taryfy prądu dla domu jaką taryfę wybrać

Taryfy prądu dla domu - Jaką taryfę wybrać?

Oszczędności za prąd to nie tylko zmiana sprzedawcy, to również wybór odpowiedniej taryfy prądu dla domu. Przed ostateczną decyzją należy zawsze uwzględnić kilka elementów, które z pewnością pomogą nam wybrać wariant dopasowany do naszych potrzeb.

Co to jest taryfa prądu dla domu?

Taryfa prądu dla domu, podobnie jak w przypadku taryfy dla firmy, to plan cenowy na podstawie, którego będziemy rozliczani za zużycie energii elektrycznej. Dla gospodarstw domowych dedykowane są taryfy z grupy G.

Taryfy prądu dla domu - jakie są?

Gospodarstwa domowe mogą korzystać z taryf G, do wyboru mamy kilka jej wariantów:

Taryfa G11 - jednostrefowa

Taryfa G11 to jednostrefowa taryfa, dla której cechą charakterystyczną jest jednakowa stawka za kWh prądu, niezależnie od dnia i godziny w dobie. Jest to jedna z najczęściej wybieranych taryf przez odbiorców indywidualnych.

Taryfa G12 - dwustrefowa

Taryfa G12 to dwustrefowa taryfa, w której wysokość stawki za prąd uzależniona jest od godziny w dobie. W tym wariancie tańsza cena za kWh obowiązuje przez 10 godzin w ciągu doby, a droższa przez 14 godzin.

Taryfa G12W – weekendowa

Taryfa G12W to taryfa, której wysokość stawki uzależniona jest nie tylko od godziny w dobie, ale również od dni tygodnia. Najogólniej charakteryzując - mniej za 1 kWh prądu zapłacimy w godzinach pozaszczytowych oraz w weekendy.

Taryfa G11P lub G11E - przedpłatowa

Taryfa G11P lub G11E to taryfa przedpłatowa, w której prąd zakupuje się w systemie prepaid. Oprócz taryfy jednostrefowej, część sprzedawców oferuje taryfy dwustrefowe i weekendowe.

Taryfa G13 - trójstrefowa

Taryfa G13 to taryfa trójstrefowa, której doba podzielona jest na trzy strefy: szczyt przedpopłudniowy, szczyt popołudniowy oraz pozostałe godziny doby. Każda wymieniona strefa charakteryzuje się indywidualną stawką za 1 kWh.

Taryfa G12as - antysmogowa

Taryfa G12as, czyli taryfa antysmogowa, dedykowana jest odbiorcom indywidualnym, którzy do ogrzewania domu lub mieszkania wykorzystują energię elektryczną (np. pompę ciepła). Ten wariant G został wprowadzony stosunkowo niedawno - w 2018 roku.

A może taryfa przedpłatowa?

Taryfa przedpłatowa to oferta prepaid, w której za prąd płacimy z góry. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, bo pozwala nam ono kontrolować zużycie prądu. Ponadto bardzo często nie ponosimy kosztów związanych z opłatą abonamentową – część sprzedawców pobiera jedynie 50% jej wysokości. W taryfie przedpłatowej, w niektórych firmach, możemy wybrać taryfę jednostrefową, dwustrefową lub weekendową. Przewagą rozwiązania przedpłatowego nad tradycyjnym jest z pewnością wygoda i niższe koszty. Niestety wielu sprzedawców prądu albo nie ma takiej oferty albo instaluje liczniki przedpłatowe tylko w przypadku spełnienia określonych warunków.

Jaką taryfę dla domu wybrać?

Przy wyborze optymalnej taryfy dla domu należy kierować się zużyciem prądu w ciągu doby. Wyżej wymieniliśmy dostępne taryfy, w których wysokość stawek za 1 kWh prądu różni się zależnie od dnia tygodnia czy godziny w dobie. By wybrać najlepiej dopasowany wariant taryfy G, najlepiej przeanalizować w jakich godzinach lub dniach zużywamy najwięcej prądu. Jak to zrobić?

Na początek musimy mieć świadomość, w których godzinach prąd może być tańszy lub droższy:

  • niższa cena prądu - 22:00 – 6:00 – tzw. dolina nocna,
  • wyższa cena prądu - 6:00-13:00 – tzw. szczyt przedpołudniowy,
  • niższa cena prądu - 13:00 – 15:00 – tzw. dolina dzienna,
  • wyższa cena prądu - 15:00-22:00 – tzw. szczyt popołudniowy.

Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że tańszy prąd możemy mieć również w dni wolne od pracy - weekendy i święta.

Mając już powyższą wiedzę, musimy sprawdzić w jakich godzinach/dniach zużywamy najwięcej/najmniej energii. Wymaga to trochę czasu i uwagi, ale na pewno warto przeprowadzić taką analizę.

Kiedy taryfa jednostrefowa a kiedy strefowa?

Taryfa G11 będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które w ciągu szczytu zużywają więcej prądu – stawka w ciągu doby nie zmienia się. Taryfa G11 będzie dla Ciebie jeśli:

  • w czasie dnia korzystasz ze sprzętów elektrycznych;
  • weekendy i święta spędzasz bardzo często poza domem.

Jeśli zużywamy mniej prądu w godzinach szczytu to najprawdopodobniej lepszym rozwiązaniem będzie dla nas taryfa G12 lub G12W, gdzie stawki poza szczytem są tańsze. G12W to także niższe stawki, obowiązujące również w święta oraz weekendy, co może być korzystnym rozwiązaniem dla osób, które w czasie dni wolnych zużywają więcej prądu. Taryfa G12 będzie dla Ciebie jeśli:

  • większość dnia domownicy spędzają poza domem i wracają wieczorem;
  • możesz zaplanować np. pranie i pieczenie na wieczór lub w godzinach 13:00-15:00.

Dlaczego warto zmienić taryfę?

Bo można sporo zaoszczędzić - oczywiście tylko w przypadku, gdy wybrana taryfa będzie dopasowana do naszego profilu zużycia.

Pamiętajcie żeby przed podjęciem decyzji o zmianie taryfy najdokładniej jak to możliwe, przeanalizować dzienne i dobowe zużycie prądu. A jeśli szukacie jeszcze większych oszczędności na rachunkach za energię, to powinniście poważnie zastanowić się również nad zmianą sprzedawcy prądu: w poszukiwaniu najtańszej oferty zajrzyjcie do naszej porównywarki cen prądu.

Aby sprawdzić aktualne ceny prądu, porównać koszty poszczególnych taryf, koniecznie zajrzyj również na te strony:

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments