Fotowoltaika na zielonym dachu? Sprawdź system novotegra!

Fotowoltaika na zielonym dachu? Sprawdź system novotegra!

BayWa r.e. Solar Systems wprowadził nowe rozwiązanie – konstrukcję na zielony dach. Taki dach pozwala efektywne wykorzystać przestrzeń, zapewnia naturalne chłodzenie i zmniejsza obciążenie systemu kanalizacyjnego. To innowacyjny krok w branży na polskim rynku.

Firma BayWa r.e. jest jedynym dystrybutorem systemu montażowego novotegra na świecie. Choć w Europie system ten już zyskał uznanie, w Polsce to nowość.

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty

System novotegra – innowacja na polskim rynku

Wyróżniamy dwa typy zielonych dachów zintegrowanych z panelami fotowoltaicznymi: dach zielony biosolarny i dach zielony solarny. Pierwszy to konstrukcja, w której zielony dach jest nieodłącznym elementem balastu dla systemu montażu paneli PV. Z kolei drugi to konstrukcja, na której panele PV są jedynie dodatkiem i nie są zintegrowane z systemem nośnym dachu, ani nie wymagają zielonego dachu jako balastu.

Novotegra charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa i stabilnością. Ma dużą powierzchnię podłoża umożliwiającą balastowanie, a także opóźniony odpływ wody, co odciąża system kanalizacyjny.

Dodatkowymi korzyściami są naturalne chłodzenie otoczenia, w tym systemu PV, zrównoważona produkcja z recyklingu i aerodynamika, której można zaufać.

Prosty montaż

System Novotegra na zielony dach może być zainstalowany w wariancie motylek albo opcji wschód-zachód. System to rozwiązanie bezpieczne dla dachów płaskich – nachylenie konstrukcji wynosi 10 stopni. Montaż jest szybki i prosty, a przestrzeń dachu zostaje wykorzystana optymalnie, dzięki poziomej instalacji modułów. Wzrost roślin oraz swobodne ześlizgiwanie się śniegu są możliwe dzięki zachowaniu odpowiedniej odległości od konstrukcji od dachu.


Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!

Sprawdź oferty

Naukowiec podał korzyści

Do zainwestowania w zielony dach z fotowoltaiką nieprzekonanych mogą zachęcić wyniki badań prowadzonych przez doktora Petera Irgi z University of Technology Sydney. Badania dowiodły, że zielone dachy z fotowoltaiką przez osiem miesięcy wykazały 3,6% większą wydajność niż te bez zieleni, obniżyły temperaturę o 20°C, pochłonęły blisko 9 ton dwutlenku węgla i zwiększyły bioróżnorodność. Dodatkowo wyprodukowały więcej energii (69 MWh vs 59,5 MWh) i zmniejszyły odpływ deszczówki.

Przypomnijmy tylko, że w 2022 r. polski rynek fotowoltaiki notował wyjątkowe osiągnięcia. Był on niewątpliwym motorem napędowym rynku OZE, co potwierdzają dane z Urzędu Regulacji Energetyki. Skumulowana moc zainstalowana w fotowoltaice wzrosła do ponad 12,4 GW, co stanowiło imponujący przyrost o ponad 4,7 GW.

Szukasz zaufanego wykonawcy? Z nami go znajdziesz!
Sprawdź oferty
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments