Największy na świecie magazyn energii powstanie w Wielkiej Brytanii!

Największy na świecie magazyn energii powstanie w Wielkiej Brytanii!

Jeszcze do niedawna globalne zainteresowanie magazynowaniem energii, a tym samym inwestycje w tego typu instalacje, były ograniczone. Jednak tendencja zmieniła się w ciągu ostatnich lat, a rynek przybrał na sile. Brytyjska firma Carlton Power uzyskała zielone światło od lokalnych władz Greater Manchester na budowę największego na świecie systemu magazynowania energii. Prace budowlane powinny rozpocząć się na początku 2024 r., a w etap komercyjny wejść w ostatnim kwartale 2025.

Wizja zrównoważonego rozwoju

Wielka Brytania konsekwentnie podąża ku ekologicznej przyszłości, dlatego skupia się na wodorze, magazynowaniu energii i rozbudowie morskich farm wiatrowych. Jednym z powodów wzrostu zapotrzebowania na magazyny energii jest rosnący udział energii odnawialnej w miksie energetycznym. OZE to źródła charakteryzujące się dużą sezonowością, co generuje albo niedostatki, albo nadmiar energii w sieci. Magazyny energii są w stanie ustabilizować sieć w tym zakresie.

Niedługo w tej materii Wielka Brytania będzie miała się czym pochwalić i to nie tylko lokalnie, ale i globalnie. Epicentrum inwestycji wartej 963 mln USD i dotyczącej budowy największego na świecie systemu magazynowania energii w akumulatorach (BESS) mieści się w Trafford Low Carbon Energy Park w Greater Manchester.

Kolejne inwestycje Carlton Power

Zakład magazynowania energii jest jednym z dwóch dużych projektów energetycznych Carlton Power realizowanych w parku energii niskoemisyjnej Trafford. Drugim jest Trafford Green Hydrogen o mocy 200 MW. Pierwszy etap tej inwestycji (15–20 MW) – podobnie jak największy na świecie system magazynowania energii – ma zostać oddany do użytku w czwartym kwartale 2025 r.

Wyzwania w drodze do OZE

Mimo że plany są ambitne, projekty z rynku OZE co rusz napotykają na problemy związane z przyłączeniem do sieci. Wielka Brytania jest tego dobrym przykładem. Tylko tutaj, jak poinformowało Stowarzyszenie Samorządów Lokalnych, ponad 1000 projektów zarówno wiatrowych, jak i solarnych, nie może z tego powodu rozpocząć budowy (chociaż mają na to pozwolenie).

Polska boryka się z podobnymi trudnościami. Bez pilnej modernizacji sieci elektroenergetycznej spełnienie wyzwań transformacji energetycznej będzie trudne do osiągnięcia.

Czynniki takie jak ekstremalne warunki atmosferyczne negatywnie wpływają na stan sieci energetycznej, a szczególnie dotykają nieodporne ze względu na wiekowe wysłużenie linie przesyłowe. Co gorsza, przeważająca część linii w Polsce to konstrukcje nadziemne, które pod wpływem intensywnych wiatrów dość łatwo ulegają mniejszym i większym uszkodzeniom.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-09-22 21:29

Po raz kolejny i w ramach „pracy u podstaw” powiem że nie problem w sieciach tylko w braku źródeł dyspozycyjnych…. Żródło dyspozycyjne to takie które można włączyć i wyłączyć w bardzo krótkim czasie a umożliwia regulacje przepływu mocy w sieci. Najlepszym źródłem dyspozycyjnym a w zasadzie wielkim magazynem energii jest stara poczciwa Elektrownia Szczytowo Pompowa : szybko startuje – w przeciągu kilkudziesięciu sekund może uzyskać moc znamionową i w podobnym czasie przejść do pracy pompowej czyli zacząć magazynować energię wody w górnym zbiorniku stajac sie równocześnie wielkim odbiornikiem nadwyżki energii w sieci . Obecnie jest to jedyna dostępna technologia magazynowania energii w skali przemysłowej . Jak już pisałem budowana od 60 lat ESP”Młoty”
jest w stanie zgromadzić tyle samo energii co magazyny u miliona prosumentów kazdy o pojemnosci 4,125 kWh.
Rzecz w tym że ESP jest 6-cio krotnie tańsze w budowie jak magazyny u prosumentów.