instalacja elektryczna w domu

Prąd trójfazowy a jednofazowy - 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Budując czy remontując dom staniemy przed koniecznością wyboru między instalacją trójfazową, a instalacją jednofazową. Z artykułu dowiecie się, jak wyglądają instalacje trójfazowe i jednofazowe. Wyjaśnimy też jakie są zalety i wady korzystania z prądu trójfazowego lub jednofazowego.

Co to jest instalacja trójfazowa?

podłączenie instalacji trójfazowejInstalacja trójfazowa to system elektryczny wykorzystujący trzy przewody fazowe do przesyłania energii. Jest powszechnie stosowana w miejscach o większym zapotrzebowaniu na moc, takich jak domy z ogrzewaniem elektrycznym, warsztaty czy obiekty przemysłowe.

Jak wygląda instalacja 3-fazowa? Obecnie składa się ona z pięciu przewodów:

  • Przewodów fazowych (L1, L2, L3), które dostarczają energię elektryczną.
  • Przewodu neutralnego (N), umożliwiającego powrót prądu do źródła.
  • Przewodu ochronnego (PE), zapewniającego bezpieczeństwo poprzez uziemienie.

Starsze instalacje składały się z 4 przewodów (nie były wyposażone w przewód ochronny).

Oprócz tego, w skład instalacji trójfazowej wchodzą odpowiednio dobrane bezpieczniki, wyłączniki różnicowoprądowe, a także ograniczniki przepięć.

Z racji większej ilości przewodów (które przecież nie są tanie), ale też większego stopnia skomplikowania i konieczności zastosowania droższych zabezpieczeń, koszt instalacji trójfazowej jest zwykle wyższy od systemu jednofazowego.

Co to jest instalacja jednofazowa?

Instalacja jednofazowa to system elektryczny wykorzystujący jeden przewód fazowy do przesyłania energii elektrycznej. Jest powszechnie stosowana w domach jednorodzinnych, mieszkaniach oraz małych obiektach, gdzie zapotrzebowanie na moc jest umiarkowane.

Instalacja jednofazowa składa się z trzech przewodów: jednego przewodu fazowego (dostarczającego prąd), przewodu neutralnego oraz przewodu ochronnego. Oprócz tego, w skład instalacji jednofazowej wchodzą także wyłączniki nadprądowe i różnicowoprądowe oraz ograniczniki przepięć.

Koszt instalacji jednofazowej, ze względu na mniejszą ilość przewodów i mniej zaawansowane zabezpieczenia jest niższy niż w przypadku instalacji trójfazowej.

Zalety i wady prądu trójfazowego

Instalacja trójfazowa może przynieść inwestorowi szereg wymiernych korzyści. I jest jednak rozwiązaniem pozbawionym wad.

Zalety Wady
Umożliwia zasilanie urządzeń o dużej mocy, takich jak płyty indukcyjne czy silniki elektryczne. Wyższe koszty instalacji i materiałów w porównaniu z układem jednofazowym.
Zapewnia stabilną pracę urządzeń trójfazowych dzięki równomiernemu rozłożeniu obciążenia. Bardziej skomplikowany montaż wymagający specjalistycznej wiedzy elektrycznej.
Mniejsze straty energii przy przesyle dużych mocy. Wyższe opłaty przyłączeniowe
Możliwość równomiernego obciążenia faz, co zwiększa efektywność energetyczną. Większe wymagania dotyczące zabezpieczeń i aparatury kontrolno-pomiarowej.
Lepsza efektywność przy zasilaniu dużych odbiorników energii.

Zalety i wady prądu jednofazowego

Również instalacje jednofazowe mają swoje zalety i wady.

Zalety Wady
Prostsza i tańsza w instalacji dzięki mniejszej liczbie przewodów. Ograniczona moc maksymalna, niewystarczająca dla niektórych urządzeń.
Niższe koszty eksploatacji i prostsza konserwacja. Brak możliwości zasilania urządzeń trójfazowych.
Wystarczająca dla standardowych potrzeb gospodarstw domowych. Możliwość przeciążenia przy jednoczesnym użyciu wielu urządzeń o wysokim poborze mocy.
Niższe opłaty przyłączeniowe i mniej skomplikowane formalności. Mniejsza efektywność energetyczna przy obciążeniach bliskich maksymalnym.
Ograniczone możliwości rozbudowy w przypadku zwiększenia zapotrzebowania na energię.

Co wybrać: prąd trójfazowy czy jednofazowy?

Wybór między prądem trójfazowym a jednofazowym zależy od zapotrzebowania na moc oraz rodzaju odbiorników energii.

Prąd trójfazowy jest idealnym rozwiązaniem dla większych domów, firm lub obiektów z urządzeniami wymagającymi większej mocy, np. maszyn przemysłowych. Charakteryzuje się wyższą stabilnością napięcia i możliwością obsługi większych obciążeń, ale generuje wyższe koszty instalacyjne.

Z kolei układ jednofazowy jest wystarczający dla mniejszych gospodarstw domowych (np. mieszkań) z podstawowym wyposażeniem, gdzie nie ma dużych obciążeń, takich jak np. pompy ciepła. Jest tańszy w instalacji i prostszy w eksploatacji. Jednak zanim zdecydujemy się na rozwiązanie, zastanówmy się dobrze, czy w najbliższej przyszłości nie będziemy decydować się na zakup energochłonnych urządzeń. Zmiana instalacji jednofazowej na trójfazową, choć możliwa, jest kosztowna i pracochłonna. Dlatego warto się dobrze zastanowić nad wyborem jeszcze na etapie projektowania.

Pamiętajmy też, że wybór instalacji jednofazowej ograniczy nam możliwości montażu fotowoltaiki. Więcej na ten temat znajdziecie w naszym artykule: Instalacja fotowoltaiczna jednofazowa a trójfazowa - porównanie

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
Marta
2024-09-30 12:30

Dziękuję