Ile prądu zużywa klimatyzacja?

Ile prądu zużywa klimatyzacja?

Montaż klimatyzacji jeszcze do niedawna nie stanowił standardu w pracach instalacyjnych w budownictwie mieszkaniowym czy jednorodzinnym w Polsce. Obecnie zaczyna się to zmieniać w reakcji na rosnące średnie temperatury w roku oraz dążenie do osiągnięcia komfortu termicznego w nieruchomości. Aspektem, który chyba najczęściej interesuje przyszłych użytkowników systemu chłodzenia jest natomiast to ile prądu zużywa klimatyzacja. To kwestia bardzo istotna w kontekście planowania kosztów eksploatacji domu czy mieszkania. Od czego zależy zatem pobór energii przez klimatyzację i jakie może to generować koszty?

Od czego zależy zużycie prądu przez klimatyzację?

Czy użytkownik klimatyzacji musi wiedzieć ile prądu w jego gospodarstwie domowym lub firmie zużywa średnio ta instalacja? Nie musi, ale zdecydowanie powinien. Dlaczego? Ponieważ pozwoli mu to:

 • Zaplanować w budżecie dodatkowe środki na opłacenie okresowo wyższego rachunku za prąd,
 • Zorientować się w ogólnym poborze mocy, jaki w miesiącach letnich (oraz zimowych jeżeli klimatyzacja wykorzystywana jest także do ogrzewania) generuje jego nieruchomość;
 • Dobrać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej, jeżeli klimatyzacja ma być z niej zasilana celem zwiększenia autokonsumpcji energii wytwarzanej przez instalację OZE;
 • Dostosować sposób eksploatacji klimatyzacji (czas i moc pracy) do optymalnych dla użytkownika poborów prądu, a tym samym wysokości rachunków.

Celem określenia szacunkowego wolumenu prądu pobieranego przez klimatyzację trzeba jednak wiedzieć, jakie czynniki mogą wpływać na ten aspekt. Okazuje się bowiem, że w parametrach klimatyzatorów istnieją pozycje, które dla niezorientowanego konsumenta mogą okazać się mylące. Pobór energii elektrycznej przez klimatyzację zależy zatem od:

 • Mocy elektrycznej klimatyzatora - w tym parametrze może występować pułapka, gdyż moc elektryczna klimatyzatora nie jest tożsama z wydajnością chłodniczą tego urządzenia. Co więcej, jest ona zazwyczaj około 3 razy niższa, a to pozytywna informacja dla użytkownika. Oznacza to bowiem, że dla popularnych klimatyzatorów o nominalnej wydajności chłodniczej 3,5 kW, ich moc elektryczna wyniesie około 1,1 kW, a w przypadku nowoczesnych urządzeń o technologii inwerterowej nawet mniej (ok. 0,5 kW). Są to parametry niezwykle istotne na etapie doboru klimatyzacji do konkretnej nieruchomości;
 • Klasy efektywności energetycznej klimatyzatora - to bardzo ważna informacja, którą można znaleźć na etykiecie energetycznej urządzenia. Klimatyzatorom przypisane są między innymi określone klasy efektywności energetycznej (obecnie najczęściej od A do A+++) oraz zakres wskaźnika sezonowej efektywności chłodniczej i grzewczej - SEER. Warto w tym miejscu zaznaczyć się wydajność i energooszczędność pracy klimatyzatora rośnie proporcjonalnie do klasy energetycznej urządzenia. Chcąc zatem zapewnić sobie najlepsze parametry w tym obszarze wybór powinien paść na klimatyzację o klasie A+++, ewentualnie A++;
 • Model i technologia klimatyzatora - obawy o bardzo wysokie zużycie energii elektrycznej przez klimatyzację można uznać w pewnym stopniu za aspekt przeszłości, gdyż nowoczesne urządzenia opierające się na technologii inwerterowej oferują znaczne ulepszenia w tym zakresie. Zamontowane w nich czujniki regulujące pracę klimatyzatora oraz tryby ekologiczne sprawiają, że pobór prądu przez instalację został istotnie ograniczony w porównaniu do starszych modeli i technologii działania klimatyzatorów;
 • Sposobu użytkowania klimatyzatora - niewielu użytkowników zdaje sobie sprawę z faktu, że regularne czyszczenie klimatyzacji sprzyja mniejszemu zużyciu energii elektrycznej. Zabrudzenia filtrów i wentylatorów sprawiają, że urządzenie, aby działać z dotychczasową efektywnością potrzebuje większej ilości energii. Wpływ na pobór prądu będzie miał także tryb użytkowania klimatyzatora. Jeżeli będzie on zmuszany do wielogodzinnej pracy z pełną wydajnością, to za rachunek za energię będzie odpowiednio wyższy.
Poniżej przykładowa etykieta efektywności energetycznej zawierająca między innymi model i markę urządzenia (tu Rotenso) klasę efektywności energetycznej, poziom hałasu generowanego przez jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną, wskaźniki SEER i SCOOP, a także strefę klimatyczną, dla której wykonano obliczenia.

Przykładowa etykieta efektywności energetycznej klimatyzacji

Przykładowa etykieta efektywności energetycznej klimatyzacji firmy Rotenso; Źródło: rotenso.com

Czy klimatyzacja pobiera dużo prądu? Sprawdzamy na przykładach

Najlepszym sposobem na poznanie rzeczywistych wartości, jakie w zakresie poboru prądu i co za tym idzie kosztów eksploatacji klimatyzacji powinien założyć użytkownik takiej instalacji, jest wykonanie szacunkowych obliczeń na przykładach. W tym celu wykorzystaliśmy trzy popularne modele klimatyzacji firmy Midea o różnych mocach zarówno w zakresie chłodzenia, jak i grzania. Do obliczeń przyjęliśmy uśredniony nominalny pobór mocy podawany przez producenta w specyfikacji każdego z urządzeń.

Na tej podstawie mogliśmy wskazać przybliżone zużycie energii elektrycznej w trakcie miesiąca. Biorąc pod uwagę fakt, że średnie dobowe temperatury sukcesywnie rosną, co sprawia, że użytkowanie klimatyzacji okazuje się niezbędne nawet poza miesiącami typowo letnimi, w poniższym zestawieniu uwzględniliśmy także koszty energii elektrycznej zużytej przez instalację przez 4 miesiące w roku po 5 godzin każdego dnia. Bardzo ważnym aspektem jest tu średnia cena prądu, która w 2023 roku wynosi 0,77 gr za 1 kWh w taryfie G11.

Klimatyzatory Midea - zużycie prądu
Moc urządzenia 2,6 kW 3,5 kW 5,3 kW
Nominalny pobór mocy 0,63 kW 1,01 kW 1,55 kW
Miesięczny pobór prądu (30 dni) 94,5 kWh 151,5 kWh 232,5 kWh
Pobór prądu przez 4 miesiące 378 kWh 606 kWh 930 kWh
Miesięczny koszt energii elektrycznej 72,77 zł 116,66 zł 179,03 zł
Roczny koszt energii elektrycznej (chłodzenie przez 4 miesiące) 291,08 zł 1466,64 zł 716,12 zł

Wyniki przedstawione w powyższej tabeli mogą wydać się niektórym konsumentom zachęcające, a innym zniechęcające do inwestycji w montaż klimatyzacji w bloku, domu jednorodzinnym, czy firmie, w której zużycie prądu przez tę instalację może być najwyższe. Warto jednak pamiętać w tym miejscu o kilku zmiennych sprawiających, że wartości zawarte w zestawieniu mogą się ostatecznie bardzo różnić w określonych przypadkach. Należą do nich takie aspekty jak:

 • Pobór mocy wybranego klimatyzatora wykonanego w nowoczesnej technologii może przyjąć wartość minimalną nawet na poziomie 0,3 kW. Takie urządzenia rzadko funkcjonują z maksymalnym, a nawet nominalnym (uwzględnionym w tabeli) poborem mocy. Oznacza to, że realnie klimatyzacja użytkowana w optymalnym trybie będzie zużywała prawdopodobnie mniej prądu niż przy założeniu nominalnego poboru;
 • Ilość dni i godzin w miesiącu, w których klimatyzacja będzie użytkowana jest bardzo indywidualnym aspektem, uzależnionym przede wszystkim od warunków pogodowych, jak również osobistych preferencji użytkowników. Ciężko zakładać z całą pewnością, że w każdym dniu letniego miesiąca temperatury zmuszą domowników do korzystania z klimatyzacji przez 6 godzin (lub więcej) w ciągu doby. Zastosowanie dobrych izolacji termicznych w budynku, czy dobrych praktyk zwiększających efektywność chłodzenia również przyczyni się do niższego zużycia prądu przez klimatyzację;
 • Taryfy kształtujące stawki za 1 kWh energii elektrycznej mogą znacznie wpływać na ostateczny koszt użytkowania klimatyzacji. Zakładając, że instalacja użytkowana jest często także w godzinach nocnych i w weekendy, warto rozważyć przejście na taryfę G12 lub G12w. Oczywiście nie wpłynie to na wolumen energii zużywanej przez klimatyzację, ale może istotnie obniżyć rachunki za prąd podobnie jak zasilanie instalacji ze źródeł odnawialnych.

Wzór na obliczenie kosztów energii elektrycznej pobranej przez klimatyzację jest bardzo prosty i nie wymaga od użytkownika poszukiwania zaawansowanych parametrów instalacji. Celem poznania szacunkowych kosztów trzeba bowiem pomnożyć realny poziom poboru mocy (minimalny, maksymalny lub nominalny) urządzenia przez ilość godzin pracy klimatyzatora i stawkę za 1 kWh energii elektrycznej. Przy taryfach dwustrefowych warto wykonać odrębne obliczenia.

Ile prądu pobiera klimatyzacja do ogrzewania domu?

Coraz więcej konsumentów zainteresowanych montażem klimatyzacji split lub innego rodzaju tej instalacji zamierza wykorzystywać ją nie tylko do chłodzenia powietrza w pomieszczeniach, ale także w charakterze dodatkowego lub głównego źródła ogrzewania. Okazuje się bowiem, że odwrócenie procesu pozwalającego obniżać temperaturę powietrza skutkuje możliwością ogrzewania domu klimatyzacją. W dobie rosnących kosztów mediów, alternatywa w takiej postaci może być korzystna w ogólnym rozliczeniu okresu grzewczego zarówno w domu jednorodzinnym, jak i mieszkaniu w bloku, czy siedzibie firmy. Jak się okazuje miesięczny koszt ogrzewania klimatyzacją może pozytywnie zaskoczyć w stosunku do bardziej tradycyjnych źródeł ciepła. Zatem ile prądu zużywa klimatyzacja do ogrzewania nieruchomości?

Wszystkie ujęte w zaprezentowanej powyżej tabeli modele urządzeń to klimatyzatory z funkcją grzania. Oznacza to, że w ich specyfikacji znajduje się obok nominalnego poboru mocy w trybie chłodzenia, także tożsama wartość dla trybu grzania. Zazwyczaj (choć nie zawsze) jest ona wyższa niż w przypadku trybu chłodzenia i dla wspomnianych wcześniej modeli marki Midea wynosi odpowiednio:

 • 0,65 kW dla urządzenia o mocy 2,6 kW;
 • 0,95 kW dla urządzenia o mocy 3,5 kW;
 • 1,75 kW dla urządzenia o mocy 1,75 kW.

Pobór prądu przez klimatyzację w trybie grzania obliczamy tak samo, jak dla trybu chłodzenia podstawiając odpowiednie dane. Zakładając zatem, że klimatyzator o nominalnym poborze mocy na poziomie 0,65 kW będzie dogrzewał pomieszczenie przez średnio 5 godzin dziennie przez 4 miesiące w roku, to zużyje na ten cel łącznie około 390 kWh prądu w skali roku. Oczywiście podobnie jak w przypadku trybu chłodzenia, na ostateczne zużycie energii do ogrzewania będzie miało wpływ wiele zmiennych.

Warto w tym miejscu wspomnieć o współczynniku COP oraz SCOP. W uproszczeniu COP informuje ile energii cieplnej w kWh klimatyzator odda przy pobraniu z sieci 1 kWh energii elektrycznej. Dotyczy to jednak określonych warunków, dlatego też obok współczynnika COP powstał także SCOP, który uwzględnia między innymi zmiany temperatur zewnętrznych w sezonie grzewczym oraz strefę klimatyczną. W jednym z naszych artykułów można przeczytać więcej na temat miesięcznego kosztu ogrzewania klimatyzacją.

Klimatyzacja zużywa za dużo prądu - jak to zmienić?

Dobór wydajności klimatyzacji do zapotrzebowania nieruchomości w tym kontekście to bardzo ważny etap wpływający pośrednio na wolumen prądu pobieranego przez instalację, a co za tym idzie także na koszty jej eksploatacji. Zdarza się jednak nawet prawidłowo dobrana pod kątem parametrów klimatyzacja zużywa więcej prądu niż zakładano i niż życzyłby sobie jej użytkownik. Istnieje kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę, jeżeli klimatyzacja pobiera za dużo energii elektrycznej. Należą do nich na między innymi:

 • Zamykanie okien w pomieszczeniach, w których pracuje klimatyzacja. Nie zaszkodzi także sprawdzenie szczelności stolarki okiennej i drzwiowej i przy wykryciu nieprawidłowości zastosowanie niezbędnych uszczelnień;
 • Zachowanie temperatury w pomieszczeniach, która nie jest niższa od temperatury na zewnątrz o więcej niż 6-10 stopni Celsjusza. Większe różnice powodują wzmożony pobór prądu przez klimatyzator i są niekorzystne dla zdrowia domowników w przypadku opuszczania przez nich klimatyzowanego pomieszczenia i powrotu do niego. Optymalnym w obu przypadkach jest zakres od 22 do 25 stopni Celsjusza;
 • Włączanie klimatyzacji wtedy, gdy jest to konieczne. Jeżeli nikt nie przebywa w klimatyzowanych pomieszczeniach przez kilka godzin nie ma potrzeby, aby instalacja funkcjonowała. Warto korzystać z funkcji zdalnego sterowania klimatyzatorem lub zaprogramować wcześniej włączenie klimatyzacji na przykład na pół godziny przed powrotem domowników;
 • Optymalna lokalizacja klimatyzatora będzie miała znaczny wpływ na wolumen pobieranego przez niego prądu. To, jak działa klimatyzacja uzależnione jest między innymi od wszelkich przeszkód architektonicznych, ale także tych w postaci mebli, czy zasłon. Mogą one sprawić, że instalacja będzie potrzebowała wyższego zużycia prądu, aby osiągnąć taką samą wydajność jak wówczas, gdy miałaby zapewniony swobodny przepływ powietrza;
 • Utrzymywanie jednostki wewnętrznej i zewnętrznej klimatyzacji w czystości. To rzadko uświadamiany aspekt mogący istotnie wpływać na pobór prądu przez instalację. Szczególnie w pomieszczeniach, w których sprzęty narażone są na wzmożone osiadanie kurzu zalecane jest czyszczenie obudowy i filtrów klimatyzacji przynajmniej raz na miesiąc. Zadbać należy także o czystość skraplacza zainstalowanego poza budynkiem, a celem zachowania optymalnych parametrów pracy instalacji regularnie zlecać jej serwis.

Koszty eksploatacji klimatyzacji - co doliczyć?

Zużycie prądu przez klimatyzację to nie jedyny aspekt, który wpływa na ogólne koszty eksploatacji takiej instalacji. Czynnikiem, który generuje dodatkowe wydatki, ale także wpływającym na niższy pobór energii elektrycznej przez klimatyzację, jest jej profesjonalny serwis i odgrzybianie. W skład takiej usługi wchodzi także często wymiana czynnika chłodniczego i filtrów w urządzeniu. Koszt takiego serwisu to zazwyczaj około 200 zł, jednak ostateczna cena uzależniona jest między innymi od zakresu prac, czy lokalizacji nieruchomości wyposażonej w klimatyzację. Specjaliści zalecają, aby serwis zlecać raz w roku przed rozpoczęciem sezonu. Jeżeli klimatyzator pełni także funkcję źródła ogrzewania warto wykonywać jego przegląd nawet dwa razy w roku.

Zmieniające się warunki klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, a także coraz powszechniejsze problemy zdrowotne Polaków w obszarze układu krążenia, czy układu oddechowego sprawiają, że już niedługo instalacja klimatyzacji może okazać się nie opcją, a koniecznością. To, ile prądu zużywa klimatyzacja pozostaje oczywiście jednym z najważniejszych aspektów inwestycji, jednak warto wiedzieć, że obecnie można te wartości znacznie redukować dzięki nowoczesnej technologii i dobrym praktykom eksploatacji instalacji.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments