Fotowoltaika i panele fotowoltaiczne z Aliexpress – warto?

Fotowoltaika i panele fotowoltaiczne z Aliexpress - warto?

Platformy zakupowej Aliexpress nie zna chyba tylko ten, kto mieszkał na bezludnej wyspie bez dostępu do Internetu. Polacy kochają Aliexpress i to z wzajemnością. Chińscy sprzedawcy coraz częściej przygotowują oferty i promocje skierowane właśnie do nas. Nic dziwnego – po produkty z chińskiego Allegro sięgnęło już grubo ponad 5 mln Polaków. Dlaczego? Po pierwsze, bo kupić można tam wszystko – rzeczy których potrzebujesz, rzeczy których nie potrzebujesz, a nawet rzeczy o których istnieniu nie miałeś pojęcia (ale oczywiście też ich potrzebujesz). Po drugie, ceny są raczej niższe niż w Polsce. Jednak, czy zasada ta obowiązuje również w przypadku fotowoltaiki z Aliexpress? Czy panele fotowoltaiczne z Aliexpress to dobry pomysł?

Fotowoltaika Aliexpress - ekotechnologia prosto z Chin

Jeśli chodzi o fotowoltaikę, Chiny w ogóle mogą poszczycić się kilkoma tytułami lidera. To właśnie stamtąd pochodzą najwięksi producenci paneli fotowoltaicznych - m.in. Jinko Solar, JA Solar, Trina Solar, LONGi Solar czy Canadian Solar (owszem, to również chińska firma). To chińscy naukowcy opracowali wiele technologii, które gwarantują zwiększony uzysk czy wytrzymałość paneli fotowoltaicznych.

Jednocześnie, w Państwie Środka, fotowoltaika to ogromny rynek, który rozwija się wyjątkowo dynamicznie. Łączna, zainstalowana moc instalacji PV w Chinach w 2019 roku wyniosła 185,5 GW. To więcej, niż zsumowana razem moc fotowoltaiki w Niemczech, Włoszech, UK, Francji, Hiszpanii, Holandii i Belgii.

Powstaje więc pytanie, czy skoro Chiny i tak wiodą prym w technologiach solarnych, to czy nie lepiej w takim podzespoły fotowoltaiczne zamawiać wprost z Chin, za pomocą Aliexpress? Czy panele fotowoltaiczne z Aliexpress to jedyne co można tam zamówić?

Fotowoltaika Aliexpress - co tam znajdziesz?

Sprzedawcy z Chin (przez polskich kupujących nazywani pieszczotliwie “Majfrendami”) nie zawiedli i w temacie fotowoltaiki. Oferta jest oszałamiająco szeroka, dzięki czemu na Aliexpress możecie z łatwością wyszukać:

  • panele fotowoltaiczne - sprzedawane jako pojedyncze sztuki, jak również w zestawach,
  • różnej wielkości gotowe zestawy fotowoltaiczne,
  • niemal każdy element oprzyrządowania - m.in. przewody, elementy mocujące, narzędzia,
  • urządzenia napędzane energią słoneczną, zintegrowane z panelami fotowoltaicznymi - różnego rodzaju lampy, systemy nawadniające i inne.

Uwaga! Z doświadczenia wiem, że ilość ofert na Aliexpress to prawdziwa pułapka na kupującego. Zwykle, planowane “parę minut” na przeszukiwanie serwisu, zmienia się w co najmniej półgodzinne klikanie w kolejne aukcje.

Przykładowa fotowoltaika z Aliexpress.

Źródło: Aliexpress.com

Przejdźmy teraz do przejrzenia kategorii “fotowoltaika” na Aliexpress.

Panele fotowoltaiczne Aliexpress - dla zdeterminowanych

Zacznijmy od najpopularniejszej pozycji, czyli paneli fotowoltaicznych z Aliexpress. Jeśli rzucimy okiem na listę ofert, wiedząc, że to właśnie z Chin pochodzi większość producentów modułów, może nam się wydawać, że trafiliśmy w punkt. Pojawi nam się bowiem długa lista urządzeń różnych typów i wariantów, w tym np.:

Przykładowe panele fotowoltaiczne z Aliexpress.

Źródło: Aliexpress.com

Jest zatem w czym wybierać, prawda? Nie do końca. Jeśli przyjrzymy się produktom bliżej, zauważymy, że w większości przypadków są to moduły o bardzo niskiej mocy, przeznaczone w głównej mierze do hobbystycznego wykorzystywania - np. do napędzania zabawek, ładowania telefonów czy zasilania np. kampera.

Znalezienie pełnowymiarowego modułu, który miałby stać się podstawą w pełni funkcjonalnej fotowoltaiki dla domu czy firmy, nie jest niestety wcale proste. Po wpisaniu w wyszukiwarkę preferowanej przez nas mocy pojedynczego urządzenia, np. 400 W, najprawdopodobniej otrzymamy w odpowiedzi listę aukcji dotyczących zestawów paneli (w końcu 4 x 100 W to też 400 W).

Przykładowe panele fotowoltaiczne 400 W z Aliexpress.

Źródło: Aliexpress.com

Oczywiście, moduły o wyższej mocy (a raczej o standardowej mocy, według lokalnych standardów) na Aliexpress można znaleźć. Wymaga to jednak sporej determinacji i przebrnięcia przez kilkadziesiąt ofert w stylu “4 x 100 W”. Gdy już wylądujemy na odpowiedniej aukcji, może nas spotkać kolejna niespodzianka, a mianowicie brak możliwości zakupu mniejszej ilości sztuk niż np. 20. O ile nie planujemy instalacji o mocy 7 kWp, sytuacja ta może być sporym utrudnieniem.

Przykładowy panel fotowoltaiczny 350 W z Aliexpress.

Źródło: Aliexpress.com

Co z jakością paneli fotowoltaicznych z Aliexpress? Po pierwsze, musimy mieć świadomość, że raczej nie kupimy tam produktów od znanych i pewnych producentów, jak np. Jinko czy Q.Cells. Zwykle będą to bardziej lokalne marki “no-name”, które często nie posiadają specyfikacji ani materiałów informacyjnych dotyczących produktu w języku angielskim (nie mówiąc już o języku polskim).

I choć niekiedy sprzedawcy wspominają coś na temat gwarancji, nie ma się co oszukiwać. Dochodzenie swoich praw, szczególnie po upłynięciu czasu ochrony gwarantowanego przez Aliexpress, raczej będzie trudne.

Jeśli jednak nam to nie przeszkadza, to na Aliexpress można dostać urządzenia o akceptowalnej jakości, ze sprawnością ok. 18% i wydajnością na poziomie ok. 80% po 25-latach użytkowania.

A co z ceną? Tu niestety, platforma nie zachwyca. Za cenę ponad 660 zł, w Polsce można dostać wiele urządzeń o znacznie lepszych parametrach. Jakich? Sprawdźcie nasz ranking paneli fotowoltaicznych.

Falowniki z Aliexpress - dla obeznanych w temacie

A jak sytuacja wygląda w przypadku serca instalacji fotowoltaicznych, jakim jest falownik? Aliexpress nie zawiedzie? W tym przypadku, znalezienie tego, czego się szuka jest o niebo łatwiejsze.

Oferty na falownik - Aliexpress.

Źródło: Aliexpress.com

Po wpisaniu interesującej nas frazy, otrzymamy długą listę inwerterów, przeznaczonych do różnych zadań - również obsługi instalacji fotowoltaicznej. Większość z nich to znów urządzenia “no name”, pochodzące od mało znanych lub kompletnie nieznanych producentów. W tym przypadku, na liście aukcji mogą nam się trafić “perełki”, w postaci np. falownika Huawei za 4.890 zł, którego cena w Polsce wynosi ok. 7.000 zł. Różnica jest więc znacząca.

I to właśnie ten argument trafił do wielu użytkowników Aliexpress, w tym również… do mojego znajomego, który zdecydował się własnoręcznie złożyć niewielki zestaw fotowoltaiczny do zasilania domku działkowego. Jeśli chodzi o ogniwa, zdecydował się na używane panele fotowoltaiczne. Inwerter, to jednak zawsze spory wydatek (wynoszący ok. 15-20% całkowitych kosztów instalacji), dlatego postanowił poszukać odpowiedniego urządzenia właśnie w Chinach. Ja, jako bardziej doświadczony kupujący, pomagałam mu dobić targu ze sprzedawcą z Aliexpress.

W efekcie, po kilkunastu dniach zawitała do nas starannie zapakowana paczka z inwerterem o mocy 600 W wraz z niezbędnymi przewodami.

Przykładowy falownik z Aliexpress.

Źródło: archiwum domowe

Jak mój znajomy ocenia urządzenie? Bardzo dobrze! Przez cały okres użytkowania (czyli obecnie ok. 1,5 roku) nie pojawiły się żadne problemy z jego pracą. Nie bez znaczenia dla niego był też fakt, że za podobne urządzenie w Polsce, musiałby zapłacić blisko połowę więcej. Zakup mu się opłacał, nawet po naliczeniu opłat przez Urząd Celny.

Trzeba jednak podkreślić, że zakup falownika z Aliexpress to nie opcja dla każdego. Przede wszystkim, trzeba mieć świadomość, jak bezpiecznie dokonywać zakupów na tej platformie. Po drugie, trzeba wykazać się nieco większą znajomością zasad pracy instalacji fotowoltaicznej i doboru jej komponentów. I po trzecie, trzeba się pogodzić się z faktem, że na aukcji nie było słowa na temat gwarancji na urządzenie. I choć w tym przypadku nie była ona konieczna, sytuacje bywają różne.

Dla majsterkowiczów - gotowy zestaw fotowoltaiczny z Aliexpress

Gdy już mowa o osobach gotowych samodzielnie zająć się montażem instalacji fotowoltaicznych, warto zauważyć, że Aliexpress to wręcz wymarzone dla nich miejsce.

Przykładowy zestaw fotowoltaiczny z Aliexpress.

Źródło: Aliexpress.com

To właśnie gotowe zestawy stanowią większość wśród ofert dostępnych na tej chińskiej platformie sprzedażowe.

Przeciętna moc gotowego zestawu to zwykle ok. 300W. Przy optymalnych warunkach, przez cały rok wyprodukuje on ok. 300 kWh energii. To zaledwie 1/6 tego, co przeciętna, 3-osobowa rodzina zużywa w ciągu roku.

Mimo wszystko, tego typu rozwiązania mogą się sprawdzić m.in. jako fotowoltaika na działkę (choć przy bardzo oszczędnym zużyciu) czy jako dodatkowe zasilanie przyczep kempingowych.

Jeśli chodzi o cenę, zestaw fotowoltaiczny z Aliexpress wypada dość korzystnie. Za komplet o mocy ok. 200W w Polsce trzeba zapłacić od ok. 780 zł. W Chinach, w zależności od miejsca wysyłki, ok. 350-600 zł.

Czy fotowoltaika i panele fotowoltaiczne z Aliexpress to dobry pomysł?

Czas odpowiedzieć sobie, czy zakup fotowoltaiki z Aliexpress to dobry pomysł? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy bowiem od tego, na czym nam zależy i z czym jesteśmy skłonni się pogodzić.

Jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę (zarówno na temat samej fotowoltaiki, jak i zakupów za granicą) i chcemy samodzielnie zmontować lub kupić niewielki zestaw fotowoltaiczny off-grid, to faktycznie Aliexpress może być miejscem, gdzie znajdziemy wszystkie podzespoły. Wybór w większości przypadków jest dość duży, a ceny raczej niższe od tych, które można spotkać w Polsce.

Trzeba jednak pogodzić się z tym, że zakupy raczej nie trafią do nas z dnia na dzień - wysyłka zwykle zajmuje około miesiąca. Różnie może być też z jakością i stanem produktów, które otrzymamy. Nie można bowiem zapominać, że choć uczciwych sprzedawców, oferujących przyzwoity towar nie brakuje, nie brakuje też oszustów sprzedających zwykły bubel. Zdarza się też (choć rzadko), że zakupy zostaną uszkodzone w transporcie.

Jeśli nasza wiedza na temat fotowoltaiki jest ograniczona lub żadna, najprawdopodobniej lepiej będzie poszukać produktów w kraju, gdzie będziemy mogli liczyć m.in. na telefoniczne wsparcie (po polsku) oraz zabezpieczenie naszych praw konsumenckich. Egzekwowanie m.in. warunków gwarancji za granicą raczej nie bowiem do najprostszych. Fotowoltaika Aliexpress nie jest zatem rozwiązaniem dla osób nieobeznanych w temacie, którym zależy przede wszystkim na prostym, wygodnym i szybkim rozwiązaniu. Ostrożni powinni być też Ci, którzy pierwszy raz dokonują zakupów czy to na Aliexpress czy za granicą w ogóle. Po drodze czeka bowiem sporo wątpliwości, a nawet niebezpieczeństw.

Urządzenia i panele fotowoltaiczne z Aliexpress - kilka zasad udanych zakupów

Czy na Aliexpress można zatem kupować bezpiecznie? Owszem! Wystarczy tylko się do tego przygotować i przestrzegać kilku zasad.

Sprawdzaj opinie, ale z rozwagą

Opinie użytkowników w Internecie nie zawsze są rzetelne. Nie inaczej bywa w przypadku Aliexpress. Jeśli nie chcemy ryzykować, najlepiej wybierać te aukcje, które posiadają większą liczbę zamówień oraz, co istotne, zdjęcia dodane przez użytkowników.

Pytaj na grupach

W serwisach internetowych nie brakuje grup wsparcia dla osób, które decydują się na zakup na Aliexpress. Można na nich zapytać o sprawdzony link do aukcji czy np. znaleźć rozwiązanie na zaistniały problem.

Skontaktuj się ze sprzedawcą

Aliexpress umożliwia skontaktowanie się z wystawiającym aukcję. Jeśli mamy pytania co do np. parametrów urządzenia, zawsze możemy poprosić o więcej informacji.

Sprawdź cenę na miejscu

Kilkakrotnie zdarzyło mi się znaleźć w Polsce identyczną ofertę co w Chinach, w porównywalnej, a nawet niższej cenie. Warto więc pamiętać, że Aliexpress to nie koniecznie synonim najtańszej oferty.

Fotowoltaika Aliexpress to opcja, która nie bez powodu może cieszyć się naszym zainteresowaniem. Przyzwyczajeni do panujących w serwisie niskich cen, szukając produktu, pierwsze kroki kierujemy właśnie na Aliexpress. Nie zawsze to jednak dobre rozwiązanie. Jeśli nie wiemy dokładnie, czego oczekujemy po produkcie bądź w jaki sposób bezpiecznie kupować za granicą, może nas spotkać rozczarowanie. Zanim więc kupimy inwerter czy panele fotowoltaiczne z Aliexpress, upewnijmy się, że to na pewno to, na czym nam zależy.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zbyszek
Zbyszek
2024-05-08 09:18

Mądry, wyważony tekst. I w dodatku napisany bardzo poprawną, wręcz świetną polszczyzną, co w obecnych czasach stało się rzadkością. Dziękuję!