Miliardy w modernizacje sieci energetycznych. Będzie mniej wyłączeń PV?

Miliardy w modernizacje sieci energetycznych. Będzie mniej wyłączeń PV?

Tauron jest zdecydowany zintensyfikować swoje inwestycje w sieci elektroenergetyczne. Zamierza przeznaczyć na ten cel aż 3 mld zł do 2024 r., czyli trzykrotnie więcej niż w 2010. Głównym celem tych środków jest integracja nowych klientów, zwłaszcza z obszaru OZE, a także modernizacja i przebudowa sieci elektroenergetycznych. Śladem Taurona idzie Enea.

Inwestycje Taurona w ostatnich latach

W ciągu ostatnich ośmiu lat Tauron zainwestował imponującą kwotę 16 mld zł w sieci dystrybucyjne. Realizując blisko 60 tys. zadań inwestycyjnych rocznie, zdołał rozwinąć swoje sieci na szeroką skalę. Jak zauważył prezes Grupy Tauron, Paweł Szczeszek, dystrybucja jest kluczowym kierunkiem inwestycji Taurona, ponieważ bez odpowiednich działań modernizacyjnych system elektroenergetyczny nie będzie efektywny – niezależnie od ilości energii wyprodukowanej z OZE.

Inicjatywa Taurona znalazła swoje odzwierciedlenie również w działaniach Enei Operatora, która zapowiedziała, że na inwestycje w najbliższym czasie przeznaczy 1,8 mld zł. Dążąc do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, Enea tylko w pierwszym kwartale br. wydała prawie miliard złotych na stabilizację cen energii, a dodatkowo zakończyła realizację kilku kluczowych zadań inwestycyjnych. W najbliższych miesiącach planuje sfinalizować kolejne projekty.

Wyzwania finansowe transformacji energetycznej w Polsce

Jak wynika z raportu „Polska ścieżka transformacji energetycznej” opracowanego przez EY, transformacja energetyczna to złożony, wieloetapowy proces, który przede wszystkim wymaga dużego zaplecza finansowego. Do 2030 r. inwestycje odnoszące się do transformacji energetycznej mogą sięgnąć nawet 135 mld euro, co w przeliczeniu na polską walutę daje około 600 mld zł.

Braki krajowych środków finansowych częściowo mogą uzupełnić fundusze unijne, jednak pozyskanie wsparcia mimo widocznych potrzeb wcale nie jest oczywiste. Sektor energetyczny będzie musiał bowiem konkurować o te fundusze z innymi klastrami gospodarki, chociażby gazownictwem i transportem, których potrzeby są równie duże i ważne.
Potencjał inwestycyjny czterech największych grup energetycznych w Polsce – PGE, Enei, Taurona i Energi – to jak na razie bezpieczny, ale wysoki poziom zadłużenia. Bazując na sytuacji ekonomicznej tych spółek i analizie ich planów inwestycyjnych, szacuje się, że na przestrzeni lat 2021–2030 dług zamknie się w niecałych 30 mld euro.

Ambitne plany Taurona i Enei

Zwiększenie wydatków inwestycyjnych Taurona ma przede wszystkim zaowocować rozszerzeniem możliwości przyłączeniowych, jeśli chodzi o nowych klientów. Oczekiwanym rezultatem tych działań będzie wzrost ich liczby do około 50 tys. Dodatkowo rozbudowana pula środków przyczyni się do modernizacji 1220 km linii elektroenergetycznych, rozbudowy 345 stacji transformatorowych oraz instalacji 600 tys. inteligentnych liczników.

Z kolei Paweł Majewski, prezes Enei, podkreśla, że głównym celem reprezentowanej przez niego spółki jest modernizacja sieci dystrybucyjnej, umożliwiająca przyłączanie do niej kolejnych odnawialnych źródeł energii. Operator już przyłączył ponad 158 tys. OZE o łącznej mocy 4,7 GW, w tym 42 tys. OZE o mocy ponad 1,1 GW tylko w 2022 r.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-07-08 12:35

Tja….. nie problem w sieciach tylko w źródłach regulacyjnych których brak i „jeździ sie parowozami” jak na rajdzie : gaz – hamulec, gaz hamulec – i tak 4 razy na dobę zamiast pobudować ESP w rodzaju Żarnowca czy „Młotów”…… Jak tak dalej pójdzie to prosumenci na net-bilingu przejdą na off-grid-a jak zobaczą że muszą płacić za to że oddaja energie do sieci…… . Powiem za klasykiem : …”wszystko to popieprzone a lampa w podłodze”…… Ja tam już w tej chwili praktycznie całość instalacji mam wydzielone do wyspy została się tylko pompa ciepła w sieci. Falownik sieciowy wypycha 100% do sieci co wyprodukuje- aby mieć zimą rezerwę do onej PC. Jak się „eldorado” skończy po całych 15 latach to przechodzę całkowicie na off-grida wspieranego zimą agregatem kogeneracyjnym i pozamiatane….. Mogą sobie energi, enee, i PGE zabierać swoje druty z mojej działki.