konsorcjum na rzecz recyklingu paneli PV

11 firm i ogranizacji non-profit sprawdzi jak skutecznie przetwarzać zużyte moduły PV

Europejski konsorcjum, składające się z 11 firm i organizacji non-profit, rozpoczyna projekt o nazwie FORESi (Fostering A Recycled European Silicon Supply), którego celem jest rozwój technologii umożliwiających ponowne wykorzystanie zużytych paneli fotowoltaicznych (PV) lub odzyskiwanie i przetwarzanie krzemu, który się w nich znajduje. Projekt ten, wspierany przez program „Horizon Europe” Unii Europejskiej, został zainicjowany w styczniu i ma trwać przez trzy lata, dysponując budżetem 9 milionów euro (9,84 miliona dolarów).

Nowe życie dla zużytych paneli PV

Celem projektu FORESi jest pokazanie technicznej, ekonomicznej i środowiskowej wykonalności recyklingu paneli fotowoltaicznych oraz ich ponownego wykorzystania. W ramach projektu, zaplanowano opracowanie i demonstrację nowych procesów dotyczących logistyki, ponownego wykorzystania i naprawy paneli PV na poziomie UE, automatycznego demontażu modułów PV oraz nowego procesu chemicznego umożliwiającego recykling zużytych modułów z celem osiągnięcia co najmniej 95% wskaźnika odzysku.

W kierunku gospodarki obiegu zamkniętego

W skład konsorcjum FORESi wchodzą takie podmioty jak: belgijska firma Recma, łotewski Latvijas Tehnologiskais Centrs Nodibinajums, węgierska Bay Zoltan Alkalmazott Kutatasi Kozhasznu Nonprofit Kft, włoska Applied Materials Italia, słowacka Slovenska Technicka Univerzita V Bratislave, a także kilka francuskich organizacji, w tym Boralex, Mondragon Assembly France, Carbon, Hespul Association, i Commissariat à l'énergie atomique et aux énergies alternatives (CEA).

Projekt jest jednym z najnowszych przedsięwzięć dążących do innowacyjnych rozwiązań dotyczących paneli PV na końcu ich żywotności. Wcześniejsze inicjatywy w tym zakresie prowadzone były między innymi przez francuską firmę Rosi Solar, włoską Tialpi, japońską korporację Rexia, a także grupy badawcze w amerykańskim Narodowym Laboratorium Energii Odnawialnej (NREL) i australijskim Uniwersytecie Nowej Południowej Walii.

Projekt strategiczny

FORESi może bezpośrednio przyczynić się do suwerenności przemysłowej Europy, zmniejszając zależność kontytntu od krzemu, którego głównym producentem są Chiny (71% globalnej produkcji; źródło: BRGM). Dzięki współpracy z ekologiczną organizacją SOREN, panele fotowoltaiczne we Francji już teraz mogą być recyklingowane do 94%. Celem projektu FORESi jest optymalizacja procesów dla osiągnięcia 100% recyklingu zużytych paneli PV.

Warto dodać, że to już kolejny europejski krok w stronę zagospodarowania odpadów solarnych, która liczba w najbliższych latach będzie stale rosła. W marcu 2024 roku Parlament Europejski przyjął przepisy, które nakładają na producentów PV obowiązek utylizacji zużytych modułów.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments