Kolektory słoneczne dofinansowanie 2021

Kolektory słoneczne dofinansowanie 2021

Słońce stanowi niemal niewyczerpalne źródło energii, która obecnie wykorzystywana jest w gospodarstwach domowych na dwa sposoby – do produkcji energii elektrycznej (panele fotowoltaiczne) i do podgrzewania wody użytkowej oraz wspomagania ogrzewania. W tym drugim przypadku umożliwiają to kolektory słoneczne, które są ekologicznym i bezpiecznym rozwiązanie dla każdego. Przy czym, aby zmniejszyć koszty związane z ich zakupem i montażem warto jest skorzystać z którejś z proponowanych form dofinansowania do kolektorów słonecznych. Gdzie ich szukać i jakie wymogi formalne trzeba spełnić?

Kolektory słoneczne - jakie korzyści?

kolektor słoneczny na dachu

Pozyskiwanie energii ze słońca cieszy się w ostatnich latach coraz większą popularnością, a wszystko przez to, że jest ona nie tylko czysta i przyjazna dla środowiska, ale przede wszystkim darmowa i dostępna dla każdego. Obecnie energię słoneczną wykorzystuje się na dwa sposoby - do produkcji darmowej energii elektrycznej lub do podgrzewania wody użytkowej oraz wspomagania ogrzewania (jedyny koszt, jaki trzeba wówczas ponieść, wiąże się z zakupem odpowiedniego urządzenia). W pierwszym przypadku służą do tego panele fotowoltaiczne, które zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Dzięki podłączeniu zestawu fotowoltaicznego do instalacji elektrycznej budynku użytkownik korzysta z tańszego prądu (co jest dużym udogodnieniem zwłaszcza teraz, gdy ceny prądu rosną), który można następnie wykorzystać do zasilenia wszystkich sprzętów elektrycznych w domu (w tym również pompy ciepła). Tak więc odpowiednio zaprojektowana i zamontowana instalacja PV jest w stanie pokryć całoroczne zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego (sprawdźcie: fotowoltaika do domu).

Jednak nie tylko fotowoltaika przeżywa w ostatnim czasie prawdziwy boom, również dynamiczny rozwój obserwuje się w przypadku kolektorów słonecznych, które w polskich warunkach klimatycznych wykorzystywane są najczęściej do podgrzewania wody użytkowej (ich łączna powierzchnia wynosi obecnie ponad 3.000 tys. m²). Kolektory słoneczne nazywane również solarami to również urządzenia, które bazują na odnawialnych źródeł energii, zamieniając energię promieniowania słonecznego na energię cieplną. Podobnie, jak panele PV, kolektory słoneczne mogą być umieszczane na dachu lub samodzielnych konstrukcjach. Dlatego też, często przez podobny wygląd bywają ze sobą mylone.

Najbardziej wydajne są instalacje ustawione na południe, warto bowiem w ich przypadku pamiętać o tym, że działają one wyłącznie wtedy, gdy świeci słońce (mają więc sporą stratę ciepła w chłodne, pochmurne dni). W Polsce ze względu na strefę klimatyczną, solary najlepiej działają od kwietnia, do końca września (wówczas to dziękim nim można zrezygnować z innych źródeł podgrzewania c.w.u.). Natomiast podczas późnej jesieni i zimy kolektory słoneczne muszą być wspierane przez konwencjonalne źródła ogrzewania. Co ważne, kolektory słoneczne mogą nie tylko służyć do przygotowanie ciepłej wody użytkowej, ale i do:

 • podgrzewania wody basenowej (kolektory słoneczne charakteryzują się niskim kosztem wytworzenia ciepła i wyższą sprawnością od absorberów basenowych w niekorzystnych warunkach pracy);
 • wspomagania instalacji grzewczej (do c.o.);
 • chłodzenia budynków (ciepło słoneczne, z reguły w wysokich temperaturach, co najmniej 70°C, jest użyte w chłodziarkach absorpcyjnych);
 • wytwarzania ciepła w zakładach przemysłowych, które przez cały rok mają duże zapotrzebowanie na ciepło (koszty energii ze słońca są niższe niż kopalnych nośników energii);
 • do wytwarzania prądu elektrycznego - służą do tego specjalne kolektory słoneczne, przede wszystkim kolektory paraboliczne (w tego rodzaju elektrowniach słonecznych energia słoneczna najpierw jest zamieniana w ciepło, a następnie turbiny parowe przetwarzają energię mechaniczną w generatorach na elektryczną).

Dofinansowanie do kolektorów słonecznych - dla kogo?

Zestawy solarne to ekologiczne, bezpieczne rozwiązanie dla każdego, dzięki któremu można obniżyć koszty ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Jednak pomimo wielu zalet wynikających z ich użytkowania oraz tego, że wraz ze wzrostem ich dostępności spadła również ich cena, to nadal projekt instalacji solarnej dla domu jednorodzinnego przekracza możliwości finansowe wielu rodzin. Ile zatem trzeba zapłacić za instalację solarną? Otóż w dużej mierze zależy to od kilku czynników, w tym:

 • rodzaju kolektorów słonecznych, na które zdecyduje się inwestor, ponieważ ich oferta jest zróżnicowana. Można znaleźć panele słoneczne z niższej, średniej i górnej półki cenowej, które różnią się od siebie zarówno budową, jak i wydajnością. Tak więc, inwestycja w najtańsze kolektory słoneczne będzie co prawda mniej kosztownym wydatkiem, jednak trzeba się wówczas liczyć z niższą sprawnością tego urządzenia, a to z kolei wydłuży czas potrzebny do zwrotu inwestycji;
 • pozostałych elementów systemu - należy bowiem mieć na uwadze to, że na koszt zamontowania całej instalacji solarnej składa się nie tylko cena samego kolektora, ale również, takich jej elementów jak m.in. stacja solarna, zasobnik ciepłej wody użytkowej, czy regulator solarny. Ponadto uwzględnić trzeba także ceny zestawów przyłączeniowych i akcesoriów do kolektorów (np. przyłącza, obudowy czujnika, czy separatorów);
 • montażu systemu solarnego, jej koszt zależy m.in. od stopnia skomplikowania instalacji i jej wielkości oraz tego, ile inwestor zapłaci za robociznę (wpływ na to ma np. dostępność i konkurencyjność firm wykonawczych oraz odległość gospodarstwa domowego od większych aglomeracji miejskich).

Średnio, na użytek 2 - 4 osobowej rodziny, cena kolektorów słonecznych z całą instalacją wynosi ok. 11 - 16 tys. zł. Przy czym koszt ten można zmniejszyć decydując się na skorzystanie z dofinansowania do kolektorów słonecznych. Ponieważ podobnie, jak przy zakupie i montażu innych urządzeń wykorzystujących odnawialne źródeł energii do produkcji energii cieplnej i elektrycznej, również i w przypadku kolektorów słonecznych można ubiegać się o dodatkowe wsparcie finansowe. Wtedy to inwestycja w systemy solarne zwróci się znacznie szybciej. Obecnie można skorzystać m.in. z:

 • gminnych programów, które mają na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla;
 • z rządowego programu “Czyste Powietrze”, który umożliwia otrzymanie nawet do 90% dofinansowania na instalację odnawialnych źródeł energii, w tym też na kolektory słoneczne;
 • ulgi termomodernizacyjnej, która polega na odliczeniu od dochodów za dany rok konkretnej kwoty wydatków poniesionych na działania termomodernizacyjne.

Kolektory słoneczne dofinansowanie 2021 - gdzie szukać?

Dofinansowanie do kolektorów słonecznych można uzyskać wybierając jeden z powyższych sposobów:

Gminne programy dofinansowania do kolektorów słonecznych

Na wsparcie w tym przypadku mogą liczyć inwestorzy, którzy chcą wyposażyć gospodarstwo domowe w instalacje wykorzystujące OZE, w tym i ekologiczne kolektory słoneczne. Powracający bowiem temat smogu sprawia, że wiele gmin udziela wsparcia finansowego przy wymianie pieca CO. Warto zatem w urzędzie miasta/gminy dopytać o ewentualną możliwość zamontowania przy tej okazji również solarów. Ważnym argumentem jest przede wszystkim ten dotyczący zredukowania produkcji dwutlenku węgla, w związku z tym dobrze jest dodatkowo rozważyć nie tylko podgrzewanie wody użytkowej, ale również wsparcie dla centralnego ogrzewania. Inwestycje będzie można wtedy spokojnie zaliczyć do kategorii termomodernizacji budynku. Obecnie to właśnie programy realizowane lokalnie wypadają najkorzystniej (z reguły polegają na udzielaniu nisko oprocentowanych pożyczek).

Program Czyste Powietrze - dofinansowanie do kolektorów słonecznych

Głównym celem programu Czyste Powietrze jest poprawa jakości powietrza, które jest w bardzo złym stanie. Polskie miejscowości już od wielu lat zajmują pierwsze miejsca w rankingach najbardziej zanieczyszczonych miast (z powodu smogu w Polsce rocznie umiera ponad 44.000 osób). Do 2029 roku rząd zamierza przeznaczyć na walkę z największymi trucicielami powietrza, jakimi są przestarzałe kotły na paliwa stałe i piece 103 mld zł. Jego adresatami są właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Przy czym dofinansowanie obejmuje:

 • wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, takie jak np. pompy ciepła (pompy ciepła powietrzne i pompy ciepła gruntowe), kotły gazowe kondensacyjne, czy ogrzewanie elektryczne (sprawdźcie, które ogrzewanie elektryczne do domu opłaca się najbardziej);
 • dotację na przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku oraz demontaż, zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania lub c.w.u. (w tym kolektorów słonecznych).

Co ważne, żeby jeszcze bardziej zachęcić do udziału w programie „Czyste Powietrze” i ułatwić wypełnianie wniosków, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozszerzył bazę danych materiałów i urządzeń, która powstała w oparciu o przepisy budowlane i normy obowiązujące w Polsce.

W programie “Czyste Powietrze” przyznawane są bezzwrotne dotacje lub dotacje przeznaczone na spłatę części kredytu bankowego. W zależności od rodzaju inwestycji, kwota dotacji dla beneficjentów pierwszego poziomu o wyższych dochodach (dochód roczny do 100.000 zł) może wynieść nawet 30.000, a do 37.000 dla beneficjentów drugiego poziomu o niższych dochodach (przeciętny dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie może przekraczać wówczas 1.960 zł jeśli beneficjent mieszka sam, i 1.400 zł jeżeli mieszka z kimś). Należy tu podkreślić, że nabór wniosków dla drugiego poziomu rozpoczął się 21 października 2020 roku.

Ulga termomodernizacyjna

Ulga termomodernizacyjna, która jest kolejnym sposobem na walkę ze smogiem, obowiązuje od 1 stycznia 2019 roku, a w jej ramach można przez trzy lata odliczyć od dochodu nawet 53.000 zł (przy czym limit ten dotyczy każdego podatnika z osobna, tak więc osoby pozostający w związku małżeńskim mogą skorzystać z ulgi do kwoty 106.000 zł). Ulgę termomodernizacyjną można uzyskać na różnego rodzaju wydatki związane z ulepszeniami energetycznymi wprowadzanymi w domu i jego najbliższym otoczeniu. Na liście znajdują się takie przedsięwzięcia termomodernizacyjne jak m.in.:

 • montaż kolektora słonecznego;
 • montaż instalacji fotowoltaicznej;
 • demontaż źródła ciepła na paliwo stałe;
 • montaż kotła olejowego kondensacyjnego;
 • instalacja pompy ciepła;
 • koszt materiałów budowlanych poniesionych na ocieplenie budynku;
 • stolarka drzwiowa i okienna;
 • montaż wysokowydajnego kotła gazowego;
 • wykonanie analizy termograficznej budynku;
 • wymiana zbiornika na gaz lub zbiornik na olej;
 • wykonane przyłącze do sieci ciepłowniczej lub przyłącze gazowe;
 • koszty materiałów budowlanych wykorzystanych do wykonania systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła lub odzyskiem ciepła i chłodu.

Z ulgi termomodernizacyjnej (pod pewnymi warunkami) skorzystać mogą podatnicy podatku PIT opłacający podatek według skali podatkowej (zarówno według stawki 18%, jak i 32 %), 19% stawki podatku liniowego, a także opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ponadto powinni być oni właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnych budynków mieszkalnych, którzy ponoszą wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Solary na ciepłą wodę dofinansowanie - wymagania formalne

Naturalnie, w zależności od rodzaju dofinansowania do kolektorów słonecznych, wymagania formalne mogą się od siebie różnić. Przykładowo osoby, które chcą odliczyć ulgę muszą przede wszystkim ukończyć przedsięwzięcie w ciągu trzech lat (np. rozpoczęcie inwestycji i pierwszy wydatek - maj 2019, a zakończenie nie później niż 31 grudnia 2022 roku). Podstawą są również faktury za wydatki poniesione na rzecz termomodernizacji (ważne jest, aby na fakturze widniały dane osoby, która chce skorzystać z ulgi w innym przypadku nie zostaną one uwzględnione przy rozliczaniu ulgi).

W przypadku ubiegania się o dofinansowanie z programu “Czyste Powietrze”, wnioski można złożyć na dwa sposoby:

 • elektronicznie (przez aplikację internetową, tj. Portal Beneficjenta dostępny na stronie internetowej właściwego Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, lub przez serwis gov.pl);
 • w wersji papierowej, również do WFOŚiGW właściwego dla lokalizacji budynku, którego ma dotyczyć dofinansowanie do kolektorów słonecznych.

Do wypełnionego wniosku należy również dołączyć wymagane załączniki w formie skanów lub dokumentów elektronicznych. Może to być: zaświadczenia upoważniające do podwyższonego dofinansowania, dokument potwierdzający prawo własności tego domu (w przypadku braku księgi wieczystej dla domu), oświadczenie z danymi oraz podpisami wszystkich współwłaścicieli (w przypadku współwłasności), czy też oświadczenie z danymi oraz podpisem małżonka (w przypadku małżeństwa z ustawową wspólnością majątkową).

Czyste Powietrze otrzymać można zarówno na projekty zakończone, w trakcie realizacji, jak i jeszcze nierozpoczęte. Należy jednak pamiętać o tym, że rozliczeniu podlegać będą koszty poniesione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku, ale też nie wcześniej niż 15.05.2020 roku.

O dofinansowanie do kolektorów słonecznych, tak samo jak w przypadku innych inwestycji w nowoczesne, proekologiczne technologie (takie jak: instalacje fotowoltaiczne, czy pompy ciepła) można ubiegać się z programów gminnych. Często w ramach tego rodzaju dotacji można uzyskać od 30 do nawet 60 proc. zwrotu kosztu inwestycji. Dlatego też, przed rozpoczęciem inwestycji warto zasięgnąć informacji na temat kolektorów słonecznych dofinansowanie 2021 we właściwej jednostce organizacyjnej. W zależności od gminy zarówno warunki, jak i formalności związane z ich przyznawania mogą się od siebie różnić.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments