polski alarm smogowy z nagrodą earthshot prize awards

Polski Alarm Smogowy w finale Earthshot Prize Awards

Celem nagrody Earthshot Prize ustanowionej w 2020 r. przez księcia Williama jest promowanie skutecznych rozwiązań dla największych problemów środowiskowych, w tym zanieczyszczenia powietrza. Nagroda jest przyznawana w pięciu kategoriach: oceany, bioróżnorodność, powietrze, klimat i odpady. Zwycięzca każdej z kategorii otrzymuje grant w wysokości miliona funtów (ponad 5 mln zł). Do finału Earthshot Prize Awards wszedł Polski Alarm Smogowy. W skład kapituły nagrody wchodzą książę William, sir David Attenborough, Christian Figueres, Cate Blanchett, Jack Ma, królowa Jordanii Rania Al Abdullah i była premier Nowej Zelandii – Jacinda Ardern. Earthshot Prize Awards nazywana jest „ekologicznym Noblem”.

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. Polski Alarm Smogowy wśród finalistów
  2. Ceremonia wręczenia nagród

Polski Alarm Smogowy wśród finalistów

Polski Alarm Smogowy, zrzeszający 50 lokalnych inicjatyw antysmogowych, został nominowany w kategorii „Ochrona powietrza”. To duże wyróżnienie, biorąc pod uwagę, że w tej edycji konkursu jest jedynym podmiotem z Europy Środkowo-Wschodniej, który zaszedł tak daleko w tej kategorii, a o nominacje walczyło ponad tysiąc firm, samorządów i organizacji.

Kapituła doceniła wnikliwe monitorowanie norm jakości węgla przez PAS, proponowanie uchwał antysmogowych, upowszechnienie zakazu sprzedaży najbardziej zanieczyszczających urządzeń grzewczych oraz promowanie programów dofinansowań na wymianę pieców i innych źródeł ciepła, w tym termomodernizację budynków. Oficjalnie PAS został dostrzeżony za wieloletnią kampanię skierowaną przeciwko smogowi i emisji dwutlenku węgla.

„To wielkie wyróżnienie dla naszych członków, sympatyków, partnerów i wszystkich tych, którzy nas wspierają. Jest to także dowód na to, że polskie doświadczenia i sukcesy w zwalczaniu smogu są dostrzegane poza granicami kraju” – skomentował Polski Alarm Smogowy.

Ceremonia wręczenia nagród

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 7 listopada br. w Singapurze. Spośród 15 finalistów 5 otrzyma grant w wysokości 1 mln funtów. Jeśli Polski Alarm Smogowy wygra w swojej kategorii, otrzyma grant, który umożliwi mu prowadzenie dalszych działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-09-28 19:32

Powiem tak : emisja smogu w najróżniejszej postaci – owszem należy tworzyć uwarunkowania do jak najszerszego ograniczenia ale juz kwestia CO2 to zawadza o nową religię „klimatoociepleniową” która moim zdaniem mija się z prawdą. Klimat zmienny jest bo taka ma naturę a zmiany biegunowe następują w interwale co około 50 tysięcy lat. Zmiany te sa cykliczne i zadziwiająco regularne co widać na wykresie klimatostratygrafi za ostatnie 1,8 miliona lat którego nikt obecnie nie podważa. Jak się nie pomyliłem naliczyłem na nim jakieś 36 pików temperaturowych odpowiadających kolejnym cyklom ocieplenie/ochłodzenie. 1,8 mln/36= 50 tys lat……. Żeby być jeszcze bardziej kontrowersyjnym dodam że, dzięki obecnemu ociepleniu trwajacemu od około 20 tysięcy lat cywilizacja ludzka mogła sie rozwinąć , nabyć nowe kompetencje w warunkach okresowo zmiennych (cykl roczny) co zaowocowało rozwojem rolnictwa i wszelkich rzemiosł technicznych a przede wszystkim stymulowało rodzaj ludzki do planowania długookresowego co wyraźnie rozwinęło cywilizację i nadal rozwija w tempie wykładniczym co widzimy m.in. po systematycznym wzroście zuzycia energii. Nie przypadkiem rozwój technologiczny nastąpił na półkuli północnej- wymusiły go właśnie zmienne warunki w interwale rocznym. Lokalna ludność srodkowej Afryki, Ameryki Południowej czy Australii – zatrzymała się tak jakby na bardzo prymitywnym rozwoju łowiecko zbierackim z elementami prymitywnego rolnictwa- podobnie w Azji centralnej czy Oceanii. Że ludy tam zamieszkujące są „głupsi” – absolutnie nie……albowiem jak cały rok jest ciepło to po co się ubierać jak wygodniej jest chodzić na golasa….. Wystarczy postawić schronienie aby nie lało sie po plecach w porze deszczowej. I tak jest ze wszystkim.
Podsumowując : należy chronić środowisko przed nadmierną degradacją i zatruciem a klimat sobie odpuścić bo nie mamy na niego żadnego wpływu – wbrew temu co twierdzą „klimatoociepleniowi kapłani”. I na koniec – paliwa kopalne…….sa „ekologiczne” albowiem sa pochodzenia organicznego z biomasy roślinnej i zwierzęcej a w szczególe jest to energia słoneczna zakumulowana w wiązaniach chemicznych związków organicznych. Szach-mat.