OPEC Grudziądz montuje termostaty w domach swoich klientów

OPEC Grudziądz pomoże swoim klientom oszczędzać energię z systemem Smart Home

Spółka OPEC Grudziądz, współpracując ze Spółdzielnią Mieszkaniową w Grudziądzu, wprowadziła innowacyjny system Smart Home w wielorodzinnym budynku na osiedlu Strzemięcin. Ten pilotowy projekt obejmuje instalację elektronicznych głowic termostatycznych i czujników klimatu w mieszkaniach, co umożliwia mieszkańcom dokładną kontrolę nad ogrzewaniem za pośrednictwem mobilnej aplikacji.

Nowatorskie Rozwiązanie Smart Home od OPEC Grudziądz

System pozwala na:

  • Regulowanie i zmienianie ustawień termostatów.
  • Zarządzanie harmonogramem ogrzewania.
  • Śledzenie temperatury i wilgotności w pomieszczeniu.
  • Sprawdzanie pogody i jakości powietrza w mieście.

Całość zapewnia nie tylko zaspokojenie potrzeb cieplnych mieszkańców, ale także pozwala na optymalizację zużycia ciepła. Marek Jopp, specjalista ds. marketingu i promocji w OPEC Grudziądz, podkreśla, że Smart Home to krok w kierunku lepszej kontroli i racjonalnego zarządzania zużyciem ciepła przez mieszkańców. Choć tego typu rozwiązania są popularne w domach jednorodzinnych, w blokach mieszkalnych nadal stanowią nowość.

Plany Rozwoju i Koszty Projektu

OPEC Grudziądz planuje rozszerzenie systemu Smart Home na kolejne budynki, choć na razie projekt pozostaje w fazie pilotażowej, podlegającej ciągłym udoskonaleniom. Koszty związane z pilotowaniem projektu zostały pokryte przez OPEC, jednak spółka nie ujawnia szczegółów finansowych. Dzięki temu rozwiązaniu mieszkańcy będą mogli nie tylko lepiej zarządzać swoim zużyciem energii, ale także przyczyniać się do oszczędności i zwiększenia efektywności energetycznej.

Projekt Smart Home wpisuje się w dążenie OPEC Grudziądz do cyfryzacji procesów dostaw ciepła, od produkcji po dystrybucję, co pozwala użytkownikom na podejmowanie świadomych decyzji dotyczących zużycia energii. Inicjatywa ta stanowi ważny krok w kierunku zrównoważonego i świadomego stylu życia, który wspiera zarówno środowisko, jak i domowe finanse.

Znaczenie Termostatów w Efektywności Energetycznej i Zdrowiu Użytkowników

Stosowanie elektronicznych termostatów, tak jak w pilotażowym projekcie Smart Home OPEC Grudziądz, odgrywa kluczową rolę w poprawie efektywności energetycznej oraz w ochronie zdrowia użytkowników. Termostaty umożliwiają precyzyjne kontrolowanie temperatury w pomieszczeniach, co przekłada się na zmniejszone zużycie energii, gdyż system ogrzewania jest aktywowany tylko wtedy, gdy jest to rzeczywiście potrzebne. To z kolei prowadzi do obniżenia rachunków za ogrzewanie i ograniczenia emisji szkodliwych substancji do środowiska.

Odpowiednia regulacja temperatury w pomieszczeniach ma również pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Stabilna i odpowiednio dostosowana temperatura zapobiega przegrzewaniu lub nadmiernemu chłodzeniu pomieszczeń. Jest to szczególnie ważne dla osób starszych, dzieci oraz osób z problemami zdrowotnymi. Termostaty umożliwiają także utrzymanie optymalnej wilgotności powietrza, co jest ważne w profilaktyce alergii i chorób układu oddechowego.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2024-01-28 00:06

Tja….. ja tam też pomagam swoim klientom…… Zalecam malowanie przegród zewnętrznych po stronie wewnętrznej i zewnętrznej farbami termoizolacyjnymi – są takie. Zużycie energii przez pompę ciepła u jednego spadło o średnio 50%/dobę . Klient pomalował wszystkie sciany zewnętrzne w pokojach farbą termoaktywną – nie potrzeba kamery termowizyjnej bo sciany w dotyku znacznie cieplejsze. Klient miał w listopadzie o połowe większe zuzycie energii jak w grudniu i styczniu ( porównano cały listopad do od 15 grudnia do 15 stycznia czyli chyba najzimniejszy miesiąc w tym sezonie.