Enefit z Estonii uruchomi stacje ładowania na Śląsku

Enefit z Estonii uruchomi stacje ładowania na Śląsku

Funkcjonująca na polskim rynku energii odnawialnej, spółka Enefit, należąca do Grupy Eesti Energia z Estonii, zaczęła prowadzić ekspansję w sektorze pojazdów elektrycznych w naszym kraju. Grupa zapowiedziała udostępnienie publicznej sieci ładowarek na Śląsku, dedykowanej różnym typom samochodów elektrycznych, w tym także typu PHEV (Plug-in Hybrid Electric Vehicle). Te nowoczesne urządzenia będą zasilane w całości zieloną energią.

Rok 2023 przyniósł ze sobą wprowadzenie na polski rynek marki Enefit VOLT. Wcześniej, od 2020 r., ta marka zarządzała publiczną siecią ładowarek w Estonii, na Litwie i Łotwie. Celem wielomiesięcznych prac nad wprowadzeniem tej usługi na polski rynek było przejęcie infrastruktury stacji ładowania w Bielsku-Białej i Zabrzu od Taurona Dystrybucji.

Szybki wzrost liczby pojazdów elektrycznych w Polsce

Elektromobilność w Polsce sukcesywnie się rozwija. Pod koniec maja 2023 r. po polskich drogach jeździło już ponad 76 tys. aut osobowych z napędem elektrycznym. Im więcej samochodów elektrycznych krąży po polskich drogach, tym więcej stacji ładowania potrzeba. I dobrze zdaje sobie z tego sprawę kierownictwo marki Enefit VOLT. Jak zapowiedział prezes zarządu Enefit w Polsce, Maciej Kowalski, mieszkańcy Zabrza i Bielska-Białej będą mogli sprawniej ładować swoje auta, ponieważ Enefit uruchomi na Śląsku 68 publicznych punktów ładowania. Będzie to możliwe dzięki partnerstwu z Tauronem Dystrybucją.

Infrastrukturę ładowarek wybudował Tauron Dystrybucja w ramach tzw. mechanizmu interwencyjnego. Z powodu nowelizacji ustawy o elektromobilności, nakładającej na spółki dystrybucyjne ograniczenia w świadczeniu tego typu usług, Tauron Dystrybucja wyłonił spółkę Enefit jako operatora infrastruktury na drodze przetargu.

Szeroka oferta Enefit dla klientów biznesowych

Enefit to spółka, która inwestowanie w OZE i elektromobilność ma zapisaną w DNA. Swoim klientom biznesowym proponuje przy zakupie wynajem inteligentnych ładowarek do samochodów elektrycznych, a także wsparcie techniczne w postaci instalacji urządzeń, ich regularnej konserwacji oraz zarządzania stacją online. Aktualnie Enefit poszukuje miejsc, w których mogłaby zlokalizować kolejne publiczne stacje ładowania „elektryków”. Oferuje także usługi w zakresie modernizacji oświetlenia i produkcji energii ze źródeł odnawialnych, nastawione na zwiększenie efektywności energetycznej.

Plan firmy zakłada, że spółka w ciągu najbliższych 4 lat będzie zarządzać siecią 2500 urządzeń do ładowania.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments