Magazyn energii 20 kWh – cena i przykładowe modele

Magazyn energii 20 kWh – cena i przykładowe modele

W obliczu współwystępowania takich czynników, jak kryzys energetyczny, podwyżki cen prądu i rosnąca inflacja, wielu prosumentów zastanawia się w jaki sposób dodatkowo obniżyć swoje rachunki za energię elektryczną i zapewnić sobie ciągłość jej dostaw. Rozwiązaniem może tu być domowy magazyn energii o optymalnej pojemności. Czy magazyn energii 20 kWh to dobry wybór? W jakim przypadku się sprawdzi i który model z tej kategorii wybrać? Ile kosztuje magazyn energii 20 kWh? Odpowiedzi poniżej.

Magazyny energii - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Ceny magazynów energii w najbliższych latach - jakie tendencje?

Jedną z poważniejszych przeszkód na drodze do dynamicznego rozwoju rynku magazynów energii w Polsce, jest ich wysoka cena w stosunku do proponowanej pojemności urządzenia. Sytuację tę mają odmienić uruchomione wraz z czwartą edycją programu Mój Prąd, dofinansowania do zakupu magazynów energii. Rynek tych urządzeń od lat prężnie rozwija się w takich krajach, jak Niemcy, Włochy, czy Wielka Brytania, a jedną z przyczyn tego rozwoju były spadające w ostatnich latach koszty technologii litowo-jonowej. Trzeba jednak zauważyć, że zjawisko to jest zarówno powodem, jak i konsekwencją popularyzacji magazynowania energii na wspomnianych rynkach. Jeszcze do niedawna przewidywano, że tendencja spadkowa w cenach baterii litowo-jonowych będzie się utrzymywać. Teraz jednak dużo mówi się między innymi o nowych, tańszych technologiach - sodowej oraz cynkowej. W kontekście cen magazynów energii w najbliższych latach eksperci kreślą zatem dwa scenariusze:

 • ceny ogniw litowo-jonowych będą utrzymywać się na podobnym poziomie lub zaczną rosnąć w odpowiedzi na obecną sytuację polityczno-gospodarczą i pogłębiające się problemy w łańcuchach dostaw. Z ogromnymi trudnościami w tym kontekście borykają się już od wielu miesięcy producenci samochodów elektrycznych, gdyż okresy oczekiwania na podzespoły wydłużyły się kilkukrotnie;
 • technologia litowo-jonowa będzie stopniowo wypierana z rynku ze względu na rosnącą popularność alternatywnych rozwiązań, które są nie tylko tańsze, ale też charakteryzują się większą dostępnością surowców. Trzeba jednak zaznaczyć, że rozpowszechnienie akumulatorów litowo-jonowych jest tak ogromne, że na zauważalność zmian w tym kontekście przyjdzie poczekać jeszcze wiele lat

Celem dokonania analizy trendów cenowych w tym kontekście warto zapoznać się z danymi prezentowanymi przez BloombergNEF. Biorąc pod uwagę fakt, że na przestrzeni lat 2010 - 2021 ceny akumulatorów litowo-jonowych spadły z poziomu 1200 USD za kilowatogodzinę do około 132 USD za kWh (co daje 89% spadek), to jedynie o 6% niższe ceny w 2021 roku w porównaniu do 2020 roku pokazują, że dotychczasowa tendencja zaczyna mocno wyhamowywać. Firma BloombergNEF zauważyła, że choć w 2021 rok finalnie zakończył się kolejnym spadkiem cen akumulatorów Li-Ion, to w drugiej połowie roku widoczny był wzrost wywołany między innymi wyższymi cenami surowców. Co ważne eksperci przewidują, że w 2022 roku pierwszy raz od lat rynek zanotuje podwyżkę średnich cen akumulatorów litowo-jonowych z obecnych 132 USD za kWh do 135 USD za kWh.

W kontekście cen akumulatorów warto zwrócić uwagę także na technologię, w jakiej są wykonywane najpopularniejsze rynkowo magazyny energii. Okazuje się bowiem, że w 2021 roku akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP) były zauważalnie tańsze (o ok. 30%) od akumulatorów NMC wykorzystujących drogi kobalt. Niższa cena szła oczywiście w parze z rosnącą popularnością technologii LFP, która jednak w całościowym podsumowaniu również nie obroniła się przed niekorzystną sytuacją rynkową oraz wysokimi cenami węglanu litu.

Magazyn energii 20 kWh - do jakiej mocy instalacji?

Bez względu na zawirowania gospodarcze wywołane nakładającymi się skrajnie negatywnymi wydarzeniami na arenie międzynarodowej i kryzysu będącego pokłosiem pandemii SARS-CoV-2, rynek magazynów energii ma się zadziwiająco dobrze. Można wręcz uznać, że brak stabilizacji i bezpieczeństwa energetycznego zachęcił wielu konsumentów oraz prosumentów do zainteresowania się korzyściami wynikającymi z użytkowania magazynu energii. Jedną z najważniejszych decyzji na drodze do magazynowania energii w domu lub firmie za pomocą dedykowanego urządzenia, jest wybranie optymalnej pojemności akumulatora. Na tym etapie zawsze warto skorzystać z pomocy doświadczonej firmy montującej magazyny energii, która oferuje kompleksowe usługi z audytem instalacji i zapotrzebowania energetycznego włącznie.

Podobnie, jak w przypadku magazynów energii 10 kWh, również przed decyzją o wyborze akumulatora oferującego dwukrotnie większą pojemność, trzeba skupić się na takich elementach, jak moc instalacji fotowoltaicznej oraz wolumen energii, jaki w ujęciu dobowym oraz rocznym zużywa gospodarstwo domowe tudzież firma. W statystykach udostępnianych przez ekspertów z branży, najczęściej pojawiają się uśrednione wartości na poziomie około 9 - 15 kWh zużycia energii elektrycznej w domu jednorodzinnym w ciągu doby. Już w tym momencie trzeba oczywiście zaznaczyć, że są to dane mocno orientacyjne pozwalające jedynie zobrazować na przykład to, jakie korzyści mogą płynąć z instalacji systemu energetycznego łączącego fotowoltaikę i magazyn energii. Rzeczywiste zużycie energii w gospodarstwie domowym zależy od wielu czynników i zmienia się na przestrzeni roku.

Celem umownego przedstawienia, w przypadku instalacji fotowoltaicznej o jakiej mocy sprawdzi się magazyn energii 20 kWh, w poniższej tabeli przyjęliśmy przykładowe dane dla dwóch większych gospodarstw domowych lub niewielkich przedsiębiorstw, które przekraczają górną, umowną granicę średniego, dobowego zużycia prądu. Pierwsze z nich posiada instalację fotowoltaiczną o mocy 10 kWp i zużywa w ciągu doby około 18 kWh prądu (12 kWh w ciągu dnia i 6 kWh w ciągu nocy). Drugie gospodarstwo lub przedsiębiorstwo korzysta natomiast z instalacji fotowoltaicznej o mocy 13 kWp zużywając dobowo około 22 kWh (15 kWh w ciągu dnia i 7 kWh w ciągu nocy) prądu:

Magazyn energii 20 kWh a moc instalacji PV

Moc instalacji PV Dzienna ilość wyprodukowanej energii Naładowanie magazynu w ciągu dnia Pozostała nadwyżka energii
10 kWp 27,3 kWh 15,3 kWh 0 kWh
13 kWp 35,1 kWh 20,1 kWh 0,1 kWh

Opracowanie: enerad.pl

Zważywszy na fakt, że jednym z najważniejszych parametrów magazynu energii jest głębokość jego rozładowania DOD (ang. Depth of Discharge), to chcąc efektywnie korzystać z akumulatora trzeba zakładać kilkuprocentową nadwyżkę jego pojemności względem wolumenu energii, jaki ma być w nim dobowo magazynowany. Biorąc pod uwagę ten aspekt można przypuszczać, że magazyn energii 20 kWh lepiej sprawdzi się we współpracy z instalacją o mocy 10 kWp, jednak jest to bardzo umowne. Wiele zależy bowiem od trybu pracy magazynu, sposobu zarządzania zużyciem energii w gospodarstwie domowym lub firmie, czy potrzeby pozostawienia “miejsca” na doraźne, dodatkowe przechowywanie prądu. Danych z powyższej tabeli oczywiście nie należy traktować jako wyznacznika, a jedynie jako aspekt orientacyjny w poszukiwaniach optymalnego magazynu energii.

Magazyny energii - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie


OKREŚL PARAMETRY

PORÓWNAJ OFERTY

WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Ceny magazynów energii 20 kWh - wybrane modele

Wybierając magazyn energii o pojemności zbliżonej do 20 kWh trzeba pamiętać o tym, że rzeczywista użytkowa pojemność akumulatora jest zwykle nieco mniejsza niż pojemność nominalna. Dodatkowo warto przyjrzeć się tym propozycjom producentów magazynów energii, które zawierają kompleksowe zestawy do zastosowania w hybrydowych instalacjach fotowoltaicznych. Chodzi tu oczywiście o dedykowany inwerter pozwalający uzyskać najbardziej efektywną współpracę pomiędzy panelami fotowoltaicznymi i akumulatorem. Cena takiego zestawu uzależniona jest od stopnia zaawansowania jego funkcji, elastyczności, wydajności i możliwości doraźnej rozbudowy pojemności. Oczywiście należy zwrócić uwagę na opłacalność magazynu energii w kontekście całej instalacji i trybu zużywania energii w gospodarstwie domowych lub firmie. Warto skorzystać na tym etapie z pomocy specjalistów. Wśród propozycji wiodących producentów w zakresie magazynu energii 20 kWh, na uwagę zasługują między innymi następujące modele:

1. Victron Energy 20,4 kWh - cena ok. 140 000 zł

Najdroższa propozycja z zestawienia charakteryzuje się najbardziej zaawansowanymi funkcjami wynikającymi między innymi z obecności w zestawie urządzenia Victron Energy Multiplus-II GX oraz urządzeń Multiplus-II. Pierwsze z nich określane jest przez producenta mianem inwertera / ładowarki. Optymalizuje ono pracę magazynu energii dostosowując ją do panujących warunków atmosferycznych i tym samym programując zwiększoną efektywność oddawania energii na przykład nocą, czy w pochmurne dni. Urządzenia te komunikują się z licznikiem energii elektrycznej, a także ze wszystkimi urządzeniami podłączonymi do instalacji, co umożliwia im kompleksowe zarządzanie systemem. Do najważniejszych cech zestawu Victron Energy 20,4 kWh należą:

 • pojemność nominalna / użytkowa na poziomie 20,4 kWh
 • technologia LiFePO4
 • żywotność – około 5000 cykli ładowania
 • głębokość rozładowania DOD na poziomie ok. 80%
 • pełna kontrola za pomocą Victron Remote Management
 • możliwość elastycznej wymiany samych akumulatorów

2. BYD HVS Premium 10,2 kWh x 2 - cena ok. 98 000 zł

Jedną z największych zalet magazynów energii BYD HVS Premium oprócz pełnej skalowalności, są doskonałe osiągi w zakresie głębokości rozładowywania akumulatorów. Zestawy magazynujące wyposażone są w jednostki sterujące, które pozwalają monitorować pracę urządzenia. Magazyny energii BYD wykazują dużą efektywność we współpracy z instalacją fotowoltaiczną oraz szeroką kompatybilność z falownikami wiodących rynkowo producentów. System magazynujący energię od BYD może pracować w instalacji typu on-grid oraz off-grid, a także efektywnie funkcjonować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz nieruchomości. Do najważniejszych cech magazynu energii BYD HVS Premium należą:

 • pojemność nominalna / użytkowa systemu - 20,4 kWh
 • technologia LiFePO4
 • żywotność na poziomie 6000 cykli ładowania
 • głębokość rozładowania DOD - do 100%
 • pojemność pojedynczego modułu - 2,56 kWh
 • waga magazynu 167 kg
 • opatentowany system łączenia modułów bez kabli

3. Sofar Solar AMASS GTX 3000 20 kWh - cena ok. 87 300 zł

Prezentowana cena magazynu energii Sofar Solar AMASS dotyczy zestawu z falownikiem tego samego producenta, który dzięki funkcji Plug&Play może łatwo dostosować się do instalacji fotowoltaicznych o różnych konfiguracjach. Magazyny energii Sofar Solar charakteryzuje wysoka estetyka wykonania oraz niewielkie wymagania powierzchniowe w kontekście montażu. Magazyn energii GTX 3000 wyposażony jest w moduł sterujący BMS, który pozwala mieć pełną kontrolę nad wydajnością i poprawnością pracy akumulatora. Zwiększa to także trwałość ogniw, co jest niezwykle istotne w perspektywie wieloletniej eksploatacji urządzenia. Do najważniejszych cech magazynu energii Sofar Solar AMASS GTX 3000 20 kWh należą:

 • pojemność nominalna / użytkowa - 20 kWh / 18 kWh
 • technologia LiFePO4
 • żywotność na poziomie 6000 cykli ładowania
 • bezpieczeństwo dzięki funkcji Emergency Power Supply
 • głębokość rozładowania DOD - 90%
 • łatwość montażu dzięki Plug&Play

4. Huawei Luna 2000-10-S0 x 2 - cena ok. 75 000 zł

Zestaw dwóch magazynów energii Huawei Luna 2000-10-S0 to korzystna cenowo propozycja, gwarantująca jednocześnie bardzo dobre parametry. Praca akumulatorów kontrolowana jest przez znajdujący się w zestawie moduł sterujący. Jeden system o pojemności 10 kWh łączony równolegle z identycznym zestawem zapewniają 20 kWh pojemności akumulatorów, które doskonale współpracują zarówno z jednofazowymi, jak i trójfazowymi falownikami. Instalacja i rozbudowa magazynu energii Huawei Luna jest niezwykle intuicyjna, co pozwala na elastyczne dostosowywanie pojemności akumulatora do aktualnego zapotrzebowania domu lub firmy. Do najważniejszych parametrów w specyfikacji magazynu energii Huawei Luna 2000-10-S0 x 2 należą:

 • pojemność nominalna / użytkowa - 20 kWh
 • technologia litowo-żelazowo-fosforanowa
 • 100% głębokość rozładowania DOD
 • żywotność 8000 cykli
 • wysoka estetyka zestawu akumulatorów
 • skalowalność systemu do 30 kWh

5. Pylontech Force L2 10,65 kWh x 2 - cena ok. 64 000 zł

Pylon Technologies to jeden z najbardziej doświadczonych producentów magazynów energii w Europie. Podwojony system Force L2 10,65 kWh gwarantuje inwestorowi zestaw akumulatorów o dużej pojemności i wysokiej wydajności, którego pracę monitoruje dedykowany moduł sterujący. Pylontech zapewnia, że magazyn energii doskonale współpracuje w systemach dużej mocy, a jednocześnie wymaga niewielkiej powierzchni montażowej, co zwiększa możliwości w zakresie instalacji. Sam montaż zajmuje niewiele czasu ze względu na zastosowany system szybkich złącz. Wśród najważniejszych parametrów magazynu energii Pylontech Force L2 10,65 kWh x 2 należy wymienić:

 • pojemność nominalna / użytkowa - 21,3 kWh / 19,18 kWh
 • technologia litowo-żelazowo-fosforanowa (LiFePO4)
 • żywotność na poziomie 6000 cykli ładowania
 • głębokość rozładowania DOD na poziomie 90%
 • do użytku wewnątrz i na zewnątrz budynku
 • wbudowany moduł BMS

Zestawienie najważniejszych parametrów wybranych modeli magazynów energii 20 kWh oraz ich orientacyjnych cen znajdują się w poniższej tabeli:

Magazyny energii 20 kWh - cena i porównanie parametrów

Magazyn energii Cena Poj. nominalna / użytkowa Technologia Ilość cykli
Victron Energy 20,4 kWh 140 000 zł 20,4 kWh / - LiFePO4 5000
BYD HVS Premium 10,2 kWh x 2 98 000 zł 20,4 kWh / - LiFePO4 6000
Sofar Solar AMASS GTX 3000 20 kWh 87 300 zł 20 kWh / 18 kWh LiFePO4 6000
Huawei Luna 2000-10-S0 x 2 75 000 zł 20 kWh / - LiFePO4 8000
Pylontech Force L2 10,65 kWh x 2 64 000 zł 21,3 kWh / 19,18 kWh LiFePO4 6000

Opracowanie: enerad.pl

Jak obniżyć cenę magazynu energii 20 kWh?

Zestawienie przykładowych modeli magazynów energii 20 kWh wyraźnie wskazuje na wysokie ceny akumulatorów o tej pojemności. Inwestycja w podobny system magazynowania przekracza możliwości finansowe wielu prosumentów i zrozumiałym jest fakt, że potencjalni inwestorzy będą poszukiwać sposobów na obniżenie kosztów zakupu magazynu energii o tej pojemności. Gdzie w takim razie można szukać oszczędności w tym obszarze? Warto sprawdzić takie możliwości jak:

 • skorzystanie z dofinansowania do magazynów energii uruchomionego w ramach czwartej edycji programu Mój Prąd (dofinansowanie może wynieść do 7500 zł w formie bezzwrotnej dotacji);
 • zlecenie instalacji firmie montującej magazyny energii, która zaoferuje korzystne warunki cenowe na przykład w przypadku zakupu jednocześnie akumulatora oraz instalacji fotowoltaicznej lub na przykład pompy ciepła;
 • wybranie dogodnego sposobu finansowania inwestycji, na przykład za pomocą systemu ratalnego, kredytu gotówkowego na dobrych warunkach lub choćby leasingu jeżeli instalator udostępni taką metodę;
 • dokładne przeanalizowanie zapotrzebowania energetycznego i rozważenie rozłożenia inwestycji w czasie, a więc początkowy zakup magazynu o mniejszej pojemności i późniejsze rozbudowanie go do pożądanego systemu;
 • rozważenie kompromisów w zakresie parametrów magazynu energii na korzyść jego niższej ceny. Ważne, aby dostosować możliwości i funkcje urządzenia do rzeczywistych potrzeb inwestora.

Czy magazyn energii 20 kWh to optymalny wybór?

W obliczu panującego kryzysu energetycznego, najwyższej od wielu lat inflacji i wreszcie konieczności wprowadzenia zmian w obszarze zużywania energii elektrycznej coraz więcej prosumentów zaczyna interesować się zakupem magazynu energii i włączeniem go do domowego lub firmowego systemu energetycznego. Dość wspomnieć, że już teraz pojawiają się doniesienia o coraz mniejszej dostępności rynkowej magazynów energii, również polskich producentów (np. magazynów energii Minutor Energia). W związku z powyższym niektóre osoby planujące zakup akumulatora mogą zakładać, że najlepszym wyborem będzie magazyn energii o jak największej pojemności, aby był on w stanie zapewnić zasilanie na długi czas i wykazywał wysoką efektywność w trybie awaryjnym. Jeżeli inwestor posiada (lub planuje montaż) instalacji fotowoltaicznej o odpowiednio dużej mocy, zoptymalizowanej względem zapotrzebowania energetycznego, to oczywiście magazyn energii 20 kWh może okazać się najlepszym wyborem.

Czy warto natomiast inwestować w zakup magazynu energii o dużej pojemności, która nie będzie wykorzystywana w bieżący użytkowaniu? Niekoniecznie. Istnieją trzy główne argumenty przeczące opłacalności takiego rozwiązania. Pierwszym z nich jest fakt, że w trakcie długiego przechowywania prądu w akumulatorze, zasób energii stopniowo maleje. Niewykorzystywane natomiast ogniwa pozostające sukcesywnie bez ładowania, będą podlegać degradacji, czego ostatecznym skutkiem może być zmarnowany potencjał urządzenia. Ostatni argument to oczywiście przewymiarowanie inwestycji i trudności z uzyskaniem z niej zwrotu. Magazyn energii 20 kWh może być zatem świetnym wyborem, który będzie stanowił efektywne wsparcie dla bezpieczeństwa energetycznego, jednak tylko przy zachowaniu optymalnych parametrów dla całej instalacji.

Magazyny energii - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bernhard
Bernhard
2022-10-24 17:52

Zastanawia mnie ze pomimo tej samej technologii baterii producenci podaja rozbiezne cykle od 5000 do 8000 ? Dodatkowo DoD =100% to kompletna bajka? Marketing??? Pozdrawiam

Michał
Michał
2022-10-23 13:32

Przy takich cenach magazynów energii nie można mówić o jakiejkolwiek racjonalności zastosowania w domu. To tylko dla hobbystów

Aleksander
Aleksander
2022-10-23 08:18

Ceny magazynów energii to jest jawne naciąganie ludzi. Niejednokrotnie czytałem artykuły o tym jak ktoś kupił używany samochód elektryczny i po paru miesiącach musiał wymienić całą baterie. ASO za wymianę całego zestawu baterii o pojemności 80-100kWh żądało około 80-140k PLN.

Czyli wychodzi że nawet ASO, które nie słyną z bycia tanimi wraz z robocizną żądają 5x mniej za taką samą pojemność jak producenci magazynów energii.

Jak dla mnie podchodzi to nawet pod oszustwo.