Montaż klimatyzacji - cena dla domu i mieszkania

Montaż klimatyzacji - cena 2023 dla domu i mieszkania

Klimatyzatory co roku zyskują na swojej popularności. Wynika to z faktu, iż robi się coraz cieplej, a montaż klimatyzacji to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na walkę z upałami. Kto nie marzy o przyjemnym chłodzie w upalne lato? Sprawdźcie, jakie ceny klimatyzatorów obowiązują na rynku w 2023 roku oraz jaki jest koszt ich montażu.

Klimatyzacja - dlaczego zyskuje na popularności?

Przez lata wokół tematu klimatyzacji powstało wiele mitów, z którymi branża musi sobie radzić. Na szczęście dostępność wiedzy eksperckiej w internecie i nie tylko stale rośnie - coraz więcej osób przekonuje się, że klimatyzacja posiada wiele plusów, a w zasadzie użytkowana w poprawny sposób swoimi zaletami przyćmiewa wady.

Odpowiedzmy, więc na pytanie, dlaczego klimatyzacja zyskuje na popularności?
Po pierwsze klimatyzatory to urządzenia wielofunkcyjne. Praktycznie, każdy klimatyzator jest pompą ciepła typu powietrze-powietrze w związku z czym poza dostarczeniem nam przyjemnego chłodu w upalne dni potrafi również ogrzać nasze pomieszczenie w okresach przejściowych (więcej dowiecie się z artykułu: Klimatyzacja z funkcją grzania, czyli ogrzewanie domu klimatyzatorem).

Po drugie klimatyzacja w połączeniu z fotowoltaiką chłodzi właściwie za darmo, a zimą lub w okresach przejściowych może skorzystać z energii, którą zgromadziliśmy w magazynie u operatora.

Po trzecie, a pewnie dla wielu z Was najważniejsze klimatyzacja stała się naprawdę przystępna cenowo, ale o tym więcej w dalszej części artykułu.

Jeszcze długo można wymieniać wiele zalet klimatyzacji, więc nieco kompresując, kolejnymi plusami są:

 • filtrowanie i oczyszczanie powietrza - szczególnie pożądane przez alergików;
 • osuszanie powietrza - pomocne w walce z wilgocią;
 • szybkie osiągniecie zadanej temperatury w pomieszczeniu;
 • czystość w użytkowaniu;
 • jonizacja powietrza;
 • obsługa przez aplikację w telefonie;
 • czujniki ruchu i wiele, wiele innych.

Co wpływa na koszt klimatyzacji?

Przedział cenowy systemów klimatyzacji jest naprawdę szeroki. Nie możemy wskazać uniwersalnego kosztu klimatyzacji, ponieważ każdy przypadek jest inny. Dobór samego urządzenia oraz koszty jego montażu są zależne od metrażu, kubatury, odległości między jednostkami, zastosowanych materiałów budowlanych oraz indywidualnych preferencji inwestora. Spróbujmy zatem rozbić koszty na czynniki pierwsze.

Urządzenie - największy koszt inwestycji

Cena w znacznej mierze zależy od samego urządzenia, a w tym:

Po pierwsze od producenta klimatyzacji, tak jak w większości produktów również w branży klimatyzacyjnej występują producenci budżetowi, klasy średniej oraz klasy premium.

Po drugie od rodzaju klimatyzatora, w zależności od tego, czy interesuje nas klimatyzacja monoblok, przenośna, split lub multisplit - cena będzie inna. Koszt zależy również od rodzaju jednostki wewnętrznej, a do wyboru mamy:

 • klimatyzatory ścienne;
 • klimatyzatory ścienno-przysufitowe, lub inaczej podsufitowe;
 • klimatyzatory przypodłogowe;
 • klimatyzatory kanałowe;
 • klimatyzatory kasetonowe;
 • klimatyzatory przenośne;
 • klimatyzatory monoblok.

Po trzecie koszty będą zależały do ilości jednostek wewnętrznych oraz zewnętrznych. Inwestor ma wiele możliwości instalacji klimatyzacji, może zainstalować podstawowy zestaw split tzn. jedną jednostkę wewnętrzną w jednym pomieszczeniu oraz jedną jednostkę zewnętrzną, ale równie dobrze może zainstalować system multisplit z kilkoma jednostkami wewnętrznymi na przykład jeden klimatyzator w salonie, drugi w sypialni, a trzeci w pokoju dzieci.

Po czwarte koszty zależą również od parametrów urządzenia, między innymi od jego mocy, wydajności chłodniczej oraz wydajności grzewczej.

Po piąte koszty będą się różnić w zależności od dodatkowych komponentów / funkcjonalności klimatyzatora, takich jak moduł Wi-Fi, jonizacja powietrza, dodatkowa lampa UV, tryb cichej pracy, czujnik ruchu i wiele, wiele innych.

Montaż klimatyzacji - od czego zależy jego cena?

Poza ceną samego urządzenia istotny wpływ na koszty ma również montaż klimatyzacji przez firmę instalacyjną. Koszty montażu zazwyczaj ustalane są po uprzedniej wizytacji przez instalatora miejsca, w którym ma zostać zainstalowany klimatyzator.

Od czego zależy koszt montażu klimatyzacji?
Koszty te zależą przede wszystkim od:

 • wymagań montowanego urządzenia;
 • miejsca montażu, czy potrzebne będzie rusztowanie, a może podnośnik;
 • ilości przewiertów przez ściany zewnętrzne oraz wewnętrzne budynku;
 • ilości potrzebnego maskowania montowanej instalacji;
 • ilości zużytych materiałów;
 • odległości między jednostką zewnętrzną a jednostką wewnętrzną;
 • ilości jednostek wewnętrznych i zewnętrznych.

Wiele firm instalujących klimatyzacje w swoich cennikach podaje kwotę za tak zwany montaż standardowy. Zazwyczaj taki montaż (oczywiście każda firma może mieć inny zakres prac) występuje w przypadku, gdy:

 • montaż nastąpi w lokalizacji, w której działa wybrany instalator;
 • montowana jest podstawowa jednostka typu split zazwyczaj o mocy chłodniczej do 3,5 kW;
 • długość instalacji (chłodniczej oraz elektrycznej) od jednostki zewnętrznej do wewnętrznej mieści się w przedziale 3 do 6 metrów w zależności od firmy instalacyjnej;
 • wykonany będzie jeden przewiert przez ścianę zewnętrzną;
 • skropliny będą odprowadzane grawitacyjnie, bez potrzeby montażu dodatkowej pompki;
 • montaż jednostki zewnętrznej będzie możliwy, do wykonania z drabiny to znaczy do wysokości 3-4 metrów.

W pozostałych przypadkach naliczane są opłaty dodatkowe.

Ile kosztuje klimatyzacja do domu, mieszkania lub firmy?

Jak pisaliśmy już wcześniej, koszt urządzenia zależy od wielu zmiennych. Sprawdźmy cenniki popularnych modeli różnych producentów.

Klimatyzator domowy Gree Amber Standard - najtańszy klimatyzator z tej serii kosztuje 3190 zł netto, natomiast najdroższy 6890 zł netto.

Klimatyzator domowy Gree Amber Standard - cennik

Źródło: gree.pl

Klimatyzator komercyjny kasetonowy Gree U-Match Plus - najtańszy klimatyzator z tej serii kosztuje 6990 zł netto, natomiast najdroższy 18590 zł netto.

Klimatyzator komercyjny kasetonowy Gree U-Match Plus - cennik

Źródło: gree.pl

Klimatyzator domowy Midea Blanc Pro (cena w Euro) - najtańszy klimatyzator z tej serii po przeliczeniu Euro na PLN kosztuje ok. 3950 zł netto, natomiast najdroższy ok. 8040 zł netto.

Klimatyzator domowy Midea Blanc Pro - cennik

Źródło: zymetric.pl

Klimatyzator komercyjny kasetonowy Midea Compact (cena w Euro) - najtańszy klimatyzator z tej serii po przeliczeniu Euro na PLN kosztuje ok. 8460 zł netto, natomiast najdroższy ok. 12950 zł netto.

Klimatyzator komercyjny kasetonowy Midea Compact - cennik

Źródło: zymetric.pl

Klimatyzator domowy Panasonic Etherea Inverter Plus (cenny netto) - najtańszy klimatyzator z tej serii kosztuje 5273 zł netto, natomiast najdroższy 8040 zł netto.

Klimatyzator domowy Panasonic Etherea Inverter Plus - cennik

Źródło: www.schiessl.pl

Klimatyzator domowy LG Artcool Mirror - najtańszy klimatyzator z tej serii kosztuje 6630 zł netto, natomiast najdroższy 10050 zł netto.

Klimatyzator domowy LG Artcool Mirror - cennik

Źródło: www.lg.com

Klimatyzator komercyjny kasetonowy LG High-Inverter - najtańszy klimatyzator z tej serii kosztuje 10900 zł netto, natomiast najdroższy 28100 zł netto.

Klimatyzator komercyjny kasetonowy LG High-Inverter - cennik

Źródło: www.lg.com

Klimatyzator domowy Rotenso Ukura - najtańszy klimatyzator z tej serii kosztuje 2649 zł netto, natomiast najdroższy 5699 zł netto.

Klimatyzator domowy Rotenso Ukura - cennik

Źródło: rotenso.com

Klimatyzator komercyjny przypodłogowo-podsufitowy Rotenso Jato - najtańszy klimatyzator z tej serii kosztuje 6899 zł netto, natomiast najdroższy 17799 zł netto.

Klimatyzator komercyjny przypodłogowo-podsufitowy Rotenso Jato - cennik

Źródło: rotenso.com

Powyższe przykładowe cenniki różnych producentów pokazują, jak duża rozpiętość cenowa występuje wśród klimatyzatorów różnych marek oraz różnych mocy. Jak widzicie, klimatyzator domowy o wydajności chłodniczej 2,6 kW możemy kupić już za 2649 zł netto, ale równie dobrze możemy kupić klimatyzator o podobnej wydajności za ponad 6000 zł netto. Jeżeli chodzi o klimatyzatory komercyjne to widać od razu, że są to urządzenia droższe.

Ile kosztuje usługa montażu klimatyzacji w 2023 roku?

Sprawdźmy teraz, ile kosztuje zazwyczaj standardowy montaż klimatyzacji nazywany również przez niektórych instalatorów podstawowym.

Na poniższym wykresie przedstawiamy Wam wyniki raportu stworzonego na podstawie informacji pozyskanych od instalatorów działających w całej Polsce. Grafika przedstawia średnie ceny brutto za montaż podstawowy w ostatnich 3 latach.

Średni koszt montażu klimatyzacji - wykres

Źródło: www.chlodnictwoiklimatyzacja.pl - katalog klimatyzatorów typu split 2022

Jak możemy zauważyć na powyższej grafice podstawowy montaż klimatyzacji typu split to najczęściej koszt w przedziale pomiędzy 1250-1750 zł brutto.

Ile kosztuje klimatyzacja? Jaki jest całkowity koszt montażu klimatyzacji?

Całkowita cena klimatyzacji domowej o najpopularniejszej mocy 3,5 kW dla pomieszczenia o powierzchni 30-40 m2 waha się między ok. 4200 zł a ok. 8500 zł netto. Musicie pamiętać, iż w głównej mierze koszt zależy od wydajności klimatyzatora oraz jego producenta. Powyższa cena całkowita zawiera również koszty montażu, które średnio wynoszą ok. 1500 zł netto za zakres podstawowy.

Tania klimatyzacja - jak obniżyć koszt montażu klimatyzatora?

Klimatyzacja znacznie podnosi komfort życia mieszkańców domów lub bloków. Wymieniliśmy powyżej zalety wynikające z posiadania klimatyzacji. Często niestety cena jest czynnikiem decydującym i przeważającym przy podejściu do montażu klimatyzacji w domu. Jeżeli nie chcecie rezygnować z chłodu, który zapewni Wam klimatyzacja w upalne lato to nic straconego, możecie skorzystać z dofinansowania na montaż klimatyzacji, które może znacznie obniżyć koszt inwestycji. Dofinansowania, z których możesz skorzystać to między innymi:

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments