Fotowoltaika na zielonym dachu? Sprawdź system novotegra!

Fotowoltaika na zielonym dachu? Sprawdź system novotegra!

BayWa r.e. Solar Systems wprowadził nowe rozwiązanie – konstrukcję na zielony dach. Taki dach pozwala efektywne wykorzystać przestrzeń, zapewnia naturalne chłodzenie i zmniejsza obciążenie systemu kanalizacyjnego. To innowacyjny krok w branży na polskim rynku.

Firma BayWa r.e. jest jedynym dystrybutorem systemu montażowego novotegra na świecie. Choć w Europie system ten już zyskał uznanie, w Polsce to nowość.

System novotegra – innowacja na polskim rynku

Wyróżniamy dwa typy zielonych dachów zintegrowanych z panelami fotowoltaicznymi: dach zielony biosolarny i dach zielony solarny. Pierwszy to konstrukcja, w której zielony dach jest nieodłącznym elementem balastu dla systemu montażu paneli PV. Z kolei drugi to konstrukcja, na której panele PV są jedynie dodatkiem i nie są zintegrowane z systemem nośnym dachu, ani nie wymagają zielonego dachu jako balastu.

Novotegra charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa i stabilnością. Ma dużą powierzchnię podłoża umożliwiającą balastowanie, a także opóźniony odpływ wody, co odciąża system kanalizacyjny.

Dodatkowymi korzyściami są naturalne chłodzenie otoczenia, w tym systemu PV, zrównoważona produkcja z recyklingu i aerodynamika, której można zaufać.

Prosty montaż

System Novotegra na zielony dach może być zainstalowany w wariancie motylek albo opcji wschód-zachód. System to rozwiązanie bezpieczne dla dachów płaskich – nachylenie konstrukcji wynosi 10 stopni. Montaż jest szybki i prosty, a przestrzeń dachu zostaje wykorzystana optymalnie, dzięki poziomej instalacji modułów. Wzrost roślin oraz swobodne ześlizgiwanie się śniegu są możliwe dzięki zachowaniu odpowiedniej odległości od konstrukcji od dachu.

Naukowiec podał korzyści

Do zainwestowania w zielony dach z fotowoltaiką nieprzekonanych mogą zachęcić wyniki badań prowadzonych przez doktora Petera Irgi z University of Technology Sydney. Badania dowiodły, że zielone dachy z fotowoltaiką przez osiem miesięcy wykazały 3,6% większą wydajność niż te bez zieleni, obniżyły temperaturę o 20°C, pochłonęły blisko 9 ton dwutlenku węgla i zwiększyły bioróżnorodność. Dodatkowo wyprodukowały więcej energii (69 MWh vs 59,5 MWh) i zmniejszyły odpływ deszczówki.

Przypomnijmy tylko, że w 2022 r. polski rynek fotowoltaiki notował wyjątkowe osiągnięcia. Był on niewątpliwym motorem napędowym rynku OZE, co potwierdzają dane z Urzędu Regulacji Energetyki. Skumulowana moc zainstalowana w fotowoltaice wzrosła do ponad 12,4 GW, co stanowiło imponujący przyrost o ponad 4,7 GW.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments