Inwestycje w magazyny energii i wsparcie sieci
Aby sprostać tym wyzwaniom, MKiŚ planuje pozyskanie dodatkowych środków, w tym z Funduszu Modernizacyjnego oraz z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Celem będzie stworzenie puli finansowej na dalszy rozwój magazynów energii. Jak wyjaśniała minister Paulina Hennig-Kloska:
My musimy te programy systemowo poprawić, bo mamy problemy z podłączeniami, wydajnością, np. instalacji fotowoltaicznych. Dobrze wiemy, że w najgorętsze dni, najbardziej nasłonecznione, jest problem z odbiorem energii do systemu.
Magazyny energii będą odgrywać kluczową rolę w stabilizacji sieci energetycznych oraz w efektywnym zarządzaniu energią generowaną z odnawialnych źródeł, takich jak fotowoltaika.
Rozszerzenie programu "Mój Prąd" o małe wiatraki przydomowe
Istotną zmianą, którą MKiŚ zamierza wprowadzić w programie "Mój Prąd 6.0", jest dofinansowanie instalacji małych wiatraków przydomowych. Polska złożyła już wnioski o finansowanie takich projektów w ramach Funduszu Modernizacyjnego. Integracja małych wiatraków z domowymi systemami energetycznymi może znacząco przyczynić się do zwiększenia dywersyfikacji źródeł energii odnawialnej i poprawy samowystarczalności energetycznej gospodarstw domowych. Tym samym MKiŚ potwierdził, że zakres inwestycji objętych programem Mój Prąd będzie rozszerzony o przydomowe turbiny wiatrowe.
Wszystko, co trzeba wiedzieć o aktualnym kształcie programu znajdziesz na stronie: Program Mój Prąd.
Eeeeee- nie dziękuję – wolę „off-grid” na „kwasiakach”. Nie trzeba nic nikomu zgłaszać, inwertery od „małych sprytnych rączek” (jak wszystkie inne zresztą) tyle że o połowę tańsze od tych „sieciowych” . Nijakiego ncrfg nie potrzeba – a zimą i tak pobierać prąd z sieci – ale per saldo tylko przez 3 miesiące w roku. Dla tych co im „nieco lepiej” mogą dostawic agregat kogeneracyjny dla ciepła i energii elektrycznej na zimowa porę w sam raz.