Taryfy prądu dla firm - Jaką taryfę wybrać

Taryfy prądu dla firm - Jaką taryfę wybrać?

Czy wiesz, że nie tylko zmiana sprzedawcy prądu może obniżyć Twoje rachunki w firmie. Bardzo wiele zależy także od taryfy, z której korzystasz – odpowiednia sprawi, że Twoje oszczędności za energię elektryczną w firmie mogą wynieść nawet kilkadziesiąt procent. Jeśli chcesz się dowiedzieć jakie są taryfy prądu dla firm i jaką wybrać, to zapoznaj się z naszym artykułem.

Co to jest taryfa prądu dla firmy?

Taryfa prądu dla firmy, to nic innego jak plan cenowy, który zawiera nie tylko stawkę za 1 kWh, ale również opłaty dodatkowe (np. opłatę handlową). Na tej podstawie wyliczana jest wysokość faktury za zużycie energii elektrycznej.

Taryfy dla firm - jakie są dostępne?

Taryfy prądu dla firm różnią się między sobą nie tylko cenami, ale dedykowane są różnym grupom odbiorców.

Taryfy C - dla małych i średnich firm

Taryfa C to taryfa dedykowana małym i średnim przedsiębiorstwom oraz gospodarstwom rolnym, które wykorzystują prąd w celach produkcyjnych. Odbiorcy mogą wybrać jeden z kilku jej wariantów:

Przynależność do tej taryfy możliwa jest tylko wtedy, gdy klient biznesowy podłączony jest do sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia.

Taryfy B - dla dużych firm

Taryfa B to taryfa skierowana do dużych firm oraz instytucji. Podobnie jak w taryfie C, odbiorcy mogą korzystać z kilku jej wariantów:

  • jednostrefowy (np. B11, B21),
  • dwustrefowy (np. B12, B22),
  • trójstrefowy (np. B23).

Taryfa B dostępna jest dla firm, które zasilane są z sieci elektroenergetycznej średniego napięcia.

Taryfy A - dla klientów przemysłowych

Taryfa A to taryfa, z której mogą korzystać największe firmy. Odbiorcy mają do wyboru jeden z kilku jej wariantów:

  • jednostrefowy (np. A21),
  • dwustrefowy (np. A22),
  • trójstrefowy (np. A23).

Z taryfy A mogą korzystać odbiorcy instytucjonalni zasilani z sieci elektroenergetycznej wysokiego napięcia.

Jaką taryfę prądu dla firmy wybrać?

Wybór optymalnej taryfy prądu jest bardzo ważny - źle wybrana, czyli niedostosowana do potrzeb i zużycia może sprawiać, że rachunki za energię elektryczną będą znacznie wyższe. Jak zatem wybrać najlepszą taryfę dla firmy?

Przede wszystkim przed rozpoczęciem dokładnej analizy należy uwzględnić wielkość i potrzeby gospodarstwa rolnego czy przedsiębiorstwa – mała firma, działająca 8 godzin dziennie ma inne wymagania niż duże przedsiębiorstwo, w której praca odbywa się 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Który wariant taryfy C?

Najliczniejszą grupę klientów instytucjonalnych stanowią odbiorcy z taryfy C, w której najpopularniejsza jest taryfa C11 z niezmienną stawką w ciągu całej doby. Jednak odbiorcy z tej grupy mogą korzystać z taryf, w których stawka za cenę prądu zależna jest od dnia tygodnia czy godziny w ciągu dnia. W przypadku taryf strefowych doba podzielona jest na np. doliny nocne i dzienne, szczyty przedpołudniowe i popołudniowe. Ceny za prąd w dolinach i poza szczytem są niższe, natomiast w szczycie stawki są wyższe.

Reasumując - przedsiębiorstwa oraz gospodarstwa rolne, które zużywają:

  • więcej prądu w szczycie powinny korzystać z taryf jednostrefowych;
  • więcej prądu poza szczytem powinny korzystać z taryf dwustrefowych lub trójstrefowych.

Jeśli chcecie wiedzieć więcej w tym temacie, to zapraszamy do naszego artykułu: Jaką taryfę wybrać – Taryfa C11 czy C12?

Który wariant taryfy B?

Klienci instytucjonalni, korzystający z taryfy B mają do wyboru różne warianty taryf, w których doba może być podzielona na kilka stref cenowych. Podobnie jak w przypadku klientów z taryfy C, wybór odpowiedniej taryfy powinien opierać się na charakterystyce dobowego zużycia prądu. Zasada opłacalności działa analogicznie jak w przypadku taryf C. Jednak przeanalizowanie wszystkich danych może okazać się bardzo trudnym zadaniem i w takim wypadku warto skorzystać z pomocy ekspertów specjalizujących się w optymalizacji kosztów zakupu energii.

Który wariant taryfy A?

Wybór odpowiedniej taryfy powinien, tak jak w przypadku taryf C i B, być uzależniony również od dobowego zużycia prądu. Zdajemy sobie sprawę, że samodzielna analiza i wybór właściwej taryfy w największych przedsiębiorstwach jest praktycznie niemożliwy i w tym przypadku niezastąpioną pomocą są usługi z zakresu doradztwa energetycznego.

Dlaczego warto wybrać optymalną taryfę dla firmy?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest bardzo krótka i konkretna - taryfa prądu optymalnie dopasowana do zużycia energii w przedsiębiorstwie czy gospodarstwie rolnym, to po prostu niższe rachunki. O jakich oszczędnościach mowa? Miesięcznie może to być nawet kilkadziesiąt procent.

Jeśli szukacie jeszcze większych oszczędności, to na pewno warto zastanowić się nad zmianą sprzedawcy prądu lub fotowoltaiką dla firmy.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tadeusz
Tadeusz
2024-03-14 19:10

Czy można zmniejszyć moc umowną z 60 kW na 40 kW i co z układem pomiarowym i przekładnikami czy trzeba zmieniać ?

Tadeusz
Tadeusz
2022-01-28 12:43

Mam fotowoltaikę czy moge zmienić dystrybutora energii Z PGE na innego