biogazownie na tle polskiego krajobrazu

Axpo inwestuje w biogaz. Na początek zakład o zdolności produkcyjnej 6,64 GWh rocznie

Axpo inwestuje w polski rynek biogazu, przejmując zakład w województwie zachodniopomorskim. Biogazownia produkuje 6,64 GWh energii rocznie z odpadów rolniczych. Firma planuje dalszy rozwój w Polsce, co wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej.

Axpo wchodzi na rynek biogazu z nową inwestycją

Axpo, międzynarodowy dostawca energii, rozszerza swoją działalność o sektor biogazu w Polsce. Firma przejęła zakład w województwie zachodniopomorskim, który przetwarza rocznie około 20 tysięcy ton odpadów rolniczych. Biogazownia w Starych Ślepcach produkuje 6,64 GWh (6640 MWh) energii elektrycznej rocznie.

Jest to pierwsza biogazownia w portfolio Axpo w Polsce, która ma produkować nie tylko energię elektryczną, ale i nawóz organiczny o zerowym śladzie węglowym. Dzięki tej technologii eliminowane są emisje metanu i dwutlenku węgla, które normalnie byłyby uwalniane do atmosfery. Zakład został zakupiony w październiku 2024 roku od prywatnych akcjonariuszy, a Axpo planuje jego modernizację, aby spełniał wewnętrzne standardy firmy.

Axpo zamierza kontynuować rozwój kolejnych biogazowni w Polsce. Firma traktuje Polskę jako kluczowy rynek dla rozwoju energetyki odnawialnej, w szczególności w obszarze biogazu.

Gaz pochodzący ze źródeł odnawialnych ma kluczowe znaczenie dla dekarbonizacji sektora rolniczego oraz transformacji energetycznej, dlatego cieszymy się, że będziemy mogli rozwijać projekty biogazu także w Polsce. To ciekawy, wschodzący rynek, któremu możemy wiele zaproponować.

- podkreśla Veronique Abrate, dyrektorka projektów biogazowych w Grupie Axpo.

Kim jest Axpo?

Axpo to szwajcarska grupa energetyczna z 25-letnim stażem w Polsce. Dostarcza energię elektryczną i gaz do ponad 40 międzynarodowych klientów przemysłowych oraz ponad 35 tysięcy małych i średnich firm. Firma jest jednym z najaktywniejszych sprzedawców na Towarowej Giełdzie Energii oraz w sektorze energii odnawialnej. Oprócz rozwoju biogazowni, Axpo inwestuje w magazyny energii i fotowoltaikę. Na rynku europejskim firma jest pionierem w zakresie instalacji biogazowych, a jej projekty rozszerzają się na kolejne kraje, takie jak Hiszpania, Portugalia i Włochy.

Dlaczego biogaz jest ważny w miksie energetycznym?

Biogaz odgrywa kluczową rolę w transformacji energetycznej, umożliwiając uniezależnienie się Polski od importu paliw kopalnych. Jako źródło energii jest niezależny od warunków pogodowych, co czyni go stabilnym uzupełnieniem dla innych odnawialnych źródeł, takich jak fotowoltaika czy energia wiatrowa. Generacja z biogazu jest łatwo sterowalna, a biogazownie mogą pełnić funkcję stabilizatorów systemu elektroenergetycznego. Biogazownie to jednak nie tylko ogromny potencjał energetyczny. Stanowią też odpowiedź na problemy związane m.in. z utylizacją odpadów.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments