pgnig cennik gaz dla biznesu

PGNiG: cennik "Gaz dla biznesu" w dół od lipca!

Od 1 lipca 2023 roku cennik dla biznesu PGNiG w taryfie “Gaz dla biznesu” zostanie obniżony do 23,985 gr/kWh netto (bez akcyzy). To skutek m.in. zmiany mechanizmu kształtowania cennika, który od 1 kwietnia opiera się na stawkach giełdowych (z aktualizacją co miesiąc). Stawki mogłyby być jeszcze niższe, jednak PGNiG najpierw musi zrekompensować sobie poprzednie zakupy po wysokich stawkach.

PGNiG - “Gaz dla biznesu” - kolejne obniżki

Od 1 do 31 lipca 2023 roku ceny gazu dla biznesu PGNiG wyniosą 23,985 gr/kWh netto bez akcyzy. To stawki o 70% niższe od tych obowiązujących na początku 2023 roku i o ok. 20% mniej od stawek przewidzianych na czerwiec. Jednocześnie, za gaz z przeznaczeniem do celów opałowych klienci biznesowi w lipcu 2023 roku (w zależności od odbiorcy) od 24,375 gr/kWh do 24,399 gr/kWh netto.

Dla porównania, jeszcze w czerwcu 2023 roku, cennik “Gaz dla Biznesu” PGNiG dla gazu bez akcyzy netto wynosił 29,343 gr/kWh, a dla paliwa z przeznaczeniem na cele opałowe - od 29,733 gr/kWh do 29,757 gr/kWh.

Obniżki to efekt wprowadzonej w kwietniu 2023 roku nowej metody kalkulacji cennika gazu dla firm PGNiG. W modelu ceny zmiennej, stawki są ustalane na podstawie trzech czynników: średniej arytmetycznej z kursów rozliczeniowych kontraktu miesięcznego na gaz ziemny (GAS_BASE_M), marży sprzedawcy wynoszącej 7,741 gr/kWh oraz kosztu realizacji obowiązków wynikających z ustawy o efektywności energetycznej (w 2023 roku wynosi ona 0,259 gr/kWh). Marża stanowi zatem ok. 30% ceny całkowitej.

Warto dodać, że jest to kolejna już obniżka cen gazu dla biznesu PGNiG. W styczniu 2023 roku obniżono ceny od 150 zł/MWh. W marcu i kwietniu pojawiły się obniżki o 55%, natomiast w maju - o kolejne 15%

PGNiG obniża ceny, ale mogłoby być jeszcze taniej

Obniżki to dobra wiadomość dla odbiorców, jednak jak wynika z obserwacji ekspertów, nie jest to z pewnością najniższa możliwa cena. Sam Daniel Obajtek, prezes koncernu Orlen, do którego należy PGNiG podkreślał, że aktualne ceny gazu będą kształtowane w taki sposób, by zrekompensować firmie m.in. zeszłoroczne koszty zakupu gazu po wysokich cenach. Inny słowy, droższy gaz będzie mieszany z tańszym, by uniknąć strat. Obniżki były jednak konieczne, ponieważ popyt na błękitne paliwo zaczął maleć.

Należy podkreślić, że obrót gazem to obecnie główna działalność PGNiG Obrót Detaliczny, z racji tego, że od stycznia 2023 roku spółka zrezygnowała ze sprzedaży prądu gospodarstwom domowym. Krok ten, firma za pośrednictwem prezesa Henryka Muchy, tłumaczyła wysokimi cenami prądu na giełdzie:

“Jako PGNiG Obrót Detaliczny kupujemy energię elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii. Tu obowiązują ceny rynkowe znacząco wyższe od tych, które są gwarantowane przez rząd. Dlatego w trosce o dobro naszych dotychczasowych Klientów jako odpowiedzialna firma proponujemy najbardziej korzystne dla nich rozwiązanie. Umowy z nowymi sprzedawcami zagwarantują naszym dotychczasowym Klientom – gospodarstwom domowym – kilkukrotnie niższą cenę niż ta, którą musiałby zaproponować PGNiG Obrót Detaliczny”.

Cennik “Gaz dla biznesu” PGNiG a notowania giełdowe

Cennik gazu dla biznesu PGNiG ze zmienną ceną, aktualizowaną zgodnie z notowaniami giełdowymi to miecz obosieczny. Może bowiem przynosić zarówno kolejne obniżki, jak i wzrosty stawek za gaz. Od początku 2023 roku stawki na holenderskiej giełdzie TTF (będącej punktem odniesienia dla europejskich krajów) systematycznie spadały. Jednak w II kwartale 2023 roku pojawił się delikatny trend wzrostowy cen gazu.

Co więcej, wyceny giełdowe gazu od dłuższego czasu charakteryzuje znaczna zmienność, która jest pokłosiem rozchwiania rynku m.in. przez skutki wojny w Ukrainie.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments