biuro z pompami ciepła

NFOŚiGW da więcej czasu na certyfikację pomp ciepła z listy ZUM

Producenci i importerzy pomp ciepła z europejskimi znakami jakości uzyskali więcej czasu na dostosowanie się do nowych wymagań programu „Czyste Powietrze”. Termin na dostarczenie wymaganych badań technicznych został przesunięty do 31 grudnia 2024 roku. Urządzenia spełniające normy jakości EHPA-Q, HP KEYMARK lub EUROVENT tymczasowo będą wprowadzane na listę ZUM, co gwarantuje ich obecność na rynku podczas okresu przejściowego.

Za mało czasu na dostosowanie się do przepisów

Obowiązek pozyskania certyfikatów z akredytowanych jednostek badawczych zlokalizowanych na terenie UE lub EFTA to pokłosie problemów związanych z niskiej jakości pompami ciepła z Chin, montowanymi w ramach Czystego Powietrza. By ukrócić proceder, NFOŚiGW zdecydował o istotnych zmianach, obejmujących m.in. obowiązek wyboru urządzeń wyłącznie ze zweryfikowanej listy ZUM. Będą na nią trafiały jedynie urządzenia wysokiej jakości, potwierdzonej europejskimi badaniami.

Przedstawiciele sektora pomp ciepła zgłaszali jednak problemy z terminami zaproponowanymi przez NFOŚiGW. Zdobycie certyfikatów związane jest z dużą ilością formalności i wymaga czasu, przez co większość importerów i producentów nie zdążyłaby do granicznej daty 13 czerwca br. Stąd decyzja o wydłużeniu terminów.

Bez zmian dla użytkowników programu

Zmiana nie będzie miała wpływu na potencjalnych beneficjentów. Osoby korzystające z programu Czyste Powietrze nadal mogą wybierać urządzenia z aktualnej listy ZUM. Dzięki przedłużeniu terminu na dostarczenie dokumentacji, użytkownicy mają zapewniony dostęp do szerokiego wyboru certyfikowanych urządzeń grzewczych, co zwiększa ich zaufanie do jakości kupowanych produktów.

Proces wpisywania urządzeń na listę ZUM

Obecnie trwa proces intensywnego wprowadzania nowych urządzeń na listę ZUM. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska monitorują i analizują ten proces, starając się zaspokoić potrzeby rynku oraz zapewnić odpowiednią jakość oferowanych produktów.

Celem wprowadzonych zmian jest zapewnienie równych warunków dla wszystkich uczestników rynku oraz dalsze podnoszenie standardów jakościowych urządzeń. Wprowadzenie jednolitych kryteriów badawczych i certyfikacyjnych ma na celu eliminację niskiej jakości urządzeń, co przekłada się na większą efektywność energetyczną i lepsze parametry pracy instalacji grzewczych.

Planowane kontrole zgodności pomp ciepła

W celu zapewnienia przestrzegania nowych standardów, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpocznie kontrole zgodności pomp ciepła z deklarowanymi przez producentów parametrami. Kontrole te mają na celu wyeliminowanie z rynku urządzeń, które nie spełniają obowiązujących wymogów, co dodatkowo wzmacnia zaufanie konsumentów do programu Czyste Powietrze.

Wprowadzone zmiany są odpowiedzią na potrzeby rynku i mają na celu zapewnienie wysokiej jakości urządzeń w ramach programu, co przekłada się na skuteczniejsze działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2024-05-15 15:39

Nom….. „leśne dziadki” znowu chcą zarobić…… za nikomu nie potrzebne świstki papieru który nawet nie nadaję się do użytku w kiblu.
Nie problem jest w chińskich pompach ciepła ( bo dokładnie wszystkie są produkowane w Chinach albo składane w UE z chińskich podzespołów). Problem jest w nieuczciwości sprzedawców którzy za wszelką cenę chcą wcisnąć nieświadomemu klientowi PC w budynku który najpierw wymaga gruntownej termomodernizacji i wymiany instalacji grzewczej a wybór źródła ciepła jest na samym końcu. Szczytem bezczelności jest wciskanie pomp tzw. „wysokotemperaturowych” do instalacji grzejnikowych ( kaloryfery) w starych domach bo i takie coś widziałem.
Ja 'ćwiczę” od dwóch sezonów – na własnym 'tyłku” chińską pompę ciepła typu monoblok w domu z początku lat 90-tych i jestem daleki od oskarżania kogokolwiek a w szczególności Chińczyków o zły towar. Pompy – bez wzgledu na producenta psują się z bardzo wielu przyczyn albowiem jest to dość skomplikowane obecnie urządzenie . Z tego też powodu PT Klient powinien zadbać o alternatywne źródło ciepła w przypadku awarii bądź braku dostaw energii elektrycznej.