Magazyn energii 20 kWh – cena i przykładowe modele

Magazyn energii 20 kWh – cena i przykładowe modele

W obliczu współwystępowania takich czynników, jak kryzys energetyczny, podwyżki cen prądu i rosnąca inflacja, wielu prosumentów zastanawia się w jaki sposób dodatkowo obniżyć swoje rachunki za energię elektryczną i zapewnić sobie ciągłość jej dostaw. Rozwiązaniem może tu być domowy magazyn energii o optymalnej pojemności. Czy magazyn energii 20 kWh to dobry wybór? W jakim przypadku się sprawdzi i który model z tej kategorii wybrać? Ile kosztuje magazyn energii 20 kWh? Odpowiedzi poniżej.

Ceny magazynów energii w najbliższych latach - jakie tendencje?

Jedną z poważniejszych przeszkód na drodze do dynamicznego rozwoju rynku magazynów energii w Polsce, jest ich wysoka cena w stosunku do proponowanej pojemności urządzenia. Sytuację tę mają odmienić uruchomione wraz z czwartą edycją programu Mój Prąd, dofinansowania do zakupu magazynów energii. Rynek tych urządzeń od lat prężnie rozwija się w takich krajach, jak Niemcy, Włochy, czy Wielka Brytania, a jedną z przyczyn tego rozwoju były spadające w ostatnich latach koszty technologii litowo-jonowej. Trzeba jednak zauważyć, że zjawisko to jest zarówno powodem, jak i konsekwencją popularyzacji magazynowania energii na wspomnianych rynkach. Jeszcze do niedawna przewidywano, że tendencja spadkowa w cenach baterii litowo-jonowych będzie się utrzymywać. Teraz jednak dużo mówi się między innymi o nowych, tańszych technologiach - sodowej oraz cynkowej. W kontekście cen magazynów energii w najbliższych latach eksperci kreślą zatem dwa scenariusze:

 • ceny ogniw litowo-jonowych będą utrzymywać się na podobnym poziomie lub zaczną rosnąć w odpowiedzi na obecną sytuację polityczno-gospodarczą i pogłębiające się problemy w łańcuchach dostaw. Z ogromnymi trudnościami w tym kontekście borykają się już od wielu miesięcy producenci samochodów elektrycznych, gdyż okresy oczekiwania na podzespoły wydłużyły się kilkukrotnie;
 • technologia litowo-jonowa będzie stopniowo wypierana z rynku ze względu na rosnącą popularność alternatywnych rozwiązań, które są nie tylko tańsze, ale też charakteryzują się większą dostępnością surowców. Trzeba jednak zaznaczyć, że rozpowszechnienie akumulatorów litowo-jonowych jest tak ogromne, że na zauważalność zmian w tym kontekście przyjdzie poczekać jeszcze wiele lat

Celem dokonania analizy trendów cenowych w tym kontekście warto zapoznać się z danymi prezentowanymi przez BloombergNEF. Biorąc pod uwagę fakt, że na przestrzeni lat 2010 - 2021 ceny akumulatorów litowo-jonowych spadły z poziomu 1200 USD za kilowatogodzinę do około 132 USD za kWh (co daje 89% spadek), to jedynie o 6% niższe ceny w 2021 roku w porównaniu do 2020 roku pokazują, że dotychczasowa tendencja zaczyna mocno wyhamowywać. Firma BloombergNEF zauważyła, że choć w 2021 rok finalnie zakończył się kolejnym spadkiem cen akumulatorów Li-Ion, to w drugiej połowie roku widoczny był wzrost wywołany między innymi wyższymi cenami surowców. Co ważne eksperci przewidują, że w 2022 roku pierwszy raz od lat rynek zanotuje podwyżkę średnich cen akumulatorów litowo-jonowych z obecnych 132 USD za kWh do 135 USD za kWh.

W kontekście cen akumulatorów warto zwrócić uwagę także na technologię, w jakiej są wykonywane najpopularniejsze rynkowo magazyny energii. Okazuje się bowiem, że w 2021 roku akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP) były zauważalnie tańsze (o ok. 30%) od akumulatorów NMC wykorzystujących drogi kobalt. Niższa cena szła oczywiście w parze z rosnącą popularnością technologii LFP, która jednak w całościowym podsumowaniu również nie obroniła się przed niekorzystną sytuacją rynkową oraz wysokimi cenami węglanu litu.

Magazyn energii 20 kWh - do jakiej mocy instalacji?

Bez względu na zawirowania gospodarcze wywołane nakładającymi się skrajnie negatywnymi wydarzeniami na arenie międzynarodowej i kryzysu będącego pokłosiem pandemii SARS-CoV-2, rynek magazynów energii ma się zadziwiająco dobrze. Można wręcz uznać, że brak stabilizacji i bezpieczeństwa energetycznego zachęcił wielu konsumentów oraz prosumentów do zainteresowania się korzyściami wynikającymi z użytkowania magazynu energii. Jedną z najważniejszych decyzji na drodze do magazynowania energii w domu lub firmie za pomocą dedykowanego urządzenia, jest wybranie optymalnej pojemności akumulatora. Na tym etapie zawsze warto skorzystać z pomocy doświadczonej firmy montującej magazyny energii, która oferuje kompleksowe usługi z audytem instalacji i zapotrzebowania energetycznego włącznie.

Podobnie, jak w przypadku magazynów energii 10 kWh, również przed decyzją o wyborze akumulatora oferującego dwukrotnie większą pojemność, trzeba skupić się na takich elementach, jak moc instalacji fotowoltaicznej oraz wolumen energii, jaki w ujęciu dobowym oraz rocznym zużywa gospodarstwo domowe tudzież firma. W statystykach udostępnianych przez ekspertów z branży, najczęściej pojawiają się uśrednione wartości na poziomie około 9 - 15 kWh zużycia energii elektrycznej w domu jednorodzinnym w ciągu doby. Już w tym momencie trzeba oczywiście zaznaczyć, że są to dane mocno orientacyjne pozwalające jedynie zobrazować na przykład to, jakie korzyści mogą płynąć z instalacji systemu energetycznego łączącego fotowoltaikę i magazyn energii. Rzeczywiste zużycie energii w gospodarstwie domowym zależy od wielu czynników i zmienia się na przestrzeni roku.

Celem umownego przedstawienia, w przypadku instalacji fotowoltaicznej o jakiej mocy sprawdzi się magazyn energii 20 kWh, w poniższej tabeli przyjęliśmy przykładowe dane dla dwóch większych gospodarstw domowych lub niewielkich przedsiębiorstw, które przekraczają górną, umowną granicę średniego, dobowego zużycia prądu. Pierwsze z nich posiada instalację fotowoltaiczną o mocy 10 kWp i zużywa w ciągu doby około 18 kWh prądu (12 kWh w ciągu dnia i 6 kWh w ciągu nocy). Drugie gospodarstwo lub przedsiębiorstwo korzysta natomiast z instalacji fotowoltaicznej o mocy 13 kWp zużywając dobowo około 22 kWh (15 kWh w ciągu dnia i 7 kWh w ciągu nocy) prądu:

Magazyn energii 20 kWh a moc instalacji PV

Moc instalacji PV Dzienna ilość wyprodukowanej energii Naładowanie magazynu w ciągu dnia Pozostała nadwyżka energii
10 kWp 27,3 kWh 15,3 kWh 0 kWh
13 kWp 35,1 kWh 20,1 kWh 0,1 kWh

Opracowanie: enerad.pl

Zważywszy na fakt, że jednym z najważniejszych parametrów magazynu energii jest głębokość jego rozładowania DOD (ang. Depth of Discharge), to chcąc efektywnie korzystać z akumulatora trzeba zakładać kilkuprocentową nadwyżkę jego pojemności względem wolumenu energii, jaki ma być w nim dobowo magazynowany. Biorąc pod uwagę ten aspekt można przypuszczać, że magazyn energii 20 kWh lepiej sprawdzi się we współpracy z instalacją o mocy 10 kWp, jednak jest to bardzo umowne. Wiele zależy bowiem od trybu pracy magazynu, sposobu zarządzania zużyciem energii w gospodarstwie domowym lub firmie, czy potrzeby pozostawienia “miejsca” na doraźne, dodatkowe przechowywanie prądu. Danych z powyższej tabeli oczywiście nie należy traktować jako wyznacznika, a jedynie jako aspekt orientacyjny w poszukiwaniach optymalnego magazynu energii.

Ceny magazynów energii 20 kWh - wybrane modele

Wybierając magazyn energii o pojemności zbliżonej do 20 kWh trzeba pamiętać o tym, że rzeczywista użytkowa pojemność akumulatora jest zwykle nieco mniejsza niż pojemność nominalna. Dodatkowo warto przyjrzeć się tym propozycjom producentów magazynów energii, które zawierają kompleksowe zestawy do zastosowania w hybrydowych instalacjach fotowoltaicznych. Chodzi tu oczywiście o dedykowany inwerter pozwalający uzyskać najbardziej efektywną współpracę pomiędzy panelami fotowoltaicznymi i akumulatorem. Cena takiego zestawu uzależniona jest od stopnia zaawansowania jego funkcji, elastyczności, wydajności i możliwości doraźnej rozbudowy pojemności. Oczywiście należy zwrócić uwagę na opłacalność magazynu energii w kontekście całej instalacji i trybu zużywania energii w gospodarstwie domowych lub firmie. Warto skorzystać na tym etapie z pomocy specjalistów. Wśród propozycji wiodących producentów w zakresie magazynu energii 20 kWh, na uwagę zasługują między innymi następujące modele:

1. Victron Energy 20,4 kWh - cena ok. 140 000 zł

Najdroższa propozycja z zestawienia charakteryzuje się najbardziej zaawansowanymi funkcjami wynikającymi między innymi z obecności w zestawie urządzenia Victron Energy Multiplus-II GX oraz urządzeń Multiplus-II. Pierwsze z nich określane jest przez producenta mianem inwertera / ładowarki. Optymalizuje ono pracę magazynu energii dostosowując ją do panujących warunków atmosferycznych i tym samym programując zwiększoną efektywność oddawania energii na przykład nocą, czy w pochmurne dni. Urządzenia te komunikują się z licznikiem energii elektrycznej, a także ze wszystkimi urządzeniami podłączonymi do instalacji, co umożliwia im kompleksowe zarządzanie systemem. Do najważniejszych cech zestawu Victron Energy 20,4 kWh należą:

 • pojemność nominalna / użytkowa na poziomie 20,4 kWh
 • technologia LiFePO4
 • żywotność – około 5000 cykli ładowania
 • głębokość rozładowania DOD na poziomie ok. 80%
 • pełna kontrola za pomocą Victron Remote Management
 • możliwość elastycznej wymiany samych akumulatorów

2. BYD HVS Premium 10,2 kWh x 2 - cena ok. 98 000 zł

Jedną z największych zalet magazynów energii BYD HVS Premium oprócz pełnej skalowalności, są doskonałe osiągi w zakresie głębokości rozładowywania akumulatorów. Zestawy magazynujące wyposażone są w jednostki sterujące, które pozwalają monitorować pracę urządzenia. Magazyny energii BYD wykazują dużą efektywność we współpracy z instalacją fotowoltaiczną oraz szeroką kompatybilność z falownikami wiodących rynkowo producentów. System magazynujący energię od BYD może pracować w instalacji typu on-grid oraz off-grid, a także efektywnie funkcjonować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz nieruchomości. Do najważniejszych cech magazynu energii BYD HVS Premium należą:

 • pojemność nominalna / użytkowa systemu - 20,4 kWh
 • technologia LiFePO4
 • żywotność na poziomie 6000 cykli ładowania
 • głębokość rozładowania DOD - do 100%
 • pojemność pojedynczego modułu - 2,56 kWh
 • waga magazynu 167 kg
 • opatentowany system łączenia modułów bez kabli

3. Sofar Solar AMASS GTX 3000 20 kWh - cena ok. 87 300 zł

Prezentowana cena magazynu energii Sofar Solar AMASS dotyczy zestawu z falownikiem tego samego producenta, który dzięki funkcji Plug&Play może łatwo dostosować się do instalacji fotowoltaicznych o różnych konfiguracjach. Magazyny energii Sofar Solar charakteryzuje wysoka estetyka wykonania oraz niewielkie wymagania powierzchniowe w kontekście montażu. Magazyn energii GTX 3000 wyposażony jest w moduł sterujący BMS, który pozwala mieć pełną kontrolę nad wydajnością i poprawnością pracy akumulatora. Zwiększa to także trwałość ogniw, co jest niezwykle istotne w perspektywie wieloletniej eksploatacji urządzenia. Do najważniejszych cech magazynu energii Sofar Solar AMASS GTX 3000 20 kWh należą:

 • pojemność nominalna / użytkowa - 20 kWh / 18 kWh
 • technologia LiFePO4
 • żywotność na poziomie 6000 cykli ładowania
 • bezpieczeństwo dzięki funkcji Emergency Power Supply
 • głębokość rozładowania DOD - 90%
 • łatwość montażu dzięki Plug&Play

4. Huawei Luna 2000-10-S0 x 2 - cena ok. 75 000 zł

Zestaw dwóch magazynów energii Huawei Luna 2000-10-S0 to korzystna cenowo propozycja, gwarantująca jednocześnie bardzo dobre parametry. Praca akumulatorów kontrolowana jest przez znajdujący się w zestawie moduł sterujący. Jeden system o pojemności 10 kWh łączony równolegle z identycznym zestawem zapewniają 20 kWh pojemności akumulatorów, które doskonale współpracują zarówno z jednofazowymi, jak i trójfazowymi falownikami. Instalacja i rozbudowa magazynu energii Huawei Luna jest niezwykle intuicyjna, co pozwala na elastyczne dostosowywanie pojemności akumulatora do aktualnego zapotrzebowania domu lub firmy. Do najważniejszych parametrów w specyfikacji magazynu energii Huawei Luna 2000-10-S0 x 2 należą:

 • pojemność nominalna / użytkowa - 20 kWh
 • technologia litowo-żelazowo-fosforanowa
 • 100% głębokość rozładowania DOD
 • żywotność 8000 cykli
 • wysoka estetyka zestawu akumulatorów
 • skalowalność systemu do 30 kWh

5. Pylontech Force L2 10,65 kWh x 2 - cena ok. 64 000 zł

Pylon Technologies to jeden z najbardziej doświadczonych producentów magazynów energii w Europie. Podwojony system Force L2 10,65 kWh gwarantuje inwestorowi zestaw akumulatorów o dużej pojemności i wysokiej wydajności, którego pracę monitoruje dedykowany moduł sterujący. Pylontech zapewnia, że magazyn energii doskonale współpracuje w systemach dużej mocy, a jednocześnie wymaga niewielkiej powierzchni montażowej, co zwiększa możliwości w zakresie instalacji. Sam montaż zajmuje niewiele czasu ze względu na zastosowany system szybkich złącz. Wśród najważniejszych parametrów magazynu energii Pylontech Force L2 10,65 kWh x 2 należy wymienić:

 • pojemność nominalna / użytkowa - 21,3 kWh / 19,18 kWh
 • technologia litowo-żelazowo-fosforanowa (LiFePO4)
 • żywotność na poziomie 6000 cykli ładowania
 • głębokość rozładowania DOD na poziomie 90%
 • do użytku wewnątrz i na zewnątrz budynku
 • wbudowany moduł BMS

Zestawienie najważniejszych parametrów wybranych modeli magazynów energii 20 kWh oraz ich orientacyjnych cen znajdują się w poniższej tabeli:

Magazyny energii 20 kWh - cena i porównanie parametrów

Magazyn energii Cena Poj. nominalna / użytkowa Technologia Ilość cykli
Victron Energy 20,4 kWh 140 000 zł 20,4 kWh / - LiFePO4 5000
BYD HVS Premium 10,2 kWh x 2 98 000 zł 20,4 kWh / - LiFePO4 6000
Sofar Solar AMASS GTX 3000 20 kWh 87 300 zł 20 kWh / 18 kWh LiFePO4 6000
Huawei Luna 2000-10-S0 x 2 75 000 zł 20 kWh / - LiFePO4 8000
Pylontech Force L2 10,65 kWh x 2 64 000 zł 21,3 kWh / 19,18 kWh LiFePO4 6000

Opracowanie: enerad.pl

Jak obniżyć cenę magazynu energii 20 kWh?

Zestawienie przykładowych modeli magazynów energii 20 kWh wyraźnie wskazuje na wysokie ceny akumulatorów o tej pojemności. Inwestycja w podobny system magazynowania przekracza możliwości finansowe wielu prosumentów i zrozumiałym jest fakt, że potencjalni inwestorzy będą poszukiwać sposobów na obniżenie kosztów zakupu magazynu energii o tej pojemności. Gdzie w takim razie można szukać oszczędności w tym obszarze? Warto sprawdzić takie możliwości jak:

 • skorzystanie z dofinansowania do magazynów energii uruchomionego w ramach czwartej edycji programu Mój Prąd (dofinansowanie może wynieść do 7500 zł w formie bezzwrotnej dotacji);
 • zlecenie instalacji firmie montującej magazyny energii, która zaoferuje korzystne warunki cenowe na przykład w przypadku zakupu jednocześnie akumulatora oraz instalacji fotowoltaicznej lub na przykład pompy ciepła;
 • wybranie dogodnego sposobu finansowania inwestycji, na przykład za pomocą systemu ratalnego, kredytu gotówkowego na dobrych warunkach lub choćby leasingu jeżeli instalator udostępni taką metodę;
 • dokładne przeanalizowanie zapotrzebowania energetycznego i rozważenie rozłożenia inwestycji w czasie, a więc początkowy zakup magazynu o mniejszej pojemności i późniejsze rozbudowanie go do pożądanego systemu;
 • rozważenie kompromisów w zakresie parametrów magazynu energii na korzyść jego niższej ceny. Ważne, aby dostosować możliwości i funkcje urządzenia do rzeczywistych potrzeb inwestora.

Czy magazyn energii 20 kWh to optymalny wybór?

W obliczu panującego kryzysu energetycznego, najwyższej od wielu lat inflacji i wreszcie konieczności wprowadzenia zmian w obszarze zużywania energii elektrycznej coraz więcej prosumentów zaczyna interesować się zakupem magazynu energii i włączeniem go do domowego lub firmowego systemu energetycznego. Dość wspomnieć, że już teraz pojawiają się doniesienia o coraz mniejszej dostępności rynkowej magazynów energii, również polskich producentów (np. magazynów energii Minutor Energia). W związku z powyższym niektóre osoby planujące zakup akumulatora mogą zakładać, że najlepszym wyborem będzie magazyn energii o jak największej pojemności, aby był on w stanie zapewnić zasilanie na długi czas i wykazywał wysoką efektywność w trybie awaryjnym. Jeżeli inwestor posiada (lub planuje montaż) instalacji fotowoltaicznej o odpowiednio dużej mocy, zoptymalizowanej względem zapotrzebowania energetycznego, to oczywiście magazyn energii 20 kWh może okazać się najlepszym wyborem.

Czy warto natomiast inwestować w zakup magazynu energii o dużej pojemności, która nie będzie wykorzystywana w bieżący użytkowaniu? Niekoniecznie. Istnieją trzy główne argumenty przeczące opłacalności takiego rozwiązania. Pierwszym z nich jest fakt, że w trakcie długiego przechowywania prądu w akumulatorze, zasób energii stopniowo maleje. Niewykorzystywane natomiast ogniwa pozostające sukcesywnie bez ładowania, będą podlegać degradacji, czego ostatecznym skutkiem może być zmarnowany potencjał urządzenia. Ostatni argument to oczywiście przewymiarowanie inwestycji i trudności z uzyskaniem z niej zwrotu. Magazyn energii 20 kWh może być zatem świetnym wyborem, który będzie stanowił efektywne wsparcie dla bezpieczeństwa energetycznego, jednak tylko przy zachowaniu optymalnych parametrów dla całej instalacji.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bernhard
Bernhard
2022-10-24 17:52

Zastanawia mnie ze pomimo tej samej technologii baterii producenci podaja rozbiezne cykle od 5000 do 8000 ? Dodatkowo DoD =100% to kompletna bajka? Marketing??? Pozdrawiam

Michał
Michał
2022-10-23 13:32

Przy takich cenach magazynów energii nie można mówić o jakiejkolwiek racjonalności zastosowania w domu. To tylko dla hobbystów

Aleksander
Aleksander
2022-10-23 08:18

Ceny magazynów energii to jest jawne naciąganie ludzi. Niejednokrotnie czytałem artykuły o tym jak ktoś kupił używany samochód elektryczny i po paru miesiącach musiał wymienić całą baterie. ASO za wymianę całego zestawu baterii o pojemności 80-100kWh żądało około 80-140k PLN.

Czyli wychodzi że nawet ASO, które nie słyną z bycia tanimi wraz z robocizną żądają 5x mniej za taką samą pojemność jak producenci magazynów energii.

Jak dla mnie podchodzi to nawet pod oszustwo.