Jak działa ta powłoka?
„Powłoki taśmowe nakładane są na dolną krawędź panelu, co skutkuje pasywnym usuwaniem śniegu bez konieczności stosowania jakiejkolwiek energii do działania” – wyjaśnił prof. Hossein Sojoudi z Uniwersytetu w Toledo. Dzięki temu ciężki śnieg nie uszkodzi modułów, a produkcja energii będzie mogła odbywać się bez zakłóceń. Wynalazek sprawia, że odśnieżanie paneli fotowoltaicznych jest prostsze i nie wymaga działań inwestora.
Co ważne, ta innowacyjna powłoka w żaden sposób nie wpływa negatywnie na zdolność paneli do absorbowania światła słonecznego – pasek nie zacienia instalacji i nie wpływa na gwarancję modułu. W testach panele z tą powłoką osiągnęły ponad 5% wzrost w rocznej produkcji energii. Powłoka jest trwała, mocno przylega do fotowoltaiki, i jest bardzo łatwa w montażu.
Milion powłok
Sojoudi przewiduje, że do końca br. tysiące takich powłok zostaną zainstalowane w całych Stanach Zjednoczonych. Zapotrzebowanie powinno być duże z uwagi na to, że energetyka słoneczna zyskuje na popularności – w ubiegłym roku odpowiadała za ok. 3,4% energii elektrycznej w USA, a w 2023 r. z energii słonecznej ma pochodzić tam ponad połowa nowych mocy wytwórczych energii elektrycznej.
„Planujemy osiągnąć poziom produkcji rzędu 1 miliona powłok taśmowych do końca 2024 r.” – stwierdził Sojoudi.
Nowe możliwości dla zaśnieżonych regionów
Dzięki rozwiązaniu opracowanemu przez naukowców z Uniwersytetu w Toledo regiony USA o intensywnych opadach śniegu zyskają nowe możliwości w zakresie wykorzystania energii słonecznej.
„Oczekujemy dodatkowych przychodów na poziomie 150 mln dol. rocznie w przypadku stanów z obfitymi opadami śniegu” – stwierdził.
Specyfikacja techniczna „pasków” ułatwiających odśnieżanie modułów PV nie została podana do publicznej wiadomości ze względu na chęć uchronienia jej przed kopiowaniem.