Terabase Energy i przełomowa technologia Terafab
Terabase Energy, w ramach inwestycji przekraczającej 50 mln dol., uruchomił w Woodland w Kalifornii produkcję systemów Terafab. Terafab jest kompleksowym systemem obsługującym cały proces budowy farm fotowoltaicznych, umożliwiającym instalację do 1 GW rocznie przez każdą jednostkę Terafab. System działa jako cyfrowe centrum dowodzenia. Zarządza zaopatrzeniem, linią montażową oraz flotą samochodów instalacyjnych.
Po skutecznej instalacji 10 MW segmentu farmy fotowoltaicznej o mocy 400 MW w Teksasie Terabase zamierza wykorzystać technologię Terafab do pełnych projektów do połowy 2024 r. Zainteresowanie technologią stale rośnie.
Strategia automatyzacji od Sarcos Technology and Robotics Corp.
Sarcos oferuje alternatywne podejście – tworzy autonomiczny system wykorzystujący roboty, mający wspierać pracowników oddelegowanych do budowy farm fotowoltaicznych. Robotyzacja ma pomóc w realizowaniu dużych inwestycji, na skalę przemysłową. Inicjatywa jest finansowana przez Biuro ds. Technologii Energii Słonecznej Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych. Sarcos współpracuje z Blattner Company. Testuje system w różnych warunkach i lokalizacjach i przygotowuje się do komercyjnego uruchomienia go do w końcówce 2024 r.
Różnorodność automatyzacji budowy farm fotowoltaicznych
Obie firmy pokazują swoje rozwiązania na filmach. Technologia Terabase przypomina mobilną fabrykę, która montuje moduły fotowoltaiczne na miejscu budowy, a następnie transportuje je do miejsca instalacji. Oferuje także oprogramowanie do zarządzania budową i prognozowania.
Z kolei technologia Sarcos korzysta z mobilnej platformy wspomaganej przez robotyczne ramię. Kolejne elementy instalacji są umieszczane w miejscu docelowym przy udziale pracowników.
Nowe technologie w OZE pomogą rozwinąć system
Rozwiązania takie jak te oferowane przez Terabase Energy i Sarcos Technology and Robotics Corp. mogą być kluczem do przyspieszenia transformacji energetycznej. Ta jest bowiem złożonym procesem i nie przebiega bez przeszkód. Dzięki innowacjom łatwiej przezwyciężyć wyzwania takie jak zamknięcie niektórych elektrowni zasilanych węglem lub gazem oraz utworzenie nowych miejsc pracy dla osób dziś stanowiących kadrę kopalni i pól naftowych.
Dodatkowo zaprzęgnięcie do budowy nowoczesnego systemu energetycznego sztucznej inteligencji może cały proces jeszcze usprawnić i niekoniecznie zabierze ludziom pracę. AI odgrywa ważną rolę w przewidywaniu zapotrzebowania na energię elektryczną oraz prognozowaniu pogody, a tak – jak wiadomo – ma niebagatelny wpływ na produkcję energii odnawialnej. Tak samo może pomóc już na etapie projektowania w celu nie tylko wizualizacji instalacji, ale także analizy systemu pod kątem opłacalności.