dodatkowe 450 mln zł na Mój Prąd

Jest dodatkowe 450 mln zł na „Mój Prąd”!

Minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, poinformowała o przeznaczeniu dodatkowych 450 mln zł na piątą edycję „Mojego Prądu”. Łącznie, w ramach programu, obsłużono przeszło 470 tys. wniosków i wypłacono ponad 2 mld zł. Głównym celem „Mojego Prądu” jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych oraz podniesienie autokonsumpcji tej energii przez magazynowanie, oraz lepsze zarządzanie energią.

Moc instalacji prosumenckich rośnie

„Działamy, żeby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski” – podkreśliła szefowa resortu klimatu. Dzięki programowi prawie 1,3 mln prosumentów uzyskało dostęp do energii słonecznej i obniżyło rachunki za energię. W efekcie moc prosumenckich mikroinstalacji PV wzrosła do ponad 9,7 GW, a obecnie łączna moc zainstalowana w fotowoltaice to ponad 14,2 GW. 

Blisko dwa razy tyle w budżecie

Nabór wniosków do piątej edycji programu „Mój Prąd” ruszył pod koniec kwietnia. Z powodu dużego zainteresowania wkrótce budżet programu zwiększono do 0,5 mld zł. Teraz do budżetu dołożono blisko drugie tyle.

Dotacje na ten cel z NFOŚiGW oraz WFOŚiGW nie są opodatkowane. To wszystko sprawia, że Polacy coraz chętniej korzystają z odnawialnych źródeł energii. „Polacy pokochali energię odnawialną” – stwierdziła minister Moskwa.

Wysokość dofinansowania

W ramach piątej edycji „Mojego Prądu” można uzyskać wsparcie na: mikroinstalacje fotowoltaiczne, magazyny ciepła, magazyny energii elektrycznej, systemy zarządzania energią oraz – to nowość – pompy ciepła i kolektory słoneczne. W poprzedniej edycji program „Mój Prąd” został rozszerzony o magazyny energii i ciepła.

W zależności od spełnionych kryteriów i rodzaju dotowanych instalacji wsparcie na jedną z takich instalacji może wynieść do 28,5 tys. zł. Maksymalna kwota dofinansowania, łącznie, sięga 58 tys. zł. Nabór wniosków trwa do 22 grudnia lub wyczerpania budżetu.

Warto dodać, że jak udało nam się dowiedzieć, planowana jest również kolejna, szósta edycja programu Mój Prąd. Na razie brak jednak szczegółów w zakresie zasad czy daty rozpoczęcia programu.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments