Liczba nowych mikroinstalacji w Polsce w 2023 roku

Liczba przyłączeń nowych instalacji fotowoltaicznych: stabilizacja po ciężkim okresie

Ostatnie miesiące przyniosły widoczną stabilizację w liczbie przyłączeń nowych mikroinstalacji fotowoltaicznych. Po okresie zmiany zasad rozliczeń prosumentów, rynek energetyki prosumenckiej w Polsce doświadcza obecnie pewnej równowagi.

Najnowsze dane od PTPiREE

Według informacji Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE), we wrześniu przybyło 14 060 prosumentów. Uruchomili oni mikroinstalacje o łącznej mocy 129,8 MW. Choć te liczby są zbliżone do poprzednich miesięcy, to znacznie poniżej rekordowego marca tego roku, kiedy przyłączono niemal 75 tys. prosumentów.

Warto zauważyć, że od momentu wprowadzenia systemu net-billing, liczba przyłączeń ustabilizowała się, w szczególności po marcowym szczycie. Właściciele mikroinstalacji, którzy złożyli wnioski przed końcem marca, mogli skorzystać z poprzedniego systemu rozliczeń (net-meteringu). To właśnie ta zmiana miała znaczący wpływ na ogromne ilości systemów PV przyłączanych do sieci w I kwartale 2022 roku. Wielu inwestorów przyspieszyło decyzję o montażu o kilka, a nawet kilkanaście miesięcy, co przełożyło się na  wzrost liczby przyłączeń od stycznia do maja 2022 roku.

Liczba przyłączeń mikroinstalacji w Polsce - dane miesięczne

Źródło: PTPiREE

Ogólne statystyki do września 2023 r.

Na koniec września 2023 r. liczba prosumentów przekroczyła 1,3 mln, a łączna moc zainstalowanych mikroinstalacji wyniosła 10 416,5 MW. Średnia jednostkowa moc przyłączanych mikroinstalacji we wrześniu wyniosła 9,23 kW, co jest lepszym rezultatem w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Wzrost liczby mikroinstalacji w latach 2016-2023

Źródło: MKiŚ

Analizując dynamikę od 2015 r., kiedy to liczba prosumentów wynosiła zaledwie 4 tys., do teraźniejszości, gdzie przekroczyła 1,3 mln, widzimy dynamiczny rozwój energetyki prosumenckiej w Polsce.

Dotacje dla prosumentów a prognozy na przyszłość

Mimo dostępności dużej puli dotacji w programie Mój Prąd, tempo przyłączania instalacji fotowoltaicznych nie zbliża się obecnie do rekordów z końca 2021 r. i początku 2022 r. Warto jednak obserwować, czy nowe zmiany w programie przyciągną większą liczbę prosumentów.

Stabilizacja liczby przyłączeń mikroinstalacji to wyraźny znak dojścia do równowagi po burzliwym okresie zmian w systemie rozliczeń. Rynek prosumencki w Polsce, choć nie osiąga już rekordowych wzrostów, nadal rozwija się dynamicznie.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-12-10 17:48

Zobaczymy co będzie jak wejdą rozliczenia godzinowe w net-bilingu….. Będzie wysyp : nie grzybów po deszczu tylko off-grid”ów…..a przynajmniej hybrydowych choć tutaj będzie jeszcze wyższa bariera cenowa. W zasadzie „dobrze” juz było a teraz nie warto zmieniać źródła ogrzewania przez najbliższe 2-3 lata bo naprawdę nie wiadomo co robić i w która stronę potoczy sie to wszystko.