Co znaczy nazwa taryfy C21?
W symbolu taryfy C21 znajdziemy podstawowe informacje określające: do kogo jest skierowana, jaką ma moc umowną i w ilu strefach czasowych jest rozliczana.
Litera "C" w nazwie C21 informuje nas, że jest to taryfa dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Dwójka "2" w nazwie taryfy C21, pokazuje, że jest to taryfa dla użytkowników z mocą umowną powyżej 40 kW.
Ostatnia cyfra "1" w C21 oznacza, że jest to taryfa jednostrefowa. W jej ramach obowiązuje jedna, niezmienna stawka cenowa.
Taryfa C21 – dla kogo?
Większość przedsiębiorców w Polsce korzysta z taryfy C11, znacznie mniej odbiorców wykorzystuje w swojej działalności taryfę C21. Obydwie taryfy to warianty jednostrefowe – stawka za cenę prądu jest niezmienna: nie zależy ona ani od danej godziny w ciągu doby, ani też od dnia tygodnia. Dlatego też na taryfę C21 powinni zdecydować się przedsiębiorcy, których zużycie w godzinach pozaszczytowych nie przekracza 40%.
Pod względem formalnym taryfa C21 dedykowana jest przedsiębiorcom, którzy przyłączeni są do sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia o mocy umownej powyżej 40 kW.
Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Taryfa C11 czy C21?
Popularna C11 wybierana jest najczęściej przez osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Korzystać z niej mogą osoby, które podłączone są do sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia o mocy umownej poniżej 40 kW. Może się tak jednak zdarzyć, że Wasza firma przekroczy moc umowną. Co za to grozi? Otóż sprzedawca będzie mógł nałożyć na Was karę. Dlatego, jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, czy przypadkiem nie przekroczycie mocy umownej to skontaktujcie się ze sprzedawcą lub dystrybutorem i zmieńcie taryfę na C21.
Wybierz taryfę C11, gdy: | Wybierz taryfę C21, gdy: |
firma potrzebuje mniej niż 40 kW mocy umownej. | firma potrzebuje więcej niż 40 kW mocy umownej. |
Zmiana napięcia sieci będzie wymagała modernizacji/dostosowania układów pomiarowo-rozliczeniowych w firmie.
Sprawdź nasz poradnik: jaką taryfę wybrać dla firmy!
Kiedy warto pomyśleć nad zmianą taryfy z C11 na C21?
Zastanawiacie się, czy w najbliższym czasie nie będziecie musieli zmienić mocy przyłączeniowej? W enerad.pl podpowiadamy Wam, kiedy warto zastanowić się nad taką możliwością. Przede wszystkim, jeśli w przedsiębiorstwie chcecie zakupić nowe urządzenia o dużej mocy, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że przekroczycie moc umowną. Nad zmianą taryfy powinniście zastanowić się również w przypadku częstego „wybijania korków”.
Wbrew pozorom zmiana taryfy z C11 na C21 nie jest taka prosta i w najlepszym wypadku może potrwać do kilku dni. Dlaczego? Zmiana C11 na C21 wymaga zwiększenia mocy przyłączeniowej – oznacza to, że przedsiębiorstwo będzie musiało przejść procedurę ponownego przyłączenia do sieci. Jeśli zmiana nie będzie wymagała większej ingerencji w sieć zasilającą to cały proces powinien zakończyć się po kilku dniach.
[warning]Pamiętaj! Decydując się na zmiany w sieci elektrycznej zawsze korzystaj tylko i wyłącznie z usług osób, które posiadają odpowiednie świadectwo kwalifikacji! Koniecznie sprawdź fachowca, którego chcesz zatrudnić![end]
Taryfa C21 a B21
Wszystkie oferty z grupy taryf C przeznaczone są dla firm, które podłączone są do sieci niskiego napięcia. Jeżeli jednak nasze przedsiębiorstwo potrzebuje taryfy podłączonej do sieci średniego napięcia, należy sprawdzić ofertę z taryfy B. Wtedy odpowiednim dla taryfy C21 będzie w sieci średniego napięcia taryfa B21.
Taryfa C21 | Taryfa B21 |
firma potrzebuje zasilania z sieci niskiego napięcia. | firma potrzebuje zasilania z sieci średniego napięcia |
Taryfa C21 - cennik
Cena energii w taryfie C21 składa się przede wszystkim z opłaty za prąd i jego dystrybucję (tak jak w przypadku każdej innej taryfy prądu). Jednak w związku z tym, że taryfa C21 jest jednostrefowa jej cena za 1kWh jest taka sama bez względu na porę dnia i tygodnia. Powinno to ułatwić wybór odpowiedniej oferty wśród sprzedawców energii, ale drugim ważnym elementem ceny prądu jest opłata handlowa.
Cena prądu = cena za kWh (kilowatogodzinę) + opłata handlowa (abonamentowa)
Przy wyborze najlepszej oferty taryfy C21 pamiętajmy, aby zwrócić uwagę nie tylko na koszt 1 kWh, ale i wysokość opłaty handlowej (zwanej też opłatą manipulacyjną).
Dowiedz się, co jeszcze składa się na cenę prądu?
Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Gdzie znaleźć najtańszą ofertę C21?
W odróżnieniu od taryfy C11, przedsiębiorcy korzystający z C21 płacą znacznie wyższe stawki za opłaty handlowe (najczęściej jest to miesięczny abonament). Z reguły też ich rachunki, a tym samym zużycie prądu jest znacznie wyższe. Każdemu przedsiębiorcy powinna zapalić się taka lampka: wyższe rachunki = wyższe oszczędności i z pomocą naszej porównywarki będziecie w stanie zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent miesięcznie na swoich rachunkach! Jak?
Nasza porównywarka cen prądu została rozszerzona o oferty C2x, dzięki której sprawdzicie nie tylko najniższe ceny w ofertach C21, ale dowiecie się czy przy Waszym zużyciu w ciągu doby bardziej nie będzie Wam się opłacać zmienić taryfy jednostrefowej na dwustrefową (w tym wypadku na C22a lub C22b).
W firmie rozważamy zmianę taryfy na C21 w związku z tym, że powiększamy ją o zakup kilku nowych urządzeń. Ciekawy jestem, jak wysokie rachunki będą przychodzić za prąd i ile dokładnie dni będzie trwał proces ponownego przyłączania sieci.