fotowoltaika prąd

Energa uruchomiła wielką farmę fotowoltaiczną

W Czernikowie koło Torunia Energa uruchomiła największą farmę fotowoltaiczną w kraju. Inwestycja składa się z 16 tys. paneli słonecznych i będzie w stanie zaopatrzyć około 1600 gospodarstw domowych.

Energa inwestuje w odnawialne źródła

Energa to jedna z największych firm energetycznych w naszym kraju – Grupa chętnie inwestuje w zieloną energię. Firma posiada m.in. elektrownie wodne i wiatrowe, teraz została również właścicielem największej farmy fotowoltaicznej w Polsce. Jest to drugi obiekt tego typu Grupy – pierwszy zlokalizowany jest w Przejazdowie pod Gdańskiem (łączna moc 1,64 MW) i został otwarty we wrześniu 2014 roku.

W Czernikowie została otwarta elektrownia słoneczna, której realizacja jest częścią projektu Smart Toruń - zakłada on m.in. modernizację sieci dystrybucji, zainstalowanie inteligentnego oświetlenia ulicznego, zwiększenie udziału OZE. Całkowity koszt projektu wyniesie 81,6 mln zł, ponad 19,5 mln to dofinansowanie z NFOŚiGW.

Farma fotowoltaiczna w Czernikowie

Farma fotowoltaiczna w Czernikowie koło Torunia, składa się z 1600 paneli słonecznych (każdy o mocy 240 W) i zajmuje powierzchnię 24 tys. m2. Jej łączna moc wynosi 3,7 MW. Inwestycja rocznie wygeneruje ok. 3,5 tys MWh i będzie w stanie pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną ok. 1600 gospodarstw domowych. Nowa farma, o ponad 10 proc. zwiększy moc zainstalowanych w naszym kraju instalacji fotowoltaicznych.

Farma fotowoltaiczna firmy Energa w Czernikowie

fot. Energa

To nie koniec inwestycji Energii w OZE - według strategii firmy, chce ona jeszcze bardziej postawić na zieloną energię i już do 2020 roku Grupa zamierza zwiększyć jej udział do 60 proc. (obecnie jest to 42 proc.).

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments