Technologia Full Screen DAH

Ta technologia wyeliminuje konieczność mycia paneli fotowoltaicznych?

Chiński producent DAH Solar promuje innowacyjne, mniej podatne na zanieczyszczenia panele fotowoltaiczne. Mniejsze zanieczyszczenia to większa efektywność instalacji. Technologia DAH została określona jako “full-screen”.

Spis treści - Czego dowiesz się z tego artykułu?
  1. Czym jest technologia full-screen DAH?
  2. O fotowoltaikę trzeba dbać

Czym jest technologia full-screen DAH?

DAH Solar określił technologię stosowaną w module n-TOPCon jako „full-screen”. To nic innego jak specjalna konstrukcja, która zapobiega osadzaniu się brudu i kurzu w miejscu łączenia szkła z aluminiową ramą. Niemal cała powierzchnia modułu jest pokryta szkłem. Dzięki temu woda swobodnie spływa po module i zabiera ze sobą nagromadzone zanieczyszczenia. Rezultat to zwiększenie wydajności fotowoltaiki w ciągu roku.

Innowacyjny, „samoczyszczący” się moduł fotowoltaiczny full screen zwiększa wytwarzanie energii o 6–15%, a w najbardziej zakurzonych miejscach montażu nawet o 20%, w porównaniu do zabrudzonych paneli. A to nie wszystko. Moduły Full Screen DAH Solar, oprócz estetycznego wyglądu, mają zakrzywioną konstrukcję ramy ułatwiającą instalację i są objęte 12-letnią gwarancją na materiały i technologię oraz 25-letnią gwarancją mocy wyjściowej. Są też dostępne w wersjach ze srebrną i czarną ramą – wariant FullBlack ma tylko czarne elementy.

Firma DAH za swoją innowacyjną technologię otrzymała tytuł finalisty na targach InterSolar 2023.

O fotowoltaikę trzeba dbać

Technologia DAH może przynieść realne korzyści, szczególnie w przypadku paneli zamontowanych pod niskim kątem, które mają większą tendencję to zatrzymywania zabrudzeń w miejscach łączenia szkła z ramą. Trudno jednak zakładać, że całkowicie wyeliminuje konieczność mycia instalacji PV.  Tak jak o wszystko, tak samo o fotowoltaikę trzeba dbać. Jeśli zależy nam, by z instalacji czerpać jak najwięcej. regularna konserwacja jest niezbędna. To klucz do zachowania wysokiej efektywności paneli, ponieważ każde zanieczyszczenia – nawet niewielkie – jak kurz, pyłki czy ptasie odchody, mogą obniżyć wydajność systemu.

Jak często należy czyścić moduły? Przyjmuje się, że mycie paneli fotowoltaicznych przynajmniej dwa razy w roku wystarczy, by zapobiec stratom w produkcji energii wynikającym z zabrudzenia paneli. Niestety nie zawsze mycie jest łatwe i przyjemne – pyłki i nasiona potrafią utworzyć „skorupę”, której trudno się pozbyć.

Oczywiście paneli nie musimy myć sami. Możemy do tego wynająć firmę. Koszt mycia paneli w zależności od firmy i regionu Polski wynosi nawet od 5 do 25 zł za m2.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
2023-08-11 16:58

Oooo…..już myślałem że znaleźli sposób na ptasie kupy….. Tym niemniej temat bardzo dobry. Do tego mogli by dorobić uszczelki modułowe do montażu szczelnego paneli zamiast typowych pokryć gachowych , oraz osprzet umożliwiający chodzenie , dopasowanie wymiarów do konstrukcji dachu itp.