specjalne strefy energetyczne

Specjalne strefy energetyczne to szansa na lepsze wykorzystanie OZE?

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, wyjaśniła, czym mają być specjalne strefy energetyczne. Jak tłumaczyła, celem koncepcji jest promowanie wykorzystania odnawialnych źródeł energii przez inwestorów. O nowej koncepcji opowiedziała „Pulsowi Biznesu”. Strefy energetyczne mają wykorzystywać istniejącą infrastrukturę przesyłową. To sposób na zminimalizowanie nakładów potrzebnych na jej rozbudowę albo modernizację. Wymiernym skutkiem będzie również ograniczenie dodatkowych kosztów operatora sieci przesyłowych – PSE.

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. Wykorzystanie zainstalowanej mocy OZE
  2. Trwają konsultacje

Wykorzystanie zainstalowanej mocy OZE

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska wskazuje, że tereny, na których znajdują się źródła energii wiatrowej i słonecznej, to tereny z dużym potencjałem zarówno przyłączeniowym, jak i inwestycyjnym. Dzięki temu inwestycje zlokalizowane w takich strefach mogłyby stać się naturalnymi odbiorcami energii wytwarzanej lokalnie. Zakładanym efektem będzie obniżenie obciążeń systemu, a także redukcja kosztów związanych z przesyłem energii. Specjalne strefy energetyczne, będą zatem wspierać inne tego typu inicjatywy jak np. cable pooling.

Pytana o lokalizacje tych stref Łukaszewska-Trzeciakowska poinformowała, że ich bazą ma być istniejąca sieć drogowo-kolejowa, co sprawi, że łatwiej będzie przyciągnąć inwestorów. A to bardzo ważne z biznesowego punktu widzenia.

Co ważne, rynek odnawialnych źródeł energii w Polsce dynamicznie się rozwija, ponieważ OZE są dostępne nie tylko dla osób z dużym zapleczem finansowym. Wyzwaniem dla Polski jest w tej chwili rozwijanie sieci elektroenergetycznych, które muszą nadążać za szybko rosnącymi sektorami fotowoltaiki i energetyki wiatrowej.

Trwają konsultacje

Inteligentna elektryfikacja to dopełnienie zrównoważonego rozwoju i upoważnienie sektorów, m.in. ciepłowniczego i transportowego, do czerpania z OZE. A korzyści jest wiele – od zmniejszenia śladu węglowego, przez redukcję kosztów po zwiększenie niezawodności i elastyczności sieci energetycznej.

Na szczegółowe dane na temat stref energetycznych musimy jednak jeszcze nieco poczekać. Prawdopodobnie zostaną udostępnione niedługo po wakacjach. Niestety nie wiadomo kiedy dokładnie. Wiadomo tylko, że obecnie pomysł zakładający wprowadzenie stref jest analizowany na szczeblu rządowym.

W konsultacje zaangażowani są PSE i URE, czyli Urząd Regulacji Energetyki – przekazał „Puls Biznesu”. Jak twierdzi, w temat szczegółowo nie wprowadzono jeszcze spółek dystrybucyjnych.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments