatyzacji i funkcjonuje na zupełnie innych zasadach niż klimator. Działanie klimatyzacji opiera się o dystrybucję czynnika chłodniczego w systemie, który cyklicznie zmienia swój stan skupienia z ciekłego w gazowy przy okazji obniżając temperaturę wypuszczanego do pomieszczeń powietrza. Klimatyzator współpracując z pozostałymi elementami instalacji oferuje swoim użytkownikom wiele dodatkowych funkcji klimatyzacji, co sprawia, że trzeba go sklasyfikować jako nie tylko wydajne, ale także wielofunkcyjne urządzenie.

Montaż klimatyzacji to zazwyczaj spora inwestycja, a o instalacje należy dbać by pełniła swoją efektywnie i bezpiecznie dla zdrowia użytkowników. W czasach rosnących średnich temperatur coraz więcej osób nie wyobraża sobie jednak funkcjonowania bez korzystania na co dzień z klimatyzacji. Dodatkowo, oprócz chłodzenia powietrza wiele modeli klimatyzatorów oczyszcza je, jonizuje i zapobiega rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych alergenów. Warunkiem jest tu oczywiście regularne czyszczenie klimatyzacji. Co ważne, wśród klimatyzatorów można wyszczególnić także mobilne urządzenia oraz takie o różnych systemach i miejscach montażu. Klimatyzatory są więc pod tym względem elastyczne.

Do licznych zalet klimatyzatorów zaliczają się takie aspekty, jak:

  • Nieporównywalnie większa efektywność chłodzenia powietrza w stosunku do klimatorów;
  • Możliwość instalacji klimatyzacji z funkcją grzania do wykorzystania w chłodniejszych okresach;
  • Oczyszczanie, jonizacja, a nawet dezynfekcja powietrza w ramach dodatkowych funkcji;
  • Efektywnie działająca klimatyzacja pozostaje z korzyścią dla osób borykających się ze schorzeniami układu krążeniowo-oddechowego;
  • Optymalnie dobrana instalacja pozwala schładzać powietrze w wielu pomieszczeniach jednocześnie i ustawiać pożądaną temperaturę;
  • Równomierne rozprowadzanie schłodzonego powietrza w pomieszczeniach.

Wśród wad klimatyzatorów wchodzących w skład instalacji można wymienić:

  • Stosunkowo wysoka cena montażu klimatyzacji i samych urządzeń;
  • Konieczność zlecenia instalacji systemu;
  • Klimatyzator wymaga regularnego serwisowania i czyszczenia celem zminimalizowania ryzyka wystąpienia chorób od klimatyzacji;
  • Nieumiejętne użytkowanie może prowadzić do pojawienia się objawów przeziębienia i grypy u domowników (pracowników).

Klimatyzator a klimator - podstawowe różnice

Klimatyzator ciężko jest rzetelnie porównywać z klimatorem lub klimatyzerem ze względu na zupełnie różną technologię działania tych urządzeń, ich wydajność, sposób instalacji i cenę. Trzeba jednak pamiętać, że wielu konsumentów decydując się na wybór rozwiązania mającego za zadanie schładzać powietrze w pomieszczeniach, często rozważa jedną ze wspomnianych opcji. Warto wówczas zwrócić uwagę na kilka najważniejszych aspektów różniących klimatyzatory i klimatory, by optymalnie dopasować urządzenie do własnych potrzeb:

Klimatyzator Klimator
Wymaga montażu instalacji Instalacja na zasadzie Plug&Play
Wysoka wydajność nawet w dużych pomieszczeniach Ograniczona wydajność chłodzenia do najbliższego otoczenia
Dodatkowe funkcje kondycjonujące powietrze Funkcjonalność skupiająca się przede wszystkim na chłodzeniu powietrza
Regulacja temperatury w pomieszczeniach Brak możliwości ustawienia temperatury
Poza okresowymi przeglądami i czyszczeniem bezobsługowe działanie Konieczność uzupełniania wody i wkładów chłodzących
Nowe modele utrzymują prawidłowe nawilżenie powietrza Użytkowanie może prowadzić do przesycenia powietrza wilgocią
Działanie przy zamkniętych oknach Konieczność zapewnienia wentylacji
Odprowadza ciepłe powietrze na zewnątrz Nie następuje wymiana powietrza

Czy klimator może zastąpić klimatyzator?

Niektórzy producenci lub dystrybutorzy klimatorów tudzież klimatyzerów niepoprawnie używają w ich specyfikacji wyrażenia “klimatyzator” lub “klimatyzator bez rury”. Może to wprowadzać niektórych konsumentów w błąd dając im złudne wrażenie, że kupują właściwie klimatyzator, ale bez konieczności inwestowania w jego montaż, czy zapewnienia odpowiedniej instalacji do wyprowadzenia rury wylotowej na zewnątrz budynku. Niestety klimatyzator i klimator nie są urządzeniami, pomiędzy którymi można postawić znak równości. Najwięcej w tym obszarze mówi choćby cena obu tych sprzętów.

Czy to jednak oznacza, że klimator (klimatyzer) nie może w żadnym aspekcie zastąpić klimatyzatora? Wszystko zależy w tym względzie od indywidualnych potrzeb i wymagań użytkowników. Jeżeli bowiem zależy im tylko i wyłącznie na doraźnym schłodzeniu powietrza na niewielkiej powierzchni, to być może klimatyzer będzie dla nich pod tym względem wystarczający. Trzeba jednak pamiętać, że nie działa on na zasadzie wymiany ciepła jak klimatyzacja, a więc nie odprowadza nagrzanego powietrza na zewnątrz budynku, a jedynie schładza to znajdujące się w pomieszczeniu. Podsumowując, klimatyzer nie jest w stanie zastąpić klimatyzatora w większości jego funkcji.

Klimator czy klimatyzator - w co zainwestować?

Inwestycja w klimatyzator to wbrew pozorom ważne przedsięwzięcie, gdyż użytkownik ma prawo oczekiwać wydajności urządzenia adekwatnej do jego ceny. Zależność ta jest właściwie wyznacznikiem, którym warto się kierować wybierając sprzęt dopasowany do potrzeb konsumenckich. Trzeba też pamiętać, że na szali stawiane jest tu dobre samopoczucie, komfort, a niekiedy również zdrowie użytkowników klimatyzatora lub klimatora.

Specjaliści z branży HVAC doradzają, by w przypadku ograniczonego budżetu rozważyć zakup standardowego wentylatora o sporej mocy, gdyż wodny filtr umieszczany w konstrukcji klimatorów to doskonałe środowisko do rozwoju grzybów i bakterii, a poziom wilgotności powietrza w wyniku użytkowania tego typu urządzeń ciężko jest kontrolować. Jeżeli ograniczeniem jest natomiast chęć uniknięcia skomplikowanego montażu klimatyzacji, warto rozważyć ofertę przenośnych klimatyzatorów z rurą wylotową, które odznaczają się dobrą wydajnością i nie wymagają instalacji jednostki zewnętrznej.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments