Liczba mikroinstalacji PV przekroczyła już 1,3 mln.

Imponująca liczba mikroinstalacji PV w Polsce. Przekroczyła już 1 mln 300 tys. sztuk!

Polska zasługuje na uznanie w dziedzinie energii słonecznej, co potwierdzają najnowsze dane. Z raportu opublikowanego przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej wynika, że nasz kraj miał na koniec lipca br. ponad 1 mln 307 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych przyłączonych do OSD. Ich moc to ponad 10,15 GW. Symboliczną granicę miliona instalacji PV przekroczyliśmy w marcu 2022 r.

Tendencje i wyzwania na rynku fotowoltaicznym

Pod koniec maja br. moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce zbliżyła się do 14 GW (wartość dotyczy łącznej zainstalowanej mocy PV). W drugim kwartale br. średnia moc mikroinstalacji wyniosła 9,28 kW. Rekordowy pod względem liczby nowych przyłączeń był rok 2021, gdy OSD podłączyło do swoich sieci ponad 396 tys. mikroinstalacji. Od początku 2019 r. do końca lipca tego roku ponad 24-krotnie wzrosła liczba mikroinstalacji przyłączonych przez OSD. Chociaż w 2022 r. przyłączono mniej mikroinstalacji niż w 2021, ich łączna moc była wyższa o blisko 123 MW w porównaniu z mocą z 2021 r.

W ostatnim czasie rynek fotowoltaiczny musiał mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Niepewna sytuacja międzynarodowa w postaci kryzysu na Ukrainie i globalnego kryzysu energetycznego wpłynęła na branżę. Rynek wzrósł do ponad 12,4 GW na koniec 2022 r., co dało Polsce miejsce w europejskiej czołówce w rankingu przyrostu mocy zainstalowanej w fotowoltaice. Odnotowano sukces, mimo że ceny komponentów poszły w górę, podobnie jak koszty transportu. To doprowadziło do średniego wzrostu kosztów instalacji o 11%.

Niemniej prognozy są obiecujące: wartość inwestycji w 2023 r. ma osiągnąć 20 mld zł, a obroty na rynku energii z PV zbliżą się do 29 mld zł.

„Mój Prąd” wspiera rynek fotowoltaiczny

Nie można ignorować wpływu programów dotacyjnych na boom fotowoltaiczny w Polsce. Głównym motorem napędowym rynku są prosumenci indywidualni. Programy dotacyjne, w szczególności „Mój Prąd”, miały ogromny wpływ na rozwój rynku.

W przypadku wsparcia w zakresie mikroinstalacji fotowoltaicznych najwyższe możliwe dofinansowanie wynosi 6 tys. zł – dla 1 i 2 grupy wnioskodawców. W przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznej z urządzeniem dodatkowym dofinansowanie maksymalne dla wskazanych przed chwilą grup wynosi 7 tys. zł. W przypadku 3 grupy wnioskodawców będzie to nie więcej niż 3 tys. zł.

Przyszłość rynku fotowoltaicznego w Polsce

Między 2019 a 2022 r. udział energii z PV w produkcji energii elektrycznej z OZE wzrósł dynamicznie do ponad 23,3% (z wcześniejszych 3%). Z obrotami na poziomie 20 mld zł rocznie stała się ona kluczowym sektorem w zakresie inwestycji energetycznych w naszym kraju. Instytut Energetyki Odnawialnej zakłada, że do końca 2025 r. moc w fotowoltaice wzrośnie do 26,8 GW.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-09-24 11:45

A poza tym…… na zdjęciu pokazane jest akurat jak się nie obchodzić z panelami…..

Andrzej
Andrzej
2023-09-21 22:25

Gdyby nie oportunizm OSD i „tumiwisizm” URE z ministerstwem klimatu było by już ze 2,5 mln …… Oportunizm OSD wynika (prawdopodobnie) z braku interesu w rozliczeniu rocznym bo koszt energii zimą którą należy oddać prosumentom jest wyższy jak wtedy gdy prosumenci oddawali do sieci- poza tym na rozliczeniach z prosumentami „nie przycinali” na obrocie. Wyższe koszty zima wynikają do niedawna z obliga giełdowego , braku źródeł dyspozycyjnych, miksu opartego na węglu co wiąże się z opłatami za CO2 w systemie ETS. Za te akurat sprawy odpowiada bezpośrednio ministerstwo albowiem z Regulatorem mogli zawczasu opracować skuteczne rozwiązania prawne zmuszające koncesjonariuszy do nabycia odpowiednich zasobów wytwórczych o charakterystykach regulacyjnych . „tumiwisizm” ministerstwa może być spowodowany „prikazem” rządu opodatkowania rynku opłatami ETS które trafiają do Budżetu i stanowią ekstra dochód.