Zestaw fotowoltaiczny 3 kW z akumulatorami - jaki koszt?

Zestaw fotowoltaiczny 3 kW z akumulatorami - jaki koszt?

Coraz większa liczba inwestorów, decydujących się na montaż fotowoltaiki, rozważa również rozwiązania pozwalające na lokalne przechowywanie energii. To słuszny kierunek – szczególnie teraz, gdy w życie wchodzi nowy system prosumencki. Zestaw fotowoltaiczny 3 kW z akumulatorami to sposób na tanią i czystą energię, bez względu na system rozliczeń i stan sieci energetycznych. Ile kosztuje? Kto powinien go wziąć pod uwagę?

Dla kogo zestaw fotowoltaiczny 3 kW z akumulatorami?

Średnia moc instalacji fotowoltaicznej wybieranej przez polskich inwestorów to zawiera się w przedziale od 7 do 8 kW. Ponieważ przyjmuje się, że w Polsce 1 kW instalacji fotowoltaicznej jest w stanie wyprodukować rocznie ok. 1.000 kWh energii, łatwo przeliczyć, że Polacy średnio potrzebują ok. 7.000 - 8.000 kWh. Dlaczego aż tyle? Wynika to z faktu, że wielu z nas potrzebuje fotowoltaiki do zasilania stosunkowo energochłonnej pompy ciepła. W przypadku większości gospodarstw domowych, tak duże zapotrzebowanie na energię jednak nie występuje. Jak wynika z danych m.in. OSD, średnie zużycie w taryfie G wynosiło ok. 2.360 kWh.

W przypadku przeciętnego gospodarstwa domowego, zużywającego ok. 2.500 kWh rocznie, doskonale powinna się zatem sprawdzić instalacja fotowoltaiczna 3 kW.. Roczny uzysk z takiego systemu powinien zaspokoić podstawowe potrzeby związane m.in. z oświetleniem czy zasilaniem AGD i RTV.

Inwestorzy coraz częściej zdają sobie jednak sprawę z tego, że sama fotowoltaika to czasem za mało. Należy bowiem pamiętać, że klasyczna instalacja PV wiąże się z pewną uciążliwością, a mianowicie: gdy nie ma prądu w sieci, to fotowoltaika nie działa. Jest to związane z bezpieczeństwem osób pracujących przy naprawie. Tym samym, w przypadku awarii, nawet jeśli posiadamy własną mikroinstalację OZE, jesteśmy skazani na przerwę w dostawie energii.

Rozwiązaniem tego problemu może być zestaw fotowoltaiczny 3 kW z akumulatorami. Będą się one ładować energią elektryczną wytworzoną ze słońca, a następnie będą ją oddawać, gdy system nie działa. Instalacja tego typu może się też okazać przydatna dla tych osób, które z różnych względów nie zdążą się załapać na rozliczenie w ramach opustów. O co w tym chodzi?

Po 1 kwietnia 2022 roku nadwyżki energii odsyłane do sieci nie będą już rozliczane w stosunku ilościowym, ale wartościowym. Oddany prąd będzie przeliczany po średniej cenie miesięcznej z TGE (początkowo - później po cenie godzinowej). Ustalona w ten sposób kwota będzie służyła do pomniejszania wartości energii zużytej, obliczonej zgodnie z cennikiem sprzedawcy i dystrybutora. Ponieważ cena “sprzedaży” energii z fotowoltaiki nie zawsze (a raczej rzadko kiedy) będzie wyższa od ceny zakupu, warto wyposażyć się w akumulator, który będzie przechowywał wyprodukowany przez nas prąd i pozwalał na wykorzystanie go również wtedy, gdy fotowoltaika nie działa (np. nocą) - co znacznie zwiększy nasze oszczędności.

Oczywiście, by zestaw fotowoltaiczny 3 kW z akumulatorami mógł pełnić takie funkcje, musi być odpowiednio skonfigurowany.

Zestaw fotowoltaiczny 3 kW z akumulatorami - co wchodzi w jego skład?

Zapewne wiecie już, że każda instalacja fotowoltaiczna składa się z modułów fotowoltaicznych, przewodów, zabezpieczeń oraz systemu mocowania. Oprócz tego, każda z nich powinna posiadać przetwornicę prądu stałego na zmienny, czyli inaczej falownik (lub mikrofalowniki). Jego typ zależy jednak od tego, z jakim systemem mamy do czynienia.

Pod względem specyfiki pracy, instalacje fotowoltaiczne dzieli się zwykle na 3 rodzaje:

  • on-grid - czyli podłączone do sieci. To najpopularniejszy wariant, w którym nadwyżki energii z fotowoltaiki są albo zużywane na bieżąco, albo odsyłane do wirtualnego magazynu w sieci energetycznej. W takim systemie nie wykorzystuje się żadnego urządzenia do lokalnego magazynowania energii;
  • off-grid - niepodłączone do sieci. W tym przypadku energia może być konsumowana na bieżąco lub przechowywana w akumulatorach (profesjonalnie określanych jako magazyny energii). W instalacjach tego typu wykorzystuje się inwerter off-grid, który zarządza produkcją i ładowaniem akumulatora, jednak nie pozwala na odesłanie energii do sieci elektroenergetycznej;
  • hybrydowa - w której możliwa jest zarówno autokonsumpcja (bieżące zużycie) jak i ładowanie akumulatorów, a także odsyłanie nadwyżek do sieci. To najbardziej uniwersalne rozwiązanie, opierające się na hybrydowym falowniku, mogącym działać w systemie on i off-grid.

W przypadku gospodarstw domowych, które potrzebują ciągłego i stabilnego dostępu do energii elektrycznej, najbardziej zalecany jest wariant hybrydowy. Dlaczego?

Hybrydowa instalacja fotowoltaiczna wytworzoną energię w pierwszej kolejności kieruje do zużycia bieżącego. Gdy produkcja przewyższa zapotrzebowanie, prąd trafia następnie do akumulatorów i dopiero w ostateczności, do sieci. Gdy instalacja nie pracuje, najpierw zużywa się zebraną energię i dopiero gdy jej zabraknie, energię zakupioną od sprzedawcy. W ten sposób, zawsze mamy dostęp do energii, jednak maksymalizujemy zużycie tej wyprodukowanej przez nas - co jest najbardziej opłacalne.

Zestaw fotowoltaiczny 3 kW z akumulatorami - jaki magazyn energii wybrać?

Nie mniej ważny od falownika jest również właściwy magazyn energii. To, jaki konkretnie powinien on być, w dużej mierze zależy od tego, jaką funkcję ma pełnić. Akumulator w instalacji fotowoltaicznej 3 kW może bowiem m.in.:

  • pracować głównie jako zasilanie zapasowe, dostarczające energię dla określonych urządzeń, w przypadku przerwy w dostawie prądu;
  • maksymalizować zużycie własne wyprodukowanej energii, zwiększając opłacalność fotowoltaiki (szczególnie w kontekście net-bilingu).

Do użytku domowego, najlepiej nadają się magazyny energii litowo-jonowe lub litowo-żelazowo-fosforanowe, które są wydajne, trwałe i bezpieczne (więcej na ich temat znajdziecie w naszym artykule “Magazyn energii do fotowoltaiki – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?”).

Typ akumulatora to jednak nie wszystko. Równie ważny jest właściwy dobór jego pojemności. Zbyt mały nie pozwoli w pełni wykorzystać potencjału instalacji PV. Z kolei za duży niepotrzebnie zwiększy koszt inwestycji. Jak dobrać właściwy?

Posłużmy się przykładem gospodarstwa domowego rodziny Kowalskich, która zużywa ok. 2.800 kWh energii rocznie, czyli ok. 7,5 kWh na dzień. Około 30% tej energii jest potrzebne w nocy, czyli 2,3 kWh.

Rodzinie Kowalskich zależy na maksymalizacji autokonsumpcji. W takim przypadku zaleca się więc, by pojemność magazynu energii pokrywała ok. 120% zapotrzebowania na energię w czasie, gdy fotowoltaika nie pracuje. Po przeliczeniu, potrzebny będzie więc zestaw fotowoltaiczny 3 kW z akumulatorami o mocy ok. 2,8 kWh.

Pamiętajcie jednak, że powyższe obliczenia są jedynie orientacyjne i uproszczone. By Wasz magazyn energii faktycznie zapewniał Wam stabilny dostęp do energii i oszczędności, powinien być dobrany przez specjalistów. W tym celu możecie zwrócić się do ekspertów z naszego rankingu firm montujących magazyny energii.

Zestaw fotowoltaiczny 3 kW z akumulatorami - koszt

Zarówno instalacja fotowoltaiczna, jak i magazyn energii to rozwiązania, które mają zapewnić inwestorowi oszczędności. To oznacza, że cena zestawu fotowoltaicznego 3 kW z akumulatorami jest niezwykle ważna (choć nie powinna być ostatecznym czynnikiem decydującym). Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 3 kW z magazynem energii?

Hybrydowy zestaw fotowoltaiczny o mocy 3 kW z akumulatorami to wydatek rzędu ok. 25.000 - 30.000 zł brutto.

Po przeliczeniu na 1 kW, daje to nam ok. 8.300 - 10.000 zł brutto. Dla porównania, koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kW bez magazynu energii wynosi ok. 15.500 - 18.000 zł, czyli ok. 5.100 - 6.000 zł brutto za 1 kW. Różnica jest zatem dość spora, jednak w zamian możemy liczyć na kilka korzyści. Jakich?

Dlaczego zestaw fotowoltaiczny 3 kW z akumulatorem to dobry pomysł?

Fotowoltaika sama w sobie jest wyjątkowo uniwersalnym i korzystnym rozwiązaniem, co nie oznacza jednak, że nie posiada pewnych ograniczeń. Zestaw fotowoltaiczny 3 kW z akumulatorami jest w stanie zminimalizować ich wpływ na nasze życie. Co daje to rozwiązanie?

  • Stały dostęp do energii elektrycznej - dzięki magazynowi energii w instalacji PV niestraszne nam będą awarie sieci. Gdy tylko zaniknie prąd, system przełączy się na zasilanie awaryjne, a podpięte do niego sprzęty będą mogły bez przeszkód działać dalej.
  • Ograniczenie ryzyka odłączenia przez zakład energetyczny - na obszarach, gdzie instalacje PV są popularne, mogą zdarzać się odłączenia systemów solarnych, wywołane zbyt wysokim napięciem w sieci. Jeśli w czasie pików produkcji, będziemy ładować magazyn energii, zminimalizujemy ryzyko odcięcia.
  • Większe oszczędności - magazyn energii jest w stanie zdecydowanie zwiększyć autokonsumpcję, co przekłada się na szybszy zwrot inwestycji z fotowoltaiki. Szczególnie przydatne będzie to w net-bilingu - nie będziemy bowiem zmuszeni do odkupywania droższej energii od sprzedawcy (będziemy mogli wykorzystać własną, zgromadzoną w akumulatorach).
  • Ograniczenie zużycia energii z węgla - choć prąd produkowany przez fotowoltaikę jest przyjazny środowisku, to po odesłaniu do sieci przestaje już taki być. Jest tak, gdyż energia w Polsce w ok. 70% powstaje ze spalania węgla. Odbierając prąd z sieci, nie otrzymamy tego samego, który wyprodukowaliśmy, tylko ten z elektrowni. Dlatego, jeśli zależy nam na środowisku, najlepiej jest w jak największym stopniu wykorzystywać własną produkcję, na miejscu.

Zestaw fotowoltaiczny 3 kW z akumulatorami to zatem sposób na zapewnienie sobie niezależności energetycznej, opartej na czystym i tanim prądzie. Jeśli interesuje nas produkcja energii ze słońca, warto rozważyć to rozwiązanie.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jerzy
Jerzy
2022-05-22 16:08

„Ograniczenie ryzyka odłączenia przez zakład energetyczny – na obszarach, gdzie instalacje PV są popularne, mogą zdarzać się odłączenia systemów solarnych, wywołane zbyt wysokim napięciem w sieci” . Dlaczego i w jaki sposób energetyka może odłączyć solary?