PGE planuje zwiększenie mocy OZE

PGE planuje zwiększenie mocy OZE i szybsze odejście od węgla

Polska Grupa Energetyczna (PGE) zapowiedziała szybsze odejście od węgla połączone z większym naciskiem na odnawialne źródła energii. Zmiany w strategii firmy są odpowiedzią na globalne wyzwania energetyczno – geopolityczne.

PGE z 25% udziałem w dystrybucji energii elektrycznej obsługuje 5,5 mln klientów. Swój obecny udział w rynku energii z OZE szacuje na 10%.

Inwestycje i plany rozwojowe

Zgodnie z nową strategią rozwoju, PGE zamierza do 2030 r. zrezygnować z wykorzystywania węgla jako surowca do wytwarzania prądu i ciepła. „Czarne złoto” zamierza zastąpić technologiami odnawialnymi i elektrycznymi.

Do 2030 r. Grupa PGE zainwestuje aż 125 mld zł w nowoczesne technologie, takie jak budowa elektrowni jądrowej, modernizację sieci dystrybucyjnej, morskie farmy wiatrowe i magazyny energii. Już do 2040 r., czyli o 10 lat wcześniej niż zakładano, chce być neutralna klimatycznie. „Moce węglowe zostaną zastąpione atomem”. Jak wskazał Wojciech Dąbrowski, prezes PGE:

Planujemy, że w 2035 r. z elektrowni jądrowej w Koninie w oparciu o współpracę z koreańskim KHNP i PGE PAK popłynie pierwsza energia.

Bezpieczeństwo energetyczne i suwerenność

Grupa planuje uruchomienie elektrolizerów o mocy 300 MW do 2035 r., co pomoże w dekarbonizacji sektorów trudnych do elektryfikacji. Do 2040 r. PGE zamierza wybudować instalacje OZE o łącznej mocy 12 GW (najwięcej w farmach wiatrowych na Bałtyku - ponad 7 GW, 3 GW w fotowoltaice i 1,5 GW w lądowych farmach wiatrowych).

Prezes PGE podkreślił, że aktualizacja strategii ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Zaznaczył również, że:

Bez inwestycji w infrastrukturę przesyłową nie ma szans na skuteczną transformację energetyczną. Zwiększymy zdolności przyłączeniowe w oparciu o sieci LTW 450.

Dodatkowo Grupa PGE planuje zwiększyć elastyczność systemu i zapewnić stabilność dostaw energii, dzięki niskoemisyjnej energetyce o mocy 5 GW do 2040 r., opartej na jednostkach gazowych i aktywach jądrowych.

Odpowiedź na aktualne wyzwania

Nowa strategia jest odpowiedzią na aktualne wyzwania w polskiej gospodarce i sektorze energetycznym. Karol Rabenda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, stwierdził:

Jestem przekonany, że PGE będzie liderem i głównym dostawcą zielonej energii.

Elementem umożliwiającym przyspieszenie inwestowania w odnawialne źródła energii przez Energę, Taurona, Eneę i PGE ma być Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-09-04 21:48

No i po szybkim odejściu od węgla ……. NABE lada moment przepadnie bez kasy, a pan Prezes o mało nie wyfrunął za wyjście przed orkiestrę….. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że „orkiestra” nie miała pojęcia o co tak naprawdę „kaman” i dopiero listy wyjaśniły że pan prezes nie chciał pogonić górników tylko myślał że zepchnie swój problem węglowy do NABE i będzie szybciutko „trendi cool” zieleniutki i ekologiczny a z tym paskudnym weglem niech się NABE ” buja „.