Jak to działa?
Aquabattery twierdzi, że opracowało przepływowy magazyn energii oparty na technologii "reversible water dissociation" (odwracalna dysocjacja wody). Bateria przechowuje energię elektryczną w postaci energii chemicznej w kwasie, zasadowych i solankowych roztworach, trzymanych w osobnych zbiornikach. Pompki przepuszczają te roztwory przez stos energetyczny z elektrodami oddzielonymi membranami. Membrany umożliwiają wymianę jonów między elektrolitami w celu generowania elektryczności.
Testy i perspektywy
Technologię Aquabattery planuje się przetestować w holenderskim Delfcie przez okres od sześciu do dwunastu miesięcy, aby "zbadać skalowalność" i opłacalność komercyjną. Statkraft, zapewniając wsparcie finansowe i know-how inżynieryjne, odgrywa kluczową rolę w tym przedsięwzięciu.
Jiajun Cen, CEO i współzałożyciel Aquabattery, podkreśla, że partnerstwo z Statkraft to ważny krok w kierunku walidacji unikalnej propozycji wartości Aquabattery oraz zminimalizowania ryzyka związanego z wejściem na rynek energetyki słonecznej i wiatrowej.
Aquabattery uważa, że ich technologia nie tylko stanowi alternatywę dla długotrwałego przechowywania energii, ale jest także bardziej zrównoważoną, bezpieczną i odporną na zakłócenia w łańcuchu dostaw. Wykorzystanie soli kuchennej i wody, jako dwóch najbardziej powszechnych i tanich surowców na świecie, czyni Aquabattery pionierem w dziedzinie ekologicznych rozwiązań baterii.
Partnerstwo dla zielonej przyszłości
Christian Rynning-Tønnesen, CEO Statkraft, podkreśla, że nowa technologia Aquabattery może przyspieszyć rozwój długotrwałego przechowywania energii, kluczowego dla rozwoju energetyki odnawialnej. Partnerstwo to ma również na celu rozwiązanie problemów związanych z dostosowywaniem energii odnawialnej do zmiennej podaży. Konwencjonalne, wielkoskalowe systemy przechowywania energii, takie jak baterie litowo-jonowe, mają czas przechowywania ograniczony do czterech godzin. Dlatego LDES, pozwalający na przechowywanie energii przez sześć godzin lub dłużej, staje się "kluczowym" elementem tworzenia "zrównoważonego i stabilnego systemu energetycznego" wspierającego zieloną transformację. W obliczu globalnych planów potrójnego zwiększenia mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii rozwiązanie to otwiera nowe perspektywy.
Współpraca ta została ogłoszona na COP28 w Dubaju, gdzie obie firmy wspierały plany zwiększenia udziału OZE na całym świecie.
A to ciekawe……. ” Konwencjonalne, wielkoskalowe systemy przechowywania energii, takie jak baterie litowo-jonowe, mają czas przechowywania ograniczony do czterech godzin.”…….. – coś z tłumaczeniem „nie teges” bo moja elektryczna hulajnoga stała rok nieużywana i jeździ bez ładowania. No chyba że pan CEO nie kuma o czym gada jak bywa w naszych firmach. Bardziej uwierzył bym panom COO albo CTO.
Prawdopodobnie chodzi o dopuszczalny czas rozładowania- no ale co ja stary zgred tam wiem.
Poza tym od kiedy baterie litowo-jonowe sa wielkoskalowym systemem przechowywania energii- do tego konwencjonalnym…. coś mi umknęło ?