fotowoltaika dla domu

Fotowoltaika dla domu

Fotowoltaika to rozwiązanie, które niesie ze sobą szereg korzyści, dla różnych odbiorców energii elektrycznej – zarówno dla firm, gospodarstw rolnych, spółdzielni, jak i gospodarstw domowych. Co daje fotowoltaika dla domu? Czy instalacja fotowoltaiczna dla domu się opłaca? Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego?

Przydomowa elektrownia fotowoltaiczna - czy warto w nią inwestować?

Już od dłuższego czasu ceny prądu w Polsce (ale też i całej Europie) błyskawicznie rosną i osiągają stawki najwyższe w historii. Średnioważona cena energii RDN w lipcu 2022 roku wyniosła 1.125 zł/MWh. Dla porównania w lipcu 2021 wynosiła ona 378 zł/MWh - była zatem niższa o niemal 200%!. Wpływ na tak drastyczne zmiany ma wiele czynników w m.in.:

  • kryzys energetyczny związany z embargiem na rosyjskie paliwa,
  • susza w Europie, która utrudnia działanie elektrowni wodnych,
  • rosnące ceny węgla i gazu.

Polska energetyka, w ok. 80% opierająca się na spalaniu paliw kopalnych dodatkowo kuleje ze względu na wzrost cen uprawnień do emisji CO2.

W efekcie, ceny prądu dla gospodarstw domowych w 2023 roku znacznie wzrosną. Według stawek rynkowych, różnica mogłaby przekroczyć nawet 100%. Pewne są natomiast kilkudzesięcioprocentowe podwyżki.

Receptą na coraz to wyższe rachunki mogą być panele fotowoltaiczne dla domu. Instalacja fotowoltaiczna pozwala przetworzyć promienie słoneczne na prąd, niezbędny do zasilania wszystkich urządzeń w naszym domu. Jakie są plusy tego rozwiązania?

Ekologia - Instalacja fotowoltaiczna pozwoli nam zwiększyć udział energii pochodzącej z odnawialnego źródła - słońca. Dzięki niej, dokładamy swoją cegiełkę w procesie zmniejszania ilości dwutlenku węgla w powietrzu. To również działanie wpływające na ograniczenie zmian klimatycznych, których skutki obecnie obserwujemy (m.in. upały, burze, susze).

Bezobsługowość - Umiejętnie zainstalowana fotowoltaika jest bezpieczna i właściwie całkowicie bezobsługowa. Od chwili montażu zacznie produkować dla nas tanią energię elektryczną ze słońca. Część prądu automatycznie zostaje zużyta na bieżąco, zaś nadwyżki (bez naszej integerencji) mogą być odesłane do sieci, gdzie zostaną rozliczone zgodnie z systemem prosumenckim.

Trwałość - Panele fotowoltaiczne są skonstruowane w taki sposób, by mogły wydajnie pracować nawet w trudnych warunkach. Ich żywotność ocenia się na około 30 lat przy ok. 80% mocy wyjściowej. Moduły z powodzeniem sprawdzają się nawet w przestrzeni kosmicznej, jako źródło energii m.in. dla satelitów. Nie straszne im będą więc deszcze, mrozy czy wiatr.

Niższe rachunki - Odpowiednio dobrana przydomowa elektrownia fotowoltaiczna jest w stanie pokryć zapotrzebowanie naszej nieruchomości na prąd i tym samym pozwala zmniejszyć rachunki za energię o około 70- 90%. Oszczędności wynikające z tego rozwiązania są tym większe, im więcej prądu zużywamy na bieżąco, w ramach autokonsumpcji wyprodukowanej energii. Znaczenie ma też system rozliczeń.

Fotowoltaika dla domu - oszczędności

To tylko część korzyści, jakie daje fotowoltaika dla domu. Przy czym dla wielu osób, to właśnie ta ostatnia kwestia - wysokość rachunków, jest kluczowa. Jak zatem wygląda opłacalność fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego? Posłużmy się przykładem - w obliczeniach uwzględniono nowy system rozliczeń prosumenckich wprowadzony nowelizacją ustawy o OZE 1 kwietnia 2022 roku.

Państwo Nowak to pięcioosobowa rodzina, mieszkająca w domu jednorodzinnym, z dachem spadzistym, skierowanym na południe. Ich roczne zużycie prądu wynosi ok. 3.750 kWh, co oznacza wydatki rzędu ok. 3.500 zł. Dzięki fotowoltaice będą mogli zmniejszyć je aż o ok. 2.500 zł.

Fotowoltaika dla domu - oszczędności i opłacalność.

Instalacja fotowoltaiczna, w powyższym przypadku powinna zwrócić się po około 9 latach i to bez żadnego wsparcia. Po osiągnięciu punktu zwrotu z inwestycji, instalacja będzie mogła przynosić realne zyski jeszcze przez około 20 lat.

Warto pamiętać, że opłacalność fotowoltaiki dla domu może być jeszcze większa, jeśli w kalkulacji uwzględnimy np. dofinansowanie do fotowoltaiki “Mój prąd” (w 2023 roku to już nawet 7.000 zł), ulgę termomodernizacyjną lub gdy ceny prądu wzrosną (co jest wysoce prawdopodobne, biorąc pod uwagę sytuację energetyczną naszego kraju). Przy wsparciu, okres zwrotu sięgnie ok. 6 lat.

Wybór instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego

Skoro wiadomo już, że fotowoltaika do domu się opłaca, warto zadać sobie pytanie, jak dobrać panele fotowoltaiczne dla domu?

Kluczowym kryterium, decydującym o wielkości instalacji powinno być roczne zużycie energii elektrycznej. Zasada jest taka, że aby zmaksymalizować zyski z przedsięwzięcia, ilość energii wytworzonej przez fotowoltaikę nie powinna przekraczać zapotrzebowania danego budynku. Dlaczego?

Ten prąd, którego nie jesteśmy w stanie na bieżąco spożytkować zostaje odesłany do sieci energetycznej. W zależności od obowiązującego nas systemu prosumenckiego zostaje ona:

  • w systemie opustów (net-metering) - pomniejszona o współczynnik opustów (20% lub 30%) i zapisana w naszym wirtualnym "magazynie" skąd może zostać odebrana w nocy lub np. zimą;
  • w net-billingu - przeliczona zgodnie z rynkową ceną energii. Uzyskana kwota stanowi depozyt prosumencki, z którego można pokrywać wartość energii dokupywanej u sprzedawcy.

Ogólna reguła jest zatem taka, że im więcej prądu będziemy odsyłać, tym więcej stracimy i tym dłużej inwestycja będzie się zwracać. Dlatego ważne jest wykorzystanie fotowoltaiki na własne potrzeby i autokosumpcja.

Można przyjąć, że w Polsce do wyprodukowania 1.000 kWh energii potrzebna jest fotowoltaika o mocy ok. 1 kWp. Jest to jednak bardzo uproszczony wzór - wydajność instalacji (a tym samym uzyskana moc) zależy bowiem od wielu czynników, takich jak m.in.:

  • nachylenie połaci dachu,
  • orientacja względem południa,
  • zacienienie,
  • technologia użyta w panelach.

Instalacja fotowoltaiczna dla domu on-grid, off-grid, a może fotowoltaika hybrydowa?

Decydując się na instalację fotowoltaiczną dla domu, możemy stanąć przed dylematem, która instalacja - on grid, off grid czy może hybrydowa, będzie dla nas korzystniejsza.

Najbardziej rozpowszechnioną w Polsce jest instalacja on-grid. W tym rozwiązaniu, fotowoltaika jest połączona z siecią energetyczną, dokąd trafiają nadwyżki prądu niezużyte przez prosumenta.  W przypadku awarii energetycznej, instalacja on-grid, ze względów bezpieczeństwa, jest jednak odłączana, co oznacza brak prądu w domu. Popularność rozwiązania wynika bezpośrednio z ceny systemu - jest one wyjątkowo korzystna, w porównaniu do alternatyw.

W przypadku instalacji off-grid, system działa zupełnie niezależnie od sieci, ze wszystkimi tego zaletami i wadami. W tym przypadku, inwestor nie musi się martwić awariami sieci, jednak musi dokupić magazyn energii, który zagospodaruje nadwyżki energii. Całość to niestety większy koszt, niż instalacja on-grid.

Jest jeszcze wariant pośredni, czyli fotowoltaika hybrydowa, która łączy cechy obu systemów. W takim układzie nadwyżki najpierw ładują magazyn energii, a potem są odsyłane do sieci. Rozwiązanie to będzie korzystne szczególnie dla tych osób, które będą rozliczać się w ramach net-billingu. Dzięki magazynowi, prosument będzie mógł zwiększyć autokonsumpcję i opłacalność przedsięwzięcia.

Która z tych opcji jest lepsza? Wszystko zależy od potrzeb, preferencji i zasobności portfela inwestora. Branża fotowoltaiczna w Polsce, zmierza jednak za przykładem m.in. Niemiec i coraz bardziej będzie się zwracać w stronę magazynów energii, w ramach systemów hybrydowych.

Panele fotowoltaiczne na dachu czy na gruncie?

Kolejną zagwozdką, przed którą stają osoby zainteresowane instalacją fotowoltaiczną dla domu jest miejsce montażu fotowoltaiki. Zwykle fotowoltaika trafia na jedno z dwóch miejsc - na dach lub na grunt. Szacuje się, że aż ponad 80% instalacji zostało zamontowanych na dachu. To nie oznacza jednak, że zawsze tak będzie najlepiej. Jakie są zalety i wady obu rozwiązań?

Fotowoltaika na dachu Fotowoltaika na gruncie
Zalety Wady Zalety Wady
Niższe koszty montażu - ze względu na powszechność rozwiązania. Konieczna jest solidna konstrukcja dachu, która utrzyma instalację. Całkowita dowolność w aranżacji - dzięki posadowieniu na gruncie nie ogranicza nas kąt, kierunek czy ilość miejsca. Zwiększone koszty - związane z dodatkowymi pracami i materiałami (np. z wykorzystaniem wzmocnionej konstrukcji czy wykopami).
Szybsza realizacja projektu - wykonanie całej instalacji może zamknąć się w ciągu 1 dnia. Ograniczenia w aranżacji - kąt nachylenia, pokrycie czy kierunek dachu może mieć wpływ na wydajność instalacji. Potencjalnie większa wydajność - panele są lepiej chłodzone i mogą pracować w optymalnych warunkach. Ograniczenie przestrzeni na działce - panele wraz ze stelażem mogą zaburzyć układ przestrzenny działki i utrudnić poruszanie się.
Lepsze zagospodarowanie przestrzeni - do produkcji prądu posłuży niewykorzystywana przestrzeń na dachu. Większe ryzyko uszkodzenia instalacji - łatwiejszy dostęp do instalacji osób nieupoważnionych.
Mniejsze ryzyko uszkodzeń przez zwierzęta czy osoby postronne.

Które rozwiązanie wybrać? Wszystko zależy od naszych preferencji i możliwości finansowych. Jeśli zależy nam przede wszystkim na wysokiej wydajności, a nasz dach nie spełnia kryteriów montażu, rozwiązaniem będzie instalacja fotowoltaiczna na gruncie. W większości przypadków sprawdzi się jednak również instalacja fotowoltaiczna na dachu. Warto w tym miejscu wspomnieć, że dzięki rozwojowi technologii, fotowoltaika nie musi być jedynie elementem uzupełniającym dach, ale może również pełnić dodatkowe funkcje np.:

Fotowoltaika dla domu - krok po kroku

Instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie niosące ze sobą wiele korzyści - zarówno dla inwestora, jak i dla środowiska naturalnego. Kluczem do ich osiągnięcia jest profesjonalny montaż instalacji fotowoltaicznej.

Zgodnie z prawem samodzielne przygotowanie instalacji fotowoltaicznej dla domu jest dopuszczalne, jednak tylko wtedy, gdy posiadamy niezbędną wiedzę i uprawnienia. Błędy popełnione podczas montażu mogą oznaczać problemy z funkcjonowaniem instalacji - mniejszą wydajność i większe koszty wynikające z usterek. Dlatego przy montażu fotowoltaiki, zaleca się korzystanie z usług wykwalifikowanych instalatorów - jeśli nie wiesz, gdzie ich szukać, sprawdź nasz ranking firm fotowoltaicznych.

Zastanawiasz się, jak wygląda montaż fotowoltaiki? Oto procedura, z którą spotkasz się w większości firm fotowoltaicznych.

Fotowoltaika dla domu - krok po kroku - infografika

Koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego

Zainteresowanie fotowoltaiką w ostatnich latach wzrosło kilkukrotnie - coraz większa liczba osób decyduje się na uniezależnienie się od dostawców prądu, dzięki energii ze słońca. Ma to bezpośredni wpływ na ceny instalacji fotowoltaicznych dla domu, które zaczęły spadać z ok. 10.000 zł za 1 kW instalacji, do ok. 4.000 - 6.000 zł z 1kW. Na ostateczny koszt przedsięwzięcia ma jednak wpływ kilka kwestii, takich jak:

użyta technologia - zestaw fotowoltaiczny składa się z kilku podzespołów (m.in. inwertera, paneli, przewodów). Ich ceny różnią się między sobą, co wpływa na ogólny koszt zestawu. Dla przykładu panele monokrystaliczne są droższe od paneli polikrystalicznych;
wielkość i miejsce montażu instalacji fotowoltaicznej - cena instalacji fotowoltaicznej dla domu zależy również od mocy fotowoltaiki oraz miejsca jej montażu. Im projekt będzie większy i bardziej skomplikowany (np. ze względu na nietypowe wymiary lub pokrycie dachu), tym większe koszty czekają inwestora;
oferowane usługi - na rynku dostępnych jest coraz więcej firm fotowoltaicznych. W zależności od kompleksowości wsparcia, ceny usług będą się różnić;
sposób finansowania - koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu można obniżyć korzystając z programów wspierających rozwój OZE w Polsce.

Przejdźmy teraz do konkretów. Ile kosztuje instalacja fotowoltaika dla domu o mocy 5 kWp, w różnych technologiach?

Przydomowa elektrownia fotowoltaiczna o mocy 5 kW - porównanie cen

Poniżej przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji i uśrednione ceny zestawu fotowoltaicznego o mocy ok. 5 kW dla domu jednorodzinnego. Opracowanie przygotowaliśmy na podstawie ofert różnych firm i różnych pokryć dachowych.

Moc modułu 380 Wp Hyundai
370 Wp Sharp
385 Wp JA Solar
Ilość modułów 14 szt. 14 szt. 13 szt.
Niezbędna powierzchnia 25 m2 26 m2 25 m2
Moc zestawu 5,32 kW 5,18 kW 5,005 kW
Cena
(wraz z montażem)
ok. 24.000 zł ok. 19.000 zł ok. 22.000 zł

Kluczowa dla ceny jest w tym przypadku moc poszczególnego modułu. Im pojedynczy panel jest wydajniejszy (posiada większą moc), tym koszt instalacji może być wyższy. W ogólnym rozrachunku koszt paneli stanowi jednak ok. 40-45% całej ceny zestawu fotowoltaicznego. Koszt usługi montażu to ok. 20-30%, tej kwoty. Na pozostałe koszty składają się jeszcze falownik (ok. 20%) i oprzyrządowanie (kilkanaście procent).

Fotowoltaika dla domu - rodzaje dofinansowania

Osoby fizyczne mają największy wachlarz możliwości, jeśli chodzi o dofinansowanie fotowoltaiki. Oto porównanie dwóch najpopularniejszych opcji.

Program Mój prąd Czyste powietrze
Dla kogo każda osoba fizyczna; budynki mieszkalne już istniejące właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych
Moc instalacji od 2 do 10kW od 2 do 10kW
Forma wsparcia Bezzwrotna dotacja Bezzwrotna dotacja
Zakres wsparcia Zakup i montaż przydomowej elektrowni fotowoltaicznej Wymiana źródła ciepła, termomodernizacja, zastosowanie OZE (np. fotowoltaiki). Szczegóły na "Czyste powietrze - warunki, dopłaty".
Kwota wsparcia Do 7.000 zł zależne od rodzaju przedsięwzięcia i beneficjenta
Terminy Wnioski można składać online. Termin ogłasza NFOŚiGW. Obowiązuje nabór ciągły. Wnioski można składać online.

Powyższe projekty to dwa podstawowe, ogólnopolskie programy wsparcia fotowoltaiki dla domu. Wiele województw może jednak organizować własne przedsięwzięcia wspierające rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym fotowoltaiki. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź dofinansowanie fotowoltaiki.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bartosz
Bartosz
2023-01-05 12:03

Zakładałem panele do domu w Olsztynie – firma Gamaelektro i dobrze na tym wyszedłem. Najważniejsze to powierzyć instalację specjalistom jak oni bo zrobią wszystko profesjonalnie i szybko. Od nowego roku co prawda w przepisach ma się trochę zmienić, więc trzeba śledzić wszystko, ale myślę, że nadal będzie to świetna inwestycja. U nas rachunki za prąd teraz są dużo dużo niższe

Andrzej
Andrzej
2022-10-14 09:30

Fotowoltaika na gruncie dodał bym jeszcze zaletę bezpieczeństwo przed pożarem domu. I analogiczne przy Fotowoltaika na dachu jako wadę zwiększone ryzyko pożaru.

Last edited 1 rok temu by Andrzej
Jerzy
Jerzy
2022-04-04 11:09

witam.w całym domu mam zainstalowane elektryczne ogrzewanie podłogowe.pytanie czy będę mógł korzystać z wyprodukowanej energii latem?rozumiem że rachunki za energię były by znacznie wyższe w okresie grzewczym.myślę o instalacji 8KW

JERZY
JERZY
2022-02-23 19:12

czekamy juz cztery miesiace na instalacje i nic gdzie jest wziety kredyt ktory jest splacany esoleo wymysla nastepne terminy instalacij […]

Komentarz edytowany przez Redakcję.