Pompa ciepła cena 2021 – ile kosztuje instalacja?

Pompa ciepła cena 2021 – ile kosztuje instalacja?

Ekologiczne pompy ciepła obok fotowoltaiki stały się jednym z popularniejszych urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii, które Polacy coraz chętniej montują w swoich domach. Za sukcesem tego rozwiązania stoi przede wszystkim troska o środowisko naturalne oraz stan domowego budżetu. Pompy ciepła są bowiem jednym z najbardziej efektywnych i ekologicznych sposobów ogrzewania pomieszczeń i uzyskania ciepłej wody użytkowej. Warto jednak mieć na uwadze to, że koszt instalacji pompy ciepła może się różnić. Wpływ na to ma wiele czynników, w tym dolne źródło, z którego urządzenie pozyskuje energię cieplną. Ile zatem przyjdzie nam zapłacić za pompę ciepła powietrzną lub gruntową? Sprawdziliśmy ceny pomp ciepła w 2021 roku!

Pompy ciepła - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Od czego zależy koszt pompy ciepła?

Ekologiczne pompy ciepła to wielofunkcyjne urządzenia, które dają ogromne możliwości wykorzystania energii odnawialnej. Mogą one służyć m.in. do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej i wody basenowej. Nowoczesne i energooszczędne pompy ciepła coraz częściej zastępują tradycyjne źródła ciepła jakimi są kotły grzewcze. Co ważne, znajdują one zastosowanie zarówno w nowych budynkach, w których mogą samodzielnie pokrywać całkowite potrzeby cieplne. Jak i w domach modernizowanych, gdzie często współpracują z istniejącym konwencjonalnym źródłem ciepła, zmniejszając tym samym zużycie tradycyjnych paliw i obniżając koszty ogrzewania domu.

Pompa ciepła jest obecnie najbardziej ekologicznym i najtańszym sposobem ogrzewania nieruchomości (dla budynku o powierzchni 160-200 m² roczny koszt ogrzewania i c.w.u. wynosi średnio 1.400 - 2.500 zł). Ponadto jej dodatkowym atutem jest prosta obsługa, niewymagająca dużego zaangażowania użytkowników oraz możliwość połączenia z instalacją fotowoltaiczną, co pozwala ograniczyć rachunki za prąd do minimum. Nic dziwnego zatem, że mimo dość wysokiego kosztu początkowego inwestycji, pompa ciepła cieszy się coraz większą popularnością. Zróżnicowana i szeroka oferta tych urządzeń pozwala dostosować ich wybór do oczekiwań technicznych i cenowych inwestora. Przy czym warto mieć na uwadze to, że koszt pompy ciepła zależy od kilku czynników.

Pierwszy to dolne źródło, z którego urządzenie pozyskuje energię cieplną

W przypadku gdy pompa ciepła nie będzie ogrzewać jedynie wody użytkowej (pompa ciepła do c.w.u.), ale i cały dom, ważny jest przede wszystkim wybór rodzaju wykorzystanego dolnego źródła, czyli tego elementu urządzenia, które pozyskuje odnawialną energię z powietrza, gruntu czy wody. Ma to oczywiście przełożenie nie tylko na ostateczną cenę instalacji, ale i na efektywność pompy ciepła. I tak:

 • najdroższą opcją są pompy ciepła gruntowe, w przypadku których koszt instalacji nie wynika wyłącznie z ceny samego urządzenia, ale z całościowych kosztów inwestycyjnych, związanych z montażem wymiennika poziomego lub pionowego. Należy tu jednak podkreślić, że mimo wyższych kosztów początkowych urządzenie grzewcze zasilane ciepłem ziemi, działa najefektywniej przez cały rok (za ogrzewanie gruntową pompą ciepła zapłacimy od dwóch do nawet czterech razy mniej niż w przypadku tradycyjnych źródeł energii);
 • znacznie prostszym i tańszym sposobem ogrzewania domu i c.w.u. jest powietrzna pompa ciepła, której instalacja ogranicza się wyłącznie do jej montażu przy ścianie zewnętrznej budynku, a następnie połączenia za pomocą instalacji rurowej z systemem wewnętrznym. Ten rodzaj pompy ciepła doskonale sprawdza się tam, gdzie działka, na której postawiono dom, jest zbyt mała do wykonania wymiennika gruntowego lub też gdy inwestora ograniczają możliwości finansowe.

Drugi to producent i parametry jakimi charakteryzuje się urządzenie

Cena pompy ciepła zależy również od jej producenta oraz parametrów jakimi charakteryzuje się urządzenie. Boom na pompy ciepła powoduje, że na rynku pojawia się coraz więcej firm (zarówno tych od lat specjalizujących się w produkcji urządzeń grzewczych, jak i nowych, mniejszych producentów), które posiadają zróżnicowaną cenowo ofertę tych urządzeń. Przy wyborze odpowiedniej pompy ciepła z pewnością pomocny może okazać się ranking producentów pomp ciepła oraz ranking najlepszych i najpopularniejszych pomp ciepła. Z czego, te drugie zestawienie umożliwia porównanie parametrów jakimi charakteryzują się poszczególne modele. Im pompa ciepła jest bardziej zaawansowana technologicznie, tym ma lepszą wydajność. Zazwyczaj wiąże się to również ze wzrostem ceny urządzenia. Jednak patrząc przyszłościowo, jest to rozwiązanie bardziej korzystne ze względu na jego znacznie tańszą eksploatację.

Dobrze jest również zwrócić uwagę na współczynnik wydajności COP i SCOP. Pierwszy z nich jest podstawowym parametrem pracy pompy ciepła i określa, ile energii elektrycznej trzeba dostarczyć, aby otrzymać określoną ilość energii. Natomiast SCOP, odnosi się do całego sezonu grzewczego, przez co jest współczynnikiem bliższym rzeczywistym parametrom efektywności pompy ciepła. Im wyższa jest wartość obu tych parametrów, tym większa jest oszczędność energii elektrycznej.

Trzeci to wielkość i wykończenie budynku

Na ostateczną cenę pompy ciepła wpływ mają również takie czynniki, jak:

 • liczba domowników i ich oczekiwania względem temperatury powietrza w pomieszczeniach czy temperatury wody użytkowej;
 • powierzchnia i sposób użytkowania pomieszczeń;
 • technologia budowania domu (w tym rodzaj ocieplenia, stolarki okiennej, występowanie mostków termicznych itp.);
 • sposób ogrzewania w budynku (ogrzewanie podłogowe potrzebuje niższej temperatury zasilania niż tradycyjne grzejniki).

Od tych zmiennych zależy moc urządzenia grzewczego, im będzie ona wyższa, tym więcej za nie zapłacimy. Tak ważne jest więc, aby dopasować ją do zapotrzebowania konkretnego budynku i jego mieszkańców. Niedowymiarowanie pompy ciepła może bowiem przyczynić się do niedogrzewania pomieszczeń, przez co jej użytkownik będzie zmuszony do korzystania z innego źródła ciepła (w przypadku gruntowych pomp ciepła może to prowadzić nawet do wymrożenia dolnego źródła ciepła).

Z kolei przewymiarowanie pompy ciepła spowoduje, nie tylko znaczące zwiększenie kosztów inwestycyjnych i wydłużenie okresu zwrotu (jej użytkownik zapłaci więcej za i tak drogie urządzenie, a nie wykorzysta w pełni jego mocy), ale także wpłynie na działanie systemu i żywotność niektórych elementów. Dlatego też, dobór wielkości pompy ciepła należy poprzedzić audytem, podczas którego doradca określi: jakość izolacji cieplnej, kubaturę budynku, czy też preferencje domowników.

Czwarty to lokalizacja budynku

Na koszt instalacji pompy ciepła duży wpływ mają także czynniki lokalizacyjne budynku. Przy czym mowa tu nie tylko o różnicach wynikających z ceny montażu instalacji w poszczególnych miastach, ale chociażby jej zależności od odległości domu od siedziby firmy (im jest ona większa tym więcej przyjdzie nam zapłacić za robociznę). Ponadto, o ile tańsze i łatwiejsze w montażu powietrzne pompy ciepła, mogą być zainstalowane w każdym rejonie kraju, o tyle już koszt gruntowej pompy ciepła zależeć będzie od warunków geologicznych oraz strefy klimatycznej. Lepiej sprawdzą się one w regionach chłodniejszych czy terenach podgórskich i górskich. Warto bowiem pamiętać, że Polska podzielona jest na cztery strefy, w których głębokość przemarzania (czyli miejsca gdzie temperatura nie spada już poniżej 0°C) różni się od siebie i wynosi od 0,8 m do 1,4 m.

Cena pomp ciepła - ile kosztuje w 2021?

Cena pompy ciepła i jej montażu dla średniej wielkości domu jednorodzinnego oscyluje w granicach 35.000 - 50.000 zł. Z kolei w przypadku większych budynków (powyżej 300 m2) koszt instalacji może przekroczyć 100.000 zł. Jednak to, ile inwestor ostatecznie zapłaci za pompę ciepła, zależeć będzie od wielu różnych czynników, w tym od powierzchni i wykończenia domu oraz parametrów konkretnego urządzenia.

Pompa ciepła powietrzna - jaki koszt?

W Polsce największy, wręcz spektakularny wzrost sprzedaży w 2020 roku osiągnięty został w segmencie powietrznych pomp ciepła (sprzedano ich wówczas 42.000 sztuk, co stanowiło wzrost o 108 proc. w stosunku do wyniku z 2019 roku). Ich popularność wynika z faktu, że na starcie nie wymagają one poniesienia tak wysokich kosztów, jak przy gruntowej czy wodnej pompie ciepła (brak konieczności budowy dolnego źródła ciepła w formie kolektora gruntowego lub sondy pionowej). Przy czym są one w zupełności przystosowane do naszego klimatu, zajmują mało miejsca, a ich efektywna praca pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń oraz podgrzewania wody użytkowej. Warto jednak pamiętać, że cena powietrznych pomp ciepła może się różnić w zależności od tego:

 • czy jest to urządzenie typu monoblok (droższe w zakupie ale tańsze i wygodniejsze w montażu), czy split (ten typ powietrznej pomp ciepła jest pod względem produkcji łatwiejszy do wykonania, co przekłada się na jego niższą cenę);
 • w jakim układzie pracuje - nadmuchowym (pompa ciepła powietrze-powietrze, która nie różni się od klimatyzatorów niczym, oprócz tego, że jej celem działania jest ogrzewanie, a nie chłodzenia wewnętrznego powietrza), czy też wodnym (pompa ciepła powietrze-woda jest doskonałym systemem podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania i chłodzenie pomieszczeń).

Jaki jest koszt pompy ciepła powietrznej? Ceny pompy ciepła powietrznej w zależności od tego, czy ma ona być przeznaczone tylko do ogrzewania domu (lub ma również podgrzewać wodę użytkową), jak i od producenta, mocy urządzenia, regionu Polski, może wynieść od 10.000 zł do 65.000 zł netto. Przy czym, jak wynika z naszych analiz, średnia cena powietrznej pompy ciepła dla domu o powierzchni 150 m2 wynosi ok. 35.000 zł netto.

Oto jak cena tego urządzenia grzewczego przedstawia się w wybranych miastach:

Miasto Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Toruń
Średnia cena powietrznej pompy od 10.000 zł do 45.000 zł netto od 15.000 zł do 55.000 zł netto od 10.000 zł do 70.000 zł netto od 13.000 zł do 64.000 zł netto od 16.000 zł do 65.000 zł netto od 11.000 zł do 60.000 zł netto

Powietrzna pompa ciepła - cena z montażem

Pompy ciepła powietrzne w porównaniu z innymi rodzajami tych urządzeń, są obecnie najtańszym rozwiązaniem. Warto zdecydować się na ten rodzaj pompy zwłaszcza wtedy, gdy działka jest niewielka i nie ma możliwości wykonania instalacji z wymiennikiem gruntowym oraz gdy zależy nam na jak najniższych kosztach instalacji (w porównaniu z gruntową pompą ciepła wyższy jest za to jej koszt eksploatacji). Jednak sam zakup tego urządzenia to nie wszystko. Do kosztów końcowych doliczyć należy bowiem jego instalację oraz wszystkie niezbędna akcesoria. W przypadku powietrznych pomp ciepła w cenę z montażem wlicza się nie tylko samo urządzenie, ale m.in.

 • elementy hydrauliczne i elektryczne potrzebne w montażu;
 • materiały montażowe i użycie specjalistycznych narzędzi;
 • zbiornik wody użytkowej;
 • bezprzewodowe sterowanie strefami grzewczymi;
 • prace związane z przystosowaniem budynku (kucie ścian, ponadstandardowe przewierty i wywierty, czy dodatkowa pompka skroplin);
 • montaż kompletnej kotłowni, uruchomienie i przeszkolenie użytkownika.

Warto mieć jednak na uwadze to, że wiele firm instalujących pompy ciepła wlicza koszt jej montażu w cenę jej zakupu, co jest z pewnością sporym udogodnieniem.

Oto, szacunkowa cena instalacji powietrznej pompy ciepła (wraz z zakupem i montażem) w wybranych przez nas miastach:

Miasto Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Toruń
Szacunkowa cena instalacji powietrznej pompy ciepła od 15.000 zł do 40.000 zł netto od 30.000 zł do 55.000 zł netto od 25.000 do 50.000 zł netto od 16.000 zł do 45.000 zł netto od 21.000 zł do 65.000 zł netto od 20.000 zł do 35.000 zł netto

Łączny koszt zakupu i montaż pompy ciepła powietrze-woda typu SPLIT o zmiennej wydajności (z inwerterem) w domu jednorodzinnym, zlokalizowanym w centralnej Polsce (III strefa klimatyczna) o powierzchni ogrzewanej 150 m² wynosi obecnie ok. 35.000 zł. Jeśli natomiast inwestor zdecyduje się na montaż pompę ciepła wraz z fotowoltaiką, to koszt takiej inwestycji może wynieść ok 50.000 - 65.000 zł.

Pompa ciepła gruntowa - Jaki koszt?

Pompa ciepła gruntowa jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które szukają komfortowego i taniego w eksploatacji ogrzewania (mogą być one również zastosowane do podgrzewania wody użytkowej i basenowej oraz do stałego lub okresowego chłodzenia pomieszczeń). Dzięki bowiem wykorzystaniu energii odnawialnej w postaci ciepła zgromadzonego w gruncie, urządzenia te wymagają niewielkiej ilości energii elektrycznej dla zasilania sprężarki. Gruntowe pompy ciepła są niezwykle niezawodne, nawet w warunkach najzimniejszego klimatu (temperatury gruntu pozostają niemal stabilne przez cały rok) i doskonale sprawdzają się w przypadku nowych domów lub dużych projektów renowacji. Przy czym wysoki, w porównaniu z powietrznymi pompami ciepła, koszt gruntowych pomp ciepła nie wynika wcale z ceny samego urządzenia, ale z całościowych kosztów inwestycyjnych związanych z:

 • wymiennikiem pionowym, dzięki któremu pompa ciepła osiąga wyższy współczynnik wydajności COP. Kolektor pionowy dobrze sprawdzi się zwłaszcza na działkach o niewielkich rozmiarach, jednak jego zainstalowanie jest znacznie trudniejsze i droższe niż w przypadku prac związanych z montażem kolektora poziomego;
 • wymiennikiem poziomym, który jest znacznie tańszym rozwiązaniem od pompy ciepła z wymiennikiem pionowym. Jednak warunkiem koniecznym do zainstalowania kolektora poziomego jest działka o dużych rozmiarach z odpowiednio zagospodarowaną przestrzenią (najlepiej, aby była ona wolna od zabudowań i innych elementów mogących spowodować jej zaciemnianie).

Jaki jest koszt pompy ciepła gruntowej? Cena pompy ciepła gruntowej, która posiada doskonałe parametry eksploatacyjne i jest odporna na zmiany temperatury zewnętrznej, w zależności od mocy, producenta i regionu, może wynieść 17.000 - 50.000 zł netto (na rynku dostępne są również droższe modele). Jak wynika jednak z naszych analiz, średnia cena gruntowej pompy ciepła wynosi 40.000 zł netto.
Oto jak cena pompy ciepła gruntowej przedstawia się w wybranych miastach:

Miasto Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Toruń
Średnia cena pompy ciepła gruntowej od 25.000 zł netto do 65.000 zł netto od 26.000 zł do 45.000 zł netto od 20.000 do 55.000 zł netto od 14.000 zł do 80.000 zł netto od 30.000 zł do 70.000 zł netto od 24.000 zł do 60.000 zł netto

Koszt montażu pompy ciepła gruntowej

Decydując się jednak na pompę ciepła gruntową, do samego urządzenia doliczyć trzeba koszt źródła dolnego i montażu. Cena kolektora poziomego to średnio ok. 10.000 zł, natomiast kolektora pionowego to ok. 20.000-25.000 zł. Do tego dołożyć trzeba również koszty związane z realizacją dolnego źródła, których wysokość sięga ok. 15.000 zł (mogą być one wyższe w przypadku wykonania odwiertu pionowego). Ponadto do ceny montażu zalicza się również takie elementy, jak: elementy hydrauliczne i elektryczne potrzebne w montażu, bufor dla pompy ciepła on/off, zbiornik wody użytkowej, naczynia przeponowe z grupą bezpieczeństwa, bezprzewodowe sterowanie strefami grzewczymi, czy też montaż kompletnej kotłowni.

Szacunkowy koszt całkowity instalacji gruntowej pompy ciepła (samego montażu i jego instalacji) może różnić się w zależności od wymaganej wielkości, wykorzystanej do tego technologii, czy też lokalizacji, w której miejsce będzie miała inwestycja.

Oto, szacunkowa cena instalacji pompy ciepła gruntowej (wraz z zakupem i montażem) w wybranych miastach:

Miasto Warszawa Wrocław Kraków Gdańsk Poznań Toruń
Szacunkowa cena instalacji gruntowej pompy ciepła od 45.000 zł netto do 65.000 zł netto od 55.000 zł do 75.000 zł netto od 35.000 do 50.000 zł netto od 45.000 do 80.000 zł netto od 35.000 zł do 45.000 zł netto od 40.000 zł do 65.000 zł netto

Rzeczywisty koszt pompy ciepła gruntowej dla średniej wielkości domu jednorodzinnego, wraz z dodatkowymi niezbędnymi elementami, wynosić będzie ok. 45.000-70.000 zł. Natomiast dla domu o powierzchni powyżej 200 m² suma wydatków może już przekraczać 100.000 zł. Należy tu jednak podkreślić, że mimo tak dużych kosztów początkowych inwestycji niskie są koszty eksploatacyjne urządzenia, dzięki czemu krótszy jest okres zwrotu całego przedsięwzięcia.

Pompy ciepła - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie


OKREŚL PARAMETRY

PORÓWNAJ OFERTY

WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Czy ceny pomp ciepła będą rosnąć czy maleć?

Jak wynika z analizy zaprezentowanej przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), liczba sprzedanych w Polsce pomp ciepła do ogrzewania budynków, po raz pierwszy przekroczyła w 2020 roku liczbę zakupionych kotłów węglowych. Łącznie sprzedano ok. 56.500 sztuk tych urządzeń (wraz z pompami ciepła do c.w.u.). Przy czym największe wzrosty sprzedaży osiągnięte zostały w segmencie pomp ciepła typu powietrze-woda (zwłaszcza typu split), gdzie sprzedano 42 tys. sztuk tych urządzeń, co stanowi wzrost o 108 proc. w stosunku do wyniku z 2019 roku. Jest to wynik pięciokrotnie wyższy niż w 2017 roku i aż 32-krotnie wyższy w stosunku do poziomu sprzedaży z 2011 roku.

sprzedaż różnych typów pomp ciepła w latach 2010-2020

Źródło: PORT PC

Jak szacują eksperci, skokowy wzrost sprzedaży pomp ciepła w najbliższych latach będzie porównywalny do wzrostu rynku fotowoltaiki w latach ubiegłych. Wpływ na to ma przede wszystkim rosnące zainteresowanie produkcją energii elektrycznej na własne potrzeby w ramach dynamicznie rozwijającej się energetyki prosumenckiej. Istotną przyczyną wzrostu sprzedaży, zwłaszcza powietrznych pomp ciepła, jest również coraz większa atrakcyjność i dostępność tych urządzeń, relatywnie niski koszt ich eksploatacji, jak i coraz mniejsze koszty związane z ich zakupem, które są nawet kilkukrotnie niższe niż jeszcze kilka lat temu (tendencja ta będzie utrzymywać się dalej). Jednak nie tylko, ponieważ montażowi pomp ciepła w Polsce sprzyja również coraz cieplejszy klimat, w którym zimy stają się łagodne, coraz więcej jest dni z dominacją w tym czasie temperatur lekko powyżej zera, stwarza doskonałe warunki dla pracy tych urządzeń, których moc i efektywność są wówczas najwyższe.

Ponadto na tak duży wzrost zainteresowania pompami ciepła przełożyła się możliwość uzyskania dodatkowego wsparcia finansowego w ramach różnych form dofinansowania do pompy ciepła oraz obowiązująca od dwóch lat ulga termomodernizacyjna. Jak wynika z analiz Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, w nowo wybudowanych budynkach jednorodzinnych w obszarach miejskich i podmiejskich, urządzenia te stały się technologią pierwszego wyboru. Co warto podkreślić, trend ten będzie prawdopodobnie pogłębiał się w związku ze zmianami wynikającymi z wymogów tzw. warunków technicznych 2021, które obowiązują od nowego roku. Zgodnie z nimi bowiem, bez większych przeszkód, będą mogły je spełnić dwa systemy grzewcze: pompy ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną i kotły na biomasę.

W porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej (w której w 2019 roku łącznie pracowało ok. 13,7 mln pomp ciepła), polski rynek tych urządzeń grzewczych znajduje się dopiero w początkowej fazie rozwoju. Według statystyk Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA), Polska zajmuje 10. miejsce pod względem ich sprzedaży. Obecnie ekologiczne pompy ciepła instalowane są w ok. 15 proc. nowych domów (łączna ich liczba w 2019 roku, przy uwzględnieniu również pomp ciepła typu powietrze-powietrze, wynosiła w budynkach jednorodzinnych ponad 300.000). Według PORT PC, szacowany wzrost sprzedaży urządzeń typu powietrze-woda w 2021 roku, utrzyma się na poziomie wynoszącym ponad 80 proc. Przy czym jak przedstawiono w raporcie PORT PC, możliwe są dwa scenariusze rozwoju rynku pomp ciepła w budynkach jednorodzinnych w Polsce do 2030 roku, które w dużej mierze zależeć będą od m.in. intensywności wsparcia dla tej technologii w różnych obszarach. Mianowicie w:

 • scenariuszu bazowym przewiduje się, że do tego czasu w polskich domach będzie pracować łącznie ok. 1,09 mln pomp ciepła (średni udział we wszystkich budynkach 10 proc.)
 • scenariuszu optymistycznym liczba zainstalowanych pomp ciepła będzie mogła wówczas sięgać nawet ok. 2,08 mln urządzeń, których łączny udział we wszystkich domach jednorodzinnych wynosić będzie 22,8 proc.

Jak zmniejszyć koszt instalacji pompy ciepła?

Ekologiczne pompy ciepła zapewniają najniższe koszty ogrzewania i mogą niezawodnie pracować nawet kilkadziesiąt lat. Jednak wybór tego źródła ciepła, wiąże się z dużym jednorazowym wydatkiem. Czy jest możliwość jego obniżenia? Oczywiście, że tak! Całą inwestycję związaną z instalacją pompy ciepła sfinansować można dzięki różnym formom dofinansowania do pompy ciepła, takim jak chociażby:

 • program Czyste Powietrze, który realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspólnie z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska. Do 2029 roku, rząd w jego ramach zamierza przeznaczyć 103 mld zł na wymianę nieefektywnych kotłów, termomodernizację budynków, montaż paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, czy powietrznej lub gruntowej pompy ciepła. Kwota maksymalnej dotacji w przypadku podstawowego poziomu dofinansowania do pompy ciepła (część pierwsza programu): może wynosić 25.000 zł gdy przedsięwzięcie nie obejmuje mikroinstalacji fotowoltaicznej i 30.000 gdy ją uwzględni. Natomiast w przypadku podwyższonego poziomu dofinansowania (część druga programu) kwota maksymalnej dotacji może wynosić 32.000 zł, gdy przedsięwzięcie nie obejmuje mikroinstalacji fotowoltaicznej i 37.000 zł, gdy ją uwzględnia. Po zmianach wprowadzonych w Czystym Powietrzu wiosną 2020 roku pompy ciepła stały się technologią drugiego wyboru, zaraz po kondensacyjnych kotłach gazowych;
 • wojewódzkie, gminne lub miejskie dofinansowania do wymiany starego pieca na nowe, energooszczędne urządzenie grzewcze, w tym pompę ciepła. Powstanie lokalnych programów jest efektem uchwał antysmogowych, a wysokość dofinansowania zależy przede wszystkim od indywidualnych warunków ustalanych przez lokalne władze (przy czym może ono wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych). Obecnie dofinansowanie do wymiany pieca możliwe jest np. w ramach: “Zlikwiduj kopciucha” w Warszawie, KAWKA Plus we Wrocławiu, czy miejskiego programu wymiany pieców węglowych w Bydgoszczy;
 • ulga termomodernizacyjna to kolejny sposób na walkę ze smogiem, który pozwala na odliczenie od dochodów (przychodów) wydatków związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Przy czym maksymalna limit odliczeń, obejmujących m.in. pompy ciepła i fotowoltaikę, których podatnik może dokonać w ramach ulgi termomodernizacyjnej wynosi 53.000 zł;
 • premia termomodernizacyjna Banku Gospodarstwa Krajowego - ten rodzaj dofinansowania przeznaczony jest dla inwestorów, którzy zaciągnęli kredyt na zrealizowanie inwestycji (nie jest on dostępna dla osób, które finansują ją z własnych środków). Kredyt termomodernizacyjny wraz z premią termomodernizacyjną BGK udzielają m.in. BNP Paribas Bank Polska S.A. Bank Ochrony Środowiska S.A. Bank Pocztowy S.A., Getin Noble Bank S.A., czy Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. Premia termomodernizacyjna wynosić może 16 proc. kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego lub 21 proc. wraz z montażem mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii.

Jeśli chcesz poznać aktualne ceny pomp ciepła, to sprawdź nasz artykuł: Pompy ciepła cena 2023 – jaki koszt instalacji?

Pompy ciepła - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments