Ogrzewanie fotowoltaiczne – czy to się opłaca? Jakie są opcje?

3.21 /5
(Ocen: 33)

Koszty ogrzewania domu stale rosną. Główną winę ponoszą tu coraz to wyższe ceny nośników energii, takich jak węgiel, drewno opałowe czy prąd. W 2020 roku, drewno zdrożało o 15%, prąd – o 12%. Cena “czarnego złota”, z powodu koronawirusa, przez chwilę zaczęła spadać, jednak analitycy nie mają wątpliwości – w 2021 roku cena węgla wzrośnie o 30%. Jak zatem zadbać o ciepło w domu, bez drenowania portfela? Rozwiązaniem może być ogrzewanie fotowoltaiczne.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Ogrzewanie domu panelami fotowoltaicznymi – bądź eko i oszczędzaj

Podwyżki cen tradycyjnych źródeł ogrzewania to powód do zmartwień dla większości Polaków. Jak wynika z danych GUS za 2019 rok, około 37% z nas ogrzewa dom za pomocą węgla. Kolejnych 29% korzysta z drewna opałowego. Spokojni nie mogą być jednak również też Ci, którzy korzystają z sieci ciepłowniczych, gdyż w większości miast szykują się podwyżki cen ogrzewania. To pokłosie drożejących paliw energetycznych.

Coraz wyższe rachunki to jednak tylko jedna strona medalu. Jak wynika z danych Polskiego Polskiego Alarmu Smogowego, ogrzewanie domów, szczególnie to realizowane indywidualnie, z wykorzystaniem tzw. “kopciuchów”, to główna przyczyna smogu, który co roku zabija blisko 50 tysięcy Polaków.

Ekologiczną i opłacalną alternatywą dla powyższych rozwiązań może być ogrzewanie fotowoltaiczne. 1000 kWh energii wyprodukowanej ze słońca, ogranicza emisję dwutlenku węgla o 812 kg. Co więcej cena takiej energii, może być nawet o 90% niższa o tej, pochodzącej z zakładu energetycznego. Na czym zatem polega ogrzewanie domu fotowoltaiką?

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Ogrzewanie fotowoltaiczne, czyli jakie?

Instalacja fotowoltaiczna to zestaw urządzeń (paneli fotowoltaicznych, inwertera, okablowania), które pozwalają przekształcić energię słoneczną w prąd – ten sam, który płynie w naszych gniazdkach. W naszym regionie klimatycznym, fotowoltaika o mocy 1 kWh jest w stanie wyprodukować ok. 1000 kWh energii rocznie. Powstały w ten sposób prąd jest czysty, tani i w 100% odnawialny. W jaki sposób można go wykorzystać do ogrzewania?

Oczywiście, instalacja fotowoltaiczna, sama w sobie nie jest w stanie zapewnić ciepła w naszym domu – jak na razie nie istnieje autonomiczne ogrzewanie fotowoltaiczne.

Jednak już wytworzony przez nią prąd, w połączeniu z jednym z popularnych źródeł ciepła, napędzanych energią elektryczną, z łatwością może posłużyć do ogrzewania domów o różnej wielkości. Co istotne, energia ze słońca jest całkowicie darmowa. Zatem przez lata eksploatacji takiego zestawu możemy zaoszczędzić dziesiątki tysięcy złotych.

Jakie źródła ciepła najlepiej sprawdzą się do ogrzewania domu fotowoltaiką? Rozwiązań jest kilka:

 • pompa ciepła – np. gruntowa, powietrzna, hybrydowa;
 • elektryczne ogrzewanie podłogowe – tzw. maty grzewcze;
 • kotły elektryczne;

Jak wygląda współpraca tych urządzeń z panelami fotowoltaicznymi?

Fotowoltaika – ogrzewanie pompą ciepła

Gdy mowa o ogrzewaniu domu fotowoltaiką, jednym z pierwszych wyborów jest połączenie fotowoltaika – pompa ciepła. Nie bez powodu. To wyjątkowo opłacalny duet, który wydaje się być dla siebie stworzony.

Pompa ciepła i fotowoltaika – jak to działa?

Pompy ciepła to urządzenia, które czerpią energię z otoczenia (wody, powietrza lub ziemi) i zamieniają ją na ciepło, którym można ogrzać dom. Jest to możliwe, gdyż nawet jeśli na zewnątrz panuje mróz, ziemia czy woda na głębokości kilku, kilkunastu metrów ma dodatnią temperaturę. To wystarczy, aby ocieplić tzw. czynnik roboczy w instalacji. Płyn zostaje później skroplony i sprężony przez sprężarkę, co podnosi jego temperaturę. Przy późniejszym skraplaniu, płyn oddaje energię cieplną, którą można przekierować np. do ogrzewania podłogowego.

Wspomniana już sprężarka do wykonania swojej pracy potrzebuje jednak stosunkowo dużo energii. Do pokrycia tego zapotrzebowania idealna jest zatem instalacja fotowoltaiczna, która produkuje prąd za darmo, ze słońca. A czy rozwiązanie to sprawdzi w miesiącach zimowych, gdy słońca jest mało? Oczywiście! Wprowadzony w Polsce system opustów sprawia, że nadwyżki energii wyprodukowane wiosną lub latem, można odebrać w późniejszych, mniej wydajnych okresach.

Zatem, ile energii wymaga pompa ciepła? I jaka fotowoltaika będzie do niej potrzebna?

Ile kosztuje ogrzewanie pompa ciepła – fotowoltaika?

Posłużmy się przykładem domu, o dobrej klasie energetycznej (ok. 50 kWh/m2) o powierzchni 150 m2. Na potrzeby ogrzewania i wentylacji zużywa on ok. 7.200 kWh energii. Dodatkowo na podgrzanie wody użytkowej dla 4 osób, zużywa on 3.800 kWh.

Przykładowe zużycie prądu przez pompę ciepła.

Źródło: opracowanie własne

Łącznie na cele ogrzewania, c.w.u. i wentylacji potrzebne będzie ok.11.000 kWh. By pokryć zapotrzebowanie tego budynku na ogrzewanie, pompa ciepła typu powietrze/woda o współczynniku efektywności 3,5 zużyje ok. 3.200 kWh rocznie (3,5 x 11.000).

Jaka instalacja byłaby potrzebna w tym przypadku? Dla pokrycia zapotrzebowania na energię dla samej pompy, konieczna byłaby instalacja o mocy ok. 4.1 kWh. Jak wyglądają koszty takiej inwestycji?

Koszty ogrzewania fotowoltaika - pompa ciepła.

Źródło: opracowanie własne

Rachunki za prąd na potrzeby ogrzewania dla omawianego przykładu, rocznie wynosiłyby ok. 2.300 zł. Dzięki zastosowaniu fotowoltaiki, całkowite wydatki na ten cel spadłby rocznie do zaledwie 230 zł na rok.

Aby osiągnąć takie oszczędności, konieczna byłaby inwestycja w wysokości ok. 38.000 zł – ok. 23.000 zł na dobrej klasy pompę ciepła i ok. 15.000 zł na instalację fotowoltaiczną. Koszt fotowoltaiki uwzględnia jednak dofinansowanie do fotowoltaiki “Mój prąd”). Całość inwestycji zwróciłaby się po ok. 11 latach.

Warto podkreślić, że opłacalność fotowoltaiki jest tym większa, im więcej prądu zużywamy i im większa jest instalacja (ceny zestawów spadają proporcjonalnie do wielkości fotowoltaiki). Gdyby w powyższym przykładzie moc PV zwiększono tak, by równocześnie pokrywać bieżące zapotrzebowanie domu na prąd (AGD, oświetlenie etc.), cała inwestycja zwróciłaby się szybciej, bo po ok. 8-9 latach.

Fotowoltaika – ogrzewanie elektryczne

Pompa ciepła to nie jedyne rozwiązanie, które warto rozważyć jako źródło ciepła przy ogrzewaniu fotowoltaicznym. W tym celu doskonale sprawdzą się również maty grzewcze czy kocioł elektryczny. Jak wygląda ogrzewanie fotowoltaiczne w połączeniu z powyższymi urządzeniami?

Fotowoltaika do ogrzewania podłogowego – maty grzewcze

Folie lub maty grzewcze to produkty grzewcze, które wykorzystując opór prądu, w bezpośredni sposób zmieniają energię elektryczną w energię cieplną. To jedna z wygodniejszym form ogrzewania, która posiada szereg zalet:

 • prostotę montażu – istnieją gotowe maty, które wystarczy po prostu ułożyć w wybranych pomieszczeniach,
 • bezpieczeństwo – maty grzewcze posiadają wszelkie niezbędne zabezpieczenia przeciwprzepięciowe i przeciwpożarowe, dlatego korzystanie z nich nie stwarza żadnego ryzyka,
 • efektywność – maty są w stanie niemal 100% energii elektrycznej przekształcić w ciepło,
 • nie powodują ruchu powietrza, dzięki czemu są przyjazne dla alergików.

Jak wyglądają koszty w przypadku ogrzewania fotowoltaicznego z matami grzewczymi?

Instalacja z matami grzewczymi, dla wspomnianego już domu o powierzchni ok. 150m2 rocznie pochłaniałaby ok. 6.750 kWh. Optymalna moc zestawu fotowoltaicznego, który zasilał by tego typu instalację to ok. 8.4 kWp.

Koszty ogrzewania fotowoltaika - maty grzewcze.

Źródło: opracowanie własne

Roczny koszt eksploatacji samego ogrzewania fotowoltaicznego opartego na matach grzewczych, w tym przypadku wynosiłby ok. 4.500 zł.

Instalacja grzewcza złożona z mat, dla domu o powierzchni ok. 150m2 to wydatek rzędu 17.000 zł. Instalacja fotowoltaiczna pokrywająca całkowite zapotrzebowanie budynku to natomiast kolejne ok. 34.000 zł (z uwzględnieniem zniżki wynikającej z ulgi termomodernizacyjnej). Dzięki inwestycji, rachunki za prąd i ogrzewanie mogłyby spaść do zaledwie 490 zł rocznie!

Kocioł elektryczny i fotowoltaika

Kotły elektryczne to kolejna opcja, która dobrze współgra z instalacją fotowoltaiczną. Specyfika działania kotła elektrycznego przypomina nieco tę, którą znamy czajników elektrycznych. Urządzenie jest bowiem wyposażone w grzałkę, którą podgrzewa wodę niezbędną do rozprowadzenia ciepła po domu.

Jakie są plusy ogrzewania fotowoltaicznego z wykorzystaniem kotła elektrycznego?

 • Minimum obsługi – urządzenie wymaga jedynie przeglądów serwisowych co jakiś czas.
 • Możliwość zastosowania zarówno jako główne, jak i dodatkowe źródło ciepła – kocioł może działać samodzielnie. Może też wspomagać piec na paliwo stałe czy kominek z płaszczem wodnym.
 • Piec elektryczny doskonale współpracuje z różnymi typami instalacji – zarówno ogrzewaniem podłogowym, jak i grzejnikami.

Jak widać, kocioł elektryczny ma swoje zalety. Zwykle jest jednak skreślany przez inwestorów ze względu na dość wysokie koszty eksploatacyjne – ogrzewanie prądem z sieci byłoby bardzo kosztowne. Jednak, skoro korzystając instalacji OZE, można wyprodukować energię samemu, warto rozważyć połączenie fotowoltaika – piec elektryczny.

Ile energii zużywa kocioł elektryczny? Jakie koszty wiążą się z tym rodzajem ogrzewania fotowoltaicznego?

Kocioł elektryczny, dla domu z naszych wcześniejszych przykładów (150m2 o zapotrzebowaniu ok. 50 kWh/m2 ) zużyje około 10.500 kWh rocznie. Instalacja fotowoltaiczna, która pokryłaby tego typu zużycie energii, powinna osiągać ok. 13 kWp.

Koszt ogrzewania fotowoltaika - piec elektryczny.

Źródło: opracowanie własne

Roczny koszt ogrzewania kotłem elektrycznym domu o powierzchni 150m2 to wydatek rzędu ok. 7.000 zł. Zastosowanie instalacji fotowoltaicznej pozwoliłoby jednak obniżyć wydatki na prąd i ogrzewanie do ok. 760 zł na rok.

Całkowity koszt inwestycji w ogrzewanie fotowoltaiczne wyniósłby w tym przypadku ok. 55.000 zł, z czego ok. 4.000 zł kosztowałby kocioł elektryczny, a ok. 51.000 zł – instalacja fotowoltaiczna (cena zawiera ulgę termomodernizacyjną). Przedsięwzięcie w tym przypadku zwróciłoby się po około 8-9 latach.

Ogrzewanie fotowoltaiczne – cena i opłacalność

Jak można wywnioskować z powyższych przykładów, wykorzystanie fotowoltaiki przy ogrzewaniu domu może być wyjątkowo opłacalnym rozwiązaniem. Bez względu na źródło ciepła, koszt ogrzewania domu panelami fotowoltaicznymi nie przekracza 1.100 zł. W którym przypadku ogrzewania fotowoltaicznego cena jest najniższa?

Koszt ogrzewania bez instalacji PV Koszt ogrzewania z instalacją PV Koszt inwestycji
Pompa ciepła ok. 2.200 zł ok. 230 zł ok. 38.000 zł
Maty grzewcze + PV ok. 4.500 zł ok. 490 zł ok. 48.000 zł
Kocioł elektryczny + PV ok. 7.000 zł ok. 760 zł ok. 55.000 zł

Bez wątpienia, jeśli chodzi o ogrzewanie fotowoltaiczne, najkorzystniejszym rozwiązaniem pod względem kosztów eksploatacji wydaje się pompa ciepła. Ogrzewanie domu panelami fotowoltaicznymi z pompą ciepła to wydatek rzędu ok. 230 zł rocznie. Trzeba jednak pamiętać, że rozwiązanie to może wiązać się, ze stosunkowo wysokimi kosztami wstępnymi. Koszty instalacji pompy ciepła, w zależności od specyfiki pracy, wahają się bowiem od kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy złoty (przeciętna cena montażu gruntowej pompy ciepła to ok. 60.000 zł wraz z odwiertami). Do tego typu ogrzewania wskazane byłoby również ogrzewanie podłogowe, co szczególnie w starszym budownictwie oznacza remont i dalsze koszty.

Jeśli chodzi o maty grzewcze, koszt samej instalacji jest niższy niż w przypadku pompy ciepła. Rozwiązanie to jednak wiąże się ze zdecydowanie większym zużyciem energii elektrycznej i związanymi z nim kosztami. Koszt ogrzewania matami grzewczymi rocznie sięga około 4.500 zł. Dzięki zastosowaniu fotowoltaiki, wydatki mogą jednak spaść do ok. 500 zł rocznie. Inwestycja w ogrzewanie fotowoltaiczne z matami grzewczymi to jednak stosunkowo duży wydatek wynoszący ok. 48.000 zł. Warto go jednak rozważyć. Zamontowanie mat grzewczych jest bowiem proste, szybkie i mało inwazyjne.

Piec elektryczny to rozwiązanie wyjątkowo elastyczne. Urządzenie może bowiem współpracować z istniejącą wodną instalacją C.O. jako samodzielne źródło ciepła. Może również wspierać istniejący kocioł na paliwo stałe czy kominek z płaszczem wodnym. I chociaż koszt samego urządzenia jest stosunkowo niski, jego eksploatacja wiąże się, ze sporym zużyciem energii i kosztami – ok. 7.000 zł na rok. Ogrzewanie fotowoltaiczne z piecem elektrycznym jest dużo bardziej opłacalne i oznacza roczne wydatki na poziomie ok. 700-800 zł. Inwestycja wymaga jednak sporego nakładu środków – ok. 55.000 zł, z czego większość stanowią wydatki na instalację PV.

Zalety i wady ogrzewania fotowoltaicznego

Ogrzewanie oparte na panelach fotowoltaicznych i dodatkowym źródle ciepła, podobnie jak inne rozwiązania grzewcze ma swoje wady i zalety.

Zalety ogrzewania domu fotowoltaiką

Zmniejszenie emisji szkodliwych gazów – ogrzanie domu wymaga tysięcy kilowat energii. Pozyskiwanie jej z instalacji fotowoltaicznej, zmniejszy m.in. emisję dwutlenku węgla o kilka ton rocznie.

Niższe koszty – chociaż ogrzewanie fotowoltaiczne może wiązać się ze sporymi kosztami, to jest to wyjątkowo korzystna inwestycja, która zwraca się już po kilku latach. Po tym okresie, będziemy mogli ogrzewać dom za kilkaset złotych rocznie.

Wygoda oraz łatwość korzystania – w przypadku instalacji grzewczych opartych na prądzie możemy dowolnie i z łatwością dopasowywać temperaturę do naszych potrzeb. Serwisowanie ogranicza się zwykle do przeglądów raz na jakiś czas.

Komfort i czystość – ogrzewanie domu panelami fotowoltaicznymi to brak kotłowni oraz brak konieczności dostarczania i składowania paliwa. Cechy te z pewnością docenią Ci, którzy do tej pory korzystali z kotłów na brudzące paliwa stałe – np. węgiel.

Wady ogrzewania domu fotowoltaiką

Stosunkowo wysokie koszty wstępne – jeśli chodzi o ogrzewanie fotowoltaiczne cena zwykle nie jest niska i sięga kilkudziesięciu tysięcy złotych. Co jednak warto podkreślić, obecnie istnieje wiele programów wspierających termomodernizację budynków jednorodzinnych.

Ryzyko przerw w dostawach energii – system ogrzewania oparty na panelach fotowoltaicznych i energii elektrycznej wiąże się z ryzykiem przerw w dostawach prądu. Problem ten można jednak wyeliminować decydując się na alternatywne źródło ciepła (np. kominek) bądź magazyn energii.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Kiedy warto wykorzystać panele fotowoltaiczne do ogrzewania domu?

Jak widać, chociaż ogrzewanie domu fotowoltaiką ma sporo zalet, nie jest pozbawione wad. W jakich sytuacjach rozwiązanie to sprawdzi się najlepiej?

 • Przy nowych budynkach – nie da się ukryć, że system ogrzewania opartego na fotowoltaice najprościej i najszybciej wdrożymy w nowo powstającym budynku. Nie trzeba się bowiem martwić się o demontaż starej instalacji. Co więcej, takie domy często posiadają już rozwiązania ułatwiające zastosowanie np. ogrzewania podłogowego, idealnego do fotowoltaiki i pomp ciepła.
 • Przy dobrej izolacji – fotowoltaika i ogrzewanie elektryczne to opcja, która sprawdzi się przede wszystkim w budynkach o dobrym lub bardzo dobrym wskaźniku efektywności energetycznej. Przy czym niskie straty ciepła i właściwa izolacja w budynku to kwestia niezwykle ważna, nie tylko w przypadku ogrzewania fotowoltaicznego.
 • W budynkach usytuowanych poza większymi aglomeracjami – domy położone na wsi czy nawet w niewielkich miastach zwykle mają ograniczone możliwości, jeśli chodzi o źródła ciepła. Ogrzewanie inne niż na paliwo stałe (np. gazowe) wiąże się bardzo wysokimi kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi. W takim przypadku proste i szybkie w montażu ogrzewanie fotowoltaiczne jest strzałem w dziesiątkę.
 • Gdy interesuje nas inteligentny dom – większość typów elektrycznych instalacji grzewczych zwykle dostarczana jest z odpowiednim oprogramowaniem, które ułatwia kontrolowanie i zarządzanie temperaturą w domu. Ogrzewanie fotowoltaiczne to zatem doskonały wybór dla tych, którzy cenią sobie komfort i nowoczesne rozwiązania.
 • Gdy po prostu chcemy być eko – ogrzewanie domu panelami to przede wszystkim rozwiązanie dla tych, którym nie jest obojętny stan środowiska naturalnego i którzy chcą, aby ich dom był jak najbardziej przyjazny naturze. Dzięki fotowoltaice i elektrycznym źródłom ciepła będziemy mieli realny wpływ na poprawę stanu powietrza, którym oddychamy my sami oraz nasi najbliżsi.

Ogrzewanie fotowoltaiczne, tak jak i sama fotowoltaika, to rozwiązanie stosunkowo nowe w Polsce. Mimo tego, już teraz stanowi ono ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych źródeł ciepła, opartych na spalaniu paliw takich jak węgiel czy gaz. Koszty inwestycji w ogrzewanie domu panelami fotowoltaicznymi, choć stosunkowo duże, zwracają się już w ciągu kilku lat. My zaś możemy się cieszyć niskimi rachunkami za ogrzewanie, wynoszącymi zaledwie kilkaset złotych. Warto zatem rozważyć tę opcję, szczególnie teraz, gdy dostępnych jest wiele, rządowych programów wspierających inwestycje w fotowoltaikę i “zielone” źródła ciepła.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments