„Nastawienie Polaków do termomodernizacji”

Czy termomodernizacja się opłaca? Badanie opinii Polaków

Termomodernizacja to temat, który wzbudza wiele pytań i wątpliwości wśród właścicieli nieruchomości w Polsce. Badanie „Nastawienie Polaków do termomodernizacji”, przeprowadzone przez ING Bank Śląski, pokazuje, że wielu respondentów ma ograniczoną wiedzę na temat wymogów wynikających z dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Brak jednoznacznej definicji termomodernizacji oraz brak informacji o dostępnych na rynku rozwiązaniach stanowią istotne bariery dla właścicieli domów i mieszkań.

Bariery w przeprowadzaniu termomodernizacji

Główne przeszkody, które powstrzymują właścicieli nieruchomości przed przeprowadzeniem termomodernizacji, to przede wszystkim obawy przed wysokimi kosztami oraz brak pewności, że inwestycja się opłaci. Badanie, które objęło właścicieli mieszkań i domów, wykazało, że jedynie co trzeci właściciel nieruchomości słyszał o dyrektywie EPBD. Wprowadzone regulacje mają na celu redukcję zużycia energii w budynkach oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Korzyści z termomodernizacji

Termomodernizacja, choć może wydawać się kosztowna na początku, przynosi wiele korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla portfela właściciela nieruchomości. Przeprowadzone remonty oraz wdrożenie energooszczędnych rozwiązań mogą znacząco obniżyć rachunki za energię. Według ekspertów, modernizacja budynków przy użyciu dostępnych technologii może zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych o 60-90% oraz zredukować wydatki na energię nawet o połowę.

dom z pompą ciepła i kosztami

Wpływ nowych regulacji na rynek nieruchomości

Nowe regulacje EPBD wprowadzają m.in. klasy energetyczne budynków oraz zeroemisyjność nowych budynków od 2030 roku. Dodatkowo, od 2027-28 roku wprowadzony zostanie system ETS2 w budynkach, co oznacza, że spalanie węgla czy gazu będzie obciążone opłatą emisyjną. To wszystko ma zachęcać do inwestycji w termomodernizację i przechodzenia na bardziej ekologiczne rozwiązania. Koszty utrzymania nieruchomości wykorzystujących paliwa kopalne wzrosną w najbliższych latach, co może prowadzić do wzrostu cen mieszkań o wysokiej charakterystyce energetycznej i spadku cen budynków nieefektywnych energetycznie.

Świadomość Polaków na temat termomodernizacji

Badanie wykazało, że 62% respondentów nisko ocenia swoją wiedzę na temat termomodernizacji, choć większość z nich spotkała się już z tym terminem. Brak wiedzy wynika z braku wiarygodnych źródeł informacji. Polacy najczęściej czerpią informacje z internetu (68%) oraz od znajomych (39%). Niemniej jednak, aż 37% badanych nie ma zdania na temat nowych regulacji, a opinie pozostałych są silnie spolaryzowane.

Motywacje do przeprowadzenia termomodernizacji

Wśród osób planujących termomodernizację (33% badanych), dominują właściciele domów o dochodach powyżej 10 tys. zł miesięcznie. Głównymi motywatorami są niższe rachunki za prąd, oszczędności oraz komfort użytkowania. Troska o klimat jest mniej istotna niż względy praktyczne. Ponad połowa respondentów uważa, że inwestycje wymagają kredytu lub innego dofinansowania, a jako główne źródło finansowania wskazują dotacje oraz programy publiczne.

biuro z pompami ciepła

Potrzeba zwiększenia świadomości

Badanie ING Banku Śląskiego wskazuje na potrzebę zwiększenia świadomości na temat korzyści płynących z termomodernizacji. Niezbędne są systemowe rozwiązania, które pomogą Polakom podjąć decyzję o przeprowadzeniu takich inwestycji. Warto podkreślać zarówno korzyści dla środowiska, jak i długoterminowe oszczędności finansowe. ING Bank Śląski chce wspierać Polaków w finansowaniu inwestycji oraz zwiększać wiedzę na temat dostępnych rozwiązań.

Podsumowanie

Termomodernizacja to inwestycja, która może przynieść wymierne korzyści zarówno dla właścicieli nieruchomości, jak i dla środowiska. Pomimo pewnych barier i braku informacji, warto rozważyć takie rozwiązania ze względu na ich długoterminowe oszczędności oraz pozytywny wpływ na klimat. Edukacja i wsparcie finansowe mogą znacząco zwiększyć zainteresowanie Polaków termomodernizacją.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2024-06-09 22:54

No i wyszła prawda…… Polacy (zresztą słusznie) mają „w nosie” propagandę klimatyczną. Głównym powodem termomodernizacji jest chęć obniżenia rachunków za ogrzewanie czy prąd . Wyszło jeszcze to, że większości nie stać na takie kompleksowe inwestycje wiec ci co mogą- do końca będą „jechać” na kopciuchach pilnując się aby nie ujawniać (znaczy się nie kopcić za dnia), a później przesiądą się na drewno – eee znaczy się biomasę……. a jeszcze później …… nie będzie większości to interesowało bo nie dożyją „zielonej rewolucji”.
Kto wie czy nie opłaca się w tym momencie jednak zakupić ze 100 ton ekogroszku zasypując nim piwnicę i garaż pod sufit – tak żeby starczyło na najbliższe 15-20 lat . Dobrze ustawiony kocioł retortowy nie generuje widocznego dymu – czy to w dzień czy w nocy.
Co cwańsi wystawią przed dom atrapę pompy ciepła zgłaszając zawczasu do rejestru zmianę źródła ciepła……
Można też inaczej: – wstawić za dofinansowaniem kocioł na pellet – taki podrasowany co zeżre jeszcze dodatek trocin ,zrębki albo „korki” wierzbowe . Korki owe to posiekane gałęzie Salix viminalis na rozmiar 10 x 10mm. Dziadostwo to rośnie jak głupie – zimą ( na mrozie) potraktować spalinówką z ostrym łańcuchem 10cm nad glebą i gałęzie przepuścić przez mały rębak ogrodowy . Siekaninę złożyć na paletach pokrytych blachą perforowaną albo siatką z małymi oczkami – w miejscu suchym i przewiewnym . Warto też przedmuchać przez co najmniej tydzień po ścięciu wentylatorem (bez podgrzewania) . Podeschnie do stanu gdzie nie będzie gnić (tracić własności energetycznych) .
Generalnie sposobów aby nie dać się „wydudkać” przez „ekościemę” jest kilka, ale wszystkie sa dość skomplikowane i wymagają albo pracy własnej albo nakładów.