taryfa C11

Taryfa C11 – jednostrefowa taryfa dla firm

Taryfa C11 jest odpowiednikiem taryfy G11 dla gospodarstw domowych i małych firm. To taryfa jednostrefowa, co oznacza, że przez całą dobę obowiązuje jedna stawka za każdy zużyty kilowat energii. To najlepszy wybór dla firm, które pracują w godzinach od 8:00 do 16:00, zużywając przez cały ten czas stałą ilość energii elektrycznej. Poznaj więcej informacji o taryfie C11 w naszym artykule!

Co to jest Taryfa C11?

Taryfa C dedykowana jest małym i średnim firmom oraz gospodarstwom rolnym. Taryfa C11 i taryfy C12a i C12b są zasilane z sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia, o mocy umownej poniżej 40 kW. Powyżej tej mocy mamy do czynienia z taryfami C21 i C22.

Od 2008 roku, zgodnie z rozporządzeniem, oferty prądu dla firm nie są regulowane przez Prezesa URE, choć nadal wiele firm korzysta z umowy kompleksowej, a nie ofert rynkowych.

Co oznacza taryfa C11?

Każdy symbol w oznaczeniu taryfy prądu określa jej trzy najważniejsze parametry: dla jakiej grupy jest przeznaczona, jaki ma umowny limit mocy i w ilu strefach jest rozliczana.

  • "C" oznacza, że jest to taryfa dla małych i średnich firm.
  • Pierwsza cyfra "1" informuje, że jest to taryfa z maksymalną mocą umowną do 40 kW.
  • Druga cyfra (ostatnie "1" w nazwie C11) pokazuje nam, że jest to taryfa jednostrefowa. To oznacza, że np. inna taryfa dla firmy - C12, będzie różniła się tym, że rozliczana jest w dwóch strefach czasowych.

Wystarczy teraz spojrzeć na symbol taryfy C11 i poznamy, że chodzi tu o prąd dla małych i średnich firm, które rozliczają się w jednej strefie.

Taryfa C11 – dla kogo?

Taryfa C11 jest dla przedsiębiorstw, których zużycie w godzinach pozaszczytowych (czyli między 13:00-15:00 oraz w tzw. godzinach "nocnych"), nie przekracza 40%. W ciągu całej doby cena za prąd jest stała. Pamiętaj, że podpisując umowę o sprzedaż w tej taryfie zgadzasz się na określoną moc umowną. Jeśli złamiesz umowę i ją przekroczysz, możesz zapłacić kary. Jeśli podejrzewasz, że C11 to za mało dla Twojej firmy, zdecyduj się na C21.

Taryfa C11 jest też określana jako taryfa budowlana. Jeżeli planujesz budowę domu, to musisz zmienić swoją taryfę G na prąd budowlany. Po zakończeniu robót budowlanych i potwierdzeniu odbioru można zmienić tzw. prąd budowlany (C11, C12a lub C12b) na taryfę dla gospodarstw domowych (np. G11).

Zastanawiasz się, czy wybrać C11 czy C12? Sprawdź: Jaką taryfę wybrać – Taryfa C11 czy C12?

Taryfa C11 czy G11? Którą wybrać, gdy pracujesz w domu?

Taryfa C jest przeznaczona dla firm, a taryfa G dla gospodarstw domowych. Małe i średnie firmy kierując się wyborem taryfy szukają raczej alternatywy między taryfą C11 a C12 (lub taryfami o większej mocy umownej - C21). Co jednak z jednoosobową działalnością? Jeżeli mamy zarejestrowaną działalność w mieszkaniu, będzie prawdopodobnie potrzebne podłączenie drugiego licznika dla taryfy C11. Istnieją jednak wyjątki od reguły, korzystania z taryfy C.

Mając zarejestrowaną działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania, możemy nadal płacić prąd dla domu. Warunkiem jest brak wydzielonej części lub całości mieszkania wyłącznie na cele prowadzonej działalności.

Musimy mieć na uwadze, że korzystając z taryfy G11 nie będziemy mogli wliczyć opłat za energię w koszty działalności. Taką możliwość daje nam taryfa C11 lub inna z grupy taryf C.

Wybierz taryfę C11, gdy: Wybierz taryfę G11, gdy:
masz wydzielona część lub całość mieszkania na cele prowadzonej działalności,
chcesz wliczyć koszty energii elektrycznej do swojej działalności gospodarczej.
mieszkanie w którym pracujesz służy celom osobistym (nie ma wydzielonej części na cele działalności gospodarczej),
nie wliczasz opłat za energię elektryczną do kosztów działalności gospodarczej.

Czy można zmienić taryfę C11 na G11?

Taryfę C11 na G11 można zmienić jedynie w kilku przypadkach. Pierwszy z nich to sytuacja, gdy po zakończeniu budowy domu chcemy zamienić tzw. prąd budowlany na standardową taryfę dla gospodarstw domowych.

Kolejny przypadek obejmuje sytuację, w której np. działalność gospodarcza prowadzona w miejscu zamieszkania zostaje przeniesiona w inne miejsce, a lokal mieszkalny ponownie służy wyłącznie do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych.

Uwaga! Pamiętajcie, że zmiany między taryfami oznaczonymi różnymi literami będzie wiązać się z nową umową.

Czy taryfa C11 jest droższa od G11?

Taryfa C11 zwykle bywa droższa od G11 z kilku powodów. Po pierwsze, taryfa C to taryfa opierająca się wyłącznie na zasadach rynkowych, podczas gdy taryfa G jest zatwierdzana przez prezesa URE. Taryfikacja jest gwarantem adekwatności stawek w taryfie G do kosztów faktycznie ponoszonych przez sprzedawców energii.

Różnice w cenie wynikają też z charakterystyki samej taryfy. Ze względu na komercyjny charakter użytkowania C11 jest ona droższa od taryfy G11, ponieważ przedsiębiorstwa zazwyczaj mają wyższe zapotrzebowanie na energię i bardziej obciążają sieci.

Koniecznie sprawdź ile wynoszą ceny prądu w Polsce: Cena prądu – Jaka jest cena za 1 kWh?

Ile kosztuje 1 kWh w taryfie C11 w 2024?

Aktualny koszt 1 kWh w taryfie C11 waha się od nieco ponad 1 zł do nawet ponad 3 zł. Wszystko zależy od sprzedawcy oraz oferty. Poniższy wykres pokazuje aktualne stawki w taryfach największych sprzedawców prądu.

Aktualne ceny prądu oraz opłat dystrybucyjnych dla taryfy C u sprzedawców urzędowych znajdziesz w tym miejscu:

Przy wyborze najlepszej oferty sprzedawcy energii pamiętajmy, aby zwrócić uwagę nie tylko na koszt 1 kWh, ale i wysokość opłaty handlowej (zwanej też opłatą manipulacyjną).

Dowiedz się, co jeszcze składa się na cenę prądu?

Plusy i minusy taryfy C11

Poniżej przedstawiliśmy najważniejsze plusy i minusy taryfy C11.

Plusy:

Stała stawka za energię: Cena za kilowatogodzinę (kWh) jest taka sama przez całą dobę. Ułatwia to planowanie wydatków i przewidywanie kosztów energii elektrycznej.

Prostota i przejrzystość: Brak zróżnicowania cen w zależności od pory dnia upraszcza rozliczenia. Jest to korzystne dla firm, które nie chcą tracić czasu na analizowanie godzin szczytu i dolin.

Stałe koszty operacyjne: Firmy mogą łatwiej zarządzać swoim budżetem, ponieważ koszty energii nie zmieniają się w zależności od pory dnia. Jest to szczególnie ważne dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Brak potrzeby zarządzania zużyciem: W przeciwieństwie do taryf dwustrefowych, nie ma potrzeby przesuwania największych operacji na godziny pozaszczytowe. Wszystkie operacje mogą być prowadzone w dogodnym czasie bez obawy o wyższe koszty.

Minusy:

Brak oszczędności w nocy: W taryfach dwustrefowych, takich jak G12, zużycie energii w nocy jest tańsze. Taryfa C11 nie oferuje takich oszczędności, co może być niekorzystne dla firm pracujących w trybie nocnym.

Wyższe koszty w godzinach szczytu: W ciągu dnia, kiedy zapotrzebowanie na energię jest najwyższe, inne taryfy mogą oferować niższe stawki w określonych godzinach. W taryfie C11 płacisz stałą, często wyższą stawkę, bez możliwości zaoszczędzenia w godzinach szczytu.

Brak elastyczności: Firmy, które mogą dostosować swoje zużycie energii do tańszych godzin, mogą stracić na elastyczności. Taryfa C11 nie daje możliwości wykorzystania tańszej energii w określonych porach.

Możliwe wyższe rachunki: Dla firm, które zużywają dużo energii w godzinach szczytu, stała stawka taryfy C11 może prowadzić do wyższych rachunków niż w przypadku taryf, które oferują tańsze stawki poza godzinami szczytu.

Taryfa C11 może być dobrym wyborem dla firm ceniących prostotę i przewidywalność kosztów. Jednak warto rozważyć inne taryfy, jeśli działalność firmy pozwala na elastyczne zarządzanie zużyciem energii.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arkadiusz
Arkadiusz
2019-07-31 11:08

prowadzę firmę w domu. najlepszym i najtańszym rozwiązaniem jest dla mnie taryfa c11. kiedyś rozważałem zmianę taryfy, ale wiem że nie ma sensu jej zmieniać.