fotowoltaika dom oferta od firmy

Prosumencie złóż sprawozdanie! Grozi Ci kara!

Zgodnie z przyjętą w zeszłym roku ustawą o OZE, Prosumenci są zobowiązani do składania sprawozdań na temat ilości wyprodukowanej energii elektrycznej. Niestety, jak wynika z danych opublikowanych przez serwis Gramwzielone.pl, większość właścicieli mikroinstalacji OZE nie wywiązuje się ze swojego obowiązku.

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. Obowiązki Prosumenta
  2. Nie składasz sprawozdań! Grozi ci kara 1000 zł!

Obowiązki Prosumenta

Ustawa o OZE na Prosumentów nałożyła szereg obowiązków, jednym z nich jest dostarczanie sprawozdań na temat ilości wyprodukowanej energii elektrycznej – obowiązek wynika z art. 5 ust. 2 pkt 3 powyższej ustawy. Odpowiedni dokument powinien być składany do 7 dni po zakończeniu danego kwartału u Operatora Systemu Dystrybucji (OSD), do którego podłączona jest mikroinstalacja.

Niestety, większość Prosumentów nie składa sprawozdań. Według danych opublikowanych przez serwis Gramwzielone.pl do PGE Dystrybucja po III kwartale 2015 roku dokumentów nie złożyło aż 56 proc. wytwórców (częśc ze sprawozdań była nieczytelna lub niekompletna). Nie lepiej sytuacja wygląda u innych OSD:

  • Energa Operator otrzymała oświadczenia od 30 proc. Prosumentów;
  • Enea Operator złożono zaledwie 2 sprawozdania na 392 wytwórców.

Na tle tak kiepskich wyników wyróżnia się Tauron Dystrybucja, gdzie za III kwartał sprawozdania złożyło aż 88 proc. Prosumentów.

Dlaczego wytwórcy energii nie składają sprawozdań? Nie wiadomo, Operatorzy zapewniają, że do właścicieli mikroinstalacji wysyłają odpowiednie pisma wraz ze wzorami sprawozdań. Według jeszcze niepełnych danych OSD, w IV kwartale 2015 roku zdecydowanie więcej Prosumentów dopełniło swojego obowiązku.

Nie składasz sprawozdań! Grozi ci kara 1000 zł!

Prosumenci, którzy nie wysyłają sprawozdań, zagrożeni są karą wysokości 1000 zł – zgodnie z art. 170 ust. 4 pkt 2 ustawy o OZE kara nie jest miarkowana! Co ciekawe jest możliwość uniknięcia kary, jeśli wytwórca zrealizuje swój obowiązek, nim URE podejmie odpowiednie kroki w stosunku do Prosumenta.

Na razie URE nie zdecydował, czy zostaną nałożone kary na prosumentów, którzy nie wywiązali się ze swojego obowiązku. Jeśli jesteście wytwórcami, to radzimy Wam jak najszybciej wysłać zaległe sprawozdanie :)

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments