Fotowoltaika z magazynem energii

Fotowoltaika z magazynem energii to jedno z najlepszych rozwiązań dla osób, którym zależy na opłacalności PV oraz bezpieczeństwie energetycznym. W tym artykule wyjaśnimy Wam, dlaczego tak jest i odpowiemy na najważniejsze pytania związane z połączeniem instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii. Dowiecie się m.in. jak działa PV z magazynem energii, jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki oraz jaka jest cena takiej instalacji.

Jak działa fotowoltaika z magazynem energii?

Fotowoltaika z magazynem energii to system pozwalający na gromadzenie nadmiaru wyprodukowanej energii słonecznej w bateriach tak, aby można było z niej korzystać również wtedy, gdy panele fotowoltaiczne nie produkują prądu, na przykład w nocy. W skład fotowoltaiki z magazynem energii wchodzą trzy główne komponenty: panele fotowoltaiczne, inwerter oraz magazynu energii (bateria). Schemat działania takiego systemu jest następujący:

Magazyn energii - zasada działania

Magazyn energii i fotowoltaika – zasada działania – opracowanie enerad.pl

  1. Panele fotowoltaiczne przemieniają energię słoneczną w prąd stały. W ciągu dnia, kiedy nasłonecznienie jest największe, panele produkują energię elektryczną.
  2. Prąd stały wytworzony przez panele jest przekształcany za pomocą inwertera na prąd zmienny, który można wykorzystać w domowych instalacjach elektrycznych.
  3. Nadmiar energii, który nie jest natychmiast zużywany, jest przechowywany w baterii. Przepływem energii między panelami, magazynem energii a siecią domową zarządza zwykle tzw. inwerter hybrydowy. Energia zachowana w akumulatorze może być wykorzystana w późniejszym czasie, np. w nocy, podczas awarii zasilania czy w mniej słoneczne dni.

Potrzebujesz więcej informacji? Oto zestawienie przydatnych linków z informacjami na temat fotowoltaiki i magazynów energii:

Czy warto montować fotowoltaikę z magazynem energii?

Fotowoltaika z magazynem energii ma sens, zwłaszcza teraz, gdy w Polsce obowiązuje net-billing. Ten system prosumencki pozwala na sprzedaż nadwyżek wyprodukowanej energii do sieci, ale zazwyczaj po cenie niższej niż standardowa cena zakupu prądu z sieci. Zresztą, zobaczcie sami:

Magazyn energii pozwoli Wam na maksymalizację autokonsumpcji, co przełoży się na mniejszą zależność od sprzedawcy energii oraz znaczne oszczędności. W jaki sposób? Magazyn może zwiększyć poziom bieżącego zużycia energii z PV z około 20-30% do nawet 70-80%. Wieczorem lub podczas gorszej pogody nie będziemy musieli płacić za drogą energię z sieci, bo zastąpimy ją własną, tanią energią. Z prądu zgromadzonego w baterii będziemy mogli skorzystać również wtedy, gdy zabranie prądu w sieci. Tego standardowa, on-gridowa (bez magazynu energii) instalacja PV nam nie zapewni, bo taka fotowoltaika nie działa przy braku prądu z sieci.

Podsumowując: jeśli zależy Wam na wysokiej opłacalności instalacji fotowoltaicznej, musicie zwiększać autokonsumpcję. A do tego najlepiej nadaje się magazyn energii.

Jaki rodzaj magazynu energii do fotowoltaiki?

Wybór odpowiedniego magazynu energii do instalacji fotowoltaicznej zależy od kilku kluczowych czynników, takich jak potrzeby energetyczne gospodarstwa domowego, budżet oraz preferencje dotyczące trwałości i efektywności. Najpopularniejszym i najbardziej polecanych rodzajem magazynu energii do domowych systemów fotowoltaicznych są baterie litowo-jonowe. Dlaczego? Za tym rozwiązaniem przemawia kilka mocnych argumentów:

  1. Wydajność: Baterie litowo-jonowe oferują wysoką gęstość energii, co oznacza, że są w stanie przechowywać więcej energii w mniejszej objętości. To sprawia, że są idealne do użytku domowego, gdzie przestrzeń jest ograniczona.
  2. Długa żywotność: Baterie Li-Ion mogą wytrzymać tysiące cykli ładowania i rozładowania, co przekłada się na wiele lat użytkowania.
  3. Szybkie ładowanie: Litowo-jonowe magazyny energii mogą być szybko ładowane i rozładowane, co jest korzystne w dynamicznym środowisku domowym, gdzie zapotrzebowanie na energię może szybko się zmieniać.
  4. Bezpieczeństwo: Nowoczesne baterie litowo-jonowe są wyposażone w zaawansowane systemy zarządzania baterią (BMS), które zapewniają bezpieczeństwo użytkowania poprzez ochronę przed nadmiernym ładowaniem, rozładowaniem czy przegrzaniem.
  5. Koszty: Chociaż początkowy koszt baterii litowo-jonowych może być wyższy niż innych typów baterii, ich dłuższa żywotność i lepsza efektywność operacyjna sprawiają, że są one bardziej kosztowo efektywne w dłuższej perspektywie.

Alternatywą mogą być baterie kwasowo-ołowiowe. Niestety cena stanowi właściwie jedyną zaletę takiego rozwiązania, gdyż wspomniane akumulatory cechuje niska żywotność oraz konieczność częstego serwisowania, co w przypadku jego współpracy z fotowoltaiką może powodować znaczące straty. Więcej o technologiach magazynowania energii: Jakie są rodzaje akumulatorów?

Uwaga! Pamiętajcie, że magazynowanie energii z fotowoltaiki możliwe jest również z wykorzystaniem tzw. magazynu ciepła. Chcecie wiedzieć, jak w praktyce wygląda zastosowanie tego rozwiązania? Dobrym przykładem jest fotowoltaika z buforem ciepła.

Pojemność i moc magazynu energii współpracującego z instalacją fotowoltaiczną

Pojemność magazynu energii jest jednym z najistotniejszych atrybutów, jakie należy wziąć pod uwagę, dopasowując magazyn energii do fotowoltaiki. Wyraża się ją w kilowatogodzinach (kWh). Parametr ten określa, ile energii elektrycznej akumulator będzie w stanie zmagazynować. Moc znamionowa natomiast wskazuje, ile urządzeń o ustalonej mocy akumulator będzie mógł zasilić. Przykładowo, magazyn energii o małej pojemności, ale dużej mocy znamionowej może pokryć zapotrzebowanie energetyczne domu, czy firmy, ale na krótko. I na odwrót - bateria o dużej pojemności i małej mocy podziała dłużej, ale obsłuży jedynie część domowych urządzeń.

Jak dobrać magazyn energii do fotowoltaiki?

Typowemu gospodarstwu domowemu zwykle wystarcza magazyn energii o pojemności 5-10 kWh. W praktyce wszystko zależy jednak od indywidualnego zużycia. Jak właściwie dobrać urządzenie?

  1. Zbadaj swoje zużycie energii. Przejrzyj rachunki za prąd, aby zrozumieć, ile energii zużywasz każdego dnia i w różnych porach roku. Zwróć uwagę na szczytowe godziny zużycia energii, co pomoże w określeniu potrzebnej pojemności magazynu.
  2. Następnie sprawdź, ile energii jest w stanie wyprodukować Twoja instalacja fotowoltaiczna. Moc zainstalowanych paneli fotowoltaicznych powinna być dostosowana do Twojego profilu zużycia, ale także do możliwości magazynowania nadwyżek.
  3. Optymalna pojemność magazynu energii zależy od tego, ile energii chcesz przechowywać. Jeśli Twój cel to maksymalna możliwa niezależność od sieci, magazyn powinien pomieścić wystarczającą ilość energii, by pokryć przynajmniej Twoje nocne zapotrzebowanie.

Chcesz mieć magazyn energii, ale to wszystko wydaje Ci zbyt trudne? Bez obaw! Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z naszego narzędzia, które nie tylko obliczy moc i produkcję z instalacji PV, ale też dobierze do niej optymalną pojemność magazynu energii. Koniecznie wypróbuj: Kalkulator fotowoltaiki.

Zawsze możesz też skorzystać z naszej porównywarki ofert na magazyn energii. Twój magazyn zostanie wtedy dopasowany przez specjalistów do Twoich indywidualnych potrzeb.

Magazyn energii do nowej i istniejącej instalacji PV

Magazyn energii do systemu fotowoltaicznego znacząco podnosi jego funkcjonalność, umożliwiając wykorzystanie zgromadzonej energii w dowolnym czasie. Dobór odpowiedniego systemu magazynowania zależy od tego, czy jest ma być on zintegrowany z nową instalacją PV, czy dodawany jest do już istniejącej.

  • Nowa instalacja fotowoltaiczna - w przypadku projektowania nowej instalacji, najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zastosowanie magazynu energii z inwerterem hybrydowym. Takie rozwiązanie pozwala na współdzielenie inwertera z instalacją fotowoltaiczną, co oznacza mniejsze koszty inwestycyjne, gdyż nie wymaga zakupu dodatkowego urządzenia. Inwerter hybrydowy, integrujący panele fotowoltaiczne z baterią, ułatwia montaż i zarządzanie energią, a także pozwala na oszczędność miejsca, co jest istotne szczególnie w warunkach ograniczonej przestrzeni.
  • Istniejąca instalacja fotowoltaiczna - jeżeli chcesz zintegrować magazyn energii z już działającym systemem PV, potrzebny będzie magazyn z inwerterem prądu zmiennego (AC). W takiej konfiguracji, oba systemy - fotowoltaiczny i magazynowy - działają niezależnie, posiadając własne inwertery. Choć jest to rozwiązanie droższe od systemu DC, pozwala na większą elastyczność i łatwość w rozbudowie systemu w przyszłości. Inwerter AC odpowiedzialny jest za transformację prądu i może być dobrym wyborem, jeśli rozważasz późniejsze rozszerzenia systemu.

Ceny instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii

Zastanawiacie się, ile będzie Was kosztować instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii? Cóż, niestety, na to pytanie nie ma jednobrzmiącej odpowiedzi. Już koszt samej fotowoltaiki może być niezwykle zróżnicowany (m.in. ze względu na zastosowane podzespoły czy jakość usługi). Jeśli do tego uwzględnimy równie trudny do ustalenia koszt magazynu energii okazuje się, że bez szerszych informacji na temat potrzeb inwestora, nie da się wyznaczyć faktycznej ceny instalacji PV z magazynem energii. Zawsze możecie jednak sprawdzić przybliżony koszt takiej inwestycji. Jak?

Krok 1: Wyznaczcie moc instalacji PV z magazynem energii (lub samego magazynu dla istniejącego systemu) z pomocą naszego kalkulatora PV.
Krok 2: W naszych artykułach:

sprawdźcie cenę dla wyznaczonej mocy fotowoltaiki i pojemności magazynu energii.
Krok 3: Zsumujcie oba koszty i voilà! Już wiecie, ile szacunkowo będziecie musieli wydać na swoją instalację.

Kwota wydaje Wam się zbyt duża? Pamiętajcie o dofinansowaniach do magazynów energi!

Gwarancja i serwis

Przy urządzeniach elektrycznych, gwarancja i serwis są bardzo ważne, bo to od nich w dużej mierze zależy żywotność, wydajność oraz, co istotne, bezpieczeństwo systemu. O czym należy wiedzieć w kontekście gwarancji i serwisu fotowoltaiki z magazynem energii?

Oto najważniejsze informacje na temat gwarancji na komponenty:

  • Panele fotowoltaiczne: Standardowa gwarancja na panele fotowoltaiczne (wydajnościowa) zwykle wynosi 25 lat, co oznacza, że panele będą produkować ustaloną ilość energii przez cały ten czas. Oprócz tego, większość producentów oferuje 10-25 lat gwarancji na wady produkcyjne czy materiałowe. Jeśli w tym czasie coś pójdzie nie tak z samymi panelami, możesz liczyć na wsparcie producenta.
  • Falowniki: w zależności od marki i modelu są objęte zwykle 5 - 25-letnią gwarancją produktową. Bywa, że dłuższa ochrona jest dostępna jako dodatkowo płatna opcja.
  • Magazyn energii: Baterie zazwyczaj mają gwarancję wynoszącą od 5 do 10 lat. Jest to zabezpieczenie przed wadami i utratą pojemności, która może naturalnie następować z czasem. Warto sprawdzić, czy gwarancja uwzględnia również naturalne zużycie baterii, aby uniknąć niespodzianek.

Chcecie dowiedzieć się więcej o zasadach ochrony gwarancyjnej? Polecamy te materiały: Gwarancja na fotowoltaikę i panele fotowoltaiczne.

A jak sprawa wygląda z serwisowaniem instalacji PV z magazynem energii?

  • Panele fotowoltaiczne: Nie wymagają dużo uwagi, ale dobrze jest przeprowadzać regularne przeglądy - szczególnie jeśli wymagają tego zapisy umowy gwarancyjnej z wykonawcą. Takie kontrole mogą obejmować czyszczenie paneli czy sprawdzanie połączeń elektrycznych. Jako, że instalacja fotowoltaiczna stanowi również instalację elektrczną, to zgodnie z odrębnymi przepisami powinniśmy przeprowadzać przegląd raz na 5 lat. Więcej na ten temat: Serwis fotowoltaiki – czy i kiedy jest konieczny?
  • Magazyn energii: Baterie wymagają bardziej szczegółowych przeglądów, szczególnie system zarządzania baterią (BMS). Regularne kontrole mogą pomóc wykryć ewentualne problemy na wczesnym etapie i przedłużyć żywotność magazynu.

Przy wyborze instalacji warto zatem zwrócić uwagę na zasady gwarancji podzespołów i ofertę serwisową firmy. Warto też sprawdzić, ile wynosi ochrona, czy obejmuje regularne kontrole, szybkie reagowanie na ewentualne awarie i dobrą dostępność części zamiennych. Wybierając renomowanego producenta i dostawcę z solidnym wsparciem serwisowym i gwarancją, zyskujesz spokój ducha i pewność, że Twoja instalacja będzie działać sprawnie przez wiele lat.

FAQ

  1. Jakie są główne zalety instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii? Główne zalety to niezależność od sieci energetycznej, możliwość wykorzystania energii słonecznej 24/7, obniżenie rachunków za prąd oraz zwiększenie efektywności wykorzystania wyprodukowanej energii.
  2. Czy instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii jest opłacalna? Tak, instalacja może być opłacalna, szczególnie w długoterminowej perspektywie, ponieważ pozwala na znaczne obniżenie kosztów energii elektrycznej oraz zwiększa niezależność energetyczną.
  3. Jakie technologie baterii są najczęściej używane w magazynach energii do fotowoltaiki? Najczęściej używanymi technologiami baterii są litowo-jonowe i litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4), które oferują długą żywotność, wysoką wydajność i bezpieczeństwo.
  4. Jaka jest średnia żywotność magazynu energii w systemie fotowoltaicznym? Średnia żywotność magazynu energii wynosi od 10 do 15 lat, ale może się różnić w zależności od typu baterii i warunków eksploatacji.
  5. Czy magazyn energii jest potrzebny każdemu, kto instaluje fotowoltaikę? Magazyn energii nie jest obowiązkowy w instalacji PV, jednak powinny go rozważyć osoby, które chcą maksymalizować wykorzystanie wyprodukowanej energii i zwiększyć swoją niezależność od sieci.
  6. Jakie formalności trzeba spełnić przy fotowoltaice z magazynem energii? Hybrydowa mikroinstalacja PV dla domu, współdziałająca z magazynem energii oraz siecią energetyczną musi zostać zgłoszona do OSD (zarówno sama instalacja, jak i magazyn energii). Jedynie instalacje off-grid mogą działać bez zgłoszenia do sieci.