Ranking producentów pomp ciepła

Ranking producentów pomp ciepła 2023 - Najlepsze firmy

Wybór odpowiedniego źródła ogrzewania jest jedną z najważniejszych decyzji przy budowie domu. Coraz więcej osób decyduje się na montaż ekologicznej pompy ciepła, która jest w stanie nie tylko w sposób ekonomiczny ogrzać dom i uzyskać (podgrzać) ciepłą wodę użytkową, ale i ochłodzić jego pomieszczenia w letnie dni. Nie bez znaczenia jest również fakt, że są to nowoczesne urządzenia o wysokiej sprawności i małej awaryjności, których koszt montażu można dodatkowo obniżyć ubiegając się, o którąś z form dofinansowania do pomp ciepła. Ważne jest jednak, aby postawić na pompę ciepła sprawdzonego producenta, który ma dobrą i ugruntowaną opinię na rynku instalacyjnym. Aby ułatwić Wam jego wybór opracowaliśmy ranking producentów pomp ciepła, oferujących urządzenia najwyższej klasy.

Ranking producentów pomp ciepła 2023

Ranking producentów pomp ciepła 2023 - Najlepsze firmy
Pozycja Nazwa producenta Ocena
1 Panasonic 4,90/5
2 NIBE 4,90/5
3 Blaupunkt 4,80/5
4 Vaillant 4,80/5
5 Mitsubishi 4,70/5
6 LG 4,70/5
7 Hewalex 4,50/5
8 Viessmann 4,50/5
9 Heiztechnik 4,50/5
10 Buderus 4,40/5
11 Daikin 4,40/5
12 Stiebel Eltron 4,20/5
13 Defro 4,20/5

Ranking producentów pomp ciepła - Informacje szczegółowe

W celu bardziej szczegółowego zapoznania się z ofertą producentów, cenionych zarówno przez instalatorów pomp ciepła, jak i samych klientów, przygotowaliśmy dla Was ich krótką charakterystykę, dzięki której wybór odpowiedniego urządzenie okaże się znacznie łatwiejszy.

Zapraszamy do lektury, a jeśli chcecie podzielić się swoimi opiniami lub macie pytania, to zapraszamy do komentowania :)

1. Pompy ciepła Panasonic

Firma Panasonic skupia się na tworzeniu szerokiej gamy produktów, w tym również na projektowaniu i produkcji innowacyjnych rozwiązań z dziedziny ogrzewania i chłodzenia. W ofercie tego japońskiego giganta znajdziemy najbogatszą ofertę niezawodnych powietrznych pomp ciepła Aquarea o wydajności od 3 kW do 16 kW, co umożliwia prosty wybór optymalnego rozwiązania dla każdego budynku, bez względu na jego wielkość i potrzeby.

Ponadto inteligentne i ekologiczne pompy ciepła Panasonic wyróżniają się doskonałą wydajnością i dobrą pracą w skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych (nawet do -28ºC). Szczególnie popularne w Polsce pompy ciepła Panasonic T‑CAP idealnie sprawdzą się zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach, w których wymagana jest duża moc wyjściowa.

Zalety pomp ciepła Panasonic

doskonała wydajność nawet przy ekstremalnych temperaturach zewnętrznych
szeroki zakres mocy dostępnych modeli
wysoka klasa energetyczna A++/A+++
prosty montaż i konserwacja
kompaktowa i ładna konstrukcja
cicha praca dzięki izolacji akustycznej i sprężarce inwerterowej
możliwość pracy jako samodzielny system lub w połączeniu z istniejącym kotłem gazowym lub olejowym ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń, a także wytwarzania c.w.u.
możliwość podłączenia do paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych
niskie koszty eksploatacji
duża oszczędność energii i komfort
wieloletnia i wydajna praca bez konieczności częstego serwisowania
spełnianie najwyższych norm jakościowych i standardów bezpieczeństwa

2. Pompy ciepła NIBE

Firma NIBE jest jednym z największych producentów pomp ciepła, który z powodzeniem swoją działalność prowadzi nie tylko w Europie, ale i Ameryce Północnej oraz Azji. Od 2000 roku (po dołączeniu firmy NIBE Biawar) jest ona liderem w sprzedaży pomp ciepła w Polsce, utrzymując tę pozycję do dnia dzisiejszego. Ten szwedzki koncern o światowym zasięgu, który może pochwalić się 70-letnim doświadczeniem, w swojej ofercie ma największy na rynku wybór powietrznych pomp ciepła, dostosowanych do pokrycia różnego rodzaju potrzeb grzewczych zarówno nowych, jak i modernizowanych budynków mieszkalnych, komercyjnych i sakralnych.

Zainteresowani mogą wybierać spośród kilkudziesięciu modeli pomp ciepła NIBE o zróżnicowanej mocy od 1,5 kW, aż do 160 kW, w jednej jednostce. Jednym z flagowych produktów tego producenta jest powietrzna pompa ciepła NIBE F2120, charakteryzująca się ponadprzeciętną efektywnością.

Zalety pomp ciepła NIBE

największy na rynku wybór powietrznych pomp ciepła
szeroki zakres pracy (działają nawet przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej -25°C)
wysoki współczynnik sprawności COP 5,32
multifunkcjonalność (ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń oraz przygotowanie c.w.u.)
Szwedzka Dotacja do pomp ciepła NIBE, którą można łączyć z ulgą termomodernizacyjną i Czystym Powietrzem
wysoka efektywność i nowoczesny design
klasa efektywności energetycznej (W35°C/W55°C): A+++/A++
30-letnie doświadczenie w projektowaniu pomp ciepła
możliwość współpracy z zestawem fotowoltaicznym i kolektorami słonecznymi
wyjątkowo cicha praca nie przekraczająca 39 dB
niska awaryjność oraz łatwość obsługi
kompleksowa obsługa i wsparcie techniczne z zakresu doboru urządzeń do indywidualnych potrzeb klientów
rozbudowana sieć autoryzowanych instalatorów oraz profesjonalny serwis

3. Pompy ciepła Blaupunkt

Niemiecka firma Blaupunkt została założona w 1924 roku, posiadając z początku w ofercie odbiorniki kryształkowe i słuchawki o szczególnie dobrej zdolności przekazywania dźwięku, oznaczone niebieskim punktem. Był on znakiem kontroli jakości, który z czasem stał się symbolem marki i nazwą firmy. Obecnie przedsiębiorstwo to zajmujące się produkcją sprzętu, jest jednym z największych producentów akcesoriów do samochodów na świecie. Firma Blaupunkt cały czas poszerza swój asortyment, posiadając w nim wiele innych urządzeń elektronicznych (w tym sprzęt AGD i małą elektronikę), wyróżniających się niemiecką jakością oraz niezawodnością.

Firma Blaupunkt skupia się również na produkcji innowacyjnych rozwiązań z dziedziny ogrzewania i chłodzenia, w tym energooszczędnych pomp ciepła cechujących się precyzją wykonania oraz nowoczesnym designem. Wszyscy zainteresowani mogą wybierać spośród siedmiu modeli powietrznych pomp ciepła typu Monoblok i Split, o zróżnicowanej mocy. Obecnie wyłącznym dystrybutorem tej marki w naszym kraju jest firma Hymon. Wielofunkcyjne pompy ciepła Blaupunkt służące do ogrzewania ciepłej wody użytkowej i budynków, zostały zaprojektowane po to, aby sprostać potrzebom najbardziej wymagających użytkowników zarówno w zakresie oszczędzania energii, jak i wygody użytkowania.

Zalety pomp ciepła Blaupunkt

wyższa efektywność energetyczna (osiąganie klasy energetycznej ERP A+++)
wysokiej jakości komponenty wiodących dostawców (Panasonic, CAREl i WOLONG)
multifunkcjonalność (ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń oraz przygotowanie c.w.u.)
cichy tryb pracy (wykorzystane są nowe środki redukcji hałasu)
inteligentne sterowanie
szerokie zastosowanie napięcia
inteligentne odszranianie
nowoczesny design
możliwość współpracy z instalacją PV
niska awaryjność oraz łatwość obsługi
niemiecka jakość
5 lat gwarancji
przetestowana przez AHG

4. Pompy ciepła Vaillant

Firma Vaillant jest jednym z najbardziej cenionych i znanych producentów energooszczędnych systemów grzewczych i wentylacyjnych wykorzystujących OZE. Ten niemiecki lider branży grzewczej swoją działalność w Polsce prowadzi od 1992 roku (posiada siedzibę główną w Warszawie oraz trzy ośrodki szkoleniowe i 10 przedstawicielstw regionalnych). Ten niemiecki koncern może pochwalić się ponad 30 milionami zadowolonych klientów, w ponad 60 krajach na całym świecie.

Obecnie oferuje on powietrzne, jak i gruntowe pompy ciepła, które różnią się źródłem zasilania urządzenia i mocą. Jednym z najpopularniejszych modeli tej marki jest powietrzna pompa ciepła aroTHERM Split, służąca do ogrzewania, chłodzenia i przygotowywania c.w.u. Ekologiczne pompy ciepła Vaillant cechujące się wysoką jakością, wieloletnią trwałością i niezawodnością, przeznaczone są zarówno dla użytkowników prywatnych, jak i przedsiębiorców.

Zalety pomp ciepła Vaillant

klasa efektywności energetycznej A+++/A++
wysoki współczynnik COP na poziomie 5
gwarancja do 5 lat
wieloletnia trwałość i niezawodność
prosty montaż i konserwacja
niezwykle cicha praca
możliwość podłączenia do paneli fotowoltaicznych
bezpieczeństwo dla najmłodszych członków rodziny i zwierząt
wysoka efektywność, dzięki czemu pracują przy niskich temperaturach (do -20°C)
wielofunkcyjność urządzenia (możliwość ogrzewania i chłodzenia oraz podgrzewania c.w.u.)
kontrola za pomocą aplikacji mobilnej
design na światowy poziomie (wyróżnienie Red Dot Design Award 2018)
2.500 firm instalacyjnych i serwisowych świadczących usługi na terenie całego kraju
przystępna cena

5. Pompy ciepła Mitsubishi

Japońska firma Mitsubishi Electric jest jednym z wiodących na świecie dostawców technologii klimatyzacji do zastosowań domowych, biurowych i przemysłowych. Oferuje ona szeroką gamę inteligentnych oraz energooszczędnych rozwiązań, w tym wysokiej jakości pomp ciepła zebranych pod szyldem ECODAN, wyróżniających się nie tylko cichą, energooszczędną pracą, ale i swoim minimalnym wpływem na środowisko. Pompy ciepła Mitsubishi to nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu zimą ogrzejemy, a latem schłodzimy swój dom oraz zapewnimy sobie stały dostęp do ciepłej wody użytkowej.

Dzięki ponad 100-letniemu doświadczeniu urządzenia grzewcze Mitsubishi są gwarancją najwyższej jakości i niezawodności, które idealnie sprawdzą się zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach, doskonale współpracując z fotowoltaiką. Firma Mitsubishi Electric w swojej ofercie posiada wiele powietrznych pomp ciepła (typu monoblok i split) do zróżnicowanych potrzeb swoich użytkowników.

Zalety pomp ciepła Mitsubishi

pełna wydajność grzewcza przy temperaturze zewnętrznej do -15°C
niezawodne dostarczanie ciepła i c.w.u. przy najsilniejszych mrozach do -28°C
możliwość skonfigurowania urządzeń w niemal dowolny sposób
niski poziom mocy akustycznej
posiadanie certyfikatów PreQurs i KEYMARK
gwarancja trwałości, ekonomiczności i maksymalnego komfortu użytkowania
wielofunkcyjność (możliwość ogrzewania i chłodzenia oraz podgrzewania c.w.u.)
szybki montaż całego układu i niskie koszty eksploatacji
możliwość łączenia urządzeń w systemy inteligentnej sieci i zdalnego nimi sterowania
wysoki komfort i energooszczędność przygotowania c.w.u.
możliwość sterowania systemem z poziomu aplikacji internetowej
5-letnia gwarancja
szeroki wachlarz akcesoriów
elegancka i kompaktowa obudowa

6. Pompy ciepła LG

Słysząc nazwę LG, większość z nas ma na myśli wyłącznie bardzo wąski wycinek faktycznej działalności tego południowokoreańskiego przedsiębiorstwa, działającego w branży elektronicznej. A warto tu podkreślić, że ten jeden z największych koreańskich czeboli składa się z aż 69 firm, zajmujących się niezwykle szerokim zakresem usług i produktów, które uznawane są za solidne i dobre jakościowo. Jednym z nich są pompy ciepła LG, które zapewniają wydajne i ekonomiczne ogrzewanie domu, pracując nawet przy ujemnych temperaturach zewnętrznych.

Oferta LG Electronics w segmencie pomp ciepła, złożona jest z różnych gam produktów, do których należą: pompy ciepła typu split (łatwiejsze w transporcie, składające się z jednostki zewnętrznej i modułu hydraulicznego) i typu monoblok (ze zintegrowanym modułem hydraulicznym umieszczonym w jednostce zewnętrznej). Oba rodzaje tych powietrznych pomp ciepła oferowane są o mocach od 5 kW do 16 kW. Ponadto ofertę pomp ciepła tego producenta uzupełnia wysokotemperaturowa pompa ciepła Therma V R32 o mocy 16kW i maksymalnej temperaturze wody grzewczej 80°C.

Zalety pomp ciepła LG

wydajne i ekonomiczne ogrzewanie i chłodzenie domu oraz podgrzewanie c.w.u.
praca nawet przy ujemnych temperaturach zewnętrznych (nawet do -25°C)
wykonanie z materiałów wysokiej jakości, co umożliwia bezproblemową pracę urządzenia
kompaktowe wymiary i wysoka funkcjonalność
najwyższa wydajność grzewcza dzięki przyjaznemu środowisku czynnikowi chłodniczemu R32
zdalne sterowanie systemem ogrzewania dzięki aplikacji LG SmartThinQ
prosta i szybka instalacja
łatwe serwisowanie
wygodny w obsłudze interfejs umożliwiający łatwą obsługę urządzenia
rewolucyjna sprężarka spiralna, dzięki której urządzenia LG mają znacznie większą skuteczność
oszczędność energii
łatwa i szybka konserwacja

7. Pompy ciepła Hewalex

Polska firma Hewalex rozpoczęła swoją działalność 30 lat temu, a więc na długo przed intensywnym rozwoju polskiego rynku odnawialnych źródeł energii. Od tego czasu dostarcza swoim klientom, w ponad 40 krajach, produkty najwyższej jakości, z jednej strony oparte o sprawdzone rozwiązania, z drugiej zaś wykorzystujące najnowsze technologie. To właśnie energia ze słońca stanowi podstawę działania urządzeń Hewalex, takich jak m.in. kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła, których jest wiodącym producentem na polskim rynku.

W ofercie firmy znajduje się kilka rodzajów pomp ciepła przeznaczonych do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń w każdego rodzaju budynkach, a także do podgrzewania c.w.u. i wody basenowej, których zróżnicowana konstrukcja pozwala dostosować wybór urządzenia do oczekiwań technicznych i cenowych inwestora. Co istotne, pompy ciepła Hewalex cechują się wysoką efektywnością pracy. W nowym budownictwie mogą samodzielnie pokrywać całkowite potrzeby cieplne, natomiast w modernizowanym, współpracować z konwencjonalnym źródłem ciepła. Do tej pory (stan na maj 2021) firma Hewalex sprzedała 18.000 pomp ciepła.

Zalety pomp ciepła Hewalex

wysoka jakość i niezawodność
prosty montaż i konserwacja
pompy PCCO SPLIT mogą pracować w trybie grzewczym nawet do temperatury -25°C,
najwyższa klasa efektywności energetycznej A+++ niektórych modeli
możliwość podłączenia do paneli fotowoltaicznych i szeroki wybór osprzętu dodatkowego
najwyższy poziom komfortu przy jak najmniejszym zużyciu energii
niskie koszty przeglądów
multifunkcjonalność (przygotowanie c.w.u. oraz ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń)
wysoki współczynnik sprawności COP 5,32 nawet w przypadku powietrznych pomp ciepła
możliwość zdalnego nadzoru pracy przez internet
atrakcyjna cena i wysoka efektywność pracy
5-letni okres gwarancyjny
krajowa produkcja od 30 lat i eksport do ponad 40 krajów

8. Pompy ciepła Viessmann

Firma Viessmann została założona w 1917 roku i jest obecnie jednym z największych światowych producentów systemów grzewczych, przemysłowych i chłodniczych, zatrudniając 12.100 pracowników i posiadając 23 spółki produkcyjne w 12 krajach (w Polsce przedsiębiorstwo posiada 5 oddziałów i zakład produkcyjny w Legnicy). Kompleksowa oferta tego niemieckiego producenta zawiera indywidualne rozwiązania wykorzystujące efektywne systemy o mocy od 1,5 do 120.000 kilowatów, które mogą być przeznaczone do wszystkich obszarów zastosowania i wszystkich nośników energii. Wśród nich znajduje się szeroka oferta pomp ciepła Viessmann pozwalająca dobrać urządzenie do potrzeb inwestorów i każdego budynku (zarówno nowego, jak i modernizowanego).

Klienci mogą wybierać spośród m.in. pomp ciepła powietrze/woda, pomp ciepła solanka/woda, a także pomp ciepła do ciepłej wody użytkowej. Co ważne, pompy ciepła Viessmann mogą stanowić jedyne źródło ciepła lub też współpracować z istniejącym urządzeniem grzewczym. Natomiast wraz z rekuperacją i instalacją fotowoltaiczną, będą tworzyć kompatybilny system grzewczy o efektywności dochodzącej nawet do klasy A+++.

Zalety pomp ciepła Viessmann

prosta i efektywna eksploatacja
praca nawet do: -20°C
szeroka oferta pomp ciepła (zarówno powietrznych, jak i gruntowych)
w połączeniu z rekuperacją i instalacją PV tworzą system grzewczy o efektywności A+++
wyposażenie w funkcje „active cooling“ lub „natural cooling“
konsultanci i doradcy techniczni do dyspozycji klientów przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu
bezobsługowa praca
najcichsze pompy ciepła dostępne na rynku
niskie koszty eksploatacji, dzięki wysokiej wartości COP
wysoka jakość i nowoczesne, ponadczasowe wzornictwo “Made in Germany”
wyposażenie w łatwy w obsłudze regulator Vitotronic z wyświetlaczem tekstowym i graficznym
możliwość korzystania z prądu pochodzącego z instalacji fotowoltaicznej
oznaczenie pompy ciepła znakiem jakości EHPA-Q

9. Pompy ciepła Heiztechnik

Firma Heiztechnik już od wielu lat konsekwentnie umacnia silną pozycję na rynku urządzeń grzewczych. Ten lider branży posiada prawdopodobnie ich najszerszą ofertę spośród wszystkich producentów w Polsce. Wśród najnowocześniejszych i najefektywniejszych produktów oferowanych przez firmę Heiztechnik znajdują się m.in. piece na pellet, kotły na biomasę, automatyczne kotły węglowe, kotły grzewcze i kotły centralnego ogrzewania (spełniające najwyższe wymagania rozporządzenia UE oraz 5 klasy), które dostosowane są do indywidualnych potrzeb odbiorców zarówno tych indywidualnych jak i przemysłowych.

Ten polski producent posiada w swojej szerokiej ofercie także ekologiczne i energooszczędne pompy ciepła o parametrach pracy porównywalnych z najlepszymi urządzeniami dostępnymi na rynku europejskim. Pompy ciepła Heiztechnik Calla Verde to nowoczesne, inwerterowe powietrzne pompy ciepła, które przeznaczone są do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń oraz wytwarzania c.w.u. Jako pierwsze na rynku krajowym są również certyfikowanymi urządzeniami z czynnikiem chłodniczym - R452B, spełniającym restrykcyjne wymagania w dziedzinie ochrony środowiska. Dostępne są one w następujących wariantach: Calla Verde Style, Calla Verde Basic, Calla Verde Comfort i Calla Verde Comfort II.

Zalety pomp ciepła Heiztechnik

bardzo wysokie współczynniki COP (7,32) oraz SCOP (4,65)
czynnik chłodniczy R452B
wysoka klasa energetyczna A++/A+++
prosty montaż i konserwacja
bardzo cicha praca
uzyskanie wysokiej temperatury wody grzewczej do 65°C(bez wykorzystania grzałki elektrycznej)
łatwe serwisowanie i szybka konserwacja
wyposażenie w nowoczesną sprężarkę inwerterową Copeland ScrollTM o zmiennej prędkości i dużej modulacji mocy grzewczej
obsługa poprzez Internet
duży, kolorowy, dotykowy wyświetlacz
współpraca z instalacją fotowoltaiczną
nowoczesny design

10. Pompy ciepła Buderus

Historia Buderus sięga aż do początków XVIII wieku. W 1898 roku firma opatentowała pierwsze kotły grzewcze, a w roku 1992, jako pierwsza zastosowała w technice grzewczej metodę kondensacji. W Polsce Buderus Technika Grzewcza sp. z o.o. aktywnie działa od roku 1994 roku, sprzedając ponad 17.000 urządzeń grzewczych rocznie (nie tylko kotłów grzewczych, ale i grzejników, kolektorów słonecznych i pomp ciepła). W 2012 roku nastąpiło połączenie spółek Buderus Technika Grzewcza sp. z o.o. z marką Bosch, co jeszcze bardziej umocniło pozycję firmy na światowych rynkach.

W ofercie firmy Buderus znajdują się zarówno niewielkie, powietrzne pompy ciepła służące jedynie do podgrzewania c.w.u., jak i powietrzne oraz gruntowe pompy ciepła, które dzięki funkcji grzania i chłodzenia zapewniają komfort cieplny latem i zimą oraz podgrzewanie c.w.u. przez cały rok. Ponadto pompy ciepła Buderus mogą pracować samodzielnie lub współpracować z innymi źródłami ciepła, np. z kolektorami słonecznymi. Produkty tej marki wyróżniają się także łatwą obsługą, wysokim komfortem użytkowania i skutecznymi zabezpieczenia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Zalety pomp ciepła Buderus

dostarczanie ciepła do temperatury -20°C stopni na zewnątrz budynku
funkcja grzania, chłodzenia i podgrzewania c.w.u.
współpraca z innymi źródłami ciepła
łatwa obsługa, wysoki komfort użytkowania
modulowana moc grzewcza (technologia inwerterowa)
współpraca z fotowoltaiką
wysoki współczynnik efektywności COP sięgający blisko 5
dostępne w wielu rodzajach i wariantach, co ułatwia ostateczny wybór urządzenia
zdalne sterowanie za pomocą aplikacji Buderus EasyControl
bardzo cicha i bezwibracyjna praca sprężarki
do 5 lat gwarancji
szeroki wybór mocy powietrznych pomp ciepła (od 5,6 kW do 35 kW)
30 lat doświadczenia w technologii pomp ciepła
własne oprogramowanie, które optymalizuje dobór urządzeń do wymogów klienta i parametrów pracy pompy
przemyślany design urządzeń

11. Pompy ciepła Daikin

Japońska firma Daikin jest światowym liderem na rynku rozwiązań klimatyzacyjnych, chłodniczych, wentylacyjnych oraz grzewczych. Już od prawie 100 lat dostarcza produkty najwyższej jakości i przewodzi w rozwoju technologii oszczędzających energię dla przyszłości. W ofercie tego producenta znaleźć można między innymi oczyszczacze powietrza, klimatyzatory, wentylację, agregaty wody lodowej, a także pompy ciepła. Warto tu podkreślić, że Daikin, jako pierwszy producent w Europie, w 2006 roku, wprowadził do sprzedaży pompę ciepła powietrze-woda do celów ogrzewania pomieszczeń i podgrzewu ciepłej wody użytkowej.

Obecnie pompy ciepła Daikin oferowane są w wielu wariantach do wyboru. Dostępne są m.in. gruntowe pompy ciepła Daikin Altherma, pompy ciepła powietrze-powietrze, niskotemperaturowe pompy ciepła powietrze-woda, wysokotemperaturowe pompy ciepła powietrze-woda oraz hybrydowe pompy ciepła. Czym wyróżniają się nowoczesne i ekonomiczne pompy ciepła Daikin? Otóż zapewniają one ogrzewanie i gorącą wodę wewnątrz budynku (do 65°C) nawet przy bardzo niskich temperaturach na zewnątrz (do -25°C). Doskonale sprawdzą się zarówno w budynkach nowych, jak i tych poddanych renowacji. Ponadto pompy ciepła Daikin to gwarancja szybkiego zwrotu poniesionych nakładów i niezawodność dzięki 60-letniemu doświadczeniu.

Zalety pomp ciepła Daikin

praca w temperaturach nawet do -25°C
ogrzewanie, wytwarzanie ciepłej wody i chłodzenie latem
klasa efektywności sezonowej aż A+++
współczynnik efektywności dla ogrzewania pomieszczeń COP aż do 5,1 (A7/W35)
wyróżnienie europejskim certyfikatem HP Keymark
niskie koszty eksploatacji
ogrzewanie i gorąca woda wewnątrz budynku (do 65°C)
sterowanie 24h/dobę, dzięki aplikacji Daikin Residential Controller
możliwość podłączenia układu solarnego
idealne rozwiązanie dla budynków nowych i projektów renowacji
zapewnienie doskonałego klimatu w pomieszczeniach (niski poziom głośności)
najwyższa jakość (produkty posiadają m.in. certyfikaty ISO 9001 oraz ISO 14001)
opieka serwisowa z czasem reakcji serwisowej w ciągu 24h
nowoczesny i atrakcyjny design

12. Pompy ciepła Stiebel Eltron

Stiebel Eltron to niemiecki koncern, który istnieje od prawie 100 lat i obecnie jest jednym z liderów na rynku w zakresie ekologicznych rozwiązań grzewczych, opartych na odnawialnych źródłach energii (firma posiada 3 krajowe i 4 międzynarodowe zakłady produkcyjne, 26 organizacji handlowych na całym świecie oraz agencje w 120 krajach). Szeroka gama ponad 2.000 produktów oferowanych przez Stiebel Eltron wyróżnia się wysoką jakością, niezawodnością, żywotnością oraz zaawansowaną technologią. Znajdziemy wśród nich m.in. piece akumulacyjne, elektryczne ogrzewacze pomieszczeń, regulatory, suszarki do rąk, wentylację i rekuperacją, zasobniki systemowe, czy właśnie pompy ciepła.

Asortyment sztandarowego produktu tej marki, jakim jest pompa ciepła, obejmuje wszystkie rodzaje dolnego źródła. Do wyboru są więc: pompy ciepła solanka-woda i woda-woda oraz pompy ciepła powietrze-woda do ogrzewania, przygotowania c.w.u. i chłodzenia dla każdego obiektu o zapotrzebowaniu od 3 do kilkuset kW. Co istotne, pompy ciepła Stiebel Eltron mogą być użyte praktycznie w każdym budynku (instalowane wewnątrz lub na zewnątrz) od nieremontowanego domu wolnostojące, po wysoce energooszczędne nowe budynki.

Zalety pomp ciepła Stiebel Eltron

40-letnie doświadczenie w produkcji wysokowydajnych pomp ciepła
klasa efektywności energetycznej (W55/W35): A++/A+++
wysoki współczynnik wydajności sezonowej
ogrzewanie, podgrzewanie wody i aktywne chłodzenie budynku
doskonała wydajność
urządzenie zaprojektowane i produkowane w Niemczech
ogrzewanie obiektów o zapotrzebowaniu od 3 do kilkuset kW
bogata oferta do domów jedno- i wielorodzinnych, obiektów komercyjnych i przemysłowych
technologia inwerterowa efektywnie wykorzystująca energię
opcjonalnie sterowanie smartfonem
system grzewczy dobierany do zapotrzebowania spośród niemal 30.000 rozwiązań systemowych
możliwość otrzymania najwyższego poziomu dofinansowania z programu Czyste Powietrze
niezawodność, wysoka jakość i żywotność
bardzo cicha eksploatacja
do 5 lat bezpłatnej gwarancji

13. Pompy ciepła Defro

Polska firma Defro, mogąca pochwalić się prawie 50 letnią tradycją, jest jednym z największych producentów urządzeń grzewczych w Europie, którego oferta skierowana jest do najbardziej wymagających odbiorców, ceniących sobie najwyższą jakość i precyzję wykonania. Warto tu również podkreślić, że firma Defro nie tylko jest producentem urządzeń, ale i posiada własne laboratorium, biuro konstrukcyjne, 1.000 punktów w Polsce jak i za granicą, a także nowoczesny park maszynowy razem z ogromnym zapleczem magazynowym. Oprócz m.in. kotłów grzewczych, pieców na pellet oraz rekuperatorów, posiada ona w swojej ofercie także ekologiczne i energooszczędne pompy ciepła.

Pompy ciepła Defro to wielofunkcyjne urządzenia, służące zarówno do ogrzewania oraz chłodzenia pomieszczeń, jak i przygotowania c.w.u., które stworzone zostały dla polskich warunków klimatycznych (szeroki zakres temperatur pracy dla powietrza zewnętrznego, od -25 °C do +35 °C). Pompy ciepła powietrze-woda Defro DHP Premium typu monoblok doskonale sprawdzają się zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach, zapewniając użytkownikom nie tylko niskie koszty eksploatacji, ale również komfort cieplny przez cały rok.

Zalety pomp ciepła Defro

szeroki zakres pracy (działają nawet przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej -25°C)
multifunkcjonalność (ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń oraz przygotowanie c.w.u.)
wysoka efektywność i nowoczesny design
klasa efektywności energetycznej A++ przy temperaturze zasilania 55 °C
cicha praca
niska awaryjność oraz łatwość obsługi
szybki i profesjonalny montaż
darmowe uruchomienie i serwis
zapewnienie komfortu cieplnego przez cały rok, o każdej porze dnia i nocy
wysokie standardy produkcji i sprzedaży
funkcja chłodzenia w standardzie
licznik energii elektrycznej, COP oraz mocy grzewczej pompy ciepła
niezwykle proste i szybkie podłączenie elektryczne
zastosowanie bezpiecznego dla środowiska czynnika chłodniczego - R290
polski produkt (Defro to firma ze 100% krajowym kapitałem)
5 lat gwarancji
pełna automatyzacja urządzenia (dostęp do wszystkich ustawień i parametrów pracy także przez aplikację mobilną oraz stronę internetową)

Jak powstał nasz ranking producentów pomp ciepła?

Wielu inwestorów stojących przed wyborem źródła ciepła, zarówno do nowych, jak i modernizowanych domów, zastanawia się nad opcją ekologicznej i energooszczędnej pompy ciepła. Przed podjęciem decyzji jednak warto zapoznać się z ofertą poszczególnych producentów oraz porównać cechy i parametry interesujących nas urządzeń (w tym celu zapraszamy do naszego rankingu pomp ciepła). Należy tu jednak podkreślić, że szybko rozwijający się rynek pomp ciepła, przyciąga do Polski coraz większą liczbę producentów tych urządzeń grzewczych. Z jednej strony jest to oczywiście doskonała informacja dla osób planujących jej montaż, w końcu dzięki tak szerokiej i zróżnicowanej ofercie, każdy znajdzie coś dla siebie.

Z drugiej jednak strony, to co na pozór wydaje się ogromną zaletą, może być przyczyną trudności w wybraniu odpowiedniej oferty, zwłaszcza dla osób niezbyt zaznajomionych z tematem pomp ciepła. Skąd bowiem mają one wiedzieć, czym różnią się od siebie oferty poszczególnych producentów i co czyni je lepszymi od innych? Przecież dostępne w internecie informacje nasycone są fachowymi terminami i ogromną ilością danych technicznych, co nie ułatwia sprawy. Aby rozwiać Wasze wszystkie wątpliwości i pomóc w podjęciu najlepszej decyzji, przygotowaliśmy ranking producentów pomp ciepła, mając na uwadze przede wszystkim:

  • Doświadczenie producenta - dokonując wyboru urządzenia, które ma służyć nam przez kolejne kilkadziesiąt lat, ważne jest, aby skorzystać z oferty doświadczonego producenta. Tylko wtedy bowiem będziemy mieć pewność, że zakupiona przez nas pompa ciepła będzie posiadać kompletną dokumentację techniczno-projektową i wymagane prawem certyfikaty, potwierdzające posiadanie profesjonalnej sieci autoryzowanych instalatorów i doradców handlowych, serwis fabryczny i stały dostęp do części serwisowych.
  • Gwarancję na produkt - dzięki której użytkownik zyskuje pewność, że zakupione urządzenie będzie działać poprawnie, a w razie jakiejkolwiek awarii będzie mógł on liczyć na jego wymianę. Standardowa gwarancja na pompę ciepła trwa zwykle 24 miesiące od pierwszego uruchomienia. Jednak niektórzy producenci oferują 3 lub nawet 5 lat gwarancji, z możliwością jej przedłużenia na dalszy okres. Nasz ranking uwzględnia naturalnie warunki gwarancji najbardziej korzystne dla użytkowników.
  • Opinie użytkowników - w końcu nikt nie jest w stanie lepiej ocenić produktu czy też usług konkretnego producenta niż osoby, które go już wypróbowały. Tak jest również w przypadku pomp ciepła. Dlatego też, tworząc nasz ranking, duży nacisk kładliśmy na doświadczenie w tym temacie naszych użytkowników.
  • Stosunek jakości do ceny - przy tak kosztownym przedsięwzięciu, jakim jest zakup i montaż pompy ciepła, w żadnym wypadku nie warto kierować się emocjami. Tak ważną decyzję należy bowiem podjąć w sposób pragmatyczny i racjonalny, na podstawie szczegółowej analizy możliwości finansowych i własnego zapotrzebowania. Układając nasz ranking dużo uwagi poświęciliśmy konkurencyjności producenta i dostępności do informacji na temat cen oferowanych przez niego produktów.
  • Doradztwo i serwis - każdy, kto decyduje się na montaż pompy ciepła, powinien liczyć na profesjonalne doradztwo w zakresie doboru asortymentu i kompletnego wyposażenia instalacji. Równie ważne są dalsze etapy związane z inwestycją, w tym gwarancja i ewentualna naprawa pompy ciepła. Mimo tego bowiem, że należy ona do urządzeń o wieloletniej możliwości pracy bez większych awarii, to i tak warto pamiętać o okresowych przeglądach, zarówno samej pompy ciepła jak i całej instalacji grzewczej.

Jakiego producenta pomp ciepła wybrać - Pytania i odpowiedzi

Ranking producentów pomp ciepła jest narzędziem, które każdemu z Was ułatwi wybór najbardziej dopasowanej do potrzeb oferty. Jednak nadal wysoki koszt pomp ciepła (ich cena zależy m.in. od dolnego źródła, powierzchni i technologii budowania domu) sprawia, że decyzja o tego rodzaju inwestycji musi być dokładnie przemyślana. W końcu urządzenie to ma nam bezawaryjnie służyć przez kolejne kilkadziesiąt lat, nie ma więc tu miejsca na żadne pomyłki. Aby rozwiać, chociaż część Waszych wątpliwości, przygotowaliśmy zestaw najczęściej pojawiających się pytań w temacie producentów pomp ciepła, na które pokrótce odpowiedzieliśmy.

Jakie rodzaje pomp ciepła posiadają producenci pomp ciepła?

Klienci zainteresowani montażem tego ekologicznego i energooszczędnego urządzenia grzewczego mogą wybierać pośród szerokiej oferty, jaką przygotowali dla nich poszczególni producenci pomp ciepła. Urządzenie dopasowane do indywidualnych potrzeb znajdą zarówno właściciele nowych domów (w tym przypadku idealnie sprawdzają się niskotemperaturowe pompy ciepła), jak i budynków modernizowanych (doskonałym rozwiązaniem mogą być tutaj wysokotemperaturowe pompy ciepła). Przy czym mogą one stanowić samodzielne, jak i uzupełniające źródło ciepła, współpracując z istniejącym już konwencjonalnym źródłem (np. kotłem na olej opałowy). Należy tu również podkreślić, że oszczędne i przyjazne środowisku pompy ciepła, przeznaczone są nie tylko dla użytkowników prywatnych, ale doskonale sprawdzają się w przypadku dużych obiektów komercyjnych, przemysłowych, czy też w sektorze komunalnym.

Kompetencje i zakres usług firmy montującej pompy ciepła - czy są ważne?

Oczywiście, że tak! W celu dobrania najefektywniejszego i najlepszego rozwiązania dla domu, czy przedsiębiorstwa, konieczne jest wybranie odpowiedniej firmy montującej pompy ciepła, która pomoże w doborze urządzenia danego producenta Najlepiej skorzystać z usług takiej firmy, która specjalizuje się w kompleksowej obsłudze w zakresie budowy instalacji grzewczych/chłodzących w oparciu o montaż pomp ciepła. Ważne jest wsparcie klienta na każdym etapie inwestycji, od fachowego doradztwa i rzetelnego określenia zapotrzebowania budynku na moc grzewczą, poprzez modernizację lub przystosowanie kotłowni od podstaw, wykonanie kompleksowych instalacji CO i CWU, montaż wybranej pompy ciepła, aż po serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.

Czy doświadczenie producenta pomp ciepła jest ważne?

Jeśli w planach mamy montaż pompy ciepła, to należy zapoznać się z ofertą producentów i porównać cechy oraz parametry interesujących nas urządzeń. Bowiem tylko dzięki takim działaniom będziemy mieć pewność, co do tego, że pompy ciepła danej marki posiadać będą nie tylko kompletną dokumentację techniczno-projektową, ale i wymagane certyfikaty. Dzięki nim uzyskamy informacje na temat tego, że wybrany producent posiada profesjonalną sieć autoryzowanych instalatorów i doradców handlowych, serwis fabryczny i stały dostęp do części serwisowych.

Jakie certyfikaty powinien posiadać producent pomp ciepła?

Nadrzędnym celem certyfikowania produktów elektrycznych, w tym i pomp ciepła jest potwierdzenie ich jakości i bezpieczeństwa. Poszczególne certyfikaty wskazują, że produkty danego producenta spełniają zasadnicze wymagania stosownych dyrektyw i podlegają procesom oceny zgodności określonym w dyrektywach. Pompy ciepła są urządzeniami grzewczymi, które muszą cechować się wysoką efektywnością pracy, niezawodnością i trwałością. Wprowadzono dla nich system certyfikacji, który kończy się nadaniem znaku jakości EHPA-Q. To właśnie Europejski Znak Jakości dla Pomp Ciepła EHPA-Q stanowi dla każdego inwestora najważniejszą, niezależną informację odnośnie standardu jakościowego i technicznego konkretnego modelu pompy ciepła. W ośrodkach testowych udowodniono, że urządzenie, które je otrzymało, zachowuje określone, minimalne wartości współczynnika efektywności (COP) i gwarantuje użytkownikom dobry standard obsługi.

Jak długą gwarancję powinien oferować producent pomp ciepła?

Co ważne znak jakości EHPA-Q stawia wymagania nie tylko dla samego urządzenia, ale również dla producenta. I tak, pompa ciepła musi być objęta co najmniej 2-letnim okresem gwarancji (część producentów ma dla swoich klientów nawet 5-letni okres gwarancyjny na całą jednostkę wraz z jej wszystkimi elementami), a części zamienne muszą być dostępne minimum 10 lat od momentu zakupu urządzenia. Ponadto producent musi również zapewnić kompleksową sieć usług w zakresie sprzedaży i serwisu pompy ciepła włącznie z 24-godzinną reakcją serwisu na wypadek awarii urządzenia.

Czy o skuteczności działania pompy ciepła decyduje tylko jej producent?

Warto zaznaczyć, że o skuteczności działania pompy ciepła decyduje nie tylko wybór jej odpowiedniego producenta czy modelu, ale i to jak zostanie ona zamontowana. Tylko bowiem odpowiednia instalacja pompy ciepła pozwala na jej poprawne działanie, a więc wykorzystywanie jej mocy i sprawności w jak najlepszy sposób. W tym celu warto więc poświęcić więcej czasu na znalezienie firmy instalatorskiej, w której pracują profesjonaliści dysponujący dużą wiedzą i doświadczeniem. Ważne jest również, aby firma wykonawcza mogła pochwalić się wieloma instalacjami i oczywiście zadowolonymi klientami. Ponadto należy także zwrócić uwagę na to, czy jest ona powiązana z producentem wybranych urządzeń. Jeśli odpowiedź jest twierdząca i firma instalatorska posiada np. certyfikat od danego producenta, to zyskujemy pewność, że jej pracownicy są na bieżąco z nowinkami technicznymi, przeszli szereg szkoleń oraz doskonale znają oferowane przez siebie rozwiązania.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments