magazyn energii 20 kWh na domu jednorodzinnym

Magazyn energii 20 kWh - cena i parametry

W obliczu współwystępowania takich czynników, jak kryzys energetyczny, podwyżki cen prądu i rosnąca inflacja, wielu prosumentów zastanawia się w jaki sposób dodatkowo obniżyć swoje rachunki za energię elektryczną i zapewnić sobie ciągłość jej dostaw. Rozwiązaniem może tu być domowy magazyn energii o optymalnej pojemności. Czy magazyn energii 20 kWh to dobry wybór? W jakim przypadku się sprawdzi i który model z tej kategorii wybrać? Ile kosztuje magazyn energii 20 kWh? Odpowiedzi poniżej.

Dla kogo magazyn energii 20 kWh?

Magazyn energii o pojemności 20 kWh to świetne rozwiązanie dla większych domów jednorodzinnych lub małych firm, które mają wysokie zapotrzebowanie na energię. Może również służyć do obsługi obiektów rolniczych lub warsztatów, które korzystają z instalacji fotowoltaicznych. Taki magazyn pozwala na efektywne zarządzanie energią, umożliwiając pełne wykorzystanie nadwyżek wyprodukowanej energii, zmniejszenie zależności od sieci oraz obniżenie kosztów operacyjnych, szczególnie podczas godzin szczytu, kiedy energia z sieci jest droższa.

Zatem, magazyn energii 20 kWh to rozwiązanie dla:

  • gospodarstw domowych o zwiększonym zużyciu energii,
  • małych i średnich firm (np. restauracji),
  • gospodarstw rolnych.

Magazyn energii 20 kWh - do jakiej mocy instalacji?

To, czy magazyn energii o pojemności 20 kWh będzie odpowiedni dla naszego domu czy firmy, zależy m.in. od mocy instalacji fotowoltaicznej oraz dobowego zużycia energii.

Celem umownego przedstawienia, w przypadku instalacji fotowoltaicznej, o jakiej mocy sprawdzi się magazyn energii 20 kWh, w poniższej tabeli przyjęliśmy przykładowe dane dla dwóch większych gospodarstw domowych lub niewielkich przedsiębiorstw, które przekraczają górną, umowną granicę średniego, dobowego zużycia prądu. Pierwsze z nich posiada instalację fotowoltaiczną o mocy 10 kWp i zużywa w ciągu doby około 18 kWh prądu (12 kWh w ciągu dnia i 6 kWh w ciągu nocy). Drugie gospodarstwo lub przedsiębiorstwo korzysta natomiast z instalacji fotowoltaicznej o mocy 13 kWp zużywając dobowo około 22 kWh (15 kWh w ciągu dnia i 7 kWh w ciągu nocy) prądu:

Magazyn energii 20 kWh a moc instalacji PV

Zważywszy na fakt, że jednym z najważniejszych parametrów magazynu energii jest głębokość jego rozładowania DOD (ang. Depth of Discharge), to chcąc efektywnie korzystać z akumulatora trzeba zakładać kilkuprocentową nadwyżkę jego pojemności względem wolumenu energii, jaki ma być w nim dobowo magazynowany.

Magazyn energii 20 kWh może zatem dobrze sprawdzić się we współpracy z instalacją o orientacyjnej mocy 10 kWp.

Wiele zależy bowiem od trybu pracy magazynu, sposobu zarządzania zużyciem energii w gospodarstwie domowym lub firmie, czy potrzeby pozostawienia “miejsca” na doraźne, dodatkowe przechowywanie prądu. Danych z powyższej tabeli oczywiście nie należy traktować jako wyznacznika, a jedynie jako aspekt orientacyjny w poszukiwaniach optymalnego magazynu energii.

Ceny magazynów energii 20 kWh - przykładowe modele

Wybierając magazyn energii o pojemności zbliżonej do 20 kWh trzeba pamiętać o tym, że rzeczywista użytkowa pojemność akumulatora jest zwykle nieco mniejsza niż pojemność nominalna. Dodatkowo warto przyjrzeć się tym propozycjom producentów magazynów energii, które zawierają kompleksowe zestawy do zastosowania w hybrydowych instalacjach fotowoltaicznych. Chodzi tu oczywiście o dedykowany inwerter pozwalający uzyskać najbardziej efektywną współpracę pomiędzy panelami fotowoltaicznymi i akumulatorem. Cena takiego zestawu uzależniona jest od stopnia zaawansowania jego funkcji, elastyczności, wydajności i możliwości doraźnej rozbudowy pojemności. Oczywiście należy zwrócić uwagę na opłacalność magazynu energii w kontekście całej instalacji i trybu zużywania energii w gospodarstwie domowych lub firmie. Warto skorzystać na tym etapie z pomocy specjalistów.

Poniżej znajdziecie kilka popularnych modeli magazynów energii 20 kWh, z opisem najważniejszych parametrów i funkcjo oraz z orientacyjnymi cenami - za samo urządzenie. Całkowity koszt z montażem możecie sprawdzić w naszej analizie cen magazynów energii.

1. Victron Energy 20,4 kWh - cena ok. 140 000 zł

Najdroższa propozycja z zestawienia charakteryzuje się najbardziej zaawansowanymi funkcjami wynikającymi między innymi z obecności w zestawie urządzenia Victron Energy Multiplus-II GX oraz urządzeń Multiplus-II. Pierwsze z nich określane jest przez producenta mianem inwertera / ładowarki. Optymalizuje ono pracę magazynu energii dostosowując ją do panujących warunków atmosferycznych i tym samym programując zwiększoną efektywność oddawania energii na przykład nocą, czy w pochmurne dni. Urządzenia te komunikują się z licznikiem energii elektrycznej, a także ze wszystkimi urządzeniami podłączonymi do instalacji, co umożliwia im kompleksowe zarządzanie systemem.

Do najważniejszych cech zestawu Victron Energy 20,4 kWh należą:

  • pojemność nominalna / użytkowa na poziomie 20,4 kWh
  • technologia LiFePO4
  • żywotność – około 5000 cykli ładowania
  • głębokość rozładowania DOD na poziomie ok. 80%
  • pełna kontrola za pomocą Victron Remote Management
  • możliwość elastycznej wymiany samych akumulatorów
Victron Energy 20,4 kWh

2. BYD HVS Premium 10,2 kWh x 2 - cena ok. 98 000 zł

Jedną z największych zalet magazynów energii BYD HVS Premium oprócz pełnej skalowalności, są doskonałe osiągi w zakresie głębokości rozładowywania akumulatorów. Zestawy magazynujące wyposażone są w jednostki sterujące, które pozwalają monitorować pracę urządzenia. Magazyny energii BYD wykazują dużą efektywność we współpracy z instalacją fotowoltaiczną oraz szeroką kompatybilność z falownikami wiodących rynkowo producentów. System magazynujący energię od BYD może pracować w instalacji typu on-grid oraz off-grid, a także efektywnie funkcjonować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz nieruchomości.

Do najważniejszych cech magazynu energii BYD HVS Premium należą:

  • pojemność nominalna / użytkowa systemu - 20,4 kWh
  • technologia LiFePO4
  • żywotność na poziomie 6000 cykli ładowania
  • głębokość rozładowania DOD - do 100%
  • pojemność pojedynczego modułu - 2,56 kWh
  • waga magazynu 167 kg
  • opatentowany system łączenia modułów bez kabli
BYD HVS Premium 10,2 kWh x 2

3. Sofar Solar AMASS GTX 3000 20 kWh - cena ok. 87 300 zł

Prezentowana cena magazynu energii Sofar Solar AMASS dotyczy zestawu z falownikiem tego samego producenta, który dzięki funkcji Plug&Play może łatwo dostosować się do instalacji fotowoltaicznych o różnych konfiguracjach. Magazyny energii Sofar Solar charakteryzuje wysoka estetyka wykonania oraz niewielkie wymagania powierzchniowe w kontekście montażu. Magazyn energii GTX 3000 wyposażony jest w moduł sterujący BMS, który pozwala mieć pełną kontrolę nad wydajnością i poprawnością pracy akumulatora. Zwiększa to także trwałość ogniw, co jest niezwykle istotne w perspektywie wieloletniej eksploatacji urządzenia.

Do najważniejszych cech magazynu energii Sofar Solar AMASS GTX 3000 20 kWh należą:

  • pojemność nominalna / użytkowa - 20 kWh / 18 kWh
  • technologia LiFePO4
  • żywotność na poziomie 6000 cykli ładowania
  • bezpieczeństwo dzięki funkcji Emergency Power Supply
  • głębokość rozładowania DOD - 90%
  • łatwość montażu dzięki Plug&Play
Sofar Solar AMASS GTX 3000 20 kWh

4. Huawei Luna 2000-10-S0 x 2 - cena ok. 75 000 zł

Zestaw dwóch magazynów energii Huawei Luna 2000-10-S0 to korzystna cenowo propozycja, gwarantująca jednocześnie bardzo dobre parametry. Praca akumulatorów kontrolowana jest przez znajdujący się w zestawie moduł sterujący. Jeden system o pojemności 10 kWh łączony równolegle z identycznym zestawem zapewniają 20 kWh pojemności akumulatorów, które doskonale współpracują zarówno z jednofazowymi, jak i trójfazowymi falownikami. Instalacja i rozbudowa magazynu energii Huawei Luna jest niezwykle intuicyjna, co pozwala na elastyczne dostosowywanie pojemności akumulatora do aktualnego zapotrzebowania domu lub firmy.

Do najważniejszych parametrów w specyfikacji magazynu energii Huawei Luna 2000-10-S0 x 2 należą:

  • pojemność nominalna / użytkowa - 20 kWh
  • technologia litowo-żelazowo-fosforanowa
  • 100% głębokość rozładowania DOD
  • żywotność 8000 cykli
  • wysoka estetyka zestawu akumulatorów
  • skalowalność systemu do 30 kWh
Huawei Luna 2000-10-S0 x 2

5. Pylontech Force L2 10,65 kWh x 2 - cena ok. 64 000 zł

Pylon Technologies to jeden z najbardziej doświadczonych producentów magazynów energii w Europie. Podwojony system Force L2 10,65 kWh gwarantuje inwestorowi zestaw akumulatorów o dużej pojemności i wysokiej wydajności, którego pracę monitoruje dedykowany moduł sterujący. Pylontech zapewnia, że magazyn energii doskonale współpracuje w systemach dużej mocy, a jednocześnie wymaga niewielkiej powierzchni montażowej, co zwiększa możliwości w zakresie instalacji. Sam montaż zajmuje niewiele czasu ze względu na zastosowany system szybkich złącz.

Wśród najważniejszych parametrów magazynu energii Pylontech Force L2 10,65 kWh x 2 należy wymienić:

  • pojemność nominalna / użytkowa - 21,3 kWh / 19,18 kWh
  • technologia litowo-żelazowo-fosforanowa (LiFePO4)
  • żywotność na poziomie 6000 cykli ładowania
  • głębokość rozładowania DOD na poziomie 90%
  • do użytku wewnątrz i na zewnątrz budynku
  • wbudowany moduł BMS
Pylontech Force L2 10,65 kWh x 2

Zestawienie najważniejszych parametrów wybranych modeli magazynów energii 20 kWh oraz ich orientacyjnych cen znajdują się w poniższej tabeli:

Magazyny energii 20 kWh - cena i porównanie parametrów

Czy magazyn energii 20 kWh wystarczy?

Jeżeli inwestor posiada (lub planuje montaż) instalacji fotowoltaicznej o odpowiednio dużej mocy, zoptymalizowanej względem zapotrzebowania energetycznego, to oczywiście magazyn energii 20 kWh może okazać się najlepszym wyborem.

Czy warto natomiast inwestować w zakup magazynu energii o dużej pojemności, która nie będzie wykorzystywana w bieżący użytkowaniu? Niekoniecznie. Istnieją trzy główne argumenty przeczące opłacalności takiego rozwiązania. Pierwszym z nich jest fakt, że w trakcie długiego przechowywania prądu w akumulatorze, zasób energii stopniowo maleje. Niewykorzystywane natomiast ogniwa pozostające sukcesywnie bez ładowania, będą podlegać degradacji, czego ostatecznym skutkiem może być zmarnowany potencjał urządzenia. Ostatni argument to oczywiście przewymiarowanie inwestycji i trudności z uzyskaniem z niej zwrotu. Magazyn energii 20 kWh może być zatem świetnym wyborem, który będzie stanowił efektywne wsparcie dla bezpieczeństwa energetycznego, jednak tylko przy zachowaniu optymalnych parametrów dla całej instalacji.

Komentarze dołącz do rozmowy

Możliwość komentowania została wyłączona.