Największe farmy fotowoltaiczne w Polsce.

Największe farmy fotowoltaiczne w Polsce - Ranking 2024

Łączna zainstalowana moc fotowoltaiki w Polsce na koniec października 2023 roku według danych Agencji Rynku Energii wyniosła 16 GW. Ten imponujący wynik to w dużej zasługa mikroinstalacji prosumenckich, które stanowią ok. 76% wszystkich instalacji PV w kraju. Niemniej jednak farm fotowoltaicznych przybywa i są o coraz większej mocy, a ich udział będzie się zwiększał, wraz z zahamowaniem dynamiki wzrostu sektora mikroinstalacji. Jakie są (jak na razie!) największe elektrownie słoneczne w Polsce? Do kogo należą? Oto nasz ranking – Największe farmy fotowoltaiczne w Polsce 2024!

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce w 2024 roku - Ranking

Omawiając temat największych farm fotowoltaicznych w Polsce warto pamiętać, że branża PV w Polsce dynamicznie się rozwija. Projekty nowych instalacji pojawiają się co chwilę, a zatem tytuł “Największa farma fotowoltaiczna w Polsce” to trofeum przechodnie. Jakie, na chwilę obecną, są największe farmy fotowoltaiczne w Polsce?

Miejsce Właściciel Moc Rok uruchomienia Lokalizacja
1 Stigma Sp. z o.o. 204 MW 2022 Zwartowo
2 ZE PAK 69,999 MW 2021 gm. Brudzew
3 Alternus Energy Group 64,600 MW 2021 gm. Witnica
4 Better Energy 29,999 MW 2022 Żydowo/Polanów
5 Better Energy 29,961 MW 2021 Postomino
6 SOLAR-R 8,054 MW 2022 Bogucice
7 Energa OZE 7,987 MW 2021 Borki Wielbarskie
8 Tauron 5,000 MW 2020 Jaworzno
9 EWG Elektrownie Wiatrowe 4,677 MW 2021 Prochowice
10 Energa OZE 3,770 MW 2015 Czernikowo
11 TKS-ENERGIA 2,216 MW 2022 Wólka Dobryńska
12 PWiK Konin 2,182 MW 2022 Konin
13 EnergiaLine 2,059 MW 2018 Bierutów
14 Stowarzyszenie
Horyzonty
2,000 MW 2014 Cieszanów
15 Biogazowania
Ostrzeszów
2,000 MW 2015 Ostrzeszów

Największe elektrownie słoneczne w Polsce. Co warto wiedzieć?

Przyjrzyjmy się teraz bliżej największym farmom fotowoltaicznym w Polsce. Co warto o nich wiedzieć?

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce – farma fotowoltaiczna Zwartowo

Od 27 września 2022 roku największa farma fotowoltaiczna w Polsce to farma fotowoltaiczna w Zwartowie, o mocy 204 MWp. Docelowo jej moc ma jednak wynieść 290 MWp. Będzie to zatem nie tylko największa farma PV w Polsce, ale i Europie Środkowo-Wschodniej.

Zwartowo - farma fotowoltaiczna

Źródło: goldbecksolar.com

Instalacja zajmuje 300 ha i docelowo ma zasilać czystą energią około 153 tysiące gospodarstw domowych. Działalność farmy PV Zwartowo pozwoli zmniejszyć emisję CO2 o około 5 milionów ton rocznie. Do budowy użyto około 378 tysięcy modułów fotowoltaicznych marki Suntech, o mocy 535 - 540 W każdy i 32 falowników centralnych marki SMA. Całość łączy ok. 1,5 tysiąca kilometrów różnych przewodów elektrycznych.

Największa w Polsce farma fotowoltaiczna Zwartowo została zbudowana przez firmę Goldbeck Solar, we współpracy z firmą Respect Energy. Inwestorem jest spółka celowa SPV Stigma Sp z.o.o.

Wyjątkową ciekawostką jest to, że podczas prac natknięto się na artefakty historyczne datowane na III wiek p.n.e. Łącznie wydobyto i zabezpieczono około 933 cenne znaleziska, m.in. grobowiec czy młyn gorzelni.

Druga największa farma fotowoltaiczna - Brudzew

Od końca 2021 roku największa farma fotowoltaiczna w Polsce to farma fotowoltaiczna Brudzew o mocy 70 MW (dokładnie 69,999 MW). Została ona zbudowana przez dwie spółki: Esoleo (tak, to dokładnie to samo Esoleo, które buduje mikroinstalacje dla odbiorców indywidualnych) oraz PAK Serwis. Kompleks należy do ZE PAK, czyli Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin i będzie produkować energię dla Grupy Polsat Plus. Wszystkie te firmy łączy postać Zygmunta Solorza, który jest właścicielem zarówno elektrowni, jak i podmiotów wykonawczych.

Na farmę fotowoltaiczną Brudzew składa się ponad 155 554 tysiące paneli fotowoltaicznych o mocy 455 Wp i ponad 300 inwerterów. Całość kosztowała niemal 164 mln zł netto. Instalacja zajmuje teren ok. 100 ha i w ciągu roku ma dostarczyć ok. 68 GWh ekologicznej energii. Warto podkreślić, że budowa farmy fotowoltaicznej Brudzew przebiegła w ekspresowym tempie - od pierwszych przygotowań do pozwolenia na użytkowanie upłynęło zaledwie 355 dni.

Budowa farmy Brudzew to kolejny krok w stronę zielonej transformacji Zespołu Elektrowni Pątnów-Konin-Adamów, który ogłosił, że do 2030 roku całkowicie zrezygnuje z wytwarzania energii z węgla, na rzecz OZE. Koncern energetyczny zaczął już przekwalifikowywać kadrę - część byłych górników pracowała właśnie przy budowie farmy fotowoltaicznej Brudzew.

Trzecia największa farma fotowoltaiczna - Witnica

Niewiele mniejszą mocą od farmy w Brudzewie może pochwalić się instalacja fotowoltaiczna zlokalizowana w gminie Witnica. Oddana do użytku w marcu 2021 roku, z mocą na poziomie 64,6 MW przez chwilę mogła nawet się cieszyć tytułem największej farmy fotowoltaicznej w Polsce.

System PV w Witnicy składa się z 159 856 modułów fotowoltaicznych o mocy 400 - 405 Wp, pochodzących od jednego z największych producentów na świecie - Jinko Solar. Energia jest przetwarzana przez 500 falowników firmy Huawei. Instalacja zajmuje ok. 80 ha gruntów. Prace budowlane trwały około roku.

Rocznie farma fotowoltaiczna w Witnicy ma dostarczyć około 68 GWh energii (a więc podobnie jak większa o 6 MW elektrownia słoneczna w gminie Brudzew). Dzięki podpisanej umowie PPA trafi ona do cementowni Górażdże Cement S.A. i pomoże ograniczyć emisję dwutlenku węgla o około 50 tysięcy ton rocznie!

Farma fotowoltaiczna Witnica

Farma fotowoltaiczna w Witnicy, Źródło: materiały prasowe BayWa

Farma fotowoltaiczna w Witnicy została zbudowana przez jednego z największych deweloperów farm fotowoltaicznych działających w Polsce - BayWa. W 2021 roku została sprzedana irlandzkiej firmie Alternus Energy Group.

Polanów Solar Park - farma fotowoltaiczna Żydowo

Od kwietnia 2022 roku prąd produkować może także Polanów Solar Park, czyli farma fotowoltaiczna zlokalizowana w Żydowie (województwo zachodniopomorskie). Polanów Solar Park ma moc 29,999 MW. A zatem, obiekt o włos (a dokładnie o 38 kWp) wyprzedził instalację PV zbudowaną w Postomino, która wcześniej znajdowała się w naszym rankingu farm PV na trzecim miejscu.

Nie powinien to być jednak wielki problem, gdy oba kompleksy należą do Better Energy. Jest to duńska spółka, która od jakiegoś czasu inwestuje w niesubsydiowane farmy PV w Polsce.

Na Polanów Solar Park składa się ponad 73 tysiące paneli fotowoltaicznych, których jednostkowa moc przekracza 400 W, około 200 inwerterów PV oraz 35 stacji transformatorowych.

Farma fotowoltaiczna Postomino

Słyszeliście o farmie fotowoltaicznej Postomino? Prawdopodobnie nie, a jest to jedna z największych w Polsce farm fotowoltaicznych o mocy niemal 30 MW (a dokładnie 29,961 MW). Kompleks nosi nazwę “Postomino Solar Park” i został zbudowany przez firmę Better Energy. Tę samą, do której należy siostrzany obiekt o nazwie “Polanów Solar Park”.

O samej farmie fotowoltaicznej Postomino wiadomo niewiele. Wiadomo jednak, że była to jedna z pierwszych farm fotowoltaicznych podłączonych do sieci wysokiego napięcia. Koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej otrzymała w grudniu 2021 roku.

Farma fotowoltaiczna Bogucice

W czerwcu 2022 roku zakończył się I etap prac na z jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce, umiejscowionej w Bogucicach. Instalacja fotowoltaiczna ma obecnie moc 8,05358 MW. To pozwoli na wyprodukowanie ok. 8,08 MWh energii rocznie. Dzięki tej energii, emisja gazów cieplarnianych ograniczy się o ponad 6 ton rocznie.

Farma fotowoltaiczna Bogucice zajmuje obszar około 13 ha. Składa się na nią 23687 moduły fotowoltaiczne JA Solar o mocy 340 W, 66 inwerterów Huawei oraz 4 stacje transformatorowe, każda o mocy 2.000 kVA. Całość spina około 90 km przewodów solarnych.

Kompleks został wykonany na zlecenie firmy SOLAR-R Sp. z o.o. Docelowo farma fotowoltaiczna Bogucice ma osiągnąć moc ponad 15 MW.

Farma fotowoltaiczna w Wielbarku

Do największych farm fotowoltaicznych w Polsce należy także instalacja o mocy 8 MW zbudowana w miejscowości Borki Wielbarskie.

System składa się z ponad 24 tysięcy modułów PV, rozlokowanych na terenie ponad 15 ha. Według szacunków, roczna produkcja z tej instalacji powinna wynieść około 8 GWh energii i powinna przyczynić się do ograniczenia emisji CO2 o około 5 tysięcy ton rocznie.

Farma fotowoltaiczna Wielbark

Farma fotowoltaiczna Wielbark, źródło: materiały prasowe Energa

Farma fotowoltaiczna Jaworzno

Farma fotowoltaiczna Jaworzno, przez niemal rok dzierżyła tytuł “Największej farmy fotowoltaicznej w Polsce” - dziś, jak już wiecie, to przeszłość. Wciąż jest to jednak jeden z największych tego typu obiektów w Polsce.

To pierwsza z wielu elektrowni, które mają powstać na miejscu dawnego bloku węglowego należącego do Tauron Polska Energia. Docelowo, ich łączna moc ma wynieść 150 MW.

Farma fotowoltaiczna - Jaworzno.

Źródło: materiały prasowe Tauron. Farma fotowoltaiczna w Jaworznie

Farmę zbudowały spółki związane z Tauronem - Tauron Serwis i Tauron Nowe Technologie. Prace montażowe zaczęły się w lipcu 2020 roku. Do zamontowania było m.in. 12 tysięcy modułów fotowoltaicznych. Elektrownia fotowoltaiczna Jaworzno ma produkować rocznie 5.000 MWh, czyli tyle, ile trzeba do zasilenia 2.000 gospodarstw domowych.

Farma fotowoltaiczna Prochowice

W 2021 roku oddana do użytku została również farma fotowoltaiczna w miejscowości Prochowice, o mocy niemal 5 MW (dokładnie 4,677 MW). Właścicielem konstrukcji jest legnicka firma EWG.

Energia jest produkowana przez ok. 17.000 paneli fotowoltaicznych, które zajmują ok. 10 ha ziemi. Rocznie ma dostarczać ok. 5 GWh prądu.

Farma fotowoltaiczna Czernikowo

Ukończona w 2015 roku farma fotowoltaiczna w Czernikowie pod Toruniem przez kilka lat mogła pochwalić się tytułem największej elektrowni słonecznej w Polsce. Wybudowana została we współpracy z wykonawcą Global Energy Services i składa się z ok. 16.000 modułów fotowoltaicznych o mocy 240 W.

Farma w Czernikowie

Źródło: materiały prasowe Energa. Farma fotowoltaiczna w Czernikowie

Farma słoneczna w Czernikowie zajmuje obszar 7,7 ha, czyli ok. 22.500 metrów kwadratowych. Rocznie produkuje około 3.500 MWh energii, co pokrywa zapotrzebowanie na energię ok. 16.000 gospodarstw domowych. Szacuje się, że jej praca pozwala zredukować emisję CO2 o 3.100 ton rocznie.

Wólka Dobryńska - farma PV

Wraz z farmą fotowoltaiczną z Wólki Dobryńskiej przechodzimy do mniejszych obiektów, które niekoniecznie muszą służyć sektorowi energetyki profesjonalnej. Farma PV w Wólce Dobryńskiej to kompleks o mocy 2,216 MW, należący do lokalnego przedsiębiorstwa TKS-ENERGIA.

O samej farmie fotowoltaicznej wiadomo niewiele. Jednak miejsce jej budowy - Wólka Dobryńska powoli staje się swego rodzaju zagłębiem instalacji OZE, z racji powstających tam farm wiatrowych o mocy kilku megawatów.

Farma fotowoltaiczna Konin - Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji

Jedną z ciekawszych konstrukcji, noszących jednocześnie miano jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce jest farma fotowoltaiczna Konin. Powstała ona na zlecenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Konin. Obiekt ma moc 2,182 MW i jest zlokalizowany na terenie Oczyszczalni Ścieków Lewy Brzeg. Składa się na niego 6615 paneli o mocy 330 Wp oraz 30 inwerterów o mocy 60 kW każdy.

Farma fotowoltaiczna Konin powstała m.in. po to, by ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. I faktycznie, jak szacuje jej właściciel, energia wyprodukowana z instalacji ma ograniczyć emisję dwutlenku węgla o ponad 1523 tony rocznie! Dodatkowo instalacja ma znacznie ograniczyć koszty działalności PWiK. Inwestycja zdobyła dofinansowanie na kwotę ponad 6 mln zł z POIiŚ 2014-2020.

Farma fotowoltaiczna Bierutów

Następna w kolejności, pod względem mocy znamionowej jest farma fotowoltaiczna Bierutów. Uruchomiona została pod koniec 2018 roku. Jej właścicielem jest lokalna firma EnergiaLine, zajmująca się m.in. instalacjami energetycznymi, a także montażem kolektorów słonecznych czy pomp ciepła.

Składa się z 7.920 polikrystalicznych modułów fotowoltaicznych o mocy 260 W. Jak obliczyliśmy za pomocą narzędzi Google, zajmuje powierzchnię blisko 8.500 metrów kwadratowych. Według kalkulatora PVGIS, rocznie jest w stanie wyprodukować ok. 2.170 MWh.

Jedna z największych farm fotowoltaicznych - Bierutów

Źródło: Google Maps

Farma fotowoltaiczna Cieszanów

Następna w kolejności elektrownia fotowoltaiczna w Cieszanowie to jedna z pierwszych i największych farm PV w Polsce. Została wybudowana na działce o powierzchni 4,5 ha i składa się z 8.333 sztuk paneli fotowoltaicznych o mocy 240 W. Rocznie może wyprodukować ok. 2.000 MWh energii.

Została wybudowana przez Stowarzyszenie na rzecz Innowacyjności i Transferu Technologii HORYZONTY. Kosztowała ponad 17,5 mln zł, z czego ok. 10 mln pochodziło z unijnej dotacji oraz środków rządowych.

Farma fotowoltaiczna Cieszanów

Źródło: Google Maps

Farma fotowoltaiczna Ostrzeszów

Mocą 2 MW może pochwalić się również farma fotowoltaiczna w Ostrzeszowie, wybudowana w 2015 roku z inicjatywy Biogazowni Ostrzeszów. Obiekt zbudowano na działce o powierzchni 3,26 ha. Początkowo na jej miejscu miała stanąć biogazownia rolnicza. Plany spółki pokrzyżował sprzeciw lokalnej społeczności. Ostatecznie, zdecydowano się na budowę elektrowni słonecznej.

Farma składa się z 8.000 modułów fotowoltaicznych o mocy 250 W każdy oraz 96 inwerterów. Rocznie, instalacja jest w stanie wyprodukować 1.900 MWh energii, co ogranicza emisję CO2 o 1.800 ton na rok. Z wytworzonej energii korzysta elektrociepłownia. Inwestycja kosztowała około 17,5 mln zł, z czego 8,5 mln pochodziło z dotacji unijnej.

Farma fotowoltaiczna Ostrzeszów.

Źródło: Google Maps

Największe farmy PV wcale nie należą do firm energetycznych

Warto zauważyć, że choć coraz więcej elektrowni z listy największych farm fotowoltaicznych w Polsce należy do przedsiębiorstw energetycznych, to nie one dominują (a przecież w teorii powinny być najbardziej zainteresowane produkowaniem zielonej energii).

Wbrew pozorom większość działających już farm fotowoltaicznych w Polsce to inwestycje prywatne, prowadzone przez niezależnych inwestorów lub deweloperów, którzy widząc niemały potencjał biznesowy tkwiący w budowie farmie farmy fotowoltaicznej, postanowili zadziałać na własną rękę, kupując lub dzierżawiąc grunty pod fotowoltaikę.

W efekcie, możemy poszczycić się dość długą listą farm o stosunkowo niewielkiej mocy kilku megawatów, zbudowanych głównie w celu udziału w aukcjach OZE (mniejsze obiekty były bardziej opłacalne w tym modelu) lub do zaspokojenia własnych potrzeb energetycznych, co poskutkowało rozproszeniem mocy zainstalowanej w farmach PV.

Warto też zauważyć, że takie podejście inwestorów do budowy farm miało też swój wpływ na rynek instalatorów. Profesjonalni deweloperzy farm fotowoltaicznych raczej niechętnie zajmowali się małymi projektami, co stworzyło możliwości poszerzenia portfolio wykonawcom mikroinstalacji (również tym z naszego rankingu firm fotowoltaicznych). W efekcie, choć wyspecjalizowanych deweloperów farm fotowoltaicznych w Polsce nie brakuje (zobaczcie nasz ranking deweloperów farm fotowoltaicznych), mniejszym graczom również udało się zgarnąć sporą część rynku.

Jak dowodzą przykłady z Polski i całego świata (własne elektrownie PV ma m.in. sieć sklepów Walmart, firma Amazon czy Google), farma fotowoltaiczna to doskonały sposób na osiąganie różnego rodzaju korzyści – od tych ekologicznych (mniejszy ślad węglowy) po ekonomiczne (tania energia, z niewyczerpalnego źródła).

Gdzie powstają największe farmy fotowoltaiczne?

Jak już wspominaliśmy, tytuł największej farmy fotowoltaicznej to laur, który dość szybko przechodzi z rąk do rąk. Jakie nowe konstrukcje mogą zawalczyć o to miano?

Farma fotowoltaiczna Mysłowice - której budowę w marcu 2022 roku rozpoczęła firma Tauron. Co ciekawe, instalacja zostanie umieszczona na terenie dawnego składowiska odpadów paleniskowych w Mysłowicach - Dziećkowicach, dzięki czemu możliwa będzie rekultywacja obszaru. Docelowo cały kompleks ma mieć moc 100 MW. Instalacja będzie powstawać stopniowo - pierwsza część o mocy ok. 37 MW ma zostać oddana do użytku w połowie 2023 roku. Warto wspomnieć, że 94 tysiące paneli fotowoltaicznych, niezbędnych do realizacji I części projektu dostarczy polska firma ML System, znana m.in. z patentu na szyby fotowoltaiczne.

Jedna z największych farm fotowoltaicznych może też powstać na terenie gminy Kraśnik. Jej budowa ma ruszyć już w 2023 roku, a kompleks ma osiągnąć moc od ok. 300 MW do nawet 500 MW! Będzie on częścią tzw. "GreenZero Park Kraśnik" i będzie zasilać m.in. nowoczesną fabrykę nanopowłok.

Warto jeszcze przypomnieć, że w 2019 roku ogłoszono, że firma Energia Przykona, należąca do grupy NeoInvestments we współpracy z China Sinogy Electric Engineering oraz Strategic Swiss Partners AG wybuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 600 MW! Podzielona na etapy inwestycja, miała uzyskać pierwsze pozwolenia na budowę na początku 2020 roku. Na razie brakuje jednak dokładniejszych informacji o postępach w realizacji.

Wielkość tak naprawdę nie ma znaczenia

Oczywiście, przez cały czas powstają też nieco mniejsze systemy, które nadal można jednak zaliczyć do grona największych farm fotowoltaicznych w Polsce. Mowa tu farmach o mocy kilkudziesięciu megawatów, które rozplanowywane są na terenie całego kraju. Przykład?

Farma fotowoltaiczna w okolicach Kłodzka, w województwie dolnośląskim, która ma powstać na gruntach otaczających obwodnicę miasta. Realizacją tej wielkoformatowej instalacji słonecznej miałaby się zająć się spółka Elektrownia PV Kłodzko. Farma fotowoltaiczna ma mieć moc aż 30 MW. Taki system byłby w stanie dostarczyć nawet 32 GWh energi roczniei - region należy bowiem do tych najlepiej nasłonecznionych w Polsce. Ma również doskonałe warunki gruntowe. Z tej przyczyny, łączna planowana moc farm fotowoltaicznych w powiecie Kłodzkim ma wynieść ponad 80 MW!

Średniej wielkości obiektów, takich jak farma fotowoltaiczna w Kłodzku, będzie (i powinno) powstawać coraz więcej. Budowa instalacji o mocy kilkuset megawatów może potrwać nawet kilka lat - my zaś potrzebujemy czystej energii jak najszybciej. Pomimo dynamicznego rozwoju odnawialnych źródeł energii, Polska ma sporo do nadrobienia w kontekście mocy farm fotowoltaicznych.

Największe elektrownie słoneczne w Polsce – jak wypadamy na tle Europy i świata?

Największa farma fotowoltaiczna w Europie działa w Hiszpanii. Obiekt nazwany “Francisko Pizarro Photovoltaic Plant” na cześć hiszpańskiego konkwistadora, żeglarza i odkrywcy, osiąga moc 590 MW (0,59 GW), co zapewni energię elektryczną dla około 334,4 tysięcy domów. Jednocześnie w 2022 roku Hiszpania dysponowała ok. 20 GW mocy zainstalowanej. Instalacja zdeklasowała farmę fotowoltaiczną "Núñez de Balboa", która z mocą 500 MW  dzierżyła tytuł największej farmy PV w Europie do 2022 roku.

Niekwestionowanym, (przynajmniej jak na razie 😉) światowym liderem jest jednak zlokalizowana w Indiach farma Bhadla Solar Park o mocy 2.700 MW (czyli 2,7 GW), zbudowana na działce o wielkości 57 km kwadratowych! Łącznie, kraj ten dysponuje instalacjami słonecznymi o mocy ponad 40 GW.

Jak widać, do najlepszych nam jeszcze bardzo daleko. Wszystko wskazuje jednak na to, że rok 2022 będzie przełomowy, jeśli chodzi o moce farm fotowoltaicznych.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
2021-10-28 20:50

stare dane 😉