powstaną specjalne strefy energetyczne gdzie i kiedy

Powstaną specjalne strefy energetyczne. Gdzie i kiedy?

Przedstawiciel rządu poinformował, że trwają prace nad specjalnymi strefami energetycznymi. Na początek planowane jest uruchomienie sześciu takich stref. Znane są już ich wstępne lokalizacje – według założeń mają powstać w północnej i centralnej części Polski, w okolicach Suwałk, Ostaszewa (dwie strefy, w okolicy Torunia), Słupska, Szubina (w pobliżu Bydgoszczy) i Olsztyna. Rozwiązanie to jest skierowane do specyficznych podmiotów – przedsiębiorstw konsumujących ponad 100 GWh rocznie, chcących rozbudować swoją infrastrukturę o magazyny energii.

Niższa cena za energię elektryczną

Inwestorzy korzystający ze stref będą mieli dostęp do sieci elektroenergetycznych o wysokich napięciach i zyskają możliwość korzystania z dobrze skomunikowanej sieci połączeń drogowych i kolejowych. Ponadto będą mogli liczyć na atrakcyjne ceny energii elektrycznej. Odbiorcy energii w specjalnych strefach energetycznych będą mogli liczyć na obniżenie opłaty jakościowej oraz sieciowej zmiennej. W efekcie, stawki mogą być nawet o ok. 30% niższe od ceny standardowej.

To dobry impuls do lokowania inwestycji, zwłaszcza dla inwestorów potrzebujących łatwego dostępu zarówno do energii elektrycznej, jak i gazu (w części stref możliwe będzie przyłączenie dużych odbiorców do Gaz-Systemu).

Specjalne strefy energetyczne a OZE

Wprowadzenie specjalnych stref energetycznych będzie miało realny wpływ na poprawę stabilności działania sieci elektroenergetycznych w kontekście odnawialnych źródeł energii. Polskie władze planują zlokalizować strefy energetyczne na obszarach, na których istnieją albo na których planowana jest budowa nowych źródeł ekologicznej energii, pochodzącej z farm wiatrowych, instalacji fotowoltaicznych czy elektrowni jądrowej. To ma na celu maksymalizację efektywności wykorzystania infrastruktury przesyłowej i redukcję kosztów inwestycyjnych. Jednocześnie w strefach promowane będą przedsięwzięcia związane z budową magazynów energii.

Kiedy rząd planuje uruchomić specjalne strefy energetyczne?

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, zaznaczyła, że specjalne strefy energetyczne są adresowane do bardzo specyficznych inwestorów, o specjalistycznym profilu działalności. Z kolei wiceprezes Gaz-Systemu, Paweł Pikus, przekazał, że strefy będą nastawione na grupowanie podmiotów działających proinnowacyjnie – z nastawieniem m.in. na obronność i elektromobilność.

Projekt stref energetycznych jest w fazie wdrażania. Rząd planuje uruchomić strefy na początku 2024 r. , m.in. dzięki tzw. piaskownicom regulacyjnym. Ostateczne decyzje w tej kwestii mają zapaść po konsultacjach, które odbędą się w br. Jeśli utworzenie stref sprawdzi się w praktyce, ten model inwestycyjny będzie analizowany pod kątem rozbudowy o kolejne strefy – zapowiedziała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments