autobus jeżdzący na wodór

Polenergia dostarczy wodór do 20 autobusów miejskich w Rzeszowie

W Rzeszowie rozpoczyna się nowa era transportu publicznego, oparta na zielonej energii. Władze miasta oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne podpisały memorandum z Polenergią. Będzie ona dostarczała wodór do napędzania 20 autobusów miejskich przez kolejne 15 lat. Projekt wpisuje się w globalne trendy rozwoju gospodarki wodorowej i ma duży potencjał w zakresie dekarbonizacji transportu. Paliwo będzie produkowane w ramach projektu H2HUB Nowa Sarzyna. W ramach umowy powstaną także dwie stacje tankowania.

Autobusy w Rzeszowie będą napędzane wodorem

Rzeszów przygotowuje się do rewolucji w transporcie publicznym. Władze miasta wraz z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym (MPK) podpisały memorandum z Polenergią, która przez najbliższe 15 lat będzie dostarczać zielony wodór do napędzania autobusów miejskich. Już wkrótce na ulicach stolicy Podkarpacia pojawi się 20 autobusów zasilanych tym nowoczesnym paliwem. Polenergia, największa prywatna grupa energetyczna w Polsce, uzyskała w przetargu maksymalną liczbę 100 punktów w kryterium ceny.

Wodór dla rzeszowskich autobusów powstanie w elektrociepłowni Nowa Sarzyna. Polenergia finalizuje budowę kluczowego elementu projektu – elektrolizera o mocy 5 MW. Urządzenie to umożliwi produkcję zielonego wodoru z fotowoltaiki w ilości do 90 kg na godzinę. Projekt H2HUB Nowa Sarzyna, w ramach którego powstaje elektrolizer, uzyskał już pozwolenie na budowę i jest jednym z najważniejszych projektów wodorowych w Polsce.

elektrociepłowania Nowa Sarzyna

Elektrociepłownia Nowa Sarzyna, Źródło: polenergia.pl

W ramach H2HUB powstaną również dwie stacje tankowania wodoru – jedna w Rzeszowie, a druga w Nowej Sarzynie.

Zielony wodór szansa dla transportu i Polenergii

Projekt H2HUB w Nowej Sarzynie stanowi ważny krok w kierunku rozwoju gospodarki wodorowej w regionie. Z kolei umowa na dostawę wodoru dla MPK Rzeszów może stać się impulsem do dalszych inwestycji w zrównoważony transport publiczny na Podkarpaciu i w innych częściach kraju.

Polenergia rozpoczyna ekspansję w obszarze komercjalizacji zielonego wodoru. Przetarg na dostawę wodoru dla MPK Rzeszów ma szansę stać się katalizatorem rozwoju całego regionu w obszarze gospodarki wodorowej. To także dowód na to, że wodór to jeden z najważniejszych nośników zielonej energii z ogromnym potencjałem w obszarze transportu miejskiego. Stawiamy ważny krok na drodze Polenergii do budowy wodorowego łańcucha wartości i wykorzystania tego surowca na ogólnopolską skalę. – podkreśla Emilia Makarewicz, Dyrektorka Działu Projektów Wodorowych w Polenergii.

Równolegle do H2HUB Nowa Sarzyna, Polenergia realizuje kolejny ambitny projekt wodorowy – H2Silesia na Górnym Śląsku. Tam powstanie fabryka o mocy 105 MW, która rocznie będzie w stanie wyprodukować aż 13 000 ton zielonego wodoru. H2Silesia zdobyła już notyfikację Komisji Europejskiej, co umożliwi uzyskanie dofinansowania w wysokości 142,77 mln euro. Dzięki tym inwestycjom Polenergia umacnia swoją pozycję lidera w produkcji wodoru w Polsce.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2024-10-25 22:23

„Zielony” wodór fotowoltaika i elektrociepłownia ? – to jakis szwindel księgowy majacy na celu zagospodarowanie energii nocą – „że niby bilansowana” z PV…….. Ciekawe ile ten zielony wodór będzie kosztował ?