Zakończono zbieranie wniosków do piątej edycji Mój Prąd

Stało się. Zakończono zbieranie wniosków do piątej edycji Mój Prąd

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił zakończenie przyjmowania wniosków do piątej edycji programu „Mój Prąd” przed planowanym terminem (22.12.2023). Decyzja ta została podjęta z powodu wyczerpania środków przeznaczonych na dofinansowania. W piątej edycji programu, od kwietnia do 11 grudnia, złożono ponad 88,1 tys. wniosków na łączną kwotę dofinansowania 924,5 mln zł, przy całkowitym budżecie programu wynoszącym 950 mln zł.

Zwiększenie budżetu i wsparcie różnorodnych technologii

W piątej edycji "Mój Prąd" zdecydowano o zwiększeniu budżetu do 0,5 mld zł, aby sprostać rosnącemu zainteresowaniu. Program ten promował fotowoltaikę oraz oferował dotacje na instalacje takie jak pompy ciepła, kolektory słoneczne, magazyny energii, magazyny ciepła oraz systemy zarządzania energią. Maksymalna kwota dofinansowania wynosiła 58 tys. zł.

Ogromne zainteresowanie

Program cieszył się dużym zainteresowaniem, składano średnio 500-700 wniosków dziennie. Zgłoszenia obejmowały dotacje na fotowoltaikę (88,1 tys.), pompy ciepła (15,2 tys.), magazyny energii elektrycznej (9,3 tys.), magazyny ciepła (5,2 tys.), domowe systemy zarządzania energią (4,1 tys.), a także kolektory słoneczne (179 wniosków)​.

Planowana szósta edycja

NFOŚiGW zasygnalizował, że rozważa uruchomienie szóstej edycji programu "Mój Prąd". Jak poinformowanie na oficjalnej stronie programu:

"Planowane jest uruchomienie kolejnego (szóstego) naboru wniosków o dofinansowanie w programie Mój Prąd, o którym będziemy informować w kolejnych komunikatach."

Na chwilę obecną trudno zatem wyrokować na temat konkretnych terminów czy szczegółów dotyczących przyszłego naboru.

Początkowo, piąta edycja Mojego Prądu nie cieszyła się zbytnią popularnością wśród prosumentów. Wszystko przez powiązanie dotacji z nowym systemem rozliczenia (net-billingiem). Z czasem jednak sytuacja na rynku mikroinstalacji się ustabilizowała, co przełożyło się na poprawę wyników. Na popularność programu wpłynęło również rozszerzenie go m.in. na pompy ciepła. Beneficjenci cenią także Mój Prąd za jasne i proste zasady.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2024-01-07 19:24

Oj tam ,łoj tam……. ja z moimi PT Klientami nie złożyliśmy żadnego wniosku do „mojego prądu” przez cały 2023r.
Nie było sensu. Lepiej zrobić off-grid z tylko poborem energii jak jej braknie. Statystycznie mozna pokryć „swoim prądem” około 70% zapotrzebowania a pozostałe dobrać z sieci na zwykłych zasadach. Nijakiej wymiany liczników , żadnych zgód i głupich niezrozumiałych rozliczeń.